Спеціальні потреби

Актуально

Лобізм в США: впливові українці

"Голос Америки" продовжує серію публікацій про лобізм в США. Ми вже розповіли про роль лобістів у законодавчому закріпленні санкцій. З цієї публікації ви дізнаєтесь, що таке корпоративний лобізм і як впливові українці лобіюють інтереси України та власного бізнесу в Вашингтоні.

Вплив на політичні рішення, лобізм, в США – це багатомільярдний бізнес. В 2016 році на лобізм було витрачено 3,14 млрд доларів США, а кількість зареєстрованих лобістів склала 10 400 осіб, або по 19 на кожного конгресмена, повідомляє Центр відповідальної політики США, який професійно відслідковує «гроші в політиці».

Найбільше витратили на лобізм в США фармацевти (більше 248 мільйонів доларів), страхові компанії (152 мільйони доларів), виробники електроніки, нафтогазовий сектор, електроенергія та нерухомість - з витратами, що перевищили 100 мільйонів доларів.

За перші 100 днів адміністрації президента США Трампа, витрати на лобізм ще більше зросли, повідомляє Центр відповідальної політики. До політики Трампа, який оголосив про початок масштабних перетворень в охороні здоров'я, оподаткуванні та інших сферах придивляються американські та міжнародні компанії, об'єднання споживачів та торговельні асоціації.

Зіткнувшись зі складнощами в Україні, Ігор Коломойський в липні найняв лобіста - колишнього конгресмена Джона Свіні для лобіювання стосовно «бізнес-питань, пов’язаних з інвестуванням до США»
повідомляє Legistorm

Наймаючи лобістів, корпорації прагнуть знайти можливості співпраці з урядом та схилити Конгрес до проведення політики, що відповідає їх інтересам. Водночас, "лобізм - це дорога з двостороннім рухом, - зазначив представник американської неурядової організації в США в коментарі «Голосу Америки», - адже, якщо конгресмен працює над законопроектом, він найімовірніше звернеться до лобістської організації, яка представляє інтереси бізнесу в цій сфері за їх експертною думкою, допомогою в розробці законопроекту. Така співпраця відбувається навіть якщо бізнес виступає проти цього законопроекту". Часто лобістами стають колишні конгресмени та урядовці, які мають безпосередній досвід роботи в парламенті та уряді США.

Впливові українці також часто вдаються до послуг лобістів в США.

Оксана Бродовська, власник фінансової компанії «Абсолют Фінанс», платить 30 000 доларів на квартал за лобізм з «питань, пов’язаних з відвідуванням та веденням бізнесу в Сполучених Штатах»
повідомляє Legistorm

"Зазвичай замовлення українських бізнесменів не стосуються прийняття рішень в Конгресі. В основному, замовляються послуги з урядових відносин, чи консалтингу", - сказав неназваний американський юрист українській службі «Голосу Америки». "Для них робота з американськими лобістами є способом просування своїх компаній в США, а також своєрідним захистом від тиску всередині України", - зазначив він.

Інколи вашингтонські лобісти впливових українців діють один проти одного

Зіткнувшись зі складнощами в Україні, Ігор Коломойський в липні найняв лобіста - колишнього конгресмена Джона Свіні для лобіювання стосовно «бізнес-питань, пов’язаних з інвестуванням до США», згідно з реєстраційною формою на сайті Міністерства юстиції США, за повідомленням юридичного видання Legistorm. Джон Свіні був у перехідній команді президента США Дональда Трампа і є одним з засновників SMW Partners, повідомляє Legistorm.

Просуваючи свої бізнес інтереси в США найняла лобіста і Оксана Бродовська, власник фінансової компанії «Абсолют Фінанс», що провадить діяльність однієї з найбільших небанківських мереж обміну валют в Україні. Бродовська платить 30 000 доларів на квартал за лобізм з «питань, пов’язаних з відвідуванням та веденням бізнесу в Сполучених Штатах», лобісту Адріану Плешу, йдеться в реєстраційних документах. Плеш має неоднозначну репутацію в США, зазначає видання Legistorm. В його біографії, зокрема, є визнання провини в незаконному носінні зброї.

Для того, щоб краще співпрацювати з новою адміністрацією Трампа, навіть ті впливові українці, які давно працюють над просуванням своїх інтересів в Вашингтоні, зараз налагоджують зв’язки з лобістами, близькими до команди Трампа. Так, в березні Віктор Пінчук найняв Моніку Кроулі, яку американська преса називає наближеною до оточення Трампа, адже її кандидатура також розглядалась на чільну посаду у Раді національної безпеки США. Метою роботи, як вказано в заявці, є запрошення американських посадовців для участі в різних подіях, включаючи Мюнхенську конференцію.

Віктор Пінчук, мабуть, найбільш наполегливий серед впливових українців у формуванні свого іміджу в США. З 2011 року, Пінчук працює з Даґом Шоеном для просування філантропічних проектів та персонального бізнесу, вказують документи Міністерства юистиції США. Даґ Шоен є близьким до Демократичної партії США, він працював у кампанії з обрання президента Клінтона в 1996 році. Пінчук також має досвід співпраці з Фондом Трампа. Згідно із звітом, який подав до Податкового управління США (IRS) Фонд Трампа, в 2015 році, Віктор Пінчук забезпечив до 20% надходжень цього фонду, повідомляють американські ЗМІ. Пінчук також підтримує діяльність деяких аналітичних центрів в США.

Інколи вашингтонські лобісти впливових українців діють один проти одного. Так, колишній конгресмен, який обирався на цю посаду сім разів, Джим Слеттері є зареєстрованим лобістом для компаній Trident та Aveiro, які пов’язують з Юлією Тимошенко. Перед "Революцією Гідності" в Україні, Слеттері активно працював в Вашингтоні, щоб підтримати звільнення Тимошенко з в’язниці в Україні.

Дивіться: Докладніше Слеттері розповідав про це в інтерв'ю Мирославі Ґонґадзе - «Голос Америки»

Лобіст Тимошенко у США : Конфлікт в Україні надовго
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

​"У мене було відчуття, що хтось працював з іншого боку, - сказав він в інтерв'ю АР в 2016 році, - однак вони працювали достатньо таємно". Він виявився правий. На той час, Пол Манафорт лобіював на користь «Партії регіонів». Лобістська група Podesta Group визнала, що працювала на користь «Європейського центру за сучасну Україну» і один з її юристів визнав, що подавав іншу точку зору на звільнення Тимошенко, повідомляє АР.

Діяльність Пола Манафорта в США є предметом розслідування в США.

Крім діяльності Манафорта, лобізм впливових українців в Вашингтоні відзначився рядом інших скандалів. Так, колишній парламентар Андрій Артеменко, сплачував 30 000 на місяць євангельському пастору Дейлу Армстронґу, який нещодавно подав заяву на реєстрацію в якості іноземного агента. Артеменко фігурував у скандалі, коли він, як заявляють, намагався домогтися від американської cторони зняття санкцій проти Росії.

Пол Манафорт
Пол Манафорт

Про лобістів, які працюють для уряду України читайте в першій частині серії.

Інформація про професійних лобістів в США є у відкритому доступі, адже лобісти мають реєструватись за законом FARA, якщо клієнтом є іноземна держава, або політична установа, реєстрація для комерційних лобістів провадиться за більш простою системою в рамках Закону про розкриття лобізму LDA.

Дивіться також: Розглядається скорочення програм за візами J1- перспективи та можливі наслідки ухвалення плану

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG