Актуально
- Голос Америки
"Боюся, саміт добром не закінчиться" – експерти США розмірковують, чи може Трамп "здати" Крим

"Чи "віддасть" президент Дональд Трамп Крим на саміті у Гельсінкі 16 липня? Якою може бути така угода і що вона означатиме для Європи?" - на таке питання аналітичного центру Atlantic Council відповіли ряд відомих експертів США.
Вільям Тейлор, віце-президент аналітичного центру США Intitute for Peace і колишній посол США до України: Президент Трамп не віддасть Крим 16 липня. По-перше, Крим йому не належить. Статус Криму як частини України було визнано міжнародною спільнотою після розвалу Радянського Союзу в 1991 році. Крим юридично є частиною України. По-друге, вдершись до Криму, Росія порушила міжнародне право та угоди, підписані нею з Україною та міжнародною спільнотою після 1992 року. Росія не має прав на Крим. Міжнародні санкції залишаться до повернення Криму Україні. По-третє: США не визнають права на територію іншої країни, отриманого в результаті незаконної окупації, так само, як США заявили в 1940 році, коли Держсекретар Самнер Веллес засудив незаконну окупацію СРСР трьох Балтійських країн.
Едаврд Лукас, віце-президент аналітичної установи США Center for European Policy Analysis: Відповідь має бути «ні». Служба має сказати йому, що з режимом Путіна спрацьовує лише тверда позиція. Однак, президент не слухає своєї служби. Росія – слабка країна, яка має потужне керівництво, а США – навпаки. Путін – експерт «вербування» - психологічних трюків, яких він вивчив в школі КДБ. Нарцистичний Трамп піддається на компліменти. Боюся, цей саміт добром не кінчиться.
Андерс Аслунд, провідний дослідник, Atlantic Council: президент Трамп ігнорує національні інтереси США і ворожо налаштований до демократичних союзників США. Він приховує антизахідну політику за ширмою шокуючого невігластва. Трамп говорить про те, що він може дати Путіну, а не про те, чого він хоче від Путіна. Що він може віддати? Конгрес США має схвалити будь-яке послаблення санкцій проти Росії, однак, Трамп може насміхатись з цього і ускладнити утримання санкцій. Трамп може розвинути свою заяву про те, що Крим – російський, тому що населення російськомовне, але не роз’яснити наслідки такої заяви. Він також може пообіцяти зменшити підтримку Україні та НАТО. Саміт в Гельсінкі, як видається, може стати катастрофою подібною до Ялти ІІ.
Майкл Карпентер, колишній високопосадовець Пентагону і директор американського Центру Байдена: вказуючи, що він може за спиною України говорити про статус Криму напряму з Путіним, Трамп шкодить основоположним принципам світового порядку. Такі заяви є безвідповідальними і небезпечними...
Аріель Коен, дослідник Atlantic Council: Крим Трампові не належить, щоб його віддавати; він належить Україні. Однак, щоб покращити відносини з Росією, адміністрація Трампа може використати модель країн Балтії 1940-1990х; США не визнали незаконну окупацію країн Балтії, однак, практично нічого стосовно цього не робили. В такому випадку, адміністрація може вимагати повного припинення російської підтримки для сепаратистів на Донбасі, відновлення територіальної цілісності України і пообіцяють зняти санкції, введені через ситуацію в Україні. Побачимо наскільки ефективно адміністрація Трампа може зняти санкції Конгресу. Загалом, це буде перемога Путіна, як особи, що розширює територію Росії.
Орест Дейчаківський, колишній радник Гельсінської комісії: Будь-яке визнання Трампом незаконної анексії Криму Росією буде обурливим. Це кине виклик стратегії США та світовому порядкові. Це буде верхом іронії через те, що саміт проводитиметься в столиці Фінляндії, де було підписано Гельсінський заключний акт в 1975 році. Вдершись до України, Росія порушує кожен з основоположних принципів ОБСЄ, засвідчених заключним актом, включаючи територіальну цілісність, рівність суверенітетів і утримання від використання сили.
Реакція в США та в Європі (можливо, за виключенням декого) буде надзвичайно негативною. Трамп піде проти власної команди з національної безпеки, Держдепартаменту та Конгресу.
Таким чином, я не думаю, що Трамп прийме захоплення Криму Росією. Однак, через непередбачуваність президента, ніщо не можна повінстю виключати.
Евелін Фаркас, дослідник Atlantic Council, аналітик з питань безпеки NBC/MSNBC: Жоден президент, включаючи президента Трампа не може віддавати територію іншої державний, навіть ту, яка перебуває під незаконною окупацією. Мжінародне право та Рада Безпеки ООН сказали своє слово. Крим належить Україні. Звичайно, якщо наш президент зробить ще одну заяву прихильну до ренегатської політики Путіна, це створить занепокоєння не лише для уряду України, але і для демократій по всьому світові. Це буде вербальний подарунок Путіну і не існує подарунка у відповідь, який компенсував би для США шкоду сприйняттю США у світі як захисника міжнародного права та універсальних цінностей.
Дивіться також: Шість сенаторів США прибули в Росію для зустрічей з керівництвом країни
Всі новини дня
- Голос Америки
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.
Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.
Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.
«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.
У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.
Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.
«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.
Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.
Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.
Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.
У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).
У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.
На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.
ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.
У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.
Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».
Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.
Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.
Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.
Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.
За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.
Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео
“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.
- Голос Америки
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео
Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.
- Голос Америки
Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео
Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.
Форум