Спеціальні потреби

Актуально

США вкладають великі ресурси в те, щоб притягнути Росію до відповідальності – чиновниця Держдепартаменту

«Ми вкладаємо ресурси як фінансові, так і людські, ми є частиною координаційної групи розслідування звірств разом із нашими європейськими партнерами та союзниками» – чиновниця Держдепартаменту

США виступають за притягнення до відповідальності усіх, хто винний у звірствах, які росіяни скоюють на території України – Америка допомагає в цьому сама та залучає допомогу союзників, щоб ці злочини не залишилися непокараними, сказала висока представниця Державного департаменту США.

Стратегія США у допомозі Україні полягає у тому, щоб допомогти їй не лише захиститися, звільнити свої території, але і не допустити міжнародного прецеденту силової зміни кордонів, а також притягнути Росію до відповідальності, сказала Робін Данніган, заступниця помічника державного секретаря США, відповідальна за Центральну та Східну Європу в Бюро з питань Європи та Євразії, виступаючи на конференції, організованій в п'ятницю у Вашингтоні Центром Американсько-українських стосунків.

Робін Данніган, заступниця помічника державного секретаря США, відповідальна за Центральну та Східну Європу в Бюро з питань Європи та Євразії.
Робін Данніган, заступниця помічника державного секретаря США, відповідальна за Центральну та Східну Європу в Бюро з питань Європи та Євразії.
Ми приділяємо багато часу тому, щоб підготувати те, що буде довгим процесом притягнення до відповідальності тих, хто винний у злочинах
Робін Данніган

«Ми вкладаємо ресурси як фінансові, так і людські, ми є частиною координаційної групи розслідування звірств разом із нашими європейськими партнерами та союзниками і приділяємо багато часу, щоб не тільки зараз допомогти українцям отримати якомога більше інформації про звірства, які сталися, але й підготувати те, що буде довгим процесом притягнення до відповідальності тих, хто винний у злочинах, вгору по всьому ланцюжку відповідальності», – сказала представниця Державного департаменту.

Це важливо не лише для України, але і для безпеки Сполучених Штатів та решти світу, бо непокарані злочини можуть повторитися знову і в інших місцях, сказала Робін Данніган.

«Я вважаю, що важливо, щоб ми продовжували нагадувати про це американцям та європейцям, тому що якщо (президенту Росії Володимиру) Путіну дозволять досягти успіху в цій спробі, це буде посланням для решти світу, і я думаю, що це одна з причин, чому Генеральна Асамблея ООН голосувала так чітко минулого тижня», – сказала Данніган.

Вона нагадала, що минулого тижня резолюцію, що засуджує дії Росії, підтримали представники 143 країн, 35 утрималися. І лише п'ять держав, включно з Росією, виступили проти.

У Європі партнери України та Америки тим часом закликають до створення Спеціального трибуналу для злочину агресії проти України. Про це на міжнародній конференції в Берліні з питань злочинів Росії в Україні заявив колишній прем’єр-міністр Литви, депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс.

За його словами, створення такого трибуналу є вкрай важливим для України, Заходу а також і для самої Росії. А з огляду на те, що злочин агресії не може бути розглянутий нині існуючими міжнародними судовими інституціями, створення міжнародного трибуналу – єдиний шлях притягнути вище російське керівництво до відповідальності.

«Це єдиний шлях: ми маємо просувати процес, який можна назвати денацифікацією й депутінізацією Росії…Путін заслуговує на міжнародний трибунал, а не на місце за столом переговорів», – заявив Кубілюс у Берліні.

Розмова у Вашингтоні з українськими та північноамериканськими науковцями, політичними та громадськими діячами, які брали участь у конференції, відбувалася на тлі посилення закликів посадити президентів України і Росії за стіл переговорів.

Зокрема, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про своє прагнення організувати переговори між президентом Володимиром Зеленським та російським президентом Володимиром Путіним щодо мирного врегулювання російсько-української війни. Після розмов з Путіним, він сказав, що відчув «пом’якшення» його позиції, і те, що він став «більш відкритий для переговорів, ніж раніше».

США не тиснутимуть на Україну, щоб змусити її до переговорів

Після спроби анексії частини українських територій російський президент Володимир Путін сказав, що не вестиме переговори про їхнє поверненння. Також низка експертів вказує на те, що Росії переговори зараз потрібні для «оператичної паузи», щоб перегрупувати військо і перехопити воєнну ініціативу в України.

Робін Данніган, відповідаючи на запитання про те, чи США будуть тиснути на Україну, щоб вона відмовилася від частини територій в обмін на обіцянку миру з боку Росії, сказала – «абсолютно ні».

«Сполучені Штати казали з початку цієї війни, що Україна є суверенною країною, президент (США Джо) Байден сказав, що перемога означає вихід російських військ з України, але він також сказав, що перемога залежить від українців, від них та їхнього демократично обраного уряду», – нагадала Данніган.

Українці готові воювати «до перемоги», майже половина росіян хоче переговорів – опитування

Нове опитування американської компанії Gallup, оприлюднене цього тижня, показало, що 70% українців хочуть продовжувати війну з Росією до перемоги, а 91% сказали, що перемога означає повернення всієї території України, захопленої Росією, включаючи Крим.

Опитування проводилося у вересні на тлі успішного українського контрнаступу, перед останньою хвилею авіаударів по українських населених пунктах.

Подібні опитування у Росії, проведені недержавною соціолоогічною компанією "Левада-Центр" показали, що кількість росіян, які виступають за початок переговорного процесу, зросла після оголошення мобілізації.

За продовження військових дій виступає 44% росіян, а 48% опитаних вважають, що слід розпочати мирні переговори.

Проте Данніган наголосила, що США не бачать готовності керівництва Росії іти на справжні переговори, бо інакше б Москва не бомбардувала українські міста, та не намагалася анексувати українські території, а російські військові не цілили б в українські енергетичні компанії, намагаючись «заморозити українців узимку».

Як поєднати переговори про мир і відповідальність за злочини?

За словами Данніган, на нинішньому етапі «стратегія США полягає у тому, щоб «допомагати Україні захищатися стільки, скільки буде потрібно».

«Ми надаємо безпекову, економічну та гуманітарну допомогу, ми допомагаємо тим, що продовжуємо чинити тиск на Росію, ми проводимо багато часу у Державному департаменті, працюючи над пакетами економічних санкцій разом із Міністерством фінансів та Міністерством торгівлі, щоб продовжувати тиснути на Росію. Ми сподіваємося, що це не тільки зашкодить їхній здатності воювати на полі бою, але і зменшить їхню економіку та посилить тиск на їхні ключові сектори, такі як військовий та енергетичний сектор», – сказала Данніган.

На запитання «Голосу Америки», чи сумісні майбутні переговори про мир з Російською Федерацією з намаганнями притягнути її вище керівництво до відповідальності, і що може бути в цьому випадку предметом переговорів, висока представниця Державного департаменту сказала, що відповідь на це питання залишється за українським урядом.

«Що є предметом переговорів, а що ні, вирішуватиме Україна. Я вірю в те, що сказав президент Зеленський і його команда, які сказали, що війна закінчиться переговорами. Президент Зеленський виклав ключові передумови. Серед них вихід російських військ з України, визнання права України на самозахист, відповідальність за скоєні злочини, і участь у відновленні та відбудові України, куди Росія також має зробити свої внески. Ми як Сполучені Штати, не можемо визначати, про що українці будуть домовлятися», – сказала американська чиновниця.

Але вона додала, що президент Зеленський як демократично обраний лідер, має дослухатися до думки своїх громадян.

«І якщо ви подивитеся на опитування громадської думки в Україні, то громадська думка стала набагато чіткішою щодо того, які питання можна обговорювати з російським керівництвом. Кожен Ірпінь, кожна Буча, кожна цивільна ціль, вражена росіянами, робить майбутні переговори набагато складнішими. Але зрештою, самі українці говорять, що наприкінці мають бути переговори, і я вірю, що це так», – сказала Данніган.

Українці не лише звільняють території, вони захищають свій народ – Данніган

Виступаючи на конференції, яку проводив у четвер у Вашингтоні Центр Американсько-українських стосунків, і яка була присвячена питанням української ідентичності та зрілості української держави, Данніган сказала, що «українці вже сказали, як вони визначають свою національну ідентичність».

«Це означає бути незалежним від Росії, це означає наближатися до західних демократій, це означає просуватися на шляху до вступу до Європейського Союзу», – сказала Данніган.

Натомість президент Путін, за її словами, «дійсно вірить у ревізіоністську теорію української історії».

«Він вважає, що Україна належить Росії, що немає унікальної української ідентичності, і він може претендувати на українську територію як на свою, він вважає, що може встановити маріонеток на українській території, і це спрацює, що вони будуть легітимними керівними органами; він вважає, що може послабити українську культурну ідентичність силою, змушуючи людей залишити свою землю, змушуючи дітей проходити через центри фільтрації, змушуючи їх розлучитися з батьками, отримувати російські паспорти, але ми категорично не погоджуємося з цією ревізіоністською версією історії», – сказала Данніган.

За її словами, в Америці чітко розуміють, що Україна захищає не лише суверенітет та територіальну цілісність, але, намагаючись звільнити свої території Україна, захищає свій народ та його унікальну культуру та ідентичність.

Всі новини дня

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

Більше

XS
SM
MD
LG