Спеціальні потреби

Актуально

Чи є у білоруської опозиції шанси на перемогу? Експерти

Чи є шанс на зміни у Білорусі цього року? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

Чи є шанс на зміни у Білорусі цього року дізнавалася? Відео

У неділю, 9-го серпня, в Білорусі відбудуться президентські вибори, попереднє голосування на яких почалося 4-го серпня. Це вже шості вибори в історії незалежної Білорусі. Усі попередні, крім перших, на яких незмінно перемагав колишній голова колгоспу Олександр Лукашенка, ані західні уряди, ані спостерігачі не визнавали вільними чи справедливими.

Цього разу ЦВК Білорусі для участі у виборах зареєструвала шість кандидатів. Серед них - Світлану Тихановську, яка вступила у політичну боротьбу після того, як заарештували її чоловіка Сергія. Тридцятисемирічна колишня вчителька об’єдналася із дружиною Валерія Цепкала Веронікою та координаторкою штабу Віктора Бабарика Марією Колесніковою, яких не допустили до участі у виборах.

У разі перемоги Тихановська пообіцяла звільнити усіх політичних в’язнів та провести ще одні президентські вибори.

«Влада позбулася сильних конкурентів. Не врахували вони, що в кожного сильного чоловіка за плечима стоїть сильна жінка», - заявила вона під час мітингу в передмісті Бреста, на який, за даними правозахисного центру «Вясна», зібралося понад 20 тисяч осіб.

«Ми об’єдналися для того, щоб коли Світлана Тихановська стане президентом республіки Білорусь, ми змогли провести нові, чесні, відкриті, прозорі вибори, на яких ви вже будете обирати гідного цієї країни президента», - проголосила вона.

кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська
кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська

Дружини та удови, які йдуть в активну опозицію після арешту чи смерті чоловіків, як й участь жінок в політиці - білоруська традиція боротьби за свободу, говорить Наталія Каляда, драматург та співзасновниця білоруського «Вільного театру».

«У 1999 році це - дружини людей, яких викрали і вбили в Білорусі, політичних в’язнів, - Ірина Красовська, Світлана Завадська, Тетяна Клімова, Людмила Карпенко і багато інших. Вони подорожували навколо світу, аби зупинити політичні викрадення, і зникнення. Ті, хто вів політичну роботу, щоб звільнити політичних в’язнів після виборів 2010, це також були жінки», - сказала вона під час віртуальної конференції “Беларусь: Механізм популярного повстання”, організованою неурядовою організацією Цифровою комунікаційною мережою Південно-східної Європи.

Мітинги опозиціонерок збирають десятки тисяч людей. Найбільший пройшов у Мінську, де, за даними опозиції, зібралося 60 тисяч осіб. Для Білорусі це - безпрецедентно – говорять експерти.

«Таких натовпів я під час жодних виборів в Білорусі не бачив, - говорить під час Zoom-конференції Девід Марплес, професор Університету в Альберті, Канада. - Вони проходять в багатьох містах, люди збираються, практично, спонтанно навіть у віддалених регіонах. Натовпи важливі для здійснення змін у будь-якій країні. Не можливо заарештувати кожного. І коли рух вийде на певну стадію, його не можна буде зупинити».

Відмінністю цієї кампанії є також активне використання соціальних медіа опозицією, на яке влада не може адекватно відповідати, говорить Марплес.

Ще один новий фактор – пандемія коронавірусу. За офіційними даними, в країні було зафіксовано майже сімдесят тисяч випадків захворювання на КОВІД-19 та понад півтисячі смертей. В країні не оголошували карантин та навіть не скасовували масових заходів. Президент Олександр Лукашенко, який каже, що сам переніс хворобу на ногах, наполягає на особливому білоруському шляху боротьби із вірусом.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко оголошує звернення до народу країни та Національного зібрання 4-го серпня.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко оголошує звернення до народу країни та Національного зібрання 4-го серпня.

«На кожному етапі боротьби з цією бідою ми застосовували адекватні заходи. Це те, що зараз називають особливим шляхом Білорусі. І сьогодні всі країни визнають, що ми вчинили правильно», - сказав він під час звернення до народу країни та Національного зібрання 4-го серпня.

Як і в попередні роки, на масові протести білоруська влада відповіла арештами. У перший день голосування розігнали мітинг Тихановської в Слуцьку, затримавши, за даними «Вясни», 20 осіб. Упродовж виборчої кампанії було заарештовано понад тисячі учасників опозиційних протестів, журналістів та активістів. Експерти покладають мало надій на те, що вибори пройдуть чесно і що у разі поразки Лукашенко добровільно поступиться владою.

«На жаль знаючи і працюючи з Білорусі понад 15 років, можу сказати, що більш ймовірно, що білоруська влада зреагує консервативно на натовпи, як ми це бачили в 2006, 2010 роках. Репресії можуть статися і вони вже відбуваюся. І це щось нове порівняно з тим, що ми бачили раніше, - превентивні арешти і масові репресії з розрахунком, що це злякає деяких активістів», - сказав під час віртуальної конференції Витис Юрконис, Директор відділення Дому свободи у Литві.

затримання учасників протестів в Мінську 14 липня
затримання учасників протестів в Мінську 14 липня

Цього разу, говорять експерти, Лукашенко будує свою виборчу кампанію на своєрідній критиці Кремля. Раніше білоруські державні ЗМІ повідомляли про затримання 33 росіян в санаторії під Мінськом, які, за повідомленням, нібито планували теракти напередодні виборів у Білорусі. За версією Москви, ця група була проїздом. Лукашенко запевненням Кремля не вірить, але альтернативи відносинам із Росією не бачить.

«Все це брехня про Стамбул, про Венесуелу, про Африку і Лівію. Все це брехня. Ці люди, вони дали покази, були надіслані спеціально в Білорусь, - заявив він 4-го серпня. - Росія завжди була, є і буде нашим найближчим союзником, хто б ні був у владі в Білорусі чи в Росії. Це не здоланий факт. Це глибоко в середині наших народів. Навіть не зважаючи на те, що братерські відносини з нами Росія змінила на партнерські. Дарма».

Ми порушили питання наявності спостерігачів і наше бажання, щоб вибори проходили вільно і справедливо, відповідно до принципів ОБСЄ, - організації членом якої є Білорусь.
Джордж Кент, заступник помічника Дерджсекретаря США

Експерти не виключають підривних дій від росіян, але от відвертої військової підтримки режимові Лукашенка чи прямого втручання після його поразки – не передбачають.

«Путін має чимало способів натиснути на Білорусь. По-перше, економічно із цінами на енергію, податками на енергетику, експорт,… у питаннях безпеки, таких як спільні військові навчання, контроль над кордоном з Польщею, і потім Білорусь є членом кількох союзів, в яких Росія відграє лідерську роль», - говорить Марплес.

«Я думаю, що очевидно, що російські солдати в російських військових строях, які перетинають кордон європейської країни, зведуть нанівець усі зусилля Росії протягом останніх 10-15 років бути прийнятою в міжнародну родину народів», - припускає Ірена Ласота, президентка Інституту за демократію у Східній Європі, США.

Високопосадовець Держдепу Джордж Кент не береться прогнозувати реакцію США на тої чи інший сценарій розвитку ситуації в Білорусі, але висловлює занепокоєння відсутністю спостерігачів ОБСЄ на виборах.

«Ми дуже шкодуємо, що ОБСЄ не матиме можливості вислати спостерігачів на ці вибори. Сьогодні була щотижнева сесія в ОБСЄ і ми порушили питання наявності спостерігачів і наше бажання, щоб вибори проходили вільно і справедливо, відповідно до принципів ОБСЄ, - організації членом якої є Білорусь, як і США» - сказав він в інтерв’ю Білоруській службі Радіо свобода.

Останнім часом між Білоруссю на США спостерігалось пом'якшення відносин. Вперше за багато років лідери країн призначили послів в Мінську та у Вашингтоні. У липні вперше за 12 років Лукашенко призначив посла Білорусі в США. До того президент США Дональд Трамп призначив заступника помічника держсекретаря з питань європейських справ Джулі Фішер на посаду посла в Білорусі, кандидатуру якої розглядає Сенатський комітет з міжнародних відносин у середу, 5 серпня.

Дивіться також: Як українці долучились до створення саундтреку до "Чорнобиля". Відео

Як українці долучились до створення саундтреку до "Чорнобиля". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG