Спеціальні потреби

Актуально

Росія хоче маніпулювати угодою New START для зниження допомоги США Україні. Держдеп каже: Москва і далі має виконувати угоду

Випробування міжконтинентальної балістичної ракети "Ярс" під час російських ядерних навчань в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Росія пов'язує ймовірність свого повернення до Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь New START із двосторонніми відносинами між Вашингтоном і Москвою та із військовою допомогою США Україні у її захисті в російській війні. До такого висновку дійшли у неурядовій організації Nuclear Threat Initiative (NTI).

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Раніше у відповідь на оголошення Москви про призупинення участі в угоді державний секретар США Ентоні Блінкен назвав рішення "дуже прикрим і безвідповідальним" і закликав Росію "залучатися та діяти" у питанні контролю над стратегічними озброєннями незалежно від інших подій у двосторонніх відносинах.

рішуча реакція США... на неспровоковане вторгнення Росії в Україну не звільняє Росію від відповідальності... згідно з New START

А помічниця держсекретаря з питань контролю озброєнь Меллорі Стюарт підкреслила, що заява Кремля не зупинить Сполучені Штати чи їхніх союзників і партнерів від підтримки України. "Насправді рішення Москви та її триваючі ядерні загрози лише посилюють те, наскільки важливою залишається підтримка України для Сполучених Штатів і світової спільноти", - сказала Стюарт.

Високопосадовиця нагадала, що договір було підписано у 2010 році, до вторгнення Росії на Донеччину та анексії Криму у 2014 і повномасштабної війни з 2022: "Це Росія почала – без провокації – вторгнення до свого сусіда. Сполучені Штати не сприяли створенню цих несприятливих умов, а активно працювали над тим, щоб їх уникнути, зокрема шляхом проведення позачергової сесії Діалогу зі стратегічної стабільності США та Росії в січні 2022 року".

Росія залишається пов’язаною своїми зобов’язаннями

Напередодні Держдеп також заявив, що заявлене Росією призупинення участі у договорі є юридично недійсним й "Росія залишається пов’язаною своїми зобов’язаннями за договором". Хоча США продовжують бути відкритими до переговорів із Москвою, але "рішуча реакція США та міжнародної спільноти на неспровоковане вторгнення Росії в Україну не звільняє Росію від відповідальності за виконання своїх юридичних зобов’язань згідно з New START".

"Невиконання Росією та ймовірне призупинення Нового договору СНО не зупинить Сполучені Штати від продовження повної підтримки України. Ця реальність не має значення для користі договору та здатності Росії продовжувати в ньому участь, - нагадали у зовнішньополітичному відомстві США. - Нові інспекційні заходи за угодою не загрожують безпеці Росії. Договір надає обом сторонам засоби для забезпечення безпеки інспектованих об’єктів. Ядерна стабільність особливо важлива під час кризи, і Сполучені Штати продовжуватимуть працювати над її підтриманням".

Раніше країни G7 засудили "безвідповідальну ядерну риторику Росії" й запевнили, що це "не буде відволікати чи відмовляти" союзників від підтримки України "стільки, скільки потрібно". А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підкреслив: "Більше ядерної зброї та менший контроль над озброєннями роблять світ небезпечнішим".

Наслідки рішення Кремля

ширші наслідки для трансатлантичної безпеки

"Рішення Росії [про вихід з угоди] також має ширші наслідки для трансатлантичної безпеки та глобальної ядерної стабільності, - вважають у NTI. - Це суттєво ускладнить, якщо не завадить, зусиллям з укладення майбутньої угоди про збереження обмежень щодо російських ядерних сил після закінчення терміну дії договору у 2026 році".

"Експерти з ядерної безпеки відзначають, що навіть у найтемніші дні холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз визнавали та діяли відповідно до своїх взаємних інтересів і відповідальності за продовження діалогу та угод, спрямованих на зменшення ядерних ризиків", - зазначають в NTI і додають, що "відновлення цієї взаємодії є ще більш критичним" зараз, "на тлі зростання геополітичної напруженості".

біполярний світ американо-російських угод щодо ядерної зброї залишився в минулому... Китай тепер має вважатися третьою великою ядерною державою

Раніше про те, що наміром Кремля було "спробувати залякати Сполучені Штати та їхніх союзників, які допомагали Україні", й "Путін розіграв ще одну зі своїх ядерних карт, так само як і з прихованими погрозами застосувати тактичну ядерну зброю в Україні або розгорнути триваючу звичайну війну", заявив колишній радник екс-президента США Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон.

На переконання Болтона, Сполучені Штати мають "визнати, що біполярний світ американо-російських угод щодо ядерної зброї залишився в минулому і що Китай тепер має вважатися третьою великою ядерною державою".

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG