Спеціальні потреби

Зеленський каже, що майбутнє України в ЄС, але заяви його соратників викликали в опозиції сумніви


Президент Володимир Зеленський на економічному формі у Давосі 22 січня 2020 року

Заяви чільних представників української влади про темпи і способи зближення з Європейським Союзом викликали суперечки щодо намірів президента Зеленського та його соратників у відносинах з Брюсселем.

Дискусії спалахнули в час приготувань до переговорів українського прем’єр-міністра Олексія Гончарука 28 січня у Брюсселі з міжнародними партнерами про те, як діє угода України про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС.

Угода, що була підписана 2014 року і набрала чинності 2017 року, передбачає політичне зближення та економічну співпрацю, зокрема обумовлює доступ українських товарів на європейський ринок.

Від цієї ідеї (приєднання до митного союзу ЄС) ми відмовляємося.
Віце-прем’єр Дмитро Кулеба

Українські представники заявляють, що тепер хочуть удосконалення угоди, наприклад, вирішення питань квот на імпорт деяких українських товарів до ЄС, а також більшої гнучкості щодо норм і регуляцій.

Президент Володимир Зеленський заявив на економічному форумі у Давосі у вівторок: “Ми бачимо своє майбутнє у Європейському Союзі”.

Він сказав, що членство України в ЄС - це лише питання часу, але також додав, що думає про те, “яке буде ставлення до нашої країни” з боку інших європейських держав.

На тлі цих запевнень Зеленського від українських посадовців пролунали твердження, що у Києві розглядають можливість змін у планах і способах зближення України з ЄС.

Віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба оголосив, що Україна відмовляється від ідеї якнайшвидшого приєднання до митного союзу з ЄС.

За словами Кулеби Україна буде членом європейського митного союзу тоді, коли стане повноправним членом ЄС, але він наполіг, що участь у митному союзі без членства в організації становитиме “серйозні загрози нашим національним вигодам і інтересам”.

“Тому від цієї ідеї ми відмовляємося”, - підтвердив віце-прем’єр, стверджуючи про незмінність курсу на євроінтеграцію.

Також голова українського уряду Олексій Гончарук на економічному форумі у Давосі наголосив: “Ми зберігаємо курс на євроінтеграцію. Ми будемо максимально прагнути синхронізувати наші правила, наші регуляції...”

Але в той же день, теж на форумі у Швейцарії, лідер урядової фракції у Верховній Раді депутат Давид Арахамія висловив думку, що Україні треба тимчасово відмовитися від політики узгодження законів і правил з ЄС.

“Якщо ви слабша економіка і ви долучитеся до сильнішої економіки, то ви завжди будете слабшими, якщо гратимете за однаковими правилами. Тому нам потрібні унікальні правила, які вони (інвестори) будуть застосовувати, щоб використовувати нашу відмінність… Нам потрібне особливе місце зараз, допоки ми станемо сильнішими, і тоді ми зможемо синхронізувати”, - сказав український політик під час дискусії.

Згодом Арахамія заперечив, що його думка свідчить про відмову від курсу на зближення з ЄС і намірів гармонізації законодавства з Євросоюзом.

Депутат послався на те, що його слова були вирвані з контексту і поскаржився, що, можливо, він не зовсім добре висловився англійською мовою, або його погано переклали.

Пам’ятаєте, регіонали нам казали, що європейська інтеграція нам невигідна?
Сергій Таран, коментатор

Він пояснив, що, готуючись до оновлення угоди України про асоціацію з ЄС україні потрібно думати про захист інтересів своїх виробників.

Критика

Опозиція в Україні гостро негативно відреагувала на висловлювання посадовців щодо відносин з ЄС.

Депутат від партії Європейська Солідарність Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка була віце-прем’єром з питань євроатлантичної інтеграції за часів президента Порошенка назвала теперішню владу “реваншистською”.

“Востаннє влада відмовлялася від євроінтеграції в 2013-му. Пояснення Азарова (прем’єр-міністра за президентства Віктора Януковича) тоді були схожими”, - написала Климпуш-Цинцадзе у Facebook.

Коментуючи побажання президента Зеленського про залучення іноземного бізнесу в Україну Іванна Климпуш-Цинцадзе написала, що “серйозні інвестори не шукають за ексклюзивним державним захистом, а шукають за рівними правами, за прозорістю і правовою визначеністю, за діючим верховенством права…”

Київський коментатор Сергій Таран написав, що “у Зеленського заговорили словами Януковича”.

Далі Таран пояснює свою думку так: “Пам’ятаєте, регіонали нам казали, що європейська інтеграція нам невигідна? Так, от те саме тепер заговорили «слуги». Арахамія заявив, що Україні слід відмовитися від політики гармонізації власного законодавства із ЄС, бо це економічно невигідно.

Те, що саме синхронізація правил з ЄС дала можливість усій Східній Європі ще у 1990-х зробити економічні прориви, Арахамія ніби не знає. Саме унітарні і прогнозовані правила стали сигналом для потужних інвестицій із Заходу для цілого посткомуністичного регіону”.

Дивіться також: Як впливає процес імпічменту на громадську думку і президентську кампанію?

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG