Спеціальні потреби

Актуально

Курт Волкер каже, що імпічмент у США зашкодив Україні і закликає відновити підтримку

Курт Волкер після свідчень у конгресовому комітеті Палати представників з питань розвідки 19 листопада 2019 р.

Колишній спеціальний посланець адміністрації Трампа у справах України вважає, що процес імпічменту президента США зашкодив американським відносинам з Києвом і закликав державного секретаря Майка Помпео наголосити на підтримці України у її боротьбі з російською агресією.

Курт Волкер, який з 2017 до 2019 року виконував обов'язки представника Сполучених Штатів, заявляє, що планований 31 січня візит державного секретаря США Майка Помпео до Києва має стати нагодою для відновлення американської підтримки Україні.

Якщо Сполучені Штати зможуть зупинити і змусити дати задній хід російській агресії в Україні, то вони зможуть запобігти такому і в інших місцях.

У статті в журналі Foreign Policy Волкер вказує, що сам факт візиту Помпео є відповіддю на запитання “чи дбають американці про Україну”, яке стало темою обговорень в американських політичних колах та у пресі.

Волкер доводить важливість допомоги Україні і з жалем констатує проблеми у двосторонніх відносинах.

“Це трагедія і для Сполучених Штатів, і для України, що міжпартійне політичне протистояння в США, яке дійшло найвищої точки у триваючому процесі імпічменту, призвело до того, що Україна та її новий, налаштований на реформи президент Володимир Зеленський, опинилися незахищеними і до певної міри ізольованими”, - пише він.

Курт Волкер був змушений скласти обов’язки американського представника щодо України у листопаді 2019 року, коли його ім’я було згадане серед американських посадовців, різною мірою причетних до намагань адміністрації Дональда Трампа домогтися оголошення в Україні розслідувань щодо колишнього віце-президента Джо Байдена та його сина Гантера Байдена.

У свідченнях конгресовому слідству у процесі імпічменту Волкер заявляв, що рішення Білого дому про затримку військової допомоги Україні влітку 2019 року було для нього “шоком”, і що він намагався розв’язати проблему.

Тепер Курт Волкер каже, що американська підтримка Україні особливо потрібна, і що йдеться про інтереси Сполучених Штатів Америки.

“Якщо Сполучені Штати зможуть зупинити і змусити дати задній хід російській агресії в Україні, то вони зможуть запобігти такому і в інших місцях - зокрема стосовно теперішніх союзників по НАТО, яких Сполучені Штати зобов’язані захищати”, - доводить американський дипломат.

Він доводить, що успішність України є ключовим чинником у бажаному перетворенні Росії на мирну і благополучну демократичну країну - партнера міжнародної спільноти.

“Лише уявіть собі, що одного дня, замість того, щоб витрачати величезні ресурси на захист від войовничої Росії, Захід зміг би працювати з такою Росією, яка зосереджується на покращенні життя російського народу. Уявіть, якби Росія змогла подолати теперішнє лихо авторитаризму, корупції, агресії до сусідів, підривної діяльності щодо членів НАТО та припинити опортуністичну підтримку руйнівних сил та режимів у світі”, - риторично запитує Волкер, який 2008-09 р. був послом США в НАТО.

Україну у цій ситуації він називає “ключем”.

Курт Волкер перераховує позитивні кроки адміністрації Дональда Трампа “упродовж перших двох з половиною років”, зокрема виділення Україні збройної допомоги та чітке окреслення дій Росії агресора.

Але на його думку “з вересня 2019 року, хоча ці політичні позиції не змінилися, вони втратили фокус та енергійність. Партійні інтереси і особливо процес імпічменту змусив багатьох посадовців, які фахово працювали стосовно України, або покинути уряд, або не висуватися, щоб не потрапити у перехресний вогонь”.

Волкер вважає, що саме відсутність голосу США призвела до того, що на “нормадському саміті” у Парижі 9 грудня 2019 року президент Франції Макрон та канцлер Німеччини Меркель змовчали, коли російський президент Путін відкинув усю відповідальність за війну, а, повернувшись до Москви, заперечив повернення Києву суверенітету над українським кордоном на сході.

“Ось чому поїздка Помпео (до Києва) така важлива, - йдеться у статті. - Лише Помпео може зробити авторитетну заяву про подальшу міцну підтримку України”.

Курт Волкер висловлює кілька конкретних пропозицій, зокрема призначити нового повноцінного посла США в Києві, а також представника Білого дому у питаннях переговорів щодо України.

“Зеленський заслуговує повної підтримки США у його намаганнях. Візит Помпео в Україну - це важлива нагода нарешті перетворити це на реальність”, - завершує Курт Волкер.

Дивіться також: Справа імпічменту: у Сенаті команда захисту президента підсумовує свої аргументи

Всі новини дня

Ізраїльський «майдан» - США закликають шукати компроміс

Ізраїльська поліція застосувала водомети, щоб розігнати демонстрантів

Уряд прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу в Ізраїлі опинився під ще більшим політичним тиском на тлі тривалих протестів проти реформи судочинства, яку опоненти Нетаньягу називають намаганням підпорядкувати урядові призначення суддів.

Заклики до уряду зупинити процес пролунали також від представників урядової коаліції і профспілок, які погрожують загальним страйком.

«Задля єдності народу Ізраїлю і задля відповідальності я закликаю вас негайно зупинити законодавчий процес», - закликав ізраїльський президент Ісаак Герцоґ у дописі в Twitter 27 березня.

Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства...

Президент Герцоґ заявив, що під загрозою опинилися «безпека, економіка, суспільство» після того, як поліція і військові в ніч з 26 на 27 березня застосували водомети, щоб розганяти демонстрантів.

Демонстранти були особливо обуренні усуненням з посади міністра оборони Йоава Ґаллата, який висловився проти судової реформи.

Беньямін Нетаньянгу заявляв, що реформа потрібна для того, щоб судді не зловживали своїми повноваженнями.

Але опоненти прем'єр-міністра кажуть, що він намагається захиститися від процесу за звинуваченнями в корупції.

Адміністрація президента Байдена оприлюднила заклик, щоб ізраїльські політики якомога швидше дійшли компромісу.

«Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми подіями в Ізраїлі, які ще більше підкреслюють негайну потребу компромісу. Як сказав нещодавно президент прем'єр-міністрові Нетаньягу, демократичні цінності завжди були і повинні залишатися ознакою американсько-ізраїльських відносин. Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства і засадничі зміни демократичної системи необхідно проводити за умови якнайширшої народної підтримки. І далі активно закликаємо ізраїльських лідерів якомога швидше досягти компромісу. Ми вважаємо, що це найкращий шлях для Ізраїлю та всіх громадян. Підтримка ізраїльської безпеки й демократії з боку США залишається залізною», - сказано в заяві від імені речниці Ради національної безпеки США.

Дивіться також:

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG