Спеціальні потреби

Актуально

Україна демонструє готовність до експорту зерна. Які перешкоди залишаються?

У п'ятницю спостерігати за завантаженням пшениці до порту Чорноморськ в Одеській області приїхав з неоголошеним візитом український президент Володимир Зеленський

«Кораблі завантажені та готові вийти в море», заявив у п’ятницю Державний секретар США Ентоні Блінкен, говорячи про довгоочікуване розблокування українського експорту зерна та інших продуктів харчування з трьох портів України на Чорному морі.

Він послався на посолку США в Україні Бріджіт Брінк, яка вранці побувала в Одесі засвідчила, що все готове для відплиття кораблів. Залишається дочекатися, щоб Росія випустила їх із портів.

Блінкен закликав Росію в особі міністра закордонних справ Сергія Лаврова, з яким він говорив вперше з часу широкомасштабної російської агресії, виконати свої зобов’язання та відкрити шлях українським продуктам до тих, хто їх найбільше потребує – нужденного населення африканських та азійських країн, яке опинилося на межі голоду.

«Важливо і життєво необхідно, щоб Росія виконала свої зобов’язання, які вона взяла на себе перед цілим світом», – наголосив Блінкен.

Україна є ключовим світовим експортером пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшникової олії та деяких інших харчових продуктів. Коли Росія розпочала широкомасштабне вторгнення, блокування українського експорту, підняло світові ціни на продукти харчування та поставило на межі голоду мільйони людей в країнах Азії та Африки, вказують міжнародні організації.

Угода, укладена минулого тижня за посередництва Туреччини та ООН і окремо підписана Україною і Росією, що має розблокувати експорт українських продуктів харчування, має обмежений термін дії – 120 днів. Очікується, що якщо по чотири-п’ять великих балкерів будуть виходити з українських портів щодня, то за чотири місяці вони могли б вивезти все українське зерно, призначене для експорту та звільнити місце на українських зерносховищах для нового врожаю.

Сторони домовилися сприяти транспортуванню пшениці та іншого зерна з трьох українських портів – Одеси, Чорноморська та Южного, безпечними коридорами на Чорному морі, а також добрив і продовольства з Росії.

Але російський ракетний удар по Одесі через кілька годин після підписання угоди поставив під сумнів зобов’язання Москви та викликав нові занепокоєння щодо безпеки екіпажів суден, яким також доводиться плавати у водах, усіяних смертоносними мінами.

"Я був радий побачити домовленості про транспортування зерна. Але я не здивувався, коли обстріляли порт Одеси, а також завдали ударів по іншому порту уздовж Чорного моря", – сказав Джон Теффт, посол США в Україні у 2009-2013 роках.

На його думку, якщо Росія хоче показати, що вони дотримується угоди, вона має припинити обстрілювати цивільні об’єкти, «навіть якщо вона цілиться у військові бази».

Росія погодилася розблокувати вивіз українського продовольства, але при цьому домоглася і пославблення санкцій щодо своїх товарів. Речник Кремля Дмитро Пєсков у п’ятницю наголосив на важливості збереження «зв’язку між вивезенням зерна з українських портів і розблокуванням прямих чи непрямих обмежень на експорт нашого зерна, добрив та інших товарів на світові ринки».

На думку Теффта, який є нині провідним екпертом з питань України та Росії, Москва намагається переконати африканські країни, що вона не винна у тому, що українське зерно до них не дозодить.

«Мені здалося дуже цікавим, що міністр Лавров перебував в Африці саме в той час, коли туди вирушили президент (Франції Еммнюель) Макрон і ціла група інших європейців та американців. І я розумію, що деякі африканські країни хочуть утримувати баланс, але дуже важко ігнорувати той факт, що саме Росія несе відповідальність за неспроможність України експортувати таку величезну кількість зерна до частин світу, які страждають від голоду», – сказав Теффт.

Україна сигналізує про готовність до експорту

У п'ятницю спостерігати за завантаженням пшениці до Одеської області приїхав з неоголошеним візитом український президент Володимир Зеленський.

«Перше судно, перше судно завантажується з початку війни», – сказав він, стоячи біля судна під прапором Туреччини в порту Чорноморськ в Одеській області. За його словами, відправлення зерна розпочнеться з кількох кораблів, які вже були завантажені, але не змогли покинути українські порти після російського вторгнення наприкінці лютого.

З огляду на ту увагу, яку в світі приділяють початку експорту продуктів харчування з України, візит Зеленського до порту має продемонструвати світові, що Україна робить усе, що залежить від неї, для експорту близько 20 мільйонів тонн зерна, що застрягли в її портах, пише кореспондент агентства Associated Press (АР), який приїхав до Чорноморська.

Президент Зеленський сказав, що збройні сили України віддані безпеці суден і додав, що «для нас важливо, щоб Україна залишалася гарантом глобальної продовольчої безпеки».

Очікується, що малі українські лоцманські катери будуть направляти судна через затверджені коридори. Вся операція, включно з плануванням руху суден за маршрутом, буде контролюватися Спільним координаційним центром у Стамбулі, до складу якого входять представники України, Росії, Туреччини та ООН.

За угодою, завантажені зерном кораблі відправлятимуться до протоки Босфор, де представники України, Росії, ООН і Туреччини піднімуться на кораблі, щоб перевірити їх на наявність зброї. Ймовірно, будуть також перевірки суден, які прямують до України.

Про готовність України засвідчив і міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, який спілкувався з журналістами в Одеському порту в п'ятницю.

Він сказав, що Україна чекає від ООН підтвердження безпечних коридорів, якими будуть користуватися кораблі.

Мартін Гріффітс, офіційний представник ООН, який виступав посередником у угодах, заявив у четвер, що робота над остаточним визначенням точних координат найбезпечніших маршрутів все ще триває.

«Збереження всіх процедур є необхідною умовою безпечного руху суден. Тож не дивно, що ми ще не бачили, щоб кораблі почали рухатися. Відомо, що в порту Одеси є готові до виходу судна з зерном. І ми сподівалися, що це станеться навіть сьогодні чи завтра. Але це можливо тільки за умов, що це буде безпечно», – заявив заступник Генсекретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс під час прес-конференції в ООН 28 липня.

Агентства ООН, такі як Всесвітня продовольча програма, вже домовилися про фрахтування значної частини зерна для термінових гуманітарних потреб і поспішають з вивозом. Але Агентство АР з посиланням на головне світове видання про судноплавство, Lloyd’s List, зазначає, що, хоча представники ООН і наполягають, щоб перший рейс відбувся цього тижня, щоб продемонструвати, що угода діє, невизначеність щодо ключових деталей, ймовірно, завадить початку експорту.

Чиє зерно вивозитимуть кораблі з України?

Тим часом телеканал CNN вказав на ще одну проблему, з якою можуть стикнутися країни в експорті зерна. CNN повідомив у п’ятницю, що українська влада, за рішенням суду в Києві, затримала в порту Чорноморськ судно, яке, за твердженням влади, належить російській компанії. Як повідомляє CNN, заборонити вихід балкера Emmakris III, завантаженого зерном, вимагала Генеральна прокуратура України.

Джерело в судноплавній галузі повідомило CNN, що Emmakris III був завантажений приблизно 60 000 тоннами зерна, яке вже купив єгипетський уряд. Судно застрягло в Чорноморську з початку російського вторгнення в лютому.

Сторона обвинувачення у справі в Київському суді заявила, що хоча Emmakris III нібито належить компанії в Дубаї, його «фактичним власником» є російська судноплавна компанія «Лінтер» у Ростові-на-Дону, а зерно на борту, належить Україні.

Раніше ЗМІ повідомляли про ​незаконне переміщення українського зерна з Херсона та Миколаєва через Севастополь, порт в окупованому Криму, коли дрібні кораблі відпливали з Севастополя, намагаючись продати зерно на міжнародному ринку.

У кількох випадках порти Єгипту та Лівану відмовлялися приймати зерно після звернень українського уряду. ​Щонайменше два вантажі опинилися в сирійському порту.

Російська влада в Криму визнала торгівлю українським зерном, але наполягає на тому, що купила його на законних підставах.

У повідомленні використані матеріали Російської служби Голосу Америки, CNN та AP.

Всі новини дня

Більшість американців не відчувають досягнень адміністрації Байдена й не вірять обом партіям - опитування

Будівля Капітолію у день виступу президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні", Вашингтон, 7 лютого 2023. REUTERS/Elizabeth Frantz

Шість з десяти американців вважають, що президент США Джо Байден досяг "не дуже багато" чи "мало або нічого" за час свого президентства, свідчить опитування напередодні звернення президента до Конгресу "Про стан справ у країні".

В дослідженні громадської думки телеканалу ABC і видання The Washington Post респондентів запитували про те, чи вони вбачають прогрес в ініціативах американського лідера - від розбудови інфраструктури країни й підвищення доступності електромобілів до створення робочих місць. Лише 36% опитаних заявили, що Байден досяг "багато" за два роки у Білому домі.

Але загалом результати опитування свідчать, що більшість американців також мають мало довіри й політичним опонентам Байдена - Республіканській партії, пише WP.

Зокрема, спікеру Палати представників Кевіну Маккарті у прийнятті правильних рішень щодо майбутнього країни "значну" або "достатню" довіру мають лише двоє з 10 американців, а загалом також 72% кажуть, що їм бракує довіри до республіканців у Конгресі, у порівнянні із 68% – Байдену та 70% – демократам у Конгресі.

Раніше Голос Америки повідомляв, що промова президента США перед Конгресом у вівторок може ознаменувати неофіційний початок президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Традиційно виступ "Про стан справ у країні" дає главі держави чи не найбільшу телевізійну аудиторію та можливість звернутись до своїх виборців й опонентів.

Посолка України у США Маркарова і співак Боно - серед почесних гостей на виступі Байдена перед Конгресом

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Jim Lo Scalzo/Pool via AP

Посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого.

Як очікується, перед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

За традицією президент США запрошує гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед гостей цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Як вважає директор Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Констанца Штельценмюллер, Байден матиме можливість задати тон подальшої підтримки Києва з боку США та НАТО.

"Мені здається, союзники стоять перед вибором, й ані адміністрація, ані європейці поки що не визначилися, – сказала вона. - Чи мають вони йти шляхом обачності [...] і уникнути ескалації з боку Путіна? Чи вони мають дати Україні можливість зробити великий ривок, щоб запобігти весняному наступу Росії, який може анулювати їхні територіальні завоювання, і дозволити Україні взяти свою територію під повний контроль?"

У своєму виступі Байден, ймовірно, також торкнеться таких тем, як контроль над зброєю, імміграція, охорона здоров'я, реформа поліції.

Серед інших гостей, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

У Facebook знали, що дані користувачів могли використати розробники з РФ і Китаю для шпигунства - сенатори США

Засновник і керівник Facebook Марк Цукерберг під час слухань у Палаті представників Конгресу США щодо впливу соцмережі на фінансовий сектор країни, 23 жовтня 2019. AP Photo/Andrew Harnik

Двоє американських сенаторів звернулися до засновника Facebook Марка Цукерберга з листом з питаннями про доступ російських розробників до потенційно конфіденційної інформації користувачів сервісу. Співробітники соціальної мережі знали, що дані можуть бути використані для шпигунства, стверджується в зверненні.

Текст листа, підписаного демократом Марком Ворнером та республіканцем Марко Рубіо, цитується у повідомленнях їхніх офісів. У ньому йдеться про події 2018 року. Тоді соціальна мережа розповіла про передачу частини персональних даних користувачів виробникам електроніки у Китаї.

Сенатори заявляють, що ця інформація могла бути доступна розробникам програмного забезпечення з країн підвищеного ризику, зокрема Китаю, Росії, Ірану та Північній Кореї.

Доступ до даних, йдеться у зверненні, отримали 92 тисячі розробників із Китаю та 42 тисячі розробників із Росії. Сенатори запитали Цукерберга, чи змогла його компанія ідентифікувати цих розробників, зв’язатися з ними і з’ясувати, яку інформацію вони могли зібрати.

Документи, на які посилаються сенатори, були опубліковані в рамках судового розгляду справи проти соціальної мережі, який триває. Він пов’язаний із можливим недбалим поводженням з особистими даними після викриттів щодо компанії Cambridge Analytica.

Як нагадує «Голос Америки», у 2018 році стало відомо, що Facebook надав доступ до ключових інтерфейсів розробникам із китайських компаній – виробників мережевого обладнання, таких як Huawei, OPPO та TCL.

В результаті китайські компанії отримали доступ до широкої інформації про користувачів соцмережі, в тому числі до даних профілю, ідентифікаторів користувачів, їхніх фотографій та навіть особистих повідомлень.

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці перебрали контроль над більшістю у Палаті представників США, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже, за очікуваннями, Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову по американському телебаченню дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані, зокрема, його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову президент виголошує під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, де більшість мають демократи, і Палати представників, де більшість - за республіканцями. Також присутні урядовці з Кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема, голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл Маккол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал підтримки жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ президента Байдена, це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця Білого дому. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віцепрезиденту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення до народу.

Цього року Республіканська партія обрала для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прессекретаркою Білого дому за президентства Дональда Трампа.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG