Спеціальні потреби

Актуально

П'ять ключових виборів у Європі у 2023 році

Президентські та парламентські вибори в Туреччині експерти вважають найважливішими виборами 2023 року. Туреччина і не є членом ЄС, політика цієї країни має велике значення для Європи, і особливо для України під час війни.

Європейський Союз назвав підтримку України серед своїх головних досягнень 2022 року. Але існує невизначеність щодо того, чи збережеться така підтримка наступного року. Важливу роль у її збереженні відіграє відповідь на питання про те, кого оберуть європейці на своїх виборах цього року.

Як зауважив в нещодавньому інтерв'ю «Голосу Америки» колишній посол США в Україні Джон Гербст, вибори 2023 року в Польщі, Греції, Фінляндії, Іспанії та інших країнах «можуть вивести на перший план євроскептиків і політиків, які симпатизують Росії». Вони можуть також підштовхнути існуючі уряди в цьому напрямку, вважає Гербст, який нині очолює Євразійський центру Атлантичної ради.

Наскільки велика ця небезпека? «Голос Америки» підготував огляд прогнозів ключових виборів у Європі на 2023 рік.

Президентські та парламентські вибори в Туреччині у червні. Ердоган залишиться

Хоча Туреччина і не є членом ЄС, політика цієї країни має велике значення для Європи, і особливо для України, адже Анкара з часу початку російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Аналітичний відділ британського часопису «Економіст», Economist Intelligence Unit (EIU) президентські та парламентські вибори в Туреччині вважає найважливішими виборами 2023 року.

Туреччина не лише надала Україні дрони «Байрактари», але і відіграла важливу роль посередника у війні. Зокрема, завдяки зусиллям президента Реджепа Таїпа Ердогана вдалося звільнити з полону сотні українських військовополонених та заручників, включно зі захисниками Маріуполя.

Вибори можуть спровокувати масштабні політичні заворушення
Аналіз EIU

Також, завдяки тому, що турецькі політологи називають «проукраїнським нейтралітетом» Туреччини, вона зіграла ключову роль в укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

За прогнозами EIU, на виборах у червні президента Ердогана, який перебуває на цій посаді з літа 2014 року, буде переобрано. Але, як кажуть дослідники, він зіткнеться з одним із найважчих випробувань за своє майже 20-річне правління, бо, швидше за все, втратить більшість у парламенті.

«Вибори можуть спровокувати масштабні політичні заворушення, особливо у випадку напружених перегонів, або якщо президент відмовляється визнати потенційну поразку», – попереджають аналітики.

Парламентські вибори в Іспанії в грудні. Зростає популярність правих

Іспанія, хоч і не була в числі перших, чи найбільших країн-донорів військової допомоги України, але протягом року відправила Україні пакет військової підтримки – позашляховики, машини швидкої допомоги, а також медикаменти. Під кінець року Мадрид надав свої зенітно-ракетні комплекси Hawk, пообіцяв додаткові системи протиповітряної оборони, генератори, а також пообіцяв тренувати більше українських військових.

Уряд PP-Vox може стати третім урядом, який включає або підтримує ультраправу партію, який формується у великій європейській країні після Італії та Швеції
Аналітики EIU

Також Іспанія надіслала своїх слідчих на допомогу в розслідуванні російських воєнних злочинів, а її керівництво висловило підтримку майбутньому членству України в ЄС.

Але ситація може змінитися після виборів наприкінці наступного року. Як зауважують в EIU, в Іспанії зростає підтримка правих. Праві партії в Європі вже традиційно підтримують антиіммігрантську риторику і були серед прихильників президента Росії Володимира Путіна.

Популярність Народної партії (НП) різко зросла з лютого, і вона, на думку EIU, отримає найбільшу частку голосів на виборах. Для формування правої більшості, кажуть експерти, знадобиться підтримка ультраправої, консервативної партії Vox.

«Уряд PP-Vox може стати третім урядом, який включає або підтримує ультраправу партію, який формується у великій європейській країні після Італії та Швеції», – зауважують фахівці EIU.

Парламентські вибори у Греції у липні. Очікування політичної кризи

Греція є складною країною для України через неприхильні громадські настрої. За результатами опитування соціологічної служби ЄС Eurobarometer, майже половина греків не схвалюють підтримку Європейським Союзом України у війні з Росією. Такі настрої в ЄС поділяють лише словаки і болгари, а наприклад шведи, чи фіни підтримують Україну ледь не одностайно (97% і 95% відповідно).

Проте уряд Греції надає допомогу Україні, незважаючи на почуття громадян. Греція надає фінансову допомогу Україні через міжнародні організації. Вона також прийняла близько 100 000 українських біженців, які мають право на житло, медичне обслуговування та доступ до освіти, зауважують місцеві оглядачі.

Щодо військової допомоги, то як заявив міністр оборони Греції Ніколаос Панайотопулос, Афіни можуть передати Україні свої зенітно-ракетні комплекси С-300, але лише у тому випадку, якщо Сполучені Штати розмістять замість них на Криті свої ЗРК Patriot. Україна просила Грецію про цю систему ППО радянського зразка ще з березня 2022 року.

Щодо виборів, то аналітики EIU каужть, що правляча правоцентристська «Нова демократія» (НД) буде боротися за забезпечення парламентської більшості, але зміни до виборчого законодавства означають, що, ця бортьба «може спричинити політичну кризу та дострокові вибори в 2023-24 роках».

Парламентські вибори у Польщі. Ліберальна опозиція може здобути перемогу

Польща стала ключовою країною для України під час російської агресії. Ця країна прийняла мільйони українських біженців і є головним пунктом, через який постачається західна зброя, Варшава навіть пропонувала, щоб установки Patriot, які призначалися для неї, були відправлені в Україну.

Разом з тим, деякі антиліберальні кроки правлячої партії «Право і справедливість» (PiS) викликали напруженість у стосунках Варшави і ЄС.

Перемога лібералів відкриє шлях до покращення відносин з ЄС, які значно погіршилися за урядів під керівництвом PiS
Аналітики EIU

Чи зміниться підтримка Польщі після виборів? Як вважає колишній президент Європейської Ради Дональд Туск, незалежно від результатів, Польща продовжить свою підтримку України. Про це він сказав у грудні під час виступу на Київському безпековому форумі.

Аналітики EIU кажуть, що політична боротьба буде запеклою, але її результат вплине швидше на стосунки Польщі з ЄС.

«Правляча партія «Право і справедливість» (PiS) збирається отримати найбільшу частку голосів на майбутніх парламентських виборах, але ліберальна демократична опозиція, ймовірно, збере достатню підтримку, щоб забезпечити більшість у парламенті», – вважають дослідники EIU.

Якщо переможуть ліберали, це, на думку аналітиків EIU, «відкриє шлях до покращення відносин з ЄС, які значно погіршилися за урядів під керівництвом PiS».

Парламентські вибори у Фінляндії у квітні. Нинішня прем’єрка, ймовірно, втратить посаду

Неспровокована агресія Росії щодо України нагадала фіннам власний досвід війни за незалежність проти Радянського Союзу у 1939-40-х роках. Тож, незважаючи на десятиліття нейтралітету, країна подала заяву в НАТО, а підтримка України серед населення, є як згадано вище, однією з найвищих в Європі.

Про військову підтримку України, з огляду на міркування безпеки, у Гельсінкі багато не повідомляють, лише називають цифру – 160,4 млн євро і наголошують – передана допомога відповідає запиту України.

Наприкінці року кілька депутатів парламенту Фінляндії закликали уряд передати Україні танки "Леопард-2", на що досі не могли зважитися більші країни, зокрема Німеччина.

Марін, імовірно, втратить свою посаду
Прогноз Euroactiv

Парламентські вибори у Фінляндії відбудуться вже навесні, у квітні. Як кажуть соціологи, cтаном на грудень, опитування показують, що урядова коаліція лівоцентристської прем'єр-міністрки Санни Марін, що складається з Соціал-демократичної партії, Центристської партії, Зелених, Лівих і ліберальної Шведської народної партії разом, імовірно, матимуть більшість.

Але, як вважають фахівці сайту Euroactiv, що спеціалізується на новинах з країн ЄС, «нинішній п'ятипартійний уряд навряд чи зможе працювати після квітневих виборів через внутрішні проблеми.

«Існує занадто багато недовіри, особливо між Зеленими та центристами, чия пітримка зменшується. Отже, Марін, імовірно, втратить свою посаду», – прогнозує Euroactiv.

Найімовірнішим переможцем виборів вони вважають ліберально-консервативну Національну коаліційну партію (NCP), а її голову – Петтері Орпо ймовірним кандидатом на посаду прем’єр-міністра. Опро є гарячим прихильником вступу своєї країни до НАТО. А з огляду на настрої в суспільстві, аналітики не очікують зміни ставлення Фінляндії до України.

Незважаючи на результати виборів, підтримка України залишиться пріорітетом Європи
Аналітики EIU

Щодо ситуації наступного рроку, експерти EIU попереджають, що у міру поглиблення енергетичної кризи та пов’язаного з нею економічної крихи в Європі, зростатиме ймовірність суспільного невдоволення. Але, вони наголошують, що основні політичні пріоритети для європейських урядів залишаться незмінними.

«Незважаючи на результати виборів, це – підтримка України», – кажуть аналітики EIU і додають, що європейці далі працюватимуть над своєю енергетичною безпкою та шукатимуть шляхів, як уповільнити зростання цін на основні товари та послуги, що визначають економічну вартість життя.

Всі новини дня

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Більше

XS
SM
MD
LG