Спеціальні потреби

Актуально

Американська влада намагається посилити довіру до виборів. Проміжні вибори покажуть, чи зусиль було достатньо

Працівник виборчої дільниці готує наклейки «Я проголосував» для виборців у штаті Мічиган, США, 7 листопада 2022 р. REUTERS/Evelyn Hockstein

Виборці США та представники служби безпеки на виборах готуються до потенційних збоїв, втручання та навіть насильства, які можуть супроводжувати голосування мільйонів американців на проміжних виборах до Конгресу у вівторок 8 листопада.

За нещодавнім опитуванням Economist/YouGov, трохи більше половини американців (51%) вважають, що насильство на виборчих дільницях певною мірою можливе або дуже вірогідне.Опитування за участі 1500 дорослих у період з 29 жовтня по 1 листопада, показало, що стільки ж (51%) вважають, що іноземні країни будуть втручатися. Окреме опитування YouGov у липні показало, що 32% опитаних майже не довіряють результатам проміжних виборів.

«Я б сказав, що мене турбує система, — сказав Голосу Америки виборець з Аризони на ім’я Фред, який відмовився назвати своє прізвище. - Хто скаже, що вони правильно порахували всі голоси?»

Незважаючи на такий скептицизм, представники виборчої комісії США незмінно повторюють, що голоси будуть захищені.

«Американці повинні йти до виборчої урни з упевненістю», – сказала Джен Істерлі, директорка Агентства з кібербезпеки та безпеки виборів (CISA), на форумі з кібербезпеки минулого місяця.

«Було виконано неймовірний обсяг роботи по всіх напрямках, щоб гарантувати безпеку нашої виборчої інфраструктури», – сказала вона, це повідомлення згодом було підтримано представниками внутрішньої безпеки та Білим домом.

Проте офіційні посадовці США також визнають, що загрози виборам у вівторок є серйозними та ставляться до них з належною обережністю.

Насильство очікують швидше від «самотніх вовків», ніж організоване

Представники внутрішньої безпеки країни почали бити на сполох щодо можливого насильства, пов’язаного з виборами, ще в лютому. Вони повторили це попередження в оновленому бюлетені Національної консультативної системи з питань тероризму (NTAS) у червні.

«За нашими оцінками, заклики до насильства з боку внутрішніх насильницьких екстремістських сил, спрямовані проти демократичних інституцій, політичних кандидатів, партійних офісів, виборчих подій і виборчих працівників, ймовірно, збільшаться», – йдеться в бюлетені.

Останні оцінки розвідки, виголошені офіційними особами США, застерігають, що найбільшу загрозу становлять так звані «самотні вовки» – розлючені або ображені особи, які вирішують діяти самостійно.

Ймовірною ціллю нападів можуть бути й інфраструктура, пов’язана з виборами, як-от виборчі дільниці та урни для голосування, і працівники виборчих дільниць, і навіть політичні кандидати та учасники мітингів.

Дезінформація, противладні настрої та втручання з-за кордону

Додаткове занепокоєння викликає частіше використання мови ворожнечі та войовничих образів у кампаніях з дезінформації в США, деякі з яких посилюються іншими країнами, такими як Росія.

«Спроби впливу… безпосередньо не заохочують людей до насильницьких дій, але, швидше за все, закладають основу та натякають на певні фізичні дії», – сказав Голосу Америки електронною поштою Брайан Лістон, старший аналітик із вивчення загроз фірми з кібербезпеки Recorded Future.

З червня 2021 року Федеральне бюро розслідувань отримало понад 1000 повідомлень про погрози працівникам виборчих органів, було здійснено щонайменше шести арештів.

Майже 60% зареєстрованих загроз надійшли із семи штатів – Аризони, Колорадо, Джорджії, Мічигану, Пенсильванії, Невади та Вісконсина. В усіх цих штатах або проходили перевірки чи перерахунки результатів голосування, або велись значні дебати щодо легітимності президентських виборів 2020 року.

Занепокоєння з приводу кампаній із дезінформації та операцій впливу постійно зростає напередодні проміжних виборів.

Офіційні особи та дослідники США вважають, посилаючись на зростання антиурядових і противладних настроїв у США, що більшість дезінформації походить зсередини країни.

Але вони попереджають, що численні супротивники США на міжнародній арені доклали спільних зусиль, щоб використати сумніви щодо самої виборчої системи.

Росія, Китай та Іран «скористаються наративами щодо доброчесності виборів у США», – сказав високопоставлений чиновник ФБР минулого місяця під час брифінгу для журналістів. «Ми це вже бачили, зокрема з досвіду Росії».

Фірма з кібербезпеки Recorded Future також попередила, що Росія та Китай відновили неактивні акаунти в соціальних мережах, щоб посилити сумніви та поглибити політичні розбіжності в США перед проміжними виборами.

У випадку з Росією кілька відроджених облікових записів були націлені на аудиторію на платформах соціальних мереж, таких як Gab і Gettr, які обслуговують консервативну аудиторію, повідомляє Recorded Future.

Компанія Recorded Future каже, що операції впливу Китаю, такі як кампанія, що почалася у вересні минулого року, охоплюють такі платформи, як Facebook, Instagram, YouTube, TikTok і Douyin, описані як китайськомовна версія TikTok.

«Багато з цих [дописів і коментарів], схоже, критикують як Республіканську, так і Демократичну партії та пропагують крайні погляди з обох сторін», – йдеться у звіті Recorded Future.

Китай постійно заперечує звинувачення про використання операцій з впливу для втручання у вибори в США.

Але в понеділок ключова наближений до президента Росії Володимира Путіна бізнесмен Євген Пригожин, у супереч попереднім запереченням Кремля, визнав втручання у вибори: «Ми втручалися, втручаємося і будемо втручатися. Обережно, акуратно, хірургічно і по-своєму, як ми вміємо».

Окреме дослідження попередило про ймовірні кампанії дезінформації, спрямовані на дискредитацію виробників систем голосування.

Спробам дезінформації намагається протистояти провідне федеральне агентство з безпеки виборів, CISA, яке проводило свою кампанію у соціальних мережах. Метою було спрямовувати виборців до тих, кому вони довіряють – посадових осіб штату та місцевих органів влади.

CISA також оновила свій веб-сайт боротьби з фейками, створений для розвінчування пов’язаної з виборами дезінформації та теорій змови.

Кіберзагрози є здебільшого на низькотехнологічному рівні

Незважаючи на побоювання, що супротивники, такі як Росія, Китай та Іран, можуть спробувати зірвати вибори за допомогою комбінації кіберзламів і програм-вимагачів, офіційні особи США висловили впевненість, що ризики невеликі.

«Немає достовірної чи конкретної інформації про спроби зірвати або скомпрометувати цю виборчу інфраструктуру», – заявила минулого тижня директорка CISA Джен Істерлі.

Інші представники CISA заявили, що починаючи з виборів у США 2020 року, агентство разом із державними та місцевими партнерами продовжувало розвивати заходи безпеки. Ці заходи включали покращення захисту виборчих систем, а також систем і баз даних, пов’язаних з виборами, наприклад тих, які відстежують зареєстрованих виборців.

Водночас кіберкомандування США наказувало своїм командам шукати потенційні атаки, але неодноразово заявляло, що не знаходить нових загроз.

Ці повідомлення узгоджуються з висновками багатьох фірм з кібербезпеки, які сказали, що більшість з того, що вони бачили, досі є «досить простим».

«Увага постійно зосереджується на посадових особах, які займаються виборами в штаті. Однак це є досить низькотехнологічний підхід, який фокусується на самому користувачі, фішингу та спробі змусити його здати свої облікові дані», – каже у розмові з Голосом Америки Пет Флінн, керівник програмної групи в компанії Trellix.

«Я не бачу жодних ознак того, що будь-яка технологія скомпрометована, або ми повинні втратити довіру до виборчої системи», – додав він.

Тим не менш, CISA попереджає, що хакери можуть спробувати зламати системи, які ускладнять голосування, можливо, намагаючись вивести з ладу електростанції або атакуючи веб-сайти місцевих органів влади за допомогою програми-вимагача.

Але Істерлі попередила, що те, що є проблеми, не означає, що відбувається напад.

«Будуть помилки. Будуть збої. Так буває на кожних виборах, – сказала вона. – Хтось забуде ключ від виборчої дільниці. Десь може прорвати водопровід… Це звичайні речі. Це не шкідництво».

Що змінять вибори у США? До України прибули NASAMS. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG