Спеціальні потреби

Актуально

Американська влада намагається посилити довіру до виборів. Проміжні вибори покажуть, чи зусиль було достатньо

Працівник виборчої дільниці готує наклейки «Я проголосував» для виборців у штаті Мічиган, США, 7 листопада 2022 р. REUTERS/Evelyn Hockstein

Виборці США та представники служби безпеки на виборах готуються до потенційних збоїв, втручання та навіть насильства, які можуть супроводжувати голосування мільйонів американців на проміжних виборах до Конгресу у вівторок 8 листопада.

За нещодавнім опитуванням Economist/YouGov, трохи більше половини американців (51%) вважають, що насильство на виборчих дільницях певною мірою можливе або дуже вірогідне.Опитування за участі 1500 дорослих у період з 29 жовтня по 1 листопада, показало, що стільки ж (51%) вважають, що іноземні країни будуть втручатися. Окреме опитування YouGov у липні показало, що 32% опитаних майже не довіряють результатам проміжних виборів.

«Я б сказав, що мене турбує система, — сказав Голосу Америки виборець з Аризони на ім’я Фред, який відмовився назвати своє прізвище. - Хто скаже, що вони правильно порахували всі голоси?»

Незважаючи на такий скептицизм, представники виборчої комісії США незмінно повторюють, що голоси будуть захищені.

«Американці повинні йти до виборчої урни з упевненістю», – сказала Джен Істерлі, директорка Агентства з кібербезпеки та безпеки виборів (CISA), на форумі з кібербезпеки минулого місяця.

«Було виконано неймовірний обсяг роботи по всіх напрямках, щоб гарантувати безпеку нашої виборчої інфраструктури», – сказала вона, це повідомлення згодом було підтримано представниками внутрішньої безпеки та Білим домом.

Проте офіційні посадовці США також визнають, що загрози виборам у вівторок є серйозними та ставляться до них з належною обережністю.

Насильство очікують швидше від «самотніх вовків», ніж організоване

Представники внутрішньої безпеки країни почали бити на сполох щодо можливого насильства, пов’язаного з виборами, ще в лютому. Вони повторили це попередження в оновленому бюлетені Національної консультативної системи з питань тероризму (NTAS) у червні.

«За нашими оцінками, заклики до насильства з боку внутрішніх насильницьких екстремістських сил, спрямовані проти демократичних інституцій, політичних кандидатів, партійних офісів, виборчих подій і виборчих працівників, ймовірно, збільшаться», – йдеться в бюлетені.

Останні оцінки розвідки, виголошені офіційними особами США, застерігають, що найбільшу загрозу становлять так звані «самотні вовки» – розлючені або ображені особи, які вирішують діяти самостійно.

Ймовірною ціллю нападів можуть бути й інфраструктура, пов’язана з виборами, як-от виборчі дільниці та урни для голосування, і працівники виборчих дільниць, і навіть політичні кандидати та учасники мітингів.

Дезінформація, противладні настрої та втручання з-за кордону

Додаткове занепокоєння викликає частіше використання мови ворожнечі та войовничих образів у кампаніях з дезінформації в США, деякі з яких посилюються іншими країнами, такими як Росія.

«Спроби впливу… безпосередньо не заохочують людей до насильницьких дій, але, швидше за все, закладають основу та натякають на певні фізичні дії», – сказав Голосу Америки електронною поштою Брайан Лістон, старший аналітик із вивчення загроз фірми з кібербезпеки Recorded Future.

З червня 2021 року Федеральне бюро розслідувань отримало понад 1000 повідомлень про погрози працівникам виборчих органів, було здійснено щонайменше шести арештів.

Майже 60% зареєстрованих загроз надійшли із семи штатів – Аризони, Колорадо, Джорджії, Мічигану, Пенсильванії, Невади та Вісконсина. В усіх цих штатах або проходили перевірки чи перерахунки результатів голосування, або велись значні дебати щодо легітимності президентських виборів 2020 року.

Занепокоєння з приводу кампаній із дезінформації та операцій впливу постійно зростає напередодні проміжних виборів.

Офіційні особи та дослідники США вважають, посилаючись на зростання антиурядових і противладних настроїв у США, що більшість дезінформації походить зсередини країни.

Але вони попереджають, що численні супротивники США на міжнародній арені доклали спільних зусиль, щоб використати сумніви щодо самої виборчої системи.

Росія, Китай та Іран «скористаються наративами щодо доброчесності виборів у США», – сказав високопоставлений чиновник ФБР минулого місяця під час брифінгу для журналістів. «Ми це вже бачили, зокрема з досвіду Росії».

Фірма з кібербезпеки Recorded Future також попередила, що Росія та Китай відновили неактивні акаунти в соціальних мережах, щоб посилити сумніви та поглибити політичні розбіжності в США перед проміжними виборами.

У випадку з Росією кілька відроджених облікових записів були націлені на аудиторію на платформах соціальних мереж, таких як Gab і Gettr, які обслуговують консервативну аудиторію, повідомляє Recorded Future.

Компанія Recorded Future каже, що операції впливу Китаю, такі як кампанія, що почалася у вересні минулого року, охоплюють такі платформи, як Facebook, Instagram, YouTube, TikTok і Douyin, описані як китайськомовна версія TikTok.

«Багато з цих [дописів і коментарів], схоже, критикують як Республіканську, так і Демократичну партії та пропагують крайні погляди з обох сторін», – йдеться у звіті Recorded Future.

Китай постійно заперечує звинувачення про використання операцій з впливу для втручання у вибори в США.

Але в понеділок ключова наближений до президента Росії Володимира Путіна бізнесмен Євген Пригожин, у супереч попереднім запереченням Кремля, визнав втручання у вибори: «Ми втручалися, втручаємося і будемо втручатися. Обережно, акуратно, хірургічно і по-своєму, як ми вміємо».

Окреме дослідження попередило про ймовірні кампанії дезінформації, спрямовані на дискредитацію виробників систем голосування.

Спробам дезінформації намагається протистояти провідне федеральне агентство з безпеки виборів, CISA, яке проводило свою кампанію у соціальних мережах. Метою було спрямовувати виборців до тих, кому вони довіряють – посадових осіб штату та місцевих органів влади.

CISA також оновила свій веб-сайт боротьби з фейками, створений для розвінчування пов’язаної з виборами дезінформації та теорій змови.

Кіберзагрози є здебільшого на низькотехнологічному рівні

Незважаючи на побоювання, що супротивники, такі як Росія, Китай та Іран, можуть спробувати зірвати вибори за допомогою комбінації кіберзламів і програм-вимагачів, офіційні особи США висловили впевненість, що ризики невеликі.

«Немає достовірної чи конкретної інформації про спроби зірвати або скомпрометувати цю виборчу інфраструктуру», – заявила минулого тижня директорка CISA Джен Істерлі.

Інші представники CISA заявили, що починаючи з виборів у США 2020 року, агентство разом із державними та місцевими партнерами продовжувало розвивати заходи безпеки. Ці заходи включали покращення захисту виборчих систем, а також систем і баз даних, пов’язаних з виборами, наприклад тих, які відстежують зареєстрованих виборців.

Водночас кіберкомандування США наказувало своїм командам шукати потенційні атаки, але неодноразово заявляло, що не знаходить нових загроз.

Ці повідомлення узгоджуються з висновками багатьох фірм з кібербезпеки, які сказали, що більшість з того, що вони бачили, досі є «досить простим».

«Увага постійно зосереджується на посадових особах, які займаються виборами в штаті. Однак це є досить низькотехнологічний підхід, який фокусується на самому користувачі, фішингу та спробі змусити його здати свої облікові дані», – каже у розмові з Голосом Америки Пет Флінн, керівник програмної групи в компанії Trellix.

«Я не бачу жодних ознак того, що будь-яка технологія скомпрометована, або ми повинні втратити довіру до виборчої системи», – додав він.

Тим не менш, CISA попереджає, що хакери можуть спробувати зламати системи, які ускладнять голосування, можливо, намагаючись вивести з ладу електростанції або атакуючи веб-сайти місцевих органів влади за допомогою програми-вимагача.

Але Істерлі попередила, що те, що є проблеми, не означає, що відбувається напад.

«Будуть помилки. Будуть збої. Так буває на кожних виборах, – сказала вона. – Хтось забуде ключ від виборчої дільниці. Десь може прорвати водопровід… Це звичайні речі. Це не шкідництво».

Що змінять вибори у США? До України прибули NASAMS. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Всі новини дня

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Саудівська Аравія сплачує ціну за російське вторгнення до України, каже аналітик Тімоті Еш

Фото: Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман аль-Сауд на зустрічі ОПЕК+ у Відні, Австрія, 4 червня 2023 року

Найбільший нафтовий експортер світу Саудівська Аравія, оголосила про одноосібне скорочення видобутку нафти починаючи з липня. Рішення було прийняте попри те, що в неділю нафтовий картель ОПЕК та його партнери, включаючи Росію, оголосили, що не будуть змінювати плани щодо видобутку.

Рішення Саудівської Аравії вимушене, переконує британський аналітик Тімоті Еш з компанії BlueBay в серії твітів. Він вважає - країна змушена скорочувати видобуток, щоб компенсувати вплив російського вторгнення до України, через яке попит на нафту в світі впав.

Еш побачив ознаки напруги у відносинах між Саудівською Аравією та Росією на засіданні ОПЕК: "Саудівська Аравія хоче отримати більш чітку інформацію від Росії щодо обсягів, і це означає тертя між ними всередині ОПЕК+".

На напругу у перемовинах щодо нафти між Саудівською Аравією та Росією вказує і Wall Street Journal. На засіданні ОПЕК+ в неділю розбіжності стали більш очевидними, адже Росія постачає на ринок величезні обсяги дешевої нафти, що руйнує намагання Саудівської Аравії підняти ціни.

У виданні вважають, зростання світових цін на нафту у відповідь на рішення Саудівської Аравії, буде короткостроковим.

А от видання The Insider побачило в рішенні Саудівської Аравії узгоджену з Росією позицію, покликану викликати зростання цін на нафту. Зростання цін на нафту, вважає видання, може засмутити Сполучені Штати.

Держсекретар США Ентоні Блінкен планує відвідати Саудівську Аравію 6-8 червня. Напередодні координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що візит Блінкена допоможе розвивати відносини США та Саудівської Аравії. "Не значить, що ми завжди погоджуємося із саудитами про все, або що вони з нами в усьому погоджуються. У нас є різні точки зору", - заявив Кірбі.

Остін про контрнаступ: «Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати». Відео

«Росія побудувала оборонні споруди вздовж кордону окупованої території. Їм доводиться захищатися на досить значній території. Вони, напевно, не можуть бути сильними, у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати», - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Глава Пентагону прокоментував здатність ЗСУ прорвати "глибоку оборону" росіян при контрнаступі

Міністр оборони США Ллойд Остін під час візиту до Індії, 5 червня 2023 року. Фото: REUTERS/Anushree Fadnavis

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що західну військову допомогу Україна має використовувати суто "для захисту власної суверенної території".

"Щодо використання нашого обладнання для наступальних операцій на Росію, звісно, ми б заохочували їх цього не робити. А щодо нашої здатності відстежувати та використовувати моніторинг, то ми продовжуємо прогресувати, з точки зору можливостей", - сказав Ллойд Остін.

За словами глави Пентагону, українці дозволяють американській стороні "отримати доступ до тих територій, до яких нам потрібно, і подивитися там, де нам потрібно".

"Ми, звичайно, будемо підтримувати позицію, що обладнання, яке ми надаємо, призначене для захисту їхньої суверенної території, і знову ж таки, ми продовжуватимемо вдосконалювати наші можливості з моніторингу кінцевого використання", - додав міністр оборони США.

Напередодні росіяни заявили, що їм вдалося зірвати великий наступ ЗСУ в Донецькому регіоні. В Україні відкинули ці повідомлення. Міністр оборони США заявив, що залишить за українцями можливість описувати свої військові операції.

"З точки зору опису будь-яких потенційних українських операцій, я б скерував це питання до українського керівництва. Я впевнений, що вони в потрібний момент розкажуть або пояснять, на якому саме етапі вони перебувають в питанні підготовки та виконання будь-якого запланованого наступу", - сказав Остін під час прес-конференції у Нью-Делі, в понеділок, 5 червня.

Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх
Ллойд Остін

Коментуючи "глибоку оборону" росіян, з якою можуть зіткнутися військові ЗСУ під час контрнаступу, глава Пентагону сказав, що українці можуть знайти там слабкі місця.

"Ця оборона у багатьох випадках є глибоким захистом. Ми бачимо кілька ліній укріплень, рови, зуби дракона, підготовлені позиції тощо. У деяких випадках це досить значна підготовка. Але, знаєте, я б сказав, що їм доводиться захищатися на досить значній території. Отже, вони, напевно, не можуть бути сильними у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх", - сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

"Наша мета полягає в тому, щоб зробити все, аби ми забезпечили їх навчанням, платформами та можливостями, щоб вони могли успішно прорватися та маневрувати", - додав глава Пентагону.

Перемога України - в інтересах США та американської національної безпеки – Ніккі Гейлі

Претендентка на посаду кандидатки у президенти від Республіканської партії на перегонах 2024 року Ніккі Гейл

Ніккі Гейлі, претендентка в кандидати у президенти від Республіканської партії США на перегонах 2024 року заявила, що США повинні продовжувати допомагати Україні у війні проти РФ. Її заяви пролунали під час програми на каналі CNN у форматі зустрічі з виборцями в американському штаті Айова.

"Це більше, ніж Україна, це війна за свободу, і ми маємо перемогти. Росіяни порушили їхні свободи…Всі казали, що вони (українці – ред. ГА) протримаються 5 днів, але їхня пристрасність та воля штовхає їх уперед. Ми повинні зрозуміти, що перемога України – це перемога для нас всіх", - сказала Гейлі, відповідаючи на питання, чому США повинні допомагати Україні.

Гейлі назвала Путіна тираном та додала, що якщо Росія вторгнеться в Польщу та країни Балтії, це означатиме світову війну.

"Це про попередження війни. Як попередити війну? Це не те, що ми дамо готівку Україні чи дислокуємо наших солдат в Україну. Ми повинні працювати з нашими союзниками, щоб дати їм (українцям – ред. ГА) обладнання, боєприпаси для перемоги. Тому що коли Україна переможе, це надішле сигнал Китаю щодо Тайваню, це надішле сигнал Ірану, який хоче створити ядерну бомбу, надішле сигнал Північній Кореї, яка випробовує балістичні ракети. Це надішле сигнал Росії, що все скінчено", - сказала Гейлі.

Вона додала, що війна скінчилась би за день, якщо РФ вивела свої війська. Натомість, якщо Україна відступить, ми матимемо світову війну, попередила Гейлі.

Політикиня також розкритикувала позицію щодо війни Росії проти України своїх суперників на кандидатуру від Республіканської партії колишнього президента Дональда Трампа та губернатора Флориди Рона Десантіса.

Як повідомляв Голос Америки, Десантіс раніше назвав російсько-українську війну далекою від сфери інтересів Америки «територіальною суперечкою», щоправда пізніше він сказав, що його оцінки «були неправильно охарактеризовані». «Очевидно, що Росія вторглася - це було неправильно. Вони вторглися в Крим і захопили його 2014 - це було неправильно», - сказав він в інтерв’ю для телепрограми «Пірс Морґан без цензури». Вторгнення Росії в Україну Десантіс назвав великим прорахунком Путіна, який дорого коштуватиме. Десантіс підкреслив, що російський президент «ворожий до США», і заявив, що Путіна треба притягати до відповідальності за злочини війни в Україні.

Інший претендент на посаду кандидата від республіканської партії Дональд Трамп у травні в програмі CNN сказав, що Путін "зробив величезну помилку", коли розв'язав війну проти України. Колишній президент також заявив, що зміг би врегулювати конфлікт між Росією та Україною за добу. Політик, однак, відмовився сказати, чи хотів би він бачити Україну, чи Росію переможцем у війні.

Ніккі Гейлі назвала позиції своїх суперників щодо Росії помилковими. "Ми повинні зрозуміти, що це йдеться про більш глобальні речі. І коли вони говорять, що це територіальний конфлікт, це просто неправда. Говорити, що ми повинні залишатися нейтральними? Це у найкращих інтересах Америки та нашої національної безпеки, щоб Україна перемогла. Ми повинні зробити так, щоб це сталося та завершити це", - заявила Гейлі.

Очікується, що пізніше цього тижня про свій намір брати участь у президентських перегонах 2024 оголосять колишній віце-президент США Майк Пенс та губернатор Нью Джерзі Кріс Крісті.

Найімовірнішим претендентом на вибори від Демократичної партії називають чинного президента США Джо Байдена.

В матеріалі використані джерела CNN

Більше

XS
SM
MD
LG