Актуально
Завершилися переговори Байдена і Сі Цзіньпінa. Чи можуть США вплинути на Китай у питанні підтримки ним Росії?

У Білому домі повідомили, що завершилася розмова президента США Джо Байдена з президентом Китаю Сі Цзіньпіном, яка розпочалася о 9:03 за вашингтонським часом. Наразі «Голос Америки» чекає на офіційне повідомлення Білого Дому про хід переговорів.
За інформацією Міністерства закордонних справ Китаю, президент країни Сі Цзіньпін сказав американському президенту, що обидві країни мають взяти на себе відповідальність щодо забезпечення миру.
«Як постійні члени Ради Безпеки ООН і дві найбільші економіки світу, ми повинні не лише просувати китайсько-американські відносини у правильному напрямку, але й брати на себе міжнародні обов’язки та докладати зусиль для миру та спокою у всьому світі», – сказав Сі, повідомляє уряд Китаю.
Він заявив, згідно прес-релізу, що «Китай висунув ініціативу з шести пунктів щодо гуманітарної ситуації в Україні та готовий надавати подальшу гуманітарну допомогу Україні та іншим постраждалим країнам». Сі сказав, що США та НАТО «також мають вести діалог з Росією, щоб вирішити суть кризи в Україні та послабити безпекові занепокоєння і Росії, і України».
Також президент Китаю висловився проти масштабних санкцій, які, за його словами, можуть спровокувати серйозні наслідки для глобальної економіки.
Ця зустріч відбулася на тлі повідомлень про можливу допомогу Китаю Росії у війні проти України.
«Ми стурбовані тим, що вони розглядають можливість безпосередньої допомоги Росії військовою технікою для використання в Україні», – сказав напередодні державний секретар Ентоні Блінкен.
«Президент Байден розмовлятиме з президентом Сі завтра і дасть зрозуміти, що Китай нестиме відповідальність за будь-які дії, які він вживає для підтримки агресії Росії».
Раніше кілька американських та британських ЗМІ поінформували, що Китай прийняв рішення надати Росії економічну та фінансову підтримку і розглядає можливість військових поставок.
Посилаючись на власні джерела в американському уряді, CNN, зокрема, повідомляє, США передали своїм союзникам у Європі та Азії, що Китай висловив готовність допомогти Росії, зокрема мова йшла про військові пайки, але не зазначили, що допомога вже була надана.
У неділю, 13 березня, в ефірі CNN радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що США уважно спостерігають за розвитком подій.
«Ми також уважно стежимо за тим, якою мірою Китай насправді надає будь-яку форму підтримки, матеріальної чи економічної підтримки Росії. Це наше занепокоєння. І ми повідомили Пекіну, що не будемо стояти осторонь і дозволити будь-якій країні компенсувати Росії збитки від економічних санкцій», – сказав Салліван.
У понеділок, 14 березня, Салліван зустрівся з членом Політбюро Комуністичної партії Китаю та директором офісу комісії закордонних справ Ян Цзечі в Римі, Італія. Під зустрічі, яка тривала 7 годин, Салліван «підняв низку питань у відносинах США та Китаю, обговорюючи війну Росії проти України», повідомляє Білий дім.
Москва і Пекін заперечують, що Росія зверталася за допомогою до Китаю.
Про це зокрема у колонці, опублікованій 15 березня у «Вашингтон Пост», написав посол КНР у США, Квін Генг.
«Нещодавні чутки також стверджували, що Росія шукає військової допомоги від Китаю. Дозвольте мені сказати це відповідально: твердження, що Китай знав про цю війну, погоджувався з нею чи мовчазно підтримував її, є суто дезінформацією», - написав дипломат.
Він зазначив, що президент Китаю намагається виступити посередником із мирного врегулювання, і що позиція Китаю щодо війни в Україні є чіткою – «необхідно поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн, у тому числі й України; слід серйозно ставитися до законних проблем безпеки всіх країн; і всі зусилля, які сприяють мирному врегулюванню кризи, мають бути підтримані».
Речник Кремля Дмитро Песков також заперечив, що Москва зверталася по допомогу. За його словами, цитують Пескова російські ЗМІ, «Росія може сама завершити почате ‘вчасно і в повному об’сязі’».
Міністр фінансів Росії Антон Сілуанов заявляв про сподівання Росії розширити співпрацю з Китаєм «в умовах закриття західних ринків».
Тим не менш, у США запевненням Москви та Пекіна не вірять, у Сенаті навіть запропонували законопроект, щоб покарати Пекін у випадку можливої фінансової координації з Росією.
«США не можуть зробити нічого, щоб перешкодити Китаю робити те, що вони роблять», - сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» фінансист, засновник фонду «Hermitage Capital» Біл Брадуер. Він припустив, що споживачі можуть відмовитися купувати китайські товари, якщо Китай допомагатиме Росії, але відкинув можливість потужних санкцій з боку США, здатних зупинити Пекін.
У тої же час Браудер вважає, що Китай не готовий надати Росії тої обсяг допомоги, в першу чергу, фінансової, яка необхідна, щоб змінити хід війни.
«Кількість грошей, яка знадобиться Росії для продовження цієї війни, і той факт, що всі їхні резерви центрального банку були заморожені, той факт, що гроші олігархів в офшорах були заморожені, той факт, що СВІФТ, в основному відключений, той факт, що західний бізнес бойкотує Росію, означає, що Росії і Путіну потрібно багато грошей, не малі гроші, а багато грошей. Я не думаю, що Китай захоче давати стільки грошей, скільки їм потрібно, якщо взамін не отримає щось дійсно велике. І я не думаю, що Путін хоче за це закласти всю свою країну Китаю».
Браудер припускає, що Китай може допомогти Росії якоюсь мірою, але так, щоби це не зашкодило їхній міжнародній торгівлі, «особливо зараз, коли ціни на нафту і ціни на продукти харчування такі високі через те, що зробила Росія».
Науковий співробітник Інституту Петерсона з міжнародної економіки Мартін Чорземпа частково з цим погоджується. Він припускає, що китайські компанії навряд чи підуть на відкриті порушення міжнародного санкційного режиму.
«Загалом, схоже, що Китай буде скаржитися, але виконуватиме», — сказав він «Вашингтон Пост».
Іншою формою допомоги Китаю Росії може бути більший обсяг придбання російської нафти та газу за дешево, припустив Олександр Габуєв, старший науковий співробітник і голова російського аналітичного центру Carnegie Moscow Center в інтерв’ю CNBC.
"Офіційного порушення санкцій США та ЄС не буде, але це буде значним матеріальним рятівним колом для режиму", - сказав він.
У статті використано матеріали CNN, “Вашингтон Пост”, Life.Ru, News.Ru, CNBC.
Всі новини дня
Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео
Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.
- Голос Америки
Головнокомандувач сил НАТО розповів, скільки літаків та суден захищають східні кордони альянсу

Верховний командувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Кристофер Каволі закликав продовжувати підтримувати Україну до перемоги й не допустити російського успіху. Про це він сказав під час виступу у Берліні, з нагоди 75-ї річниці Плану Маршала.
“Ми маємо продовжувати підтримувати можливості українців, щоб вони перемогли. Росія не може вийти з цієї війни з перемогою, наше майбутнє просто не витримає цього», – заявив американський генерал, який також очолює військові сили США в Європі.
Він додав, що США та ЄС щодня тренують українців і в рамках двосторонніх програм, і в рамках військової допомоги ЄС.
«На сьогодні понад 11 тисяч українських солдатів проходять колективну підготовку у нас, в різних місцях по всій Європі. Ці солдати зможуть вплинути на ситуацію (на полі бою - ред.)”, – сказав американський генерал, чий виступ транслював Європейський центр із безпекових досліджень.
За словами генерала Каволі, “брутальне, неспровоковане, нелегальне вторгнення” Росії в Україну змінило правила, “перевернуло наші уявлення про безпеку, про світ”. Головнокомандувач сил НАТО наголосив, що війна в Україні стала викликом для колективної безпеки НАТО, але альянс зумів швидко відреагувати, посиливши свій східний фланг.
“У відповідь на російське вторгнення в Україну, альянс НАТО створив більшу і потужнішу військову структуру на східному флангу. Зараз я маю понад 40 тисяч військових під моїм командуванням, і ще 200 тисяч військових, яких країни привели до готовності на випадок, якщо я їх буду потребувати. У нас є майже 100 літаків, які патрулюють повітряний простір зараз, майже 100 суден, яку контролюють ситуацію на воді”, - прозвітував головнокомандувач сил НАТО в Європі.
Він віддав належне згуртованості та єдності, яку демонструє альянс з часу російського вторгнення.
“Союзники та партнери активізувались заради захисту цінностей свободи та демократії, вони поставили інтереси України навіть вище своїх інтересів”, - заявив генерал Каволі.
Єдність альянсу – це те, що продовжує залишатися центром тяжіння в НАТО, - сказав генерал. Він додав, що союзники мають робити все можливе, аби гарантувати безпеку НАТО.
У середу вранці Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про телефонну розмову із командувачем НАТО генералом Крістофером Каволі. Серед іншого, сторони обговорили постачання Україні озброєння, техніки та боєприпасів.
- Голос Америки
Росія, Китай та Іран створюватимуть проблеми протягом багатьох років - Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету США

Три країни - Росія, Китай та Іран - разом створюватимуть проблеми для світової безпеки протягом багатьох років. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 фінансовий рік у Комітеті Палати представників США зі збройних сил у середу, 29 березня.
Міллі зазначив, що стурбований зв'язками між Росією та Китаєм. " Ми бачимо, що вони зближуються. Я не називав би це справжнім альянсом у буквальному значенні цього слова, але ми бачимо, як вони зближуються, та Іран є третім. Таким чином, я думаю, що ці три країни разом створюватимуть проблеми протягом багатьох років, особливо Росія та Китай через їхні можливості", - сказав генерал.
Зокрема, Міллі зауважив, що КНР та Росія мають засоби, щоб загрожувати інтересам США. "Війни між великими державами не було останні 80 років значною мірою через правила, запроваджені після Другої світової війни, і можливості збройних сил Сполучених Штатів разом із нашими союзниками та партнерами. Ми повинні залишатися наймогутнішою країною, якщо хочемо продовжувати утримувати велику державу", - заявив Міллі.
Він заявив, що Китай становить довгостроковий геостратегічним виклик номер один для США. Зокрема, Міллі висловив стурбованість ядерною програмою Пекіна: "Ми, ймовірно, не зможемо нічого зробити, щоб зупинити, уповільнити, зірвати, заборонити або знищити китайську програму ядерного розвитку, яку вони запланували на наступні 10-20 років. Вони збираються це зробити за власним планом. Дуже мало важелів зовнішнього впливу, щоб запобігти цьому. Можуть бути якісь економічні важелі впливу. Це можуть бути інші речі у світі розвідки".
Він зазначив, що Китай має національну мету - наздогнати і перевершити Сполучені Штати у військовому плані. "Вони на шляху, щоб це зробити. І це справді тривожно. Це справді неприємно, і нам доведеться не тільки йти в ногу, але й випереджати, і це забезпечить мир", - зазначив Міллі.
Під час слухань щодо бюджету Міллі також наголосив, що загрозою для світової стабільності є Росія. "Ми підтримуємо Україну в захисті її суверенітету та підтримуємо НАТО у вигляді військової присутності Сполучених Штатів у кожній країні на східному фланзі Альянсу. Ця боротьба не тільки в інтересах України, але й в інтересах Сполучених Штатів, щоб захистити систему, яка запобігала війні великих держав протягом останніх восьми десятиліть", - сказав Міллі.
Обговорюючи оборонний бюджет США, генерал Міллі також наголосив на небезпечній політиці Ірану, який також вжив заходів для покращення можливостей у виготовленні ядерної зброї. "Іран міг би виробити достатньо розщеплюваного матеріалу для ядерної зброї менш ніж за два тижні, а щоб виготовити справжню ядерну зброю, знадобиться лише кілька місяців", - зазначив Міллі. При цьому він заявив, що Сполучені Штати розробили кілька варіантів, які можуть розглянути, якщо Іран таки вирішить розробити ядерну зброю.
- Голос Америки
Контролюючі органи США: порушень з допомою Україні не виявлено – слухання в Конгресі

Порушень у наданні та використанні американської допомоги Україні не було виявлено. Про це на слуханнях у Конгресі заявила очільниця офісу, що здійснює контроль над використанням бюджетних коштів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Слухання відбуваються на тлі політичних суперечок, що точаться як всередині Республіканської партії, так і між представниками республіканців у Конгресі та адміністрацією президента США Джо Байдена навколо розміру та звітування щодо допомоги Україні в її боротьбі проти російської агресії.
«У нас немає серйозних кримінальних справ, пов’язаних із допомогою США Україні», – заявила під час слухань Ніколь Ангарелла, виконувачка обов'язків генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку.
Вона сказала, що лише в її офісі 60 людей працюють над перевіркою використання допомоги Україні, також до цієї роботи залучено працівників посольства США, а з бюджету на забезпечення цієї роботи було виділено додаткових 13 мільйонів доларів.
Голова Комітету зі закордонних справ Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу, підтримав надання допомоги Україні для захисту у війні проти Росії, але він, разом із багатьма республіканцями, останніми місяцями вимагає більшої прозорості та звітності щодо використання цієї допомоги.
У своєму вступному слові на слуханнях він сказав, що адміністрація Байдена повинна очікувати, що його комітет «продовжить бути пильним і вимагати прозорості та підзвітності щодо допомоги США Україні».
«Щоб було зрозуміло, я не здійснюю цей нагляд, щоб поставити під сумнів важливість підтримки України, а навпаки, нагляд має стимулювати адміністрацію в Україні використовувати кошти Конгресу з найвищим ступенем ефективності та результативності», – сказав Маккол.
На слухання у середу конгресмени Комітету зі закордонних справ Палати представників викликали керівників трьох служб, що здійснюють перевірку надання допомоги Україні – Агентства США з міжнародного розвитку, Державного департаменту США та Міністерства оборони.
Федеральні агентства з нагляду створили робочу групу щодо контролю української допомоги у червні 2022 року, через чотири місяці після початку російського вторгнення, і за словами Ангарелли, протягом останніх дев’яти місяців у співпраці ці три офіси ведуть роботу над наглядом за безпрецедентною кількістю американської допомоги, що надається у сфері безпеки, гуманітарної допомоги, бюджетної допомоги, юридичної допомоги та багатьох інших сферах.
Загальна сума допомоги США, пов'язаної з Україною, сягає 113 мільярдів доларів, з них дві найбільші статті – допомога у сфері безпеки – понад 62 мільярди доларів та допомога по лінії Агентства США з міжнародного розвитку – понад 46 мільярдів доларів, мовиться у зведеному звіті наглядових органів.
Раніше очільниця Агентства з міжнародного розвитку USAID Саманта Пауер і заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кол заявляли, що немає свідчень того, що допомога США в Україні була використана не за призначенням.
«Ми спостерігаємо безпрецедентну єдність демократій», – Джо Байден. Відео
«Ми спостерігаємо безпрецедентну єдність демократій, які засуджують жорстоку агресивну війну Росії проти України та солідарні з хоробрим українським народом, який захищає свою демократію», – президент США Джо Байден.
Форум