Спеціальні потреби

Принаймні 10 країн могли б увійти в коаліцію постачальників танків «Леопард» Україні


Словаччина в грудні 2022 року отримала від Німеччини танки «Леопард» на заміну танків радянського виробництва, які Словаччина разом з іншими країнами колишнього Варшавського пакту передала в Україну. Братислава 19 грудня 2022 р.
Словаччина в грудні 2022 року отримала від Німеччини танки «Леопард» на заміну танків радянського виробництва, які Словаччина разом з іншими країнами колишнього Варшавського пакту передала в Україну. Братислава 19 грудня 2022 р.

Передумовою передання Україні танків «Леопард», президент Польщі Анджей Дуда 11 січня назвав створення «коаліції» країн, які за його словами мали б робити це разом.

Наполягання Польщі на колективних діях не унікальні - на бажанні діяти узгоджено постійно наголошує і Німеччина, яка у якості виробника «Леопардів» мала б бути ключовою учасницею такого об’єднання.

Речник німецького уряду цього тижня повторив, що Берлін «на даний момент не має наміру постачати в Україну основні бойові танки Leopard 2», хоча німецькі лідери не відкидають можливість кроку, наголошуючи, що такі рішення Німеччина схвалюватиме лише в координації з союзниками.

Штеффен Гебештрайт сказав 9 січня, що «не чув жодних офіційних ініціатив, або запитів від Польщі, або інших країн про таку пропозицію. Якби така пропозиція з'явилася, було б цікаво подивитися, як на неї відреагують інші країни».

Які країни могли б увійти до коаліції чи консорціуму постачальників танків «Леопард» Україні?

Якщо Європа почне давати танки Україні хоча б на дюйм ширше, то Фінляндія повинна брати участь.

Аналітичний центр Європейська рада закордонних справ (ECFR.EU) нараховував понад 2000 важких танків Leopard 2 в арсеналах тринадцяти країн Європи: Австрії, Греції, Данії, Іспанії, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Туреччини, Угорщини, Фінляндії, Швеції та Швейцарії.

В грудні 2022 року танки «Леопард» також надійшли на озброєння Словаччини в межах європейської ініціативи за якою країни, що мали військову техніку радянського зразка, передали її Україні, а навзамін отримали західну зброю.

ECFR.EU ще у вересні минулого року доводив, що виділення невеликої кількості танків Leopard 2 від кожної з тих країн дозволило б «сформувати й оснастити українську бронетанкову бригаду з приблизно 90 таких машин і забезпечити Україну сучасними танками, що відповідають стандартам НАТО з можливостями збільшувати виробництво».

До потенційного об’єднання постачальників «Леопардів» Україні, наразі напевне не ввійшли б Австрія і Швейцарія, які твердо стоять на позиціях воєнного нейтралітету, а також Угорщина, яка під керівництвом прем’єр-міністра Віктора Орбана на відміну союзників у НАТО і ЄС заявила, що надаватиме українцям лише гуманітарну допомогу.

Натяки на готовність поділитися з Україною «Леопардами» крім Польщі виголошують у Фінляндії.

«Якщо Європа почне давати танки Україні хоча б на дюйм ширше, то Фінляндія повинна брати участь. Наш внесок був би, звичайно, невеликим, бо, маючи кордон з Росією, пріоритетом для нас є наша власна обороноздатність», - сказав 6 січня голова Оборонного комітету фінського парламенту Антті Гакканен телестанції MTV.

Ще влітку минулого року повідомлення про можливе передання Україні танків Leopard 2 пролунала в Іспанії, але майже одразу іспанський уряд присоромлено дав задній хід, коли очільниця міністерства оборони Марґаріта Роблес заявила, що багато іспанських «Леопардів» виявилися у небоєздатному стані.

Європейські ЗМІ вважають, що крім Польщі на Німеччину з переконуванням надати Україні «Леопарди» тисне також Франція.

Французи ще не обіцяють українцям свої важкі танки Leclerc, в той час як Лондон щораз гучніше говорить, що може надати близько десятка британських танків Challenger.

До теми: Від Рамштайну 20 січня і франко-німецького саміту 22 січня очікують більше зброї для України

Тим часом багато коментаторів сходяться на думці, що окрім великих арсеналів США з американськими танками Abrams, «Леопарди» виглядають єдиною реалістичною альтернативою з огляду на кількість вже готових німецьких танків, а також виробничих потужностей, які потрібні для спорядження, обслуговування і забезпечення амуніцією танкових сил.

Дивіться також:

Американський ветеран допомагає розміновувати територію України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG