Спеціальні потреби

Актуально

Ось чому двигуни ракет КНДР не з України - докладно з Atlantic Council

Нещодавно опублікований звіт International Institute for Strategic Studies​ IIS вказує на Україну як можливе місце походження рідинних двигунів (LPE), для міжконтинентальних ракет, які успішно протестувала Північна Корея. Світові важко примиритись з тим, що ядерні і ракетні можливості Північної Кореї є «fait accompli» і всіх цікавить яким чином це вдалось Пхеньяну, зазначають в спільній статті для Atlantic Council Марія Буджерин, дослідник Belfer Center, Harvard's Kennedy School та Андрій Жалко-Титаренко, колишній віце-президент SpacePort, Канада та заступник директора Національного космічного агентства України в 1992-1994.

Майкл Еллеман у своєму звіті ​вказує, що випробування стали можливі після ймовірної незаконної передачі технологій з Росії чи України. На основі візуального порівняння, Еллеман твердить, що LPE Північної Кореї було зроблено з двигунів RD-250, розроблених "Енергомашем". Того ж дня, стаття The New York Times виокремила український "Південмаш" як ймовірне джерело передачі технологій.

Хоча "Південмаш" вже не являється найбільшим виробником ракет, як колись, він зміг подолати складнощі пострадянського перехідного періоду і успішно завоювати місце на міжнародних ринках, незважаючи на шалену конкуренцію
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

Припущення Еллемана про нещодавню передачу та джерело передачі викликали сумніви дослідників. Еллеман заявляє, що Північна Корея не має можливості виробити такі двигуни і тому, ймовірно, імпортувала готові двигуни залізницею протягом останніх двох років з Росії, або України. Хоча Еллеман прямо не вказує на уряд України, або посадовців "Південмашу", він робить потужне припущення про те, що "Південмаш" є імовірним джерелом передачі, так як підприємство переживає важкі часи у зв’язку з припиненням контрактів з Росією через російсько-українську війну. "Ми вивчили гіпотезу і вважаємо її необґрунтованою", - заявляють дослідники.

«Південне на межі колапсу...»

Якими б не були теперішні фінансові проблеми "Південмашу", вони блякнуть в порівнянні до проблем початку 1990-х, коли гігантська військова промисловість опинилась без контрактів, а зарплату потрібно було сплачувати десяткам тисяч висококваліфікованих науковців. На той час Україна отримувала різні запити від маргінальних країн на передачу ракетних технологій, включаючи від Північної Кореї, але всім було відмовлено. Натомість, Україна приєдналась до Режиму контролю ракетних технологій (MTCR), йдеться в статті.

Хоча "Південмаш" вже не являється найбільшим виробником ракет, як колись, він зміг подолати складнощі пострадянського перехідного періоду і успішно завоювати місце на міжнародних ринках, незважаючи на шалену конкуренцію. За таких умов, допомагати Північній Кореї не тільки принесло б надзвичайну політичну шкоду Україні, але було б дуже легковажно і, можливо, самовбивче для космічної галузі України.

"Звичайно, в своєму звіті і потім в соцмережах Еллеман наголошував, що він не звинувачує уряд України, або посадовців "Південмашу" в тому, що вони дозволили передачу RD-250 Північній Кореї, але припускає, що корумповані інженери та науковці могли піддатись на гарний контракт з Північною Кореєю. Однак, на нашу думку, це надзвичайно важко зробити групі науковців без, щонайменше, мовчазної згоди керівництва "Південмашу", чи України", - зазначають науковці.

Корумповані науковці та одно-камерний RD-250

Тільки три повністю скомплектовані Циклони-2 наразі зберігаються на "Південмаші"
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

"Другий ключовий аспект – це модифікація двигуна RD-250 з двокамерного на однокамерний. На фото з випробувань Північної Кореї видно, що вони використовували LPE з однією камерою згоряння та насадкою з турбонасосом. Таким чином, необхідно було модифікувати оригінальний двигун RD-250 і усунути одну з камер, модифікувати іншу камеру і налагодити турбонасос. Аналіз Еллеманом цього питання недостатній. Заявляючи, що Північна Корея не може виробляти такі двигуни він нічого не говорить про здатність їх модифікувати. Він також говорить, що неназвані "Західні експерти, які відвідували КБ "Південне" говорили, що однокамерний двигун, виставлений в університеті поруч, і місцеві інженери хвалились тим, що виробляли його", - пишуть дослідники в статті Atlantic Council.

Без відповідного обґрунтування, це – лише гіпотеза, пишуть аналітики. Також, щоб модифікувати двигун, "корумповані науковці" мусили мати резерв невикористаних RD-250. Однак, за повідомленням колишнього головного інженера "Південне" Анатолія Шевцова, "Південмаш" виробляв тільки повністю скомплектовані двигуни з носіями. Тільки три повністю скомплектовані Циклони-2 наразі зберігаються на "Південмаші".

Більш імовірно, що таку модифікацію могла провести Північна Корея
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

КБ "Південнне" та "Південмаш" займаються комерційною діяльністю, тому не можуть дозволити собі виробити ракетні двигуни на склад без відповідної комерційної мети. Навіть якщо б залишались RD-250 з радянських часів, їх модифікація вимагала б проведення тестувань, роботи інженерів та використання приміщень і устаткування.

Більш імовірно, що таку модифікацію могла провести Північна Корея. Нещодавня стаття в Diplomat посилається на розвідувальні джерела, які вказують, що на противагу припущенням Еллемана, Північна Корея спроможна виробити двигуни LPE, йдеться в статті.

Логістика

Можливо, припускає німецький аналітик Норберт Брюгге, Підвнічна Корея здобула ракету R-36 під час розвалу Радянського Cоюзу і мала довгий час на те, щоб вивчити її проект та модифікації, а також створити власний двигун з, або без допомоги західних експертів​
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

Контрабанда ракетних двигунів з України через територію Росії залізницею, як припускає Еллеман, є більш складною з огляду на початок російської агресії в 2014 році. Це не 25 грамів урану, які можна заховати у валізі. Таку операцію не можна було б провести без залучення високопосадовців, служби безпеки, транспортної інфраструктури, банківської системи, прикордонників та "Південмашу". Це видається неправдоподібним з огляду на розрив між грошами та політикою після революції 2014 року. Фінансова компенсація з боку Північної Кореї мусила б складати десятки мільйонів доларів і її доставка є під сумнівом, пишуть аналітики.

З 2014 року "Південмаш" значно посилив заходи безпеки. Його зараз охороняє повністю озброєна Національна гвардія. Залізничне сполучення між Росією та Україною переривалось через війну і в травні цього року, Служба безпеки заборонила більшість залізничних перевезень, там, де вони все ще залишались.

Все ж необхідно знайти відповідь: чому двигуни Північної Кореї LPE подібні до RD-250. Можливо, припускає німецький аналітик Норберт Брюгге, Північна Корея здобула ракету R-36 під час розвалу Радянського Союзу і мала довгий час на те, щоб вивчити її проект та модифікації, а також створити власний двигун з, або без допомоги західних експертів. Звичайно, RD-250 розроблялись "Енергомашем", який має повну інженерну документацію і переживає фінансові складнощі.

Дивіться також: 15 українських стартапів візьмуть участь у технологічній виставці в Сан-Франциско

15 українських стартапів візьмуть участь у технологічній виставці в Сан-Франциско. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:03 0:00

Всі новини дня

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Більше

XS
SM
MD
LG