Спеціальні потреби

Актуально

До двох тисяч хасидів зі США просить пустити в Умань група американських конгресменів

Для рабина Джонатана Рітті цей рік ознаменував би його 37-й поспіль візит до Умані на Рош га-Шана – іудейський новий рік, який цього року припадає на 18-20 вересня.

Могилу, де похований засновник брацлавського (бресловського) хасидизму цадик Нахман з Брацлава, який жив наприкінці 18-го століття, щороку відвідує до 50 тисяч євреїв-хасидів. Але цього року, за оцінками української влади, до Умані прибуде не більше трьох тисяч хасидів, більшість з яких вже перебувають в Україні.

Рабин Рітті, мешканець міста Монсі, штат Нью-Йорк і син відомого британського актора Роберта Рітті, розповів, що відвідування могили цадика Нахмана на Рош га-Шана є центральним положенням брацлавського хасидизму.

святкування Рош ха-Шана в 2006-му
святкування Рош ха-Шана в 2006-му

"Нам було дано обіцянку, що душа на тому світі кожного, хто прийде до його могили на Рош га-Шана, буде молитися, аби ця людина мала благословенний новий рік".

Наприкінці серпня уряд України оголосив про обмеження на в’їзд іноземців, що триватимуть місяць через "зростаючу кількість нових випадків захворювання на COVID-19 в Україні".

“Всі великі скупчення людей дають приріст інфікування в рази… Масове святкування Рош га-Шана призведе до колосального колапсу. Це буде колапс в Україні, потім це буде колапс в інших країнах”, - сказав президент Володимир Зеленський представникам єврейських релігійних організацій в Україні на засіданні 25 серпня, повідомляє його офіційний сайт.

Нам було дано обіцянку, що душа на тому світі кожного, хто прийде до його могили на Рош га-Шана, буде молитися, аби ця людина мала благословенний новий рік
Рабин Джонатан Рітті

Зеленський пояснив, що його уряд вирішив закрити кордони для іноземних відвідувачів, зокрема через запит влади Ізраїлю, де проживає більшість паломників. Він нагадав, що Україна значно обмежила масові богослужіння власних громадян у квітні, коли християни святкують Великдень.

Рабин Рітті сказав «Голосу Америки», що він все ще сподівається здійснити паломництво, кажучи, що він та інші прочани готові дотримуватися будь-яких вимог безпеки.

"У моєму конкретному випадку у мене була корона і у мене багато антитіл. Але я радий дотримуватися будь-яких обмежень або вимог після прибуття, будь-то карантин в Умані або носіння маски, соціальне дистанціювання, вимірювання температури ".

Він додав, що якщо будь-який потенційний паломник відчуває симптоми хвороби, "я не думаю, що вони повинні їхати куди-небудь, не лише в Умань".

Американські хасиди, які сподіваються на виняток із заборони на виїзд, отримали підтримку від 26 республіканських членів Конгресу США, які підписали лист з проханням до державного секретаря Майка Помпео закликати Україну впустити американських громадян.

"У постанові про закриття українського кордону є щонайменше десяток винятків, включаючи можливість студентам, дипломатам та діячам культури прибувати за запрошенням", - йдеться в листі від 4 вересня, серед підписантів якого є лідер республіканської меншості в Палаті представників Конгресу Кевін Маккарті.

конгресмен-республіканець Джеф Данкен
конгресмен-республіканець Джеф Данкен

Закликаючи Україну зробити "обмежений релігійний виняток" для до двох тисяч людей, у листі йдеться, що хасиди поважатимуть вимоги безпеки України, включно із необхідністю "залишатися окремо від місцевого населення".

«Зі всією повагою ми просимо Вас розглянути це прохання, враховуючи чудові відносини між Сполученими Штатами, Україною та єврейськими громадами. Ми переконані, що це обмежене виключення, зі всіма пов’язаними з цим обмеженнями, дозволить продовжуватися цій тривалій релігійній традиції у безпеці», - йдеться у документі.

На прохання «Голосу Америки», автор листа, конгресмен Джеф Данкен, пояснив, що вже давно працює над питаннями релігійної свободи.

Масове святкування Рош га-Шана призведе до колосального колапсу. Це буде колапс в Україні, потім це буде колапс в інших країнах.
президент України Володимир Зеленський

«Коли COVID-19 перегорнув наш світ догори дриґом, ми всі мали чимось пожертвувати, - йдеться у письмовій відповіді конгресмена. – Втім, навіть у час невизначеності, уряди мають продовжувати дозволяти максимальну гнучкість для виконання релігійних обрядів. Я маю глибоку повагу до всіх віросповідань і вірю, що Україна розробила свої обмеження на подорожі із добрими намірами. Але я також вірю, що вони мають знайти нестандартні шляхи піти на зустріч віруючим людям із дотриманням вимог безпеки та здорового глузду».

Нахман Мостофський, виконавчий директор "Ховевей Ціон", однієї з п'яти єврейських організацій, яка підтримала цей лист, пояснив, що, хоча він не є брацлавським хасидом, він відчуває бажання допомогти.

"Вони чекали цього цілий рік; вони заощаджували кожну копійку яку могли відкласти, щоб поїхати. Ці люди вірять, що поїздка туди насправді допоможе їм від COVID. Вони вірять, що це принесе їм солодкий, щасливий новий рік і здоров’я у новому році".

Мостофський сказав, що знайшов найбільшу підтримку серед євангелістів у Конгресі. "Я вважаю, що мусульмани повинні мати можливість їхати до Мекки та Медини. І я вважаю, що мормони за межами США повинні мати можливість приїжджати і відвідувати Юту. Це не обов'язково єврейська проблема. Це питання релігійних прав. ( .) Свобода віросповідання є священною для американців ".

На зустрічі з українським президентом 25 серпня також був присутній головний рабин Києва Яков Блейх, який ділить свій час між штатом Нью-Йорк та Україною.

"Я сказав [Зеленському], що ця подорож для брацлавських хасидів дуже важлива. Це настільки важливо, що навіть у радянські часи люди ризикували всім, щоб здійснити цю поїздку.

Два ортодоксальні евреї моляться разом
Два ортодоксальні евреї моляться разом

"Замість того, щоб намагатися зупинити це, давайте спробуємо зробити так, щоб це спрацювало, використовуючи існуючу законодавчу базу, яка існує для туристів: Ви повинні носити маски; в одному місці може зібратися не більше певної кількості людей. І якщо вони можуть це вирішити, нехай приїжджають".

Водночас, він пояснив, що кілька чинників вплинули на рішення українського уряду обмежити в'їзд до країни.

По-перше, наприкінці серпня вони очікували другої хвилі COVID-19, яка також спонукала сусідню Угорщину закрити свої кордони. По-друге, за його словами, Ізраїль попросив Україну обмежити кількість відвідувачів на Рош га-Шана, як через складну епідеміологічну ситуацію всередині країни, так і через побоювання нових заражень від прочан, які повернуться з України.

Крім того, він вважає, що на українську владу вплинув сплеск випадків COVID-19 після Великоднього паломництва у східній Україні, хоча багато церков по всій країні проводили свої пасхальні служби в Інтернеті.

Ми не молилися разом кілька місяців. У Торі найголовніше - піклуватися про своє життя.
Алекс Кей, ортодоксальний еврей, мешканець м. Монсі, шт. Нью-Йорк

У самій громаді ортодоксальних євреїв в штаті Нью-Йорк далеко не всі вважають, що паломництво в Умань цього року необхідно.

Алекс Кей, ортодоксальний єврей, який живе в Монсі, штат Нью-Йорк, розповів, що кілька разів відвідував Умань, але цього року цей батько трьох дітей радий залишатися вдома.

"Ми не молилися разом кілька місяців. У Торі найголовніше - піклуватися про своє життя. Справді, якщо ви бачите Умань на Рош га-Шана, там так багато людей роблять все разом: Люди їдять разом, разом моляться, разом проводять час".

Кей пояснив, що, хоча сам він не дотримується брацлавського хасидизму, у нього є друзі – брацлавські хасиди, і він розуміє, наскільки це паломництво є центральним елементом для їх віри. Але все-таки, каже він, - не цього року.

Якщо на цей Рош га-Шана буде великий наплив євреїв в Україну, все, що трапиться в Україні відтепер, будь-яка людина, яка захворіє, все, що трапиться, буде через євреїв. Ось просто такий світ".

Навіть якщо є спосіб прийняти невелику групу паломників, Кей, який приїхав у США з Києва понад 20 років тому, вважає неприйнятним для США просити українську владу робити винятки у власні правила.

"Я люблю Україну. Коли мене запитують звідки я, я все ще кажу, що з України. Це моя країна, і вона мені дуже дорога. Мені важко бачити, що на країну чинять тиск. (. ) І для мене це ще важче через те, що євреї беруть участь у тиску на них ".

Все ж початок паломництва позначився неспокійними подіями в Умані. МВС України повідомило, що середу група хасидів розгромила огорожу біля могили цадика Нахмана в Умані, встановлену із метою впорядкування проходження. За словами заступника міністра Антона Геращенко, Національна поліція і Державна міграційна служба прийняли рішення видворити з України «двох найбільш агресивних громадян Ізраїлю, які спричинили заворушення в Україні» і якщо інші іноземці чинитимуть подібні дії, йдеться у повідомленні МВС, «вони також будуть депортовані з території України».

Раніше, за інформацією МВС, було відкрито кримінальне провадження за статтею «порушення рівноправності громадян» проти групи українських громадян, яка, як встановила поліція під час виїзду на місце, «перешкоджала іноземцям потрапити на територію домоволодіння, мотивуючи це можливістю розповсюдження COVID-19 та, на їхню думку, незаконним будівництвом».

Також, за повідомленням мера Умані Олексія Цебрія, у шістьох прочан-хасидів, які заїхали в місто до встановлення заборони на в’їзд, було виявлено COVID-19.

Державний департамент США та Міністерство закордонних справ України відхилили прохання «Голосу Америки» надати коментарі. Також ми звернулися за коментарем до конгресменок-демократок, які представляють в Конгресі округ Рокленд, штат Нью-Йорк, та Бруклін в м. Нью-Йорк, де проживають громади ортодоксальних євреїв, але не отримали відповіді.

Дивіться також: Що наразі відомо про оксфордську вакцину, тестування якої призупинено? Відео

Що наразі відомо про оксфордську вакцину, тестування якої призупинено? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00


Всі новини дня

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Більше

XS
SM
MD
LG