Спеціальні потреби

Актуально

Не можна чекати десятиліттями на покарання злочинців, потрібно діяти зараз – генпрокурори України і США 

Генеральний прокурор США Меррік Гарленд оголосив про створення Групи з розслідування воєнних злочинів для централізації та посилення поточної роботи Міністерства юстиції щодо притягнення до відповідальності тих, хто вчинив воєнні злочини та інші звірства в Україні.

Об’єднати зусилля для притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах та інших звірствах скоєних на території України після вторгнення Російської Федерації домовилися генеральний прокурор США та генпрокурор України.

На зустрічі у Вашингтоні у вівторок Генеральний прокурор США Меррік Гарленд і генеральний прокурор України Андрій Костін підписали меморандум про взаєморозуміння, який сприятиме співпраці та координації зусиль у розслідуваннях та судових переслідуваннях кожної країни, мовиться у прес-релізі Генпрокуратури США.

«Сполучені Штати підтримують народ України в його невтомному прагненні підтримувати верховенство права та домагатися справедливості для жертв, перед лицем триваючої агресії Росії», – заявив генеральний прокурор США Гарленд.

За його словами, Міністерство юстиції США та Офіс генерального прокурора країни тісніше співпрацюватимуть з українськими колегами для виявлення, затримання та притягнення до відповідальності осіб, причетних до воєнних та інших злочинів в Україні.

Призначений наприкінці липня генпрокурор України Андрій Костін, для якого поїздка до Вашингтона була першою закордонною поїздкою, сказав, що сподівається, що «встановлення офіційних рамок співпраці» посилить «ефективне розслідування та судове переслідування злочинів, скоєних Росією в Україні, і забезпечимо певну міру справедливості для жертв».

«Підписаний сьогодні Меморандум про взаєморозуміння дозволяє нам активізувати наші спільні зусилля щодо забезпечення відповідальності за міжнародні злочини», – сказав Костін.

Меморандум про взаєморозуміння між США та Україною було підписано після поїздки Генерального прокурора США в Україну 21 червня 2022 року. У Києві під час зустрічі з попередньою очільницею Генпрокуратури Іриною Венедиктовою він сказав, злочинцям «не втекти», і США разом з партнерами «використають всі наявні кошти, щоб переконатися, що ті, хто несе відповідальність за ці злодіяння, дадуть відповідь за них».

Під час тієї поїздки Генеральний прокурор Гарленд оголосив про створення Групи з розслідування воєнних злочинів для централізації та посилення поточної роботи Міністерства юстиції щодо притягнення до відповідальності тих, хто вчинив воєнні злочини та інші звірства в Україні після неспровокованого вторгнення Росії, нагадує прес-реліз Генпрокуратури США.

Серед інших, завданням групи є подальше поточне розслідування потенційних воєнних злочинів, які підпадають під юрисдикцію Сполучених Штатів, таких як убивство та поранення американських журналістів, які висвітлювали російську агресію в Україні.

Також генпрокурори обговорили питання протидії російським незаконним фінансуванням та ухиленням від санкцій, мовиться у прес-релізі.

У березні генеральний прокурор Гарленд оголосив про створення робочої групи KleptoCapture (TFKC) для боротьби зі спробами ухилитися від санкцій, вжитих урядом США у відповідь на російську військову агресію, або підірвати їх.

З моменту свого створення оперативна група сприяла вилученню та конфіскації активів, зокрема суперяхт і літаків, осіб, які потрапили під санкції та мають тісні зв’язки з російським режимом.

«Щодня ми ексгумуємо 50-60 тіл» – Костін

Також Костін взяв участь у події, організованій вашингтонським Центром прикладної трансформації конфліктів, де обговорювалися дії Росії і те, чи вони відповідають визначенню злочину геноциду.

Відкриваючи панельну дискусію, модератор Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні, а нині віце-президент Інституту миру США сказав, звертаючись до генпрокурора України, що під час нещодавньої поїздки до України, у якій він також брав участь, американська делегація відвідала Бучу, Гостомель, Ірпінь. Він сказав, що світ бачить роботу українських слідчих, але запитав, що потрібно, щоб притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах.

Генпрокурор України Андрій Костін сказав, що українська армія з початку вересня звільнила територію площею у вісім тисяч квадратних кілометрів, яка є співмірною за розмірами зі штатом Коннектикут.

«І в кожному з цих сотень сіл та міст ми фіксуємо випадки воєнних злочинів, скоєних агресором», – сказав Костін, і додав, що головна робота слідчих наразі – зафіксувати докази.

Те, що ми бачили в Ізюмі, перед тим ми бачили в Бородянці
Генпрокурор Андрій Костін

Він додав, що модель поведінки російської армії, яку слідчі бачили в місцях під Києвом, тепер повторюється і на звільнених територіях Харківщини.

«Те саме, що світ бачив, коли були звільнені Буча, Ірпінь, Гостомель, Бородянка – починаючи від бомбардувань жилих багатоповерхових будинків – те, що ми бачили в Ізюмі, перед тим ми бачили в Бородянці. А далі, розстріли цивільних зі зв’язаними руками, зґвалтування, катування. Ми ексгумуємо 50-60 тіл на день, можете уявити, наскільки велика робота проводиться для того, щоб ідентифікувати тіла і встановити причини смерті людей. І ми бачимо ту саму модель поведінки російських агресорів щодо українців», – каже генпрокурор Костін.

Він сказав, що сподівається, що зібрані докази допоможуть притягнути до відповідальності винних у процесах за їхньою участю, або у відсутності звинувачуваних. Він додав, що багато росіян є зараз в полоні в Україні і подальший контрнаступ і звільнення територій означитиме, що їх буде ще більше.

Як зазначив Костін, ухвалене того ж дня у Києві законодавство, дасть більше можливостей для роботи прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана і його команди, які провадять розслідування в Україні. Інші країни також підтримують розслідування, надсилаючи експертів.

За словами Костіна, «ми наближаємося до розуміння того, що те, що роблять російські агресори в Україні, є геноцидом українського народу».

Костін наголосив, що міжнародна допомога є важливою для України зараз і в майбутньому, бо Україна розраховує, що частина конфіскованих коштів російських олігархів, які допомагали будувати «путінську імперію», піде на відновлення українського економічного потенціалу, знищеного війною.

Говорячи про інші злочини, що є складовою злочину геноциду, як депортація українців, і особливо українських дітей до Росії, Костін сказав, що Україна поки не має точних цифр, але вони є великими.

За словами Клінта Вільямсона, старшого директора міжнародного правосуддя Джорджтаунського центру національної безпеки та Провідного радника Консультативної групи з питань жорстоких злочинів, українські слідчі мають понад 33 тисячі справ щодо воєнних злочинів, ще 15 тисяч справ щодо колаборантів. Говорячи про співпрацю, Вільямсон сказав, що вона вже ведеться на високому рівні, бо у випадку України, є високопрофесійна та добре організована робота на місці і використання допомоги партнерів.

І ті докази, які бачили міжнародні експерти, свідчать про те, що в Україні ідеться про воєнні злочини та злочини проти людяності.

«По мірі того, як будуть звільнятися інші території, ми будемо бачити дедалі більше свідчень цього. Щодо геноциду, ми бачимо багато ознак цього злочину. На це вказує кількість жертв, – каже Вільямсон, – але і слова президента Путіна, де він від самого початку говорить про наміри знищити Україну як націю. Він навіть не визнає Україну як націю, українців як націю, депортації, фільтрації, намір визначити і переслідувати людей, які протистоять спробам русифікації України».

По-перше, Російська Федерація порушує конвенцію про геноцид, по-друге, що Російська Федерація несе державну відповідальність за підбурювання до геноциду
Азім Ібрагім

Фахівець у питаннях геноциду Директор спеціальних ініціатив Інституту New Lines Азім Ібрагім, який навесні побував в Україні, каже, що міжнародна група експертів з 35 вчених-юристів з усього світу серед яких були прокурори з Міжнародного кримінального суду, яка працювала над вивченням доказів, підготувала спеціальну доповідь.

«У ній вона дійшла висновку, що по-перше, Російська Федерація порушує конвенцію про геноцид, по-друге, що Російська Федерація несе державну відповідальність за підбурювання до геноциду і по-третє, модель звірств вказує на намір знищити українськість, що є порушенням третьої статті конвенції про геноцид», – каже лідер цієї групи експертів.

Ще одним доказом геноциду він називає вивезення до Росії 180 тисяч українських дітей, яких «не лише примусово вивезли, а ще і розпорошили по всій території Росії, щоб вони не могли об’єднатися як єдина група».

За словами Ібрагіма, доповідь було перекладено тринадцятьма мовами і поширено по всьому світу. Тому, за його словами, жодна держава у світі не може стверджувати, що вони цього не знали.

Як наголошує Ібрагім, Конвенція про геноцид, має на меті передусім запобігання геноциду, а вже потім покарання за нього. І виконання Конвенції є у відповідальності держав.

«Коли поріг серйозного ризику геноциду досягнуто, усі держави зобов'язані робити все, що в їхніх силах, щоб запобігти геноциду», – сказав Ібрагім. Бо якщо уряди чекатимуть, поки якась міжнародна судова установа визначить, чи це був геноцид, пройдуть десятиліття і Конвенція про попередження геноциду втрачає всякий сенс. Але на практиці визнання геноциду часто наштовхується на політичні та економічні інтереси держав.

Український генпрокуорор Костін підтримав Ібрагіма словами, що не можна чекати протягом десятиліть, потрібно діяти вже зараз.

За словами Клінта Вільямсона, існує хибна думка, що для попередження геноциду, чи його припинення, держави повинні втрутитися військовим чином. Але це не так, каже колишній посол, якщо будуть перервані економічні контакти, припинений імпорт газу, чи нафти, це також є попередженням геноциду. Бо позбавляє агресора можливості його проводити.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG