Спеціальні потреби

Актуально

Ось чому двигуни ракет КНДР не з України - докладно з Atlantic Council

Нещодавно опублікований звіт International Institute for Strategic Studies​ IIS вказує на Україну як можливе місце походження рідинних двигунів (LPE), для міжконтинентальних ракет, які успішно протестувала Північна Корея. Світові важко примиритись з тим, що ядерні і ракетні можливості Північної Кореї є «fait accompli» і всіх цікавить яким чином це вдалось Пхеньяну, зазначають в спільній статті для Atlantic Council Марія Буджерин, дослідник Belfer Center, Harvard's Kennedy School та Андрій Жалко-Титаренко, колишній віце-президент SpacePort, Канада та заступник директора Національного космічного агентства України в 1992-1994.

Майкл Еллеман у своєму звіті ​вказує, що випробування стали можливі після ймовірної незаконної передачі технологій з Росії чи України. На основі візуального порівняння, Еллеман твердить, що LPE Північної Кореї було зроблено з двигунів RD-250, розроблених "Енергомашем". Того ж дня, стаття The New York Times виокремила український "Південмаш" як ймовірне джерело передачі технологій.

Хоча "Південмаш" вже не являється найбільшим виробником ракет, як колись, він зміг подолати складнощі пострадянського перехідного періоду і успішно завоювати місце на міжнародних ринках, незважаючи на шалену конкуренцію
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

Припущення Еллемана про нещодавню передачу та джерело передачі викликали сумніви дослідників. Еллеман заявляє, що Північна Корея не має можливості виробити такі двигуни і тому, ймовірно, імпортувала готові двигуни залізницею протягом останніх двох років з Росії, або України. Хоча Еллеман прямо не вказує на уряд України, або посадовців "Південмашу", він робить потужне припущення про те, що "Південмаш" є імовірним джерелом передачі, так як підприємство переживає важкі часи у зв’язку з припиненням контрактів з Росією через російсько-українську війну. "Ми вивчили гіпотезу і вважаємо її необґрунтованою", - заявляють дослідники.

«Південне на межі колапсу...»

Якими б не були теперішні фінансові проблеми "Південмашу", вони блякнуть в порівнянні до проблем початку 1990-х, коли гігантська військова промисловість опинилась без контрактів, а зарплату потрібно було сплачувати десяткам тисяч висококваліфікованих науковців. На той час Україна отримувала різні запити від маргінальних країн на передачу ракетних технологій, включаючи від Північної Кореї, але всім було відмовлено. Натомість, Україна приєдналась до Режиму контролю ракетних технологій (MTCR), йдеться в статті.

Хоча "Південмаш" вже не являється найбільшим виробником ракет, як колись, він зміг подолати складнощі пострадянського перехідного періоду і успішно завоювати місце на міжнародних ринках, незважаючи на шалену конкуренцію. За таких умов, допомагати Північній Кореї не тільки принесло б надзвичайну політичну шкоду Україні, але було б дуже легковажно і, можливо, самовбивче для космічної галузі України.

"Звичайно, в своєму звіті і потім в соцмережах Еллеман наголошував, що він не звинувачує уряд України, або посадовців "Південмашу" в тому, що вони дозволили передачу RD-250 Північній Кореї, але припускає, що корумповані інженери та науковці могли піддатись на гарний контракт з Північною Кореєю. Однак, на нашу думку, це надзвичайно важко зробити групі науковців без, щонайменше, мовчазної згоди керівництва "Південмашу", чи України", - зазначають науковці.

Корумповані науковці та одно-камерний RD-250

Тільки три повністю скомплектовані Циклони-2 наразі зберігаються на "Південмаші"
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

"Другий ключовий аспект – це модифікація двигуна RD-250 з двокамерного на однокамерний. На фото з випробувань Північної Кореї видно, що вони використовували LPE з однією камерою згоряння та насадкою з турбонасосом. Таким чином, необхідно було модифікувати оригінальний двигун RD-250 і усунути одну з камер, модифікувати іншу камеру і налагодити турбонасос. Аналіз Еллеманом цього питання недостатній. Заявляючи, що Північна Корея не може виробляти такі двигуни він нічого не говорить про здатність їх модифікувати. Він також говорить, що неназвані "Західні експерти, які відвідували КБ "Південне" говорили, що однокамерний двигун, виставлений в університеті поруч, і місцеві інженери хвалились тим, що виробляли його", - пишуть дослідники в статті Atlantic Council.

Без відповідного обґрунтування, це – лише гіпотеза, пишуть аналітики. Також, щоб модифікувати двигун, "корумповані науковці" мусили мати резерв невикористаних RD-250. Однак, за повідомленням колишнього головного інженера "Південне" Анатолія Шевцова, "Південмаш" виробляв тільки повністю скомплектовані двигуни з носіями. Тільки три повністю скомплектовані Циклони-2 наразі зберігаються на "Південмаші".

Більш імовірно, що таку модифікацію могла провести Північна Корея
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

КБ "Південнне" та "Південмаш" займаються комерційною діяльністю, тому не можуть дозволити собі виробити ракетні двигуни на склад без відповідної комерційної мети. Навіть якщо б залишались RD-250 з радянських часів, їх модифікація вимагала б проведення тестувань, роботи інженерів та використання приміщень і устаткування.

Більш імовірно, що таку модифікацію могла провести Північна Корея. Нещодавня стаття в Diplomat посилається на розвідувальні джерела, які вказують, що на противагу припущенням Еллемана, Північна Корея спроможна виробити двигуни LPE, йдеться в статті.

Логістика

Можливо, припускає німецький аналітик Норберт Брюгге, Підвнічна Корея здобула ракету R-36 під час розвалу Радянського Cоюзу і мала довгий час на те, щоб вивчити її проект та модифікації, а також створити власний двигун з, або без допомоги західних експертів​
Марія Буджерин, Андрій Жалко-Титаренко

Контрабанда ракетних двигунів з України через територію Росії залізницею, як припускає Еллеман, є більш складною з огляду на початок російської агресії в 2014 році. Це не 25 грамів урану, які можна заховати у валізі. Таку операцію не можна було б провести без залучення високопосадовців, служби безпеки, транспортної інфраструктури, банківської системи, прикордонників та "Південмашу". Це видається неправдоподібним з огляду на розрив між грошами та політикою після революції 2014 року. Фінансова компенсація з боку Північної Кореї мусила б складати десятки мільйонів доларів і її доставка є під сумнівом, пишуть аналітики.

З 2014 року "Південмаш" значно посилив заходи безпеки. Його зараз охороняє повністю озброєна Національна гвардія. Залізничне сполучення між Росією та Україною переривалось через війну і в травні цього року, Служба безпеки заборонила більшість залізничних перевезень, там, де вони все ще залишались.

Все ж необхідно знайти відповідь: чому двигуни Північної Кореї LPE подібні до RD-250. Можливо, припускає німецький аналітик Норберт Брюгге, Північна Корея здобула ракету R-36 під час розвалу Радянського Союзу і мала довгий час на те, щоб вивчити її проект та модифікації, а також створити власний двигун з, або без допомоги західних експертів. Звичайно, RD-250 розроблялись "Енергомашем", який має повну інженерну документацію і переживає фінансові складнощі.

Дивіться також: 15 українських стартапів візьмуть участь у технологічній виставці в Сан-Франциско

15 українських стартапів візьмуть участь у технологічній виставці в Сан-Франциско. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:03 0:00

Всі новини дня

США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

Словаччина, у разі прийняття пропозиції від США, заплатить 340 мільйонів доларів за гелікоптери AH-1Z Viper у рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів. Фото: Cpl. Harley Robinson/U.S. Marine Corps via AP

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.

Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.

Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».

Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.

Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.

“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.

Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Американці бояться кібератак більше, ніж ядерної загрози чи тероризму - опитування Gallup

Кібертероризм - це головна "критична загроза" для інтересів США, яка переважає загрозу розробки ядерної зброї Ірану та Північної Кореї. Так вважають учасники опитування громадської думки Gallup.

На запитання про критичні загрози для Сполучених Штатів 84% опитаних відповіли, що це кібератаки й використання технологій для поширення розбрату й страху у суспільстві.

74% і 73% респондентів висловили занепокоєння розробкою ядерної зброї Іраном та Північною Кореєю, 68% назвали загрозою міжнародний тероризм.

Далі у переліку, на думку респондентів, ідуть "військова міць Китаю", "економічна міць Китаю", "конфлікт між Росією та Україною", "глобальне потепління чи зміна клімату" й "військова міць Росії".

При цьому значної різниці у поглядах демократів і республіканців у більшості з опитаних тем немає, окрім питання кліматичних змін, що турбує 85% прихильників демократів і 21% республіканців.

Опитування Gallup World Affairs проводили 1-23 лютого. У порівнянні з минулим роком, як відзначають дослідники, погляди на військову та економічну міць Китаю як на критичну загрозу для життєво важливих інтересів безпеки США залишаються підвищеними, натомість громадська думка про російську армію як про критичну загрозу трохи впала з 59% у 2022 році до 51% цьогоріч.

Окрім того, вперше з 2004 року менш як сім із 10 американців розглядають міжнародний тероризм як критичну загрозу. У 2015 році це занепокоєння досягло рекордного рівня у 84%.

Інше дослідження Gallup засвідчило, що 50% американців вважають Китай найбільшим ворогом своєї країни, а трохи більше третини - 32% опитаних - називали "ворогом країни" Росію, і лише 7% визначили найбільшим ворогом Північну Корею.

При цьому 68% американців мають сприятливу думку про Україну, що на шість процентних пунктів більше, ніж рік тому, і на 11 пунктів вище, ніж у 2020 році. Також, за даними опитування, американці стали краще знайомі з Україною: відсоток тих, хто не має позиції щодо України, знизився з 15% у 2005 році до 2% сьогодні.

Домовленість України з МВФ є сигналом і для Росії - експерт Тімоті Еш

Лого МВФ

Міжнародний валютний фонд оголосив про домовленість з Україною щодо нової програми підтримки обсягом 15,6 млрд дол. Дворічну програму узгоджено на робочому рівні, і її затвердження потребує схвалення на рівні виконавчої ради Фонду.

Для того, щоб фінансування стало можливим, наприкінці минулого тижня Фонд змінив правила, дозволивши схвалювати програми для країн "з надзвичайним рівнем непевності". За 77 років своєї історії МВФ не надавав позики країнам, що перебувають у війні, пише Bloomberg.

Програма - це сигнал, який Захід надсилає, зокрема, і Росії, що міжнародна спільнота готова підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, каже Голосу Америки британський економіст Тімоті Еш.

"Гадаю, західні акціонери Фонду однозначно хотіли надіслати сигнал, зокрема, Росії, що Захід, МВФ і міжнародні установи задіяні на довгострокову перспективу. Вони віддані не лише тому, щоб Україна перемогла в конфлікті, але й у відбудові", - сказав Еш, провідний експерт зі стратегії в компанії BlueBay Asset Management.

Потреби України у фінансуванні значно більші, ніж 15,6 млрд дол, але програма МВФ допоможе залучити кредити й від інших, переконаний Еш.

"Вотум довіри від МВФ залучить інших державних кредиторів і, можливо, приватних інвесторів. Очевидно, що уряд США, ЄС та окремі країни Заходу виділили надзвичайний обсяг коштів – можливо до 80 мільярдів доларів за два роки. МВФ не буде нести цей тягар наодинці, все залежить і від допомоги інших кредиторів", - каже експерт.

Голова місії МВФ Гевін Грей висловив подібне сподівання, заявивши, що рішення "дозволить мобілізувати масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів України та партнерів під час тривання програми".

Грей зазначив, що на додаток до гуманітарних страждань, вторгнення Росії до України "має спустошливий вплив на економіку - дільність скоротилась на 30% у 2022 році, значну частину капіталу зруйновано, рівень бідності зріс".

У МВФ очікують на "поступове економічне відновлення в наступні квартали, під час відновлення діяльності, після значної шкоди для цивільної інфраструктури", однак вказують на ризики, пов'язані з можливою ескалацією бойових дій.

Міністр фінансів США Дженет Єллен привітала програму і сказала, що "амбітна програма МВФ з відповідними умовами, є критично важливою для підтримки зусиль України з реформ, включаючи зміцнення стандартів управління, зменшення ризиків корупції, а також для такої необхідної фінансової підтримки". Вона запевнила: "Сполучені Штати будуть з урядом та народом України стільки, скільки необхідно, перед лицем російської несправедливої, незаконної та аморальної війни".

"Важливим кроком підтримки МВФ для країни, що протистоїть російській агресії", назвав оголошення МВФ віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Фонду за домовленість. У мережі Telegram він заявив, що "в умовах рекордного дефіциту бюджету ця програма допоможе нам профінансувати всі критичні видатки, зберегти макрофінансову стабільність та посилити нашу взаємодію з іншими міжнародними партнерами".

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

Більше

XS
SM
MD
LG