Актуально
- Голос Америки
Чверть століття колонії – вирок, який має залякати противників війни в Україні – Євгенія Кара-Мурза

25 років колонії вимагає прокуратура для політика і журналіста Володимира Кара-Мурзи, визнаного в Росії “іноагентом” і звинуваченого зокрема у державній зраді та поширенні “фейків про армію”. Приводом став виступ перед членами палати представників штату Арізона з критикою війни в Україні. Тоді ж його включили до реєстру фізичних осіб-"іноагентів".
Пізніше, у липні минулого року проти політика порушили ще одну кримінальну справу – за провадження діяльності "небажаної організації". Кара-Мурза був координатором руху "Відкрита Росія", а 2019-го став віце-президентом американського фонду "Вільна Росія", які були визнані небажаними організаціями в Росії.
Дружина опозиціонера сказала, що вирок, якого вимагає прокуратура, є визнанням страху влади перед публічним політиком, який перебуває в ув'язненні вже майже рік, та визнанням «ефективності його роботи». Про це Євгенія Кара-Мурза сказала у розмові з Російською службою Голосу Америки.
“У цілому, звичайно, все до цього йшло. Бо оця чверть століття, яку попросив прокурор за публічну критику влади Володимиром, за публічне засудження злочинів режиму - це, безумовно, високе визнання ефективності його роботи. Тобто ці люди так його бояться і ненавидять, і настільки робота Володі була ефективною протягом років, що вони вирішили сховати його у далеких далях”, - сказала Євгенія Кара-Мурза.
Євгенія Кара-Мурза також називає кримінальне переслідування чоловіка актом "неприхованої цинічної помсти".
“Від суду залишилася тільки назва. Так само як справедливість, правосуддя в Росії – вже тільки слова, які у сучасній Росії Володимира Путіна вже нічого не означають”, - сказала Кара-Мурза.
Вона також наводить слова адвоката Вадима Прохорова, який працював свого часу і з опозиціонером Борисом Нємцовим, що “такого беззаконня, як у цій справі, він ще ніколи не бачив у сучасній Росії”. За інформацією адвоката, під час процесу їм навіть не дозволили долучити докази захисту.
Раніше Прохоров говорив, що як докази державної зради Кара-Мурзи звинувачення навело три його публічні виступи: заяву в Лісабоні про нелегітимність ввиборів у Росії, промову про державний терор у Росії на врученні премії Норвезького Гельсінського комітету переслідуваному російською владою історику та правозахиснуку Юрію Дмитрієву, та слухання Гельсінської комісії у США, де політик заявив про інформаційні обмеження у Росії.
“Вони дійсно вважають, що через 25 років вони все ще тут будуть"
Вирок, якого просить прокуратура, Кара-Мурза називає психологічним тиском, оскільки 25 років, чверть столітті “звучить страшно”.
“Нашій старшій доньці зараз 17, і стільки всього сталося за ці 17 років! Дитина виросла в дорослу дівчину. А що може відбутися за 25 років?! Тобто це ще й психологічний момент та інструмент залякування інших людей, які можуть захотіти наслідувати приклад Володі і продовжувати протестувати проти війни в України, поширювати інформацію про злочини, які здійснює російська армія в Україні”, - каже Кара-Мурза.
Одночасно, дружина опозиціонера назвала представників режиму «невгамовними оптимістами».
“Вони дійсно вважають, що через 25 років вони все ще тут будуть. А при цьому і прокурор Локтіонов, і так званий суддя Подопригоров, який сам давно був у списку Магнітського, давно повинні самі сидіти на лаві підсудних”.
Раніше, як повідомляв Голос Америки, Євгенія Кара-Мурза заявляла, що репресії у Росії може зупинити лише перемога України на "українських умовах".
Сполучені Штати наклали санкції на громадян Росії, причетних до порушень прав людини щодо Володимира Кара-Мурзи.
Уряди та правозахисні організації по всьому світу закликали звільнити Кара-Мурзу.
У травні 2022 року Amnesty International визнала Кара-Мурзу в'язнем сумління.
У січні 2022 року Держдепартамент США ініціював кампанію «Without Just Cause», яка закликає до звільнення політв’язнів у всьому світі.
Всі новини дня
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
- Голос Америки
Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.
Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.
«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.
Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.
Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.
«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.
Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.
Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.
Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».
«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.
Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.
Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.
Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.
Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.
На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».
Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.
«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.
Форум