Актуально
Заяви Макрона про здатність домовитися з Путіним називають «ризиком»

Президент Франції Еммануель Макрон привернув міжнародну увагу заявами, що під час візиту до Москви 7 лютого він запропонує російському президентові Володимиру Путіну компроміс, який може знизити загрозу силових дій Росії проти України і покласти край напруженості у Європі.
Готуючись до поїздки Макрон провів низку телефонних нарад з союзниками зокрема з президентом США Джозефом Байденом 6 лютого і з британським прем’єр-міністром Борисом Джонсоном напередодні.
Після переговорів з Путіним Макрон 8 лютого буде вести переговори з президентом Зеленським у Києві.
Еммануель Макрон сказав французькому часопису Journal du Dimanche минулими вихідними, що готовий говорити з Москвою про покращення безпекової рівноваги у Європі і «прояснення правил» стосовно НАТО і ЄС, а також про «новий порядок у Європі» на основі «принципу суверенної рівності між державами».
Деякі ЗМІ та коментатори називають наміри французького президента амбітними і навіть ризикованими з огляду на те, що Росія підштовхнула теперішню міжнародну дипломатичну активність, стягнувши до України багатотисячні війська і натякаючи на готовність до силових дій.
Якщо йому вдасться, то він буде героєм...
«Ми прямуємо в лігво Путіна, і у багатьох відношеннях це покладання на шанс», - цитує агентство Reuters джерело назване близьким до Макрона.
Коментатори вказують, що президент Франції, яка зараз головує в ЄС, готується до виборів у квітні, і невдачі, або досягнення у міжнародній політиці можуть відіграти роль у його політичному майбутньому.
Видання Politico.eu пише, що «Макрон йде на велетенську авантюру, виставляючи себе світовим лідером, який здатний домовитися з російським президентом».
«Якщо йому вдасться, то він буде героєм, який запобіг нападу на Україну та повернув Європі дипломатичну вагу, і все це якраз перед французькими президентськими виборами у квітні», - міркують автори в Politico, зауважуючи, що деякі європейські партнери остерігаються готовності Макрона в деяких питаннях догоджати Путіну.
The New York Times пише, що «човникова дипломатія французького президента у Москві та Києві буде делікатною справою з огляду на європейські застереження та американську рішучість».
«В той час як адміністрація Байдена веде жорстку лінію, Німеччина сидить тихо, а президент Путін прагне змусити погодитися з російськими наріканнями на безпеку, саме пан Макрон зробив себе центром дипломатії у Європі», - стверджує американський часопис.
У виданні Український Тиждень стверджується, що «війна в Україні стала частиною внутрішньої французької політичної дискусії».
Паризька кореспондентка українського тижневика Алла Лазарева вважає, що «віра Макрона в діалог з Росією майже релігійна. Вперте небажання бачити, що справжня проблема — то не відсутність діалогу, а свідомі наміри господаря Кремля, легко може зіграти з ним лихий жарт».
Ключовим предметом компромісу на догоду Москві називають спосіб виконання Мінських домовленостей стосовно Донбасу.
Сам Макрон неодноразово підкреслював, що готовий працювати над втіленням домовленостей, досягнутих за посередництва Франції та Німеччини 2014 і 2015 року у Мінську на тлі тодішніх активних бойових дій на сході України.
Росія постійно наголошує на тому, щоб Київ визнав сформовані з підтримкою Москви сепаратистські утворення «ДНР» та «ЛНР», і щоб це визнання було закріплене змінами в українській конституції.
Україна наполягає, що Мінські домовленості насамперед передбачають припинення війни, очищення регіону від незаконних збройних формувань та український контроль над кордоном з Росією.
З Москви перед приїздом Еммануеля Макрона сказали, що не сподіваються швидкого вирішення проблем.
«Становище занадто складне, щоб очікувати вирішального прориву в ході однієї зустрічі», - сказав речник російського президента.
Росія наполягає, що не планує напад на Україну, але російські представники заявляють, що вважають загрозою українську співпрацю з НАТО і неодноразово натякали на готовність застосувати силу для захисту «ДНР і ЛНР» на українському сході.
Всі новини дня
Байден: “Підтримка американським народом України не похитнеться. Відео
“Підтримка американським народом України не похитнеться. Ми завжди будемо підтримувати демократії. Завжди”, - сказав президент США Джо Байден під час виступу перед випускниками Академії військово-повітряних сил США.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.
- Голос Америки
Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.
Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.
"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.
Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.
У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.
За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.
- Голос Америки
Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.
“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.
Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.
Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.
36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.
“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.
Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".
Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"
До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладівОлена Зеленська
“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.
Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.
“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.
Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.
Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю
Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.
Форум