Спеціальні потреби

Актуально

Прем’єр Польщі Моравецький: Ідея стратегічної автономії Європи – це стрілянина собі в коліно 

За словами прем'єр-міністра Польщі, поразка в Україні може стати початком завершення золотої ери Заходу.

Безпека Європи залежить від міцних трансатлантичних відносин між ЄС та США, на цьому наголосив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у Вашингтоні під час свого виступу в Atlantic Council. Він розкритикував ідею так званої "стратегічної автономії" Європи, про яку неодноразово заявляв президент Франції Еммануель Макрон.

Польський прем’єр прямо не назвав авторів цього плану. Втім напередодні президент Франції після візиту в Китай заявляв, що європейські країни повинні відокремитися від політики США, уникати втручання в кризи, "які не є нашими", щоб побудувати концепцію "стратегічної автономії" Європи. Пізніше Макрон уточнив, що вважає за необхідне для Європи, і Франції зокрема, дотримувалися самостійної політики, зберігаючи союзницькі відносини з Америкою.

Матеуш Моравецький натомість вважає, що така політика збільшить залежність від Китаю. Так само як раніше Росія мала великий вплив на Європу.

«Деякі європейські лідери поїхали до Пекіна. Вони сподіваються, що зможуть продавати більше товарів ЄС до Китаю за рахунок великих геополітичних витрат, роблячи нас більш залежними від Китаю. Тому я не зовсім розумію концепцію стратегічної автономії, це де-факто означає стрілянину собі в коліно. Та сама помилка, яка була зроблена з Росією. Це була драматична помилка зробити деякі європейські країни залежними від російського газу», - заявив глава польського уряду.

Прем’єр Моравецький вважає, що Європа у попередні роки зробила помилку, збільшуючи енергетичну співпрацю з Кремлем. Але після нападу Росії на Україну попередня модель розвитку економіки вже не працює.

«Макроекономічна та бізнес-модель наших західноєвропейських сусідів базувалася на кількох стовпах. Дуже дешева енергія з Росії. Безоплатна безпека від Сполучених Штатів. Продукти з високою маржою, що продаються до Китаю з країн Західної Європи», - продовжив Моравецький.ʼ

За словами Матеуша Моравецького, небезпека продовження військової агресії з боку Кремля залишається, тому країни Європи мають використати перевірений часом безпековий механізм – НАТО.

«Ми знаємо, що Україна не є кінцевою метою Росії. Путін дуже чітко сказав, якщо виграє Росія, ми будемо наступними. А якщо ми будемо наступними, ми маємо бути підготовлені. НАТО є ключем до безпеки вільного світу. Разом ми настільки сильні, що нам, можливо, ніколи не доведеться боротися. Якщо ви хочете миру, готуйтеся до війни, як казали римляни. Атлантична співпраця дала нам десятиліття мирного життя та мирного стабільного розвитку. Її потрібно зміцнити. Це чудово, що Швеція збирається приєднатися до НАТО, а Фінляндія вже приєдналася до НАТО, це провал Путіна та Кремля. Після 30 років трансформації Польща готова взяти на себе роль регіонального лідера», - заявив прем'єр-міністр Польщі.

Головний висновок останніх років, на думку польського прем’єра, це співпраця між демократичними країнами, а тісні зв'язки з автократіями несуть лише приховані збитки, додав Моравецький.

«Тепер ми знаємо, що торгівля з тиранами має приховані витрати. Тепер ми знаємо, що cправжній розвиток гарантовано лише з передбачуваними партнерами, які поділяють наші спільні цінності», - наголосив глава уряду.

На думку прем’єра Польщі, Україна своєю боротьбою довела, що вона належить до вільного світу. Тому Україну потрібно приймати в ЄС та НАТО. Адже якщо Україна зазнає поразки, мир буде втрачено на десятиріччя, вказав Матеуш Моравецький. За його словами, поразка в Україні може стати початком завершення золотої ери Заходу.

Як повідомляв Голос Америки, раніше у Вашингтоні Моравецький заявляв, що Польща хоче побудувати найсильнішу армію в Європі, й для цього співпрацює зі США.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG