Актуально
“У неї був цей український дух”. Як у Голлівуді реагують на смерть кінооператорки Галини Гатчинс

Під час зйомок фільму “Rust” у Нью-Мексико загинула кінооператорка з України Галина Гатчінс. Актор Алек Болдвін, який виконує головну роль, вистрілив із реквізитної зброї й поцілив у режисера та операторку. Їх обох доправили до лікарень, але жінка від поранень померла. Розповідаємо, ким була Галина Гатчінс - і яким чином реквізитна рушниця могла завдати їй смертельних поранень.
Спогади колег та родичів
У Голлівуді Галину Гатчінс називали “зіркою, що сходить”. Друзі і колеги знають Галину як винятково талановиту операторку-постановницю, яка була на злеті своєї кар’єри у Голлівуді. Попри те, що вона успішно знімала великі проекти, не відмовляла у допомозі молодим кінооператорам, які лише починали свій шлях у Лос-Анджелесі.
Андрій Семенюк, оператор-постановник родом зі Львова, був другом Галини. Саме вона допомагала йому потрапити в кіноіндустрію Лос-Анджелеса.
Преса любить сенсації, всі будуть говорити: “От, Алек Болдвін…” Але найголовнішим є те, що загинула талановита людина, яка була самодостатньою.Андрій Семенюк, оператор-постановник
“Її особистість була відкритою і простою”, - прокоментував Андрій Семенюк "Голосу Америки". - “Вона мене запросила на тестування лінз якраз тоді, коли вона готувалась до зйомок цього фільму. І цe все було так невимушено, я навіть не знав, що там буде Алек Бодлвін. Преса любить сенсації, всі будуть говорити: “От, Алек Болдвін…” Але найголовнішим є те, що загинула талановита людина, яка була самодостатньою”.
Андрій Семенюк додає, що Галина Гатчінс завжди чітко позиціонувала себе українкою.
“На всіх майданчиках, де я з нею був, я це дуже добре чув. Вона завжди на це звертала увагу”, - каже Семенюк.
Кузен Галини Гатчінс Іван Андосович (це дівоче прізвище жінки) у коментарі для "Радіо Свободи" згадує, що жінка була дуже наполегливою і любила свою роботу.
“Галина народилася у родині військового моряка у селі Городець, що на Житомирщині”, - пригадує Іван Андросович. “Батько служив у Мурманську і родина там довго жила, а потім повернулася в Україну. Розумієте, вона така – вона завжди хотіла чогось більшого. Самостійно вивчила англійську, подавалася на американську green card і врешті поїхала в США. Вона така, дуже сильна, знаєте. Цілеспрямована. Вона чітко бачила своє майбутнє, жила цими своїми проєктами”.
Шок у Голлівуді
В Голлівуді звістку про смерть Галини Гатчінс сприйняли з шоком та глибоким смутком.
“У неї був такий дивовижний досвід, який ви одразу ж романтизуєте, - прокоментував Los Angeles Times режисер Адам Мартімер, який працював із Галиною над іншим фільмом. “У неї був цей український дух, завдяки якому вона здавалася суперкрутою й дуже серйозною щодо правди”.
У неї був цей український дух, завдяки якому вона здавалася суперкрутою й дуже серйозною щодо правди.Адам Мартімер, режисер
В Американському інституті кіно, де Галина Гатчінс навчалась після переїзду до США, також відреагували на смерть операторки.
“Як глибоко доводить кінематографічне мистецтво, самі слова не можуть передати втрату настільки дорогої людини для спільноти Американського інституту кіно. Ми обіцяємо, що Галина Гатчінс житиме в дусі всіх, хто прагне реалізувати свої мрії в добре переданих історіях”, - повідомили в інституті кіно.
Правила безпеки на зйомках
Зазвичай на зйомках голлівудських фільмів діють суворі правила безпеки. Навіть бутафорську зброю не можна використовувати без перевірки ліцензованих експертів.
“Робота зброяра полягає в тому, щоб доставити зброю на знімальний майданчик, переконатися, що там дотримуються правил безпеки”, - пояснює експерт зі зброї Сем Дормер. Іноді це також передбачає навчання акторів, демонстрацію акторам того, як працює зброя, і взагалі роботу з іншими відділами щодо збройних вимог.
Фахівці кажуть, що протягом зйомок зі зброєю оператори піддаються підвищеному ризику, тож мають дотримуватись особливих протоколів безпеки.
“Ми всі бачили відомі кадри у фільмах з драматичним ефектом, коли пістолет націлений на глядачів, і, звичайно, націлений на камеру”, - розповідає кінооператор Стівен Холл. “Щоб мінімізувати ризики, використовувають камеру на дистанційному керуванні, або якщо комусь треба керувати камерою, то використовують захисні окуляри, захисний щиток і часто захисний екран, який витримує практично все. Очевидно, що він не витримав би справжнього пострілу з рушниці, але безумовно, витримав би холостий постріл”.
Холості патрони - це патрони, але без снаряду. Вони все одно мають велику силу і великий тиск і можуть бути небезпечними при неправильному використанні.Сем Дормер, експерт зі зброї
Однак зброяр Сем Дормер пояснює, що навіть холості патрони становлять небезпеку.
“Холості патрони - це патрони, але без снаряду. Вони все одно мають велику силу і великий тиск і можуть бути небезпечними при неправильному використанні”, - сказав експерт.
Реакція Алека Болдвіна
Після інциденту Алек Болдвін добровільно дав свідчення поліції. Місцеві ЗМІ Нью-Мексико повідомляють, що після цього бачили актора в сльозах. У соціальних мережах Алек Болдвін назвав подію трагічним випадком.
“Немає слів, щоб передати мій шок і смуток щодо трагічної події, яка забрала життя Галини Гатчінс - дружини, матері та колеги, якою ми глибоко захоплювались. Я повністю співпрацюю зі слідством, щоб розповісти, як трапилася ця трагедія”, - написав актор.
Він додав, що перебуває на зв’язку з чоловіком і пропонує родині Галини Гатчінс свою підтримку. “Моє серце розбите”, - написав Болдвін.
Наразі невідомо, як саме Галина Гатчінс отримала смертельні поранення - поліція Нью-Мексико веде розслідування. Генеральне консульство України в Сан-Франциско з'ясовує обставини трагедії та співпрацює із правоохоронцями.
У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Los Angeles Times.
Дивіться також: Як історія порятунку Дмитрика Свічинського дала старт глобальній кампанії "ДітиМиВстигнемо"
Всі новини дня
План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео
“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.
Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.
Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.
Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.
Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.
Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.
За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.
«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.
У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.
На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.
Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.
Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.
За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.
Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.
За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.
Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.
За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.
«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео
Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.
Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.
- Голос Америки
"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".
Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".
Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії
Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.
Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".
Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".
Співпраця Китаю та Росії
Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.
існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНРКонгресмен Енді Барр
Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".
Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"
"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".
"Незамінна" світова сила
"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".
Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України
Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".
Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".
Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.
"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".
Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.Державний секретар США Ентоні Блінкен
"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.
Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.
Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.
Вихід США з Афганістану
Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.
При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.
У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.
Форум