Спеціальні потреби

Актуально

Лобізм в США: впливові українці

"Голос Америки" продовжує серію публікацій про лобізм в США. Ми вже розповіли про роль лобістів у законодавчому закріпленні санкцій. З цієї публікації ви дізнаєтесь, що таке корпоративний лобізм і як впливові українці лобіюють інтереси України та власного бізнесу в Вашингтоні.

Вплив на політичні рішення, лобізм, в США – це багатомільярдний бізнес. В 2016 році на лобізм було витрачено 3,14 млрд доларів США, а кількість зареєстрованих лобістів склала 10 400 осіб, або по 19 на кожного конгресмена, повідомляє Центр відповідальної політики США, який професійно відслідковує «гроші в політиці».

Найбільше витратили на лобізм в США фармацевти (більше 248 мільйонів доларів), страхові компанії (152 мільйони доларів), виробники електроніки, нафтогазовий сектор, електроенергія та нерухомість - з витратами, що перевищили 100 мільйонів доларів.

За перші 100 днів адміністрації президента США Трампа, витрати на лобізм ще більше зросли, повідомляє Центр відповідальної політики. До політики Трампа, який оголосив про початок масштабних перетворень в охороні здоров'я, оподаткуванні та інших сферах придивляються американські та міжнародні компанії, об'єднання споживачів та торговельні асоціації.

Зіткнувшись зі складнощами в Україні, Ігор Коломойський в липні найняв лобіста - колишнього конгресмена Джона Свіні для лобіювання стосовно «бізнес-питань, пов’язаних з інвестуванням до США»
повідомляє Legistorm

Наймаючи лобістів, корпорації прагнуть знайти можливості співпраці з урядом та схилити Конгрес до проведення політики, що відповідає їх інтересам. Водночас, "лобізм - це дорога з двостороннім рухом, - зазначив представник американської неурядової організації в США в коментарі «Голосу Америки», - адже, якщо конгресмен працює над законопроектом, він найімовірніше звернеться до лобістської організації, яка представляє інтереси бізнесу в цій сфері за їх експертною думкою, допомогою в розробці законопроекту. Така співпраця відбувається навіть якщо бізнес виступає проти цього законопроекту". Часто лобістами стають колишні конгресмени та урядовці, які мають безпосередній досвід роботи в парламенті та уряді США.

Впливові українці також часто вдаються до послуг лобістів в США.

Оксана Бродовська, власник фінансової компанії «Абсолют Фінанс», платить 30 000 доларів на квартал за лобізм з «питань, пов’язаних з відвідуванням та веденням бізнесу в Сполучених Штатах»
повідомляє Legistorm

"Зазвичай замовлення українських бізнесменів не стосуються прийняття рішень в Конгресі. В основному, замовляються послуги з урядових відносин, чи консалтингу", - сказав неназваний американський юрист українській службі «Голосу Америки». "Для них робота з американськими лобістами є способом просування своїх компаній в США, а також своєрідним захистом від тиску всередині України", - зазначив він.

Інколи вашингтонські лобісти впливових українців діють один проти одного

Зіткнувшись зі складнощами в Україні, Ігор Коломойський в липні найняв лобіста - колишнього конгресмена Джона Свіні для лобіювання стосовно «бізнес-питань, пов’язаних з інвестуванням до США», згідно з реєстраційною формою на сайті Міністерства юстиції США, за повідомленням юридичного видання Legistorm. Джон Свіні був у перехідній команді президента США Дональда Трампа і є одним з засновників SMW Partners, повідомляє Legistorm.

Просуваючи свої бізнес інтереси в США найняла лобіста і Оксана Бродовська, власник фінансової компанії «Абсолют Фінанс», що провадить діяльність однієї з найбільших небанківських мереж обміну валют в Україні. Бродовська платить 30 000 доларів на квартал за лобізм з «питань, пов’язаних з відвідуванням та веденням бізнесу в Сполучених Штатах», лобісту Адріану Плешу, йдеться в реєстраційних документах. Плеш має неоднозначну репутацію в США, зазначає видання Legistorm. В його біографії, зокрема, є визнання провини в незаконному носінні зброї.

Для того, щоб краще співпрацювати з новою адміністрацією Трампа, навіть ті впливові українці, які давно працюють над просуванням своїх інтересів в Вашингтоні, зараз налагоджують зв’язки з лобістами, близькими до команди Трампа. Так, в березні Віктор Пінчук найняв Моніку Кроулі, яку американська преса називає наближеною до оточення Трампа, адже її кандидатура також розглядалась на чільну посаду у Раді національної безпеки США. Метою роботи, як вказано в заявці, є запрошення американських посадовців для участі в різних подіях, включаючи Мюнхенську конференцію.

Віктор Пінчук, мабуть, найбільш наполегливий серед впливових українців у формуванні свого іміджу в США. З 2011 року, Пінчук працює з Даґом Шоеном для просування філантропічних проектів та персонального бізнесу, вказують документи Міністерства юистиції США. Даґ Шоен є близьким до Демократичної партії США, він працював у кампанії з обрання президента Клінтона в 1996 році. Пінчук також має досвід співпраці з Фондом Трампа. Згідно із звітом, який подав до Податкового управління США (IRS) Фонд Трампа, в 2015 році, Віктор Пінчук забезпечив до 20% надходжень цього фонду, повідомляють американські ЗМІ. Пінчук також підтримує діяльність деяких аналітичних центрів в США.

Інколи вашингтонські лобісти впливових українців діють один проти одного. Так, колишній конгресмен, який обирався на цю посаду сім разів, Джим Слеттері є зареєстрованим лобістом для компаній Trident та Aveiro, які пов’язують з Юлією Тимошенко. Перед "Революцією Гідності" в Україні, Слеттері активно працював в Вашингтоні, щоб підтримати звільнення Тимошенко з в’язниці в Україні.

Дивіться: Докладніше Слеттері розповідав про це в інтерв'ю Мирославі Ґонґадзе - «Голос Америки»

Лобіст Тимошенко у США : Конфлікт в Україні надовго
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

​"У мене було відчуття, що хтось працював з іншого боку, - сказав він в інтерв'ю АР в 2016 році, - однак вони працювали достатньо таємно". Він виявився правий. На той час, Пол Манафорт лобіював на користь «Партії регіонів». Лобістська група Podesta Group визнала, що працювала на користь «Європейського центру за сучасну Україну» і один з її юристів визнав, що подавав іншу точку зору на звільнення Тимошенко, повідомляє АР.

Діяльність Пола Манафорта в США є предметом розслідування в США.

Крім діяльності Манафорта, лобізм впливових українців в Вашингтоні відзначився рядом інших скандалів. Так, колишній парламентар Андрій Артеменко, сплачував 30 000 на місяць євангельському пастору Дейлу Армстронґу, який нещодавно подав заяву на реєстрацію в якості іноземного агента. Артеменко фігурував у скандалі, коли він, як заявляють, намагався домогтися від американської cторони зняття санкцій проти Росії.

Пол Манафорт
Пол Манафорт

Про лобістів, які працюють для уряду України читайте в першій частині серії.

Інформація про професійних лобістів в США є у відкритому доступі, адже лобісти мають реєструватись за законом FARA, якщо клієнтом є іноземна держава, або політична установа, реєстрація для комерційних лобістів провадиться за більш простою системою в рамках Закону про розкриття лобізму LDA.

Дивіться також: Розглядається скорочення програм за візами J1- перспективи та можливі наслідки ухвалення плану

Всі новини дня

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву у відповідь на незаконні спроби Росії анексувати більше українських територій.

Україна рухається до досягнення своїх воєнних цілей - помічниця глави Пентагону

ЗСУ на Донеччині, 3 жовтня 2022. REUTERS/Zohra Bensemra

Селест Волландер, помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки, відзначила успіхи ЗСУ у Харківській і Донецькій областях, а також зусилля, які здійснюються на Херсонщині.

"Схоже, що Україна зараз на шляху до досягнення всіх трьох цих цілей", — сказала Волландер в інтерв'ю вашингтонському аналітичному центру. Вона відзначила "вражаючий успіх" українських військовиків на Харківщині й "деякі ключові стратегічні успіхи" на донецько-луганському напрямку, зокрема, у місті Лиман, що "суттєво" ускладнить систему постачання і пересування росіян.

Волландер додала, що у випадку, якщо ЗСУ вдасться відвоювати позиції на Херсонщині та знищити мости і переправи через Дніпро, якими РФ проводить поставки, "це стане значною поразкою для росіян, адже ще далі відкине абміції Росії захопити Одесу, що було однією із їхніх заявлених цілей раніше цього року".

На думку високопосадовиці, також це дасть українцям "значно кращі оборонні позиції", що "ймовірно, допоможе зменшити градус "гарячої стадії" війни взимку".

У своєму зверненні в неділю президент України Володимир Зеленський заявив, що "цього тижня у звітах [від ЗСУ - ред.] найбільшу частину займає перелік звільнених від ворога населених пунктів у межах нашої оборонної операції".

Успіхи української армії відзначає навіть міноборони РФ, що зазвичай наголошує на своїх перемогах, про це пише АР. "Переважаючими танковими підрозділами на напрямку Золота Балка (Херсонщина - ред.) й Олександрівка противник зміг вклинитись в глибину нашої оборони", - сказав речник російського міноборони.

Ключовим пунктом на Луганщині залишається місто Кремінна, "адже за ним у росіян немає ліній оборони [...] й це відкриє операційний простір для українців, щоб швидко просуватись аж до державного кордону з Росією", - цитує АР українського воєнного оглядача Олега Жданова.

Як вважають деякі американські оглядачі, поразка російських сил у Лимані свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями, особисто контролює кожен крок російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України.

Тим часом, Reuters анонсує, що у вівторок американська влада повідомить про надання Україні 4 додаткових систем HIMARS у межах нового пакету допомоги у 625 мільйонів доларів.

У статті використано матеріали АР, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Генсек НАТО про заявку України на пришвидшений вступ в Альянс

Генсек НАТО: «Ми підтримуємо право України обирати власний шлях». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Працюємо, щоб повернути в Україну кримських татар, які втекли від російської мобілізації - Рустем Умєров

Рустем Умєров

Україна активно працює над тим, щоб повернути кримських татар, які виїхали в треті країни для уникнення російської мобілізації. Про це в інтервʼю українській службі "Голосу Америки" розповів голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, який також активно долучений до переговорних процесів з Росією.

На його думку, Росія вирішила мобілізувати кримських татар не лише задля поповнення свого війська, а й для того, аби змусити їх покинути Крим, де татари продовжували ненасильницький спротив, попри російські репресії.

За словами Рустема Умєрова, Володимир Зеленський звернувся до кримських татар із пропозицією, яку підтримав Меджліс кримськотатарського народу.

“Перше - це будь-яким шляхом уникати мобілізації. Друге - виходити на протести. Третє - якщо їх таки мобілізували, передавати координати російських військ Збройним силам України. Зараз частина людей з Криму виїжджає в Казахстан, Грузію, Узбекистан, Азербайджан, Туреччину. Ми вже збудували координаційний центр щодо гуманітарної допомоги, і будемо повертати всіх цих людей в Україну для того, щоб продовжувати свою боротьбу”, - розповів "Голосу Америки" Рустем Умєров.

Він додав, що у багатьох людей, які виїхали з тимчасово окупованого Криму, є проблеми із документами. Зараз вони очікують за кордоном на потенційне рішення, яке уможливить їхнє повернення в Україну.

Більше

XS
SM
MD
LG