Актуально
НАТО погоджує план стримування російської загрози

Міністри оборони країн НАТО мають намір узгодити в четвер новий генеральний план щодо захисту від потенційного нападу з боку Росії на кількох напрямках. Це підтверджує продовження спроб Північноатлантичного альянсу стримати Москву, незважаючи на нову загрозу в особі Китаю.
Ця конфіденційна стратегія виходить за рамки існуючих регіональних планів оборони і спрямована на підготовку до одночасної атаки з боку Москви в напрямку Балтійського і Чорноморського регіонів, можливо, включно із застосуванням ядерної зброї, зламом комп'ютерних мереж або атакою з космосу.
Офіційні особи та дипломати не вважають таку атаку «неминучою».
Представники адміністрації США, дипломати країн НАТО і колишні офіційні особи вважають, що «Концепція стримування і оборони в євроатлантичному регіоні» і стратегічний план її реалізації необхідні, бо Росія розробляє сучасні системи озброєнь і розміщує війська і техніку ближче до кордонів союзників по блоку НАТО.
«Якщо такий серйозний конфлікт виникне, це вимагатиме заходів на всій території проведення операцій, - говорить високопоставлений представник адміністрації США, - Одночасно можуть відбуватися різні речі, і це дійсно вимагає цілісного планування».
Росія заперечує наявність будь-яких планів нападу на країни альянсу, і заявляє, що саме НАТО ризикує дестабілізувати Європу підготовкою таких планів.
Як повідомляє МЗС Росії, речниця відомства Захарова заявила, що НАТО та його генеральний секретар Столтенберг привели відносини між Росією та Альянсом до стану, якого не було навіть на піку Холодної війни. "Сам Альянс відмовляється від співпраці з Росією та будь-яких військових контактів", - твітує МЗС Росії
У четвер заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко попередив НАТО, що будь-які заходи щодо членства України у НАТО матимуть наслідки. Як повідомляє РІА "Новости", Руденко коментував заяву міністра оборони США про те, що треті країни на мають права голосу щодо членства України в Альянсі. При цьому Руденко відзначив, що Москва орієнтується на конкретні кроки, а не офіційну позицію.
Як раніше повідомляв "Голос Америки", перебуваючи в Україні, міністр оборони США заявив, що що жодна третя країна не має права накладати вето на прагнення України вступити в НАТО.
Остін також наголосив, що Вашингтон з союзниками віддані підтримці права України визначати власне майбутнє, без будь-якого зовнішнього втручання.
Генерал у відставці Бен Ходжес, який командував військами США в Європі з 2014 по 2017 рік, сказав в інтерв'ю «Рейтер», що стратегічний план призведе до більшої узгодженості у колективній обороні НАТО, що означає виділення великих ресурсів для захисту Чорноморського регіону.
«На мою думку, це найбільш ймовірна гаряча точка, ніж Балтійський регіон», - сказав Ходжес, зазначивши меншу кількість великих союзників, таких як Великобританія та Франція, з сильною присутністю в Чорному морі, при тому, що Туреччина більше зосереджена на конфлікті в Сирії .
Джеймі Ши, колишній високопоставлений співробітник НАТО, який нині працює в аналітичному центрі «Друзі Європи» в Брюсселі, вважає, що цей план може також допомогти посилити увагу до дій Росії у той час, коли Сполучені Штати, Великобританія і Франція розробляють стратегії захисту в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Союзники прагнуть посилити свою присутність в Індо-Тихоокеанському регіоні і протистояти зростаючій військовій потужності Китаю, розміщуючи там більше число кораблів.
«До сих пір передбачалося, що Росія стоїть на заваді, але не становить безпосередню загрозу. Але росіяни роблять тривожні для нас речі, вони розвивають робототехніку, і гіперзвукові крилаті ракети можуть бути дійсно руйнівними», - каже Ши.
Раніше професор Університету Джонса Гопкінса Сергій Радченко відзначив, що сигнали уряду США щодо відкритих дверей до НАТО для України може сприйматись Москвою як провокація.
"Реальне членство у НАТО, як очікується, стримало би Росію від агресії щодо України та Грузії (якщо допустити, що вона має такі наміри, що не гарантовано). Але обіцянка членства у НАТО - на тлі оголошених Москвою червоних ліній щодо цього питання - як видається, несе багато ризиків не надаючи при цьому жодних переваг стримування. Це може навіть спровокувати Росію на агресивні дії щодо України та/або Грузії", - твітував експерт.
У статті використано матеріали Reuters, РІА "Новости", Російської служби "Голосу Америки".
Дивіться також: Студія Вашингтон. Що в МВФ кажуть про інфляцію в Україні?
Всі новини дня
Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео
Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.
Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео
У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.
- Голос Америки
"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.
Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.
Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.
Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."
Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.
Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.
Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео
Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.
Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео
Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.
Форум