Спеціальні потреби

Китай може розглядати постачання Росії зброї для війни в Україні - Столтенберг


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

НАТО бачить ознаки, що Китай розглядає можливість постачати зброю Росії, сказав генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг і застеріг Пекін від будь-яких таких кроків.

"Ми не бачили жодних постачань летальної допомоги з Китаю в Росію, але ми бачили ознаки того, що вони розглядають і, можливо, планують це, – сказав Столтенберг в інтерв'ю Reuters. – Це причина, чому Сполучені Штати та інші союзники дуже чітко застерігали від цього. І Китай, звичайно, не повинен підтримувати незаконну війну Росії".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Китай ці заяви офіційно не коментував слова генсека НАТО, але раніше в четвер Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що будь-яка потенційна розвідувальна інформація про передачу зброї Китаєм Росії, яку Сполучені Штати планують оприлюднити, є лише припущеннями.

Днями державний секретар Ентоні Блінкен повідомив, що США "дуже стурбовані тим, що Китай розглядає можливість надання летальної підтримки Росії в її агресії проти України". При цьому дослідники в Америці кажуть, що Пекін уже постачає в Росію обладнання подвійного призначення, технології, які можуть використовуватися як у цивільних приладах, так і, наприклад, для ремонту реактивних винищувачів.

"Україні було б бажано зустрічатися з Китаєм"

Нині під час прес-конференції президент України Володимир Зеленський заявив, що "Україні було б бажано зустрічатися з Китаєм". Він додав: "Ми на рівні дипломатів цей сигнал Китаю передали. Ми хотіли би зустрітись з Китаєм. Це в інтересах сьогодні України. Що більше країн... впливових будуть думати про те, як закінчити війну в Україні, з повагою до нашого суверенітету, зі справедливим миром, то швидше це буде".

"Те, що Китай почав говорити про Україну і пішли якісь сигнали – в цілому, я вважаю, це дуже непогано. Для нас важливо, щоб усі держави, бажано, були на нашій стороні - на стороні справедливості. Але, тим не менш, те, що Китай про це вже говорить, - це вже якісь перші кроки. Це дуже непогано… Але будемо якісь робити висновки після того, як побачимо конкретику, що вони пропонують", - заявив Зеленський.

"Тісні відносини"

Днями медіа повідомили, що лідер Китаю Сі Цзіньпін готується відвідати Москву для зустрічі на вищому рівні з президентом Росії Володимиром Путіним у найближчі місяці, що може стати частиною поштовху до багатосторонніх мирних переговорів і дозволить Китаю повторити свої заклики не використовувати ядерну зброю.

А говорячи про нещодавню зустріч головного китайського дипломата Ван Ї з Володимиром Путіним у Москві, преса звернула увагу, що "Китай і Росія підтвердили свої тісні двосторонні відносини лише за кілька днів до першої річниці початку війни в Україні".

Натомість міністр оборони Великої Британії Бен Воллес в нещодавньому інтерв'ю висловив іншу думку щодо відносин Кремля й Пекіна. Він сказав, що Росія не змогла досягнути своїх цілей в Україні, а Путін знищив репутацію власної армії: "Навіть китайці ставляться до нього, як до дядька, якого варто соромитись. Вони справді не хочуть з ним розмовляти".

"Мирний план" Китаю

Нещодавно влада Китаю вперше визнала війну Росії проти України, а також анонсувала "мирний план", який допоможе її закінчити. Повідомлялося, що у річницю початку повномасштабного вторгнення Росії до України китайський лідер Сі Цзіньпін виступить з "промовою про мир".

З початку війни в Україні Китай заявляв про нейтралітет, хоча на дипломатичному рівні підтримує Москву, засуджуючи санкції та утримуючись під час голосування у Раді Безпеки ООН, якщо резолюція стосується Росії.

Китай також відмовився засудити вторгнення Росії або злочини російської армії проти українського цивільного населення та критикує економічні санкції Заходу проти Москви.

Як пишуть оглядачі, Китай також не приховує того факту, що купує російські нафту і газ, й Пекін користується низькими цінами, але одночасно підтримує Росію, яка втратила європейський ринок через санкції, які були запроваджені як покарання за вторгнення в Україну.

Ймовірно, Китаю вигідна така ситуація, бо Кремль виснажує західні військові ресурси та чинить тиск на НАТО, а падіння російської економіки також вигідне Пекіну, бо для її відновлення знадобиться більше китайських продуктів, кажуть деякі американські експерти.

У статті використано матеріали Reuters

Форум

XS
SM
MD
LG