Спеціальні потреби

Актуально

Деніел Фрід: Санкції не зруйнували російську економіку. Поки що

Деніел Фрід: «На самому початку, відразу після 24 лютого була надія, що санкції завдадуть такого удару по російській економіці, що вона розвалиться. Це була помилка».

Російська економіка виживає за рахунок зростання військового виробництва та величезних державних витрат – вони допомагають Москві пом’якшити економічний вплив західних санкцій, кажуть російські експерти на підставі аналізу нещодавніх даних, оприлюднених РФ.

Неурядові російські економісти говорять, що цього року Росія вже не може розраховувати на доходи від стрімкого зростання цін на нафту і газ, як це сталося минулого року. Бо західні держави або відмовилися від російських енергоносіїв, або обмежили ціну, що не дозволяє Росії отримувати надприбутки від завищених цін. Але разом з тим, економіка не проявляє ознак спаду, а російські споживачі не сильно відчули наслідки санкцій і не усвідомили, що їх країну карають за агресію, зауважують аналітики.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Чи це означає, що санкції виявилися неефективними? Про це, та про те, як не давати росіянам ухилятися від санкцій, як карати тих, хто їм у цьому допомагає, а також про те, чому поки що не дуже виходить конфісковані активи використати на користь Україні, кореспондентка Голосу Америки Наталія Чурікова говорила з одним з авторів політики санкцій за агресію проти України, колишнім координатором політики санкцій Державного департаменту, а нині експертом Атлантичної Ради Деніелом Фрідом.

Розмова була скорочена та відредагована для ясності та плинності.

Наталія Чурікова, Голос Америки: Є різні думки щодо ефективності політики санкцій. Дехто каже, що метою було зупинити російський нападу на Україну, і цієї мети не було досягнуто. Інші кажуть, що санкції є кумулятивними, тож нарешті ми починаємо бачити деякі проблеми з російською економікою, які з часом зростатимуть. Що ви про це думаєте?

Деніел Фрід: Ви, мабуть, знаєте, що заарештували Евана Гершковича (кореспондент газети Wall Street Journal, заарештований у Росії 30 березня 2023 року за звинуваченням у шпигунстві, – ред.), так? Остання його стаття перед арештом була про російську економіку, і коли я її прочитав, то сказав, що він дуже точно все описав. Російська економіка зазнала значних ударів, і ці удари будуть накопичуватися протягом довгого часу.

Думаю, спочатку очікування були трохи перебільшені. Санкції не мали на меті стримувати Путіна. Ці санкції мали завдати серйозного удару по російській економіці. Ми сподівалися, – уряд США сподівався, – що санкції Путіна стримають, бо вони є потужними. Але насправді уряд не дуже вірив, що це вдасться. На самому початку, відразу після 24 лютого, була надія, що санкції завдадуть такого удару по російській економіці, що вона розвалиться.

Президент США Джо Байден тоді сказав, що санкції перетворили рубль на руїни. Пам'ятаєте цю невдалу фразу? Це була одна з рідкісних помилок. Спічрайтер вважав це вдалою фразою, всім сподобалося, але цього не сталося.

Ідея обмежень ціни на нафту полягала у тому, щоб Росія продовжувала її продавати, але нічого на цьому не заробляла

А потім була якась зустрічна хвиля надмірного цинізму щодо санкцій, що санкції недієві, бо Путін досі є в Україні. І як такі санкції взагалі не працюють. Але треба розуміти, як це працює.

Під санкціями в широкому сенсі я розумію всі економічні заходи, застосовані проти росіян: фінансові санкції, експортний контроль та обмеження, зокрема щодо технологій, обмеження цін на російську нафту, які підтримали в G7. Це була ідея, яка виникла в Міністерстві фінансів США.

Н.Ч.: Багато людей кажуть, що проблема в тому, що Росія все ще може продавати нафту і газ.

Д.Ф.: Обмеження ціни ніколи не мало на меті зупинити росіян від продажу нафти. Насправді ми хотіли, щоб вони продовжували продавати нафту, тому що ми не хотіли, щоб виник дефіцит на ринку і стрибок цін, що принесло б користь Путіну. Тож ідея полягала в тому, щоб дозволити їм продавати, але знизити ціну так, щоб вони не могли на цьому заробити.

Деякі люди казали, що 60 доларів за барель – це занадто високо, що ми маємо знизити до 40, і це було б прекрасно, бо вилучило б більше грошей з російської військової машини, у російської економіки. І, здається, зараз це вдалося. Успіх відносний. Ймовірно, можна знайти випадки ухилення. Коли їх виявлятимуть, посилюватимуть санкції. Про санкції потрібно дбати, треба весь час за ними стежити. Їх потрібно контролювати, їх потрібно виконувати, і санкції не є чарівною паличкою.

Повернімося ще раз до цієї статті у Wall Street Journal. Російська економіка крихка, тому що вона заснована на путінізмі, тобто корумпованій олігархічній системі. Їй не вистачає природної гнучкості, природної стійкості, щоб мати можливість компенсувати так само добре, як могла б компенсувати вільна економіка.

Тож чи вважаю я санкції ефективними? Так, якщо не бути дуже нетерплячим, якщо розуміти, що Путіна вони з України не виженуть, але вони можуть завдати російській економіці достатньої шкоди, щоб Росія ослабла на багато років.

Так сталося з радянською економікою у 1980-х. Ви занадто молоді, щоб це пам'ятати, а я пам'ятаю. Вона безповоротно занепала. І не тому, що американські санкції з боку адміністрації Рейгана були такими великими, а тому, що навіть недосконалі санкції адміністрації Рейгана спричинили прискорення та накопичення тиску на радянську економіку, з яким вона не могла впоратися через власну внутрішню слабкість. Я вдався в деталі, але це тому, що ви задали гарне запитання, яке заслуговує на серйозну відповідь.

Н.Ч.: Дякую, що роз’яснили, бо для багатьох людей механізм санкцій і їхня мета не були очевидними. Але зараз йде мова про вторинні санкції, тому що росіяни намагаються ухилитися від основних санкцій.

Як ви вже згадали, ви цього очікували, і є деякі країни, які їм допомагають. Днями британські юристи, які представляють українського правозахисника, звернулися до Міністерства юстиції США та інших державних органів із закликом розпочати розслідування у справі високопоставленого чиновника Об’єднаних Арабських Еміратів, який, як вважають, допомагає російським олігархам уникати санкцій. Це перше публічне оголошення такого роду. Як ви думаєте, наскільки це важливо?

Якщо ви робите винятки для союзників, які допомагають росіянам уникати санкцій, то ви не ставитеся серйозно до політики санкцій

Д.Ф.: Я не буду обговорювати окремі випадки, але важливо, щоб осіб, які ухиляються від санкцій, встановлювали та притягали до відповідальності. Загалом, санкції вимагатимуть збереження жорсткого режиму: виявлення та переслідування тих, хто ухиляється від санкцій і тих, хто допомагає росіянам ухилятися від санкцій. Якщо ви не бажаєте цього робити, то ви несерйозно ставитесь до санкцій.

Н.Ч.: Це не так просто, бо у тому, що вони допомагають росіянам ухилятися від санкцій звинувачують союзників США, таких як як Ізраїль і Туреччину, чи ті ж таки Емірати.

Якщо високопоставлений чиновник в уряді, навіть дружньому, допомагає росіянам уникати санкцій, треба вжити заходів

Д.Ф.: Це – те, що я сказав. Потрібно до цього серйозно ставитися. І якщо ви комусь із своїх союзників чи друзів даєте перепустку на ці дії, тоді ви серйозно до цього не ставитеся. Треба виявляти цих людей, попереджати і діяти.

В Україні іде війна, яка загрожує європейській безпеці. Автократія веде боротьбу з демократією, про що сказав президент Байден, і я вважаю, що він правий. І з цього випливають певні наслідки, тобто якщо високопоставлений чиновник в уряді, навіть дружньому, допомагає росіянам уникати санкцій, треба вжити заходів.

Н.Ч.: На початку березня були повідомлення про російських олігархів, пана Фрідмана, пана Авена та інших з «Альфа-банку», які намагалися позбутися санкцій. Вони зверталися до Євросоюзу, за них просили багато людей, які мали репутацію на Заході. Моє запитання складається з двох частин: наскільки вразливий Європейський Союз, чи він є слабкою ланкою санкцій? І чи дійсно російські олігархи можуть позбутися санкцій, якщо докладуть достатньо зусиль?

Д.Ф.: Я не думаю, що Європейський Союз є слабкою ланкою. Починаючи з 2014 року, коли я займався політикою санкцій під час першого російського вторгнення в Україну, були голоси та запитання журналістів, які цікавились, чи Європа погодиться, чи збереже санкції? Кожні три-чотири місяці виникала нова хвиля скепсису щодо ЄС. Але ЄС витримав. Минуло дев'ять років, а вони не лише зберегли санкції, вони їх нарощують.

Щодо питання про кампанію Михайла Фрідмана та Петра Авена щодо вилучення їх з-під санкцій ЄС і Великої Британії, це суперечливе питання. Є люди, які кажуть, що Фрідман та Авен належать до покоління олігархів, яке передувало Путіну, вони не були путінськими створіннями. Так, вони є олігархами з 1990-х. Вони самі кажуть, що вони не є частиною найближчого оточення Путіна, як Ротенберг, як Тимченко, як Ковальчук, чи Пригожин, які стали олігархами завдяки близькості до Путіна.

Але ці аргументи не зважають на те, що хоча вони стали олігархами ще до Путіна, вони продовжували заробляти гроші за путінської системи. Їм було комфортно з путінською системою. А режим Путіна розпочав агресивну війну проти України, а вони є частиною його системи. Тому нехай не скаржаться, що на них наклали санкції – вони були частиною цієї системи, коли вона була їм вигідна. Можливо, вони б не були на першому місці в моєму списку санкцій, але я хм не сильно співчуваю.

Н.Ч.: Чи це означає, що вони можуть робити що завгодно, продавати активи в Росії, казати, що більше не мають нічого спільного з цією країною, але це не допоможе їм позбутися санкцій?

Д.Ф.: Зауважте, що я цього не сказав. Я не казав «ніколи». Я не казав, що немає способу. Я не казав, що немає умов, але я б не став просто зараз починати про це переговори.

Н.Ч.: Що стосується лобіювання інтересів російських олігархів тут у Вашингтоні, вони були дуже активними весь час. Як вони змінилися за останній рік?

Усім нам, Великій Британії, ЄС, США, потрібно попрацювати над вичищенням корупції

Д.Ф.: Ну, я не знаю, як за останній рік, але є загальне правило, про яке я розповідаю людям у Вашингтоні. Погані хлопці платять більше. У Вашингтоні є багато лобістів. Лобісти поганих хлопців пропонують величезні суми грошей. А ви, знаєте, що я кажу людям своїм колишнім колегам, коли вони залишають уряд? Триматися подалі, не треба піддаватися спокусі. Лобіювання – це проблема. Навколо багато брудних грошей. Немає жодної країни, яка була б чистою. Є лондонська нерухомість, американські LLC, є багато людей, які допомагають олігархам приховувати гроші, ціла мережа. І ми повинні як Сполучені Штати, як уряд США, намагатися боротися з корупцією.

Спеціальний посланник Державного департаменту з питань протидії корупції Річард Неф'ю є абсолютним асом і прекрасним спеціалістом. Він професіонал, і у нас всередині є багато роботи. Усім нам, Великій Британії, ЄС, США, потрібно попрацювати над вичищенням корупції. Ідеально чистих нема.

Н.Ч.: Політика санкцій розроблена таким чином, що вона посилюється поступово. Яких наступних кроків ми можемо очікувати від неї? І якщо ви не можете сказати нам, щоб не зіпсувати ефекту несподіванки, то скажіть хоча б, що буде орієнтиром?

Д.Ф.: Я не в уряді США і не втаємничений у секрети їхніх подальших планів. Я скажу, що моїм наступником є координатор із санкцій Джим О'Браєн. Він розумний, досвідчений, кваліфікований спеціаліст із зовнішньої політики, людина, яку залучають, коли потрібно вирішувати серйозні проблеми.

Гадаю, що вони розглядають всі шляхи посилення санкцій. Деякі з них спрямовані на краще дотримання санкцій, інші, можливо, спрямовані на додатковий російський експорт, це – подібний шлях, як було з експортом російської нафти. Також є російські банки – менші російські банки, які не потрапили під санкції, але допомагають великим російським банкам, які потрапили під санкції, їх уникати. Я припускаю, що вони є. Їх треба визначити і почати переслідувати. Треба продовжувати збільшувати тиск. Якщо це правда, що повідомляв Wall Street Journal, і російська економіка страждає, продовжуйте робити їм боляче.

Якщо відсутність мікросхем шкодить російському виробництву, дізнайтеся, що ще ви можете зробити, щоб зашкодити російському виробництву.

Ми не хотіли цього конфлікту з Росією, ми попереджали, просили, благали їх цього не робити. Пропонували обговорити будь-які справжні російські проблеми безпеки. Канцлер Німеччини здив до Москви і по суті сказав, що ми подбаємо про те, щоб Україна ніколи, ніколи не вступала в НАТО. Я не засуджую, це був його спосіб зупинити війну. Але Путін вирішив почати війну. Це має наслідки, і я думаю, адміністрація Байдена зараз обмірковує, як зробити ці наслідки болючішими.

Н.Ч.: Наразі суми конфіскацій російських активів на користь України були дуже незначними. Наскільки реально очікувати, що російські активи, Росії як держави, і російських олігархів, як її опори, будуть використані для відновлення України?

Д.Ф.: О, це справді гарне запитання. І зараз про це точаться дискусії. Ви маєте рацію, що існує дві категорії: активи російських олігархів та російські суверенні активи, які були заморожені на початку війни протягом, я думаю, 48 годин після початкового вторгнення після 24 лютого.

Це – два різних види активів із двома різними правовими ситуаціями. Я не юрист, але загалом я розумію, що можливо іти шляхом конфіскації активів російських олігархів, випадок за випадком, індивід за індивідом. У кожному випадку потрібно дотримуватись певних правових стандартів. Це нелегко і робиться нескоро. Гроші можуть потекти тонким струмочком, але все одно це варто робити. Але для цього потрібно багато роботи.

Крім того, є питання суверенних активів. Я не знаю, скільки їх є. Початкова оцінка становила понад 300 мільярдів доларів. Виявляється, ми справді не знаємо навіть, де саме зберігаються ці активи.

Н.Ч.: Як це можливо, якщо це державні гроші?

Д.Ф.: Це російські суверенні гроші, але вони не обов’язково мусять зберігатися у Федеральному резерві США. Більшість з них знаходяться поза США, багато можуть бути розміщені в приватних банках Західної Європи.

Питання в тому, яку правову базу ми повинні використовувати, щоб конфіскувати та повторно використовувати ці суверенні активи. З цього приводу є дискусія. Нещодавно була стаття Ларрі Саммерса, Філа Зелікова та Боба Зелліка, трьох провідних фахівців, один демократ, двоє республіканців. Це – люди, які знають, про що говорять, вони стверджують, що це правильно і законно. Я згоден.

Чи можливо це юридично? Є дебати навколо цього, ймовірно, це вимагатиме нових законів від ЄС, від окремих країн, від Великої Британії, від G7. Отже, це складно.

Проте точка зору України цілком зрозуміла, і я відчуваю до неї велику симпатію. Українці кажуть, що в них війна, вони боряться за життя, а ми сидимо на цілком реальних російських грошах, якими вони могли б скористатися.

У Конгресі також є люди, демократи та республіканці, які думають так само: навіщо ми вимагаємо від американських платників податків оплачувати допомогу, платити за шкоду, яку Росія завдала Україні, якщо ми могли б використовувати російські гроші для тих же цілей? Навіть Генрі Кіссінджер, почав про це говорити. Це непросте питання. Але я знаю, що це обговорюється, в тому числі в адміністрації Байдена.

Дивіться також:

«Віддати Україні арештовані кошти РФ – гуманно і вірно», – Білл Браудер. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Всі новини дня

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні – ЗМІ про імовірний контрнаступ

Збройні сили повідомляють про бої навколо Бахмута. На цьому архівному фото український військовослужбовець на тлі самохідної артилерійської установки поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 9 листопада 2022 року. (AP Photo/LIBKOS

Західні ЗМІ, посилаючись на військових експертів, повідомляють, що контрнаступ Збройних Сил України попри те, що не був офіційно оголошений українською владою, найімовірніше, вже почався.

Британська розвідка повідомляє про значний прогрес та прорив першої лінії російської оборони на деяких ділянках наступу українським військом на сході та півдні.

«За останні 48 годин значні українські операції відбуваються на кількох ділянках сходу та півдня України. На деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу та пробили першу лінію російської оборони. В інших – український прогрес був повільнішим», – твітує британське міністерство оборони у суботу, 10 червня.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) підтверджують у п'ятницю ввечері, що українські війська 9 червня продовжили контрнаступальні операції щонайменше на чотирьох ділянках фронту, «здобувши подальші успіхи в районі Бахмута та на заході Донецької області.

Неочікувано для оглядачів інформацію про контрнаступ озвучив і президент Росії Володимир Путін, який заявив про успіхи у стримуванні українського контрнаступу та втрати ЗСУ.

Путін під час засідання голів країн Союзу незалежних держав заявив: “Треба абсолютно точно констатувати, що цей наступ розпочався. Про це говорить використання стратегічних резервів української армії”.

Путін у своїй заяві також говорить про те, що російській армії не вистачає сучасного обладнання, “але оборонна промисловість розвивається швидко”.

Президент РФ стверджує, що контрнаступ України “не досягнув поставлених цілей” і водночас додає: “Наступальний потенціал військ зберігається. Воєнне керівництво Росії реально оцінює ситуацію і буде виходити з цих реалій, вибудовуючи свої дії на майбутнє”.

Інститут вивчення війни (ISW) назвав цю заяву Путіна “помітним відхиленням від його попереднього дистанційованого підходу до обговорення реалій на полі бою”.

На думку аналітиків ISW, виступ Путіна може свідчити про те, що “Кремль вчиться на своєму попередньому невдалому підході до риторичного применшення” успіхів українського війська.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомляє, про "активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку". Посадовиця також додала, що ситуація напружена на всіх ділянках фронту.

Маляр поширила у Телеграмі пояснення “навіщо російська пропаганда розкручує тему наступу Збройних Сил України”.

Так, за версією центру стратегічних комунікацій StratСom, серед інших причин, таких як спроби деморалізації українців, ворог намагається надати підтримку власним солдатам.

“Адже проблема з низькою психологічною готовністю до бою є основною в російській армії”, - стверджують експерти центру.

Щодо самого контрнаступу, президент України Володимир Зеленський у своєму виступі говорить тільки про те, що “цими днями” українські воїни ведуть “особливо важкі бої”.

Генеральний штаб ЗСУ інформує, що за минулу добу українські воїни ліквідували 890 російських окупантів, знищили 8 танків, 7 бойових броньованих машин, 15 артилерійських систем, одну РСЗВ, 3 засоби ППО, 16 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 5 крилатих ракет, 18 автомобілів та 5 одиниць спеціальної техніки.

Публікуючи оцінки українського контрнаступу, видання New York Times цитує посадовців США та Європи, котрі кажуть, що нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні. Газета стверджує, що українські війська “почали операції на кількох фронтах” минулого тижня, після навчання складній тактиці ведення війни та озброєні сучасною західною зброєю вартістю мільярди доларів.

Видання також, спираючись на приватні цитати офіційних осіб, припускає, що “витіснення всіх російських сил з окупованої української землі вкрай малоймовірне”.

Західні медіа сходяться на тому, нова військова ініціатива вплине на дискусії про майбутню підтримку України. NYT додає, що залишається незрозумілим те, що саме Сполучені Штати, Європа та Україна вважатимуть “успішним” контрнаступом.

“Яким би не був результат контрнаступу, американські та європейські чиновники погоджуються, що наразі Путін не налаштований вести переговори. Але Путін розуміє мову сили, і саме це робить контрнаступ таким важливим”, – наголошує NYT.

Дивіться також:

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Конгресмени вимагають від президента Байдена чимшвидше послати в Україну ATACMS

На цьому ілюстраційному фото Збройні сили Південної Кореї запускають армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) під час військових навчань у невідомому місці в Південній Кореї в четвер, 24 березня 2022 року. (Міністерство оборони Південної Кореї через AP)

Американські законодавці зареєстрували двопартійну резолюцію Палати представників, спрямовану на те, щоб спонукати адміністрацію Джо Байдена швидко забезпечити Україну армійськими тактичними ракетними комплексами (ATACMS).

Цим конгресмени збільшують тиск на адміністрацію Байдена, щоб вона зробила усе можливе для перемоги України у війні проти російської агресії.

«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – сказав представник Джаред Голден, демократ зі штату Мен.

«Не надаючи Україні зброї, необхідної для перемоги у цій війні, адміністрація продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців», – сказав один з авторів резолюції, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу.

За його словами, для надання Україні військової допомоги, не потрібно мати додаткових витрат.

«Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Таким чином, це надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та, у свою чергу, допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – мовиться у заяві Маккола, яку публікує Комітет у закордонних справах на своєму сайті.

Постачання тактичних ракетних систем ATACMS з дальністю 290 миль, що майже вчетверо перевищує існуючі ракети України, є предметом інтенсивних дебатів протягом місяців.

Майже рік тому радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що відправка ATACMS може призвести до того, що конфлікт зрештою переросте у Третю світову війну. На його думку, Україна могла використати цю зброю для нападу глибоко всередині території Росії, а Росія розцінити використання західної зброї як напад на неї з боку Заходу.

Останнім часом у Пентагоні зростає занепокоєння, що запаси зброї у США різко скорочуються, а на виробництво нової зброї потрібен час та збільшення виробничих потужностей.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю, 9 червня, Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів, який включав боєприпаси для комплексу Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK.

У Пентагоні наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

Дивіться також:

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Правозахисники, а також представники різних країн, що постраждали від комуністичного режиму, зібралися біля Меморіалу жертвам комунізму у столиці США та поклали вінки у знак пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG