Актуально
Оцінки політики Байдена щодо Афганістану розходяться, на тлі наступу Талібану

Ситуація в Афганістані стає випробуванням для адміністрації США, яка, як відзначають оглядачі, переорієнтовується на нові виклики у зовнішній та внутрішній політиці.
На тлі скорочення військової присутності у країні, Талібан все ближчий до перебрання контролю над країною. Як повідомило видання The Washington Post, на думку розвідслужб, Кабул може впасти перед Талібаном вже за 30 днів. The New York Times повідомляє, що США намагаються отримати від Талібану гарантії, що угрупування не атакуватиме посольство США у Кабулі. Як пише видання, США прагнуть уникнути необхідності здійснювати евкуацію. Сьогодні ж посольство США в Афганістані закликало американців негайно покинути країну.
"Кожен президент з часу Джорджа Буша-молодшого заявляв, що час залишити Афганістан та зайнятись державотворенням вдома. Але лише Джо Байден займається цим", - пише для американського каналу CNN Стівен Коллінсон.
На думку оглядача, Байден дійшов висновку, що - попри тривожну ситуацію в Афганістані - "якщо США не підуть зараз, то не підуть взагалі ніколи". Коллінсон вказує, що нині для Вашингтона пріоритетом є не загроза з боку міжнародних терористів, які можуть використати територію Афганістану у майбутньому, а "нова ера змагання великих держав та кіберконфлікт з такими державами як Росія та Китай".
США наполягають, що уряд Афганістану має все необхідне для протидії бойовикам. Всередині Сполучених Штатів ця позиція викликає протилежні оцінки.
Прес-секретарка Білого дому Джен Псакі закликала лідерів Афганістану об'єднатись і заявила, що у афганських сил безпеки «є все, що їм потрібно», щоб дати відсіч Талібану. Речник Пентагону Джон Кірбі також вказав на те, що уряд країни повинен змінити ситуацію. Такі коментарі є відображенням настроїв Джо Байдена, який раніше вказав, що США витратили значні кошти за час перебування в Афганістані, навчили і забезпечили сучасною технікою більше афганських військовослужбовців.
"Вони перевершують Талібан за чисельністю, - вказав президент США. - Вони повинні захотіти боротися".
У Вашингтоні також вважають, що Талібан може стримати переспектива невизання його влади у країні міжнародною спільнотою, якщо угрупування захопить країну силою.
Аргументи Вашингтона щодо Афганістану не переконують критиків адміністрації та загалом закордонної політики США.
"Тепер цілком можливо, що на 20-ту річницю терактів проти США 11-го вересня 2001-го року Талібан контролюватиме весь Афганістан. Приголомшливий провал", - пише англійський журналіст Стіг Абелл.
"У 1989-му році, радянській війська залишили Афганістан після провального 10-річного вторгнення/окупації. У 2001, війська США вдерлись/окупували Афганістан на 20 років, ще більший провал. Ірак це ще один. Ми платимо величезні податки за величезні поразки", - твітує американський професор економіки Річард Вольф.
"Щодо проблеми Афганістану, із жалем кажу, що не бачу щоб поведінка адміністрації Байдена була більш відповідальною, обережною, чи могла би бути виправдана більше, ніж політика гіпотетичного другого президентського терміну Трампа. Це викликає депресію", - вважає американський політичний аналітик Білл Крістол.
Оглядачі також відзначають, що загалом більшість американців та американських політиків підтримують виведення військ США з Афганістану.
"Афганістан - це двопартійна проблема. Трамп та Байден підтримують виведення військ. Підтримує його і більшість республіканців та демократів. Але і меншість налаштована проти нього є двопартійною. Цікаві часи", - пише американський експерт Вільям Ругер.
Позиція Байдена має підтримку з боку "важковаговиків" Демократичної партії США, де вказують на безальтернативність рішення адміністрації.
Як повідомляв "Голос Америки", у понеділок сенатор-демократ Кріс Мерфі заявив, що поступ Талібану в Афганістані є "твердим, як камінь" підтвердженням, що рішення Байдена залишити Афганістан було вірним.
"Якщо афганські військові здаються так легко, після 20 років тренувань та трильйонів доларів інвестицій, ще 20 років окупації США це не виправлять, - відзначив Мерфі. - Як виявилось, розбудова війська на американський манер у країні, яка не має відчуття націоналізму є неможливим. У нас був план, який працював лише на папері".
У статті використано матеріали The Washington Post, CNN, The New York Times.
Дивіться також: Держдеп США призначив колишнього дипломата Амоса Хохстейна чільним радником з питань енергетичної безпеки
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум