Спеціальні потреби

Актуально

Євстратій Зоря: «Кілька поколінь церковних діячів, в Україні і в діаспорі, наближали цей час»

Речник Київської патріархії прокоментував рішення, ухвалене Священним Синодом, про визнання незаконною анексії Київської митрополії Москвою та про повернення української церкви під юрисдикцію Вселенського патріарха.

Голос Америки: Багато хто називає історичним рішення Вселенського патріархату, яким Київську патріархію повернено під омофор Константинополя.Чи можна сказати, що це рішення вже зараз змінило статус Української церкви? Адже Томос ще не отриманий

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Є зміни, які вже відбулися. Є зміни, на які ми ще очікуємо.

Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії
Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії

​Що змінилося вже зараз. Визнані недійсними церковні заборони, які Московська патріархія видала проти патріарха Філарета і митрополита Макарія, проти єпископату і духовенства Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви. Їхній ієрархічний статус відновлений у всеправославному значенні. Тобто вже ніхто не має права заперечувати ієрархічний ступінь, архиєрейський сан патріарха Філарета, чи митрополита Макарія, чи єпископів Київського патріархату автокефальної церкви. Так само ніхто не може ставити під сумнів священнодії, здійснені священиками цих церков – хрещення, вінчання тощо.

До іншого відкрита дорога. Тобто усунуто рішення 1686 року, офіційно воно вже вважається недійсним. Тим рішенням Московському патріарху надавалося право зводити на кафедру митрополита Київського, якого мав обирати місцевий собор; причому цей митрополит мав зберігати єднання з Константинопольським патріархом. Однак відразу, щойно був виданий цей документ, московська церква знехтувала цією умовою. Фактично вона анексувала Київську митрополію. І ось тепер у цій понад 300-річній історії поставлено остаточну крапку.

усунуто ті перешкоди, які дотепер заважали об’єднати українське православ’я, скликати об’єднавчий собор

Таким чином, усунуто ті перешкоди, які дотепер заважали об’єднати українське православ’я, скликати об’єднавчий собор. І тому наше наступне завдання – це якраз зібратися ієрархам Київського патріархату, Автокефальної церкви і тим з Московського патріархату, хто готовий до цього кроку, хто звернувся до Вселенського патріарха ще в квітні місяці з проханням надати Томос про автокефалію. Ми повинні зібратися й проголосити об’єднання православної церкви в Україні, і обрати предстоятеля єдиної церкви. Дотепер кожна з юрисдикцій має свого предстоятеля, а у єдиної церкви має бути єдиний предстоятель. І після того як цей предстоятель буде обраний, він отримає від Вселенського патріарха фізичний документ – Томос про автокефалію української церкви. Таким чином, цей етап становлення української церковної незалежності буде завершений. А далі будуть наступні етапи.

Голос Америки: Чи вже відома дата цього об’єднавчого собору?

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Говорити про конкретну дату поки що зарано, адже новина про рішення Константинопольського патріархату зовсім свіжа. Зараз будемо проводити підготовчу роботу у взаємодії з Константинопольським патріархатом, спільними зусиллями усіх тих, хто бажає отримати Томос про автокефалію. Ми будемо робити все можливе для того, щоб такий собор зібрався якомога скоріше.

Голос Америки: А після того як відбудеться собор – як довго чекати на Томос?

В будь-якому разі, ми очікуємо отримати Томос до кінця цього року

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Це вже більше залежатиме від Константинопольського патріархату. Адже рішення приймається Священним Синодом. Наступна сесія Священного Синоду в Константинопольському патріархаті відбудеться в другій половині листопада. Тому якщо встигнемо – можемо сподіватися на рішення уже в листопаді. Якщо, попри наші сподівання, виявиться складно встигнути на цю сесію, то наступна буде в грудні. В будь-якому разі, ми очікуємо отримати Томос до кінця цього року.

Голос Америки: Чи може статися щось таке, що б змусило Вселенський патріархат передумати?

питання не в тому, буде Томос чи не буде. Питання лише в тому, швидше це станеться чи пізніше

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Константинопольський патріархат неодноразово заявляв, що рішення про надання автокефалії прийнято, процес надання автокефалії розпочато. І цей процес не буде зупинений аж до того часу, коли успішно має бути завершений. І тому питання не в тому, буде Томос чи не буде. Питання лише в тому, швидше це станеться чи пізніше.

Голос Америки: Ті два екзархи, яких Вселенський патріарх відрядив до України – Данило Памфілійський зі США і єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади – в чому полягала їхня роль у підготовці отримання Томосу?

Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії
Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Їхня участь полягала у тому, що вони обговорювали позиції, які існують тут в Україні. Збирали інформацію, хто і як підходить до цього процесу – як з церковної, так і зі світської сторони. Зустрічалися з президентом, з головою Верховної Ради, мали зустрічі в уряді. Їхнє завдання було, власне, зібрати думки і позиції, щоб представити їх на засіданні Константинопольського патріаршого Синоду. Адже члени Синоду не всі настільки добре обізнані з українськими реаліями. Серед них є, наприклад, митрополити з Нової Зеландії, з Кореї, з Австрії тощо – всього 12 членів Синоду, яких очолює Патріарх. Так от, необхідно було, щоб усі вони мали повну інформацію з першоджерел про ситуацію в Україні і відповідно тверді підстави для того, щоб приймати рішення.

Власне, це й відбулося.

Голос Америки: Російські пропагандисти твердять, буцімто на Вселенський патріархат тиснув Захід. Мовляв, президент Порошенко просуває автокефалію, щоб заробити очки до виборів, у цьому йому допомагає Держдеп, а віруючі цього не хочуть. Мовляв, відбувається втручання держави у справи церкви.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Традиції російської пропаганди полягають у тому, що власні гріхи вони перекладають на опонентів. Отак, як російська держава втручається в церковні справи (не тільки в себе, а й в інших країнах), так, як вона використовує церкву в своїх політичних інтересах, так, як вона оббріхує своїх опонентів, - отак вона віддзеркалено подає у своїй пропаганді, начебто це робить її супротивник, у даному випадку Сполучені Штати Америки.

Кілька поколінь українських церковних діячів, тут на батьківщині і в діаспорі, працювали для того, щоб цей час наблизився

Я думаю, що всі, хто має здоровий глузд, можуть самі зробити висновки, хто яку роль відіграє в цьому процесі. Адже цілком очевидно, що питання про автокефалію української церкви постало не вчора і не позавчора. І не президент Порошенко його поставив. Уперше це питання було піднесене сто років тому, під час української революції. І відтоді українська церква і український народ боролися – так само, як за право своєї державної незалежності, так само і за право церковної незалежності. Кілька поколінь українських церковних діячів, тут на батьківщині і в діаспорі, працювали для того, щоб цей час наблизився.

І тому зводити все до якихось тимчасових політичних розрахунків – це означає спрощувати й викривлювати реальну картину подій.

Голос Америки: Якщо про свою помісну церкву українці мріяли ще сто років тому – чому сталося саме зараз?

Києво-печерська лавра
Києво-печерська лавра

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Гадаю, передусім тому, що українська держава утвердилася. Українське суспільство перейнялося цим питанням набагато глибше, ніж до війни. Ми всі побачили, як Кремль інструменталізує свій вплив на російську церкву, щоб поширювати свою агресію проти України. Багато країн і багато церковних діячів за ці останні роки побачили справжнє обличчя Кремля. І якщо 10 чи15 років тому Росія і Московська патріархія виглядали дуже респектабельно на світовій арені, то тепер усім очевидно, що Кремль має виключно агресивні і загарбницькі плани і підриває безпеку не тільки в Україні, а в багатьох країнах світу, Європі, в Азії, Америці.

Усвідомлення цього як в Україні, так і в інших церквах і за кордоном склалося в єдину картину. І саме зараз настав час українцям здобути свою церкву .

Голос Америки: Кремлівські пропагандисти лякають – буде кровопролиття, буде бійня. Кричать – Київський патріархат готується захоплювати Лавру. Чи нова церква претендуватиме на Києво-Печерську Лавру?

Українські святині належать українському народу. Як російські святині належать російському народу, а грецькі святині належать грецькому народу.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Українські святині належать українському народу. Як російські святині належать російському народу, а грецькі святині належать грецькому народу. І тому не Росії вказувати, як нам вирішувати наші внутрішньоукраїнські питання.

Про насилля, про захоплення храмів, про кровопролиття говорять лише російські джерела. Вони постійно мусують ці думки, постійно роблять такі заяви. Ніхто з українського боку - ні церкви, ні держава, ні політичні партії, ні громадські організації – ніхто не заявляв і не заявляє, що будуть чинити насильство, щось захоплювати, когось бити, чиюсь кров проливати. З цього, мені здається, абсолютно очевидно, кому потрібне насильство, кому потрібні ці напади, ця картинка, і з якою метою.

Православ’я в Україні не потребує кремлівського захисту, а потребує якраз того, щоб Кремль забрав від нього свої руки.

А мета проста – поширювати далі агресію проти України. Прикриваючись – як 4-5 років тому “захистом російськомовного населення” в Криму і на Донбасі, і ми бачимо, як вони це населення насправді захистили – так тепер прикриватися ще і “захистом православ’я”. Православ’я в Україні не потребує кремлівського захисту, а потребує якраз того, щоб Кремль забрав від нього свої руки.

Голос Америки: Чи неминучий розкол? Чи, можливо, є ще якась можливість порозуміння з предстоятелем УПЦ Московського патріархату, митрополитом Онуфрієм?

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Ми як люди віруючі знаємо, що Господь творить чудеса. І гонителі можуть ставати найбільшими проповідниками. Як свого часу Савл, який гонив християн, став великим проповідником християнства апостолом Павлом. І тому ми відкриті до того, щоб взаємодіяти на благо церкви українського народу з усіма, хто бажає цього блага церкві й українському народу.

ми не дозволимо, якби хто хотів, цю єдину помісну українську православну церкву знову повернути в московське ярмо.

Водночас ми не дозволимо, якби хто хотів, цю єдину помісну українську православну церкву знову повернути в московське ярмо. Включити, так би мовити, план «Б» - якщо не вдалося подолати, зупинити справу Томосу, то очолити процес і повести у фарватері кремлівських планів. Цього не дадуть віруючі люди, які бачать і дають оцінку діям кожного. І ми переконані, що з Божою допомогою все буде спокійно, мирно і добре. Багато зараз є думок, що і як буде. Як дотепер усе відбувалося спокійно і мирно, так відбудеться і далі все, що має статися, для об'єднання православ'я в Україні.

Хоча очевидно, що якась частина, яка зберігатиме свій зв'язок з російською церквою, буде існувати в Україні як російська церква. В Україні існує понад 100 конфесій, вони співіснують, їм гарантовані їхні права. І так само російській церкві в Україні, усім тим, хто бажає далі підлягати Московському патріархату, ці права гарантовані. І ніхто від них нічого відбирати, чи захоплювати, чи якимось чином їх примушувати не буде.

Голос Америки: Є прогнози, що на нас чекає парад автокефалій, і слідом за Україною помісні православні церкви може отримати і Білорусь, і Молдова.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Я думаю, що в міру того як буде ослаблюватися московський імперський центр, буде ослаблюватися і вплив Московської патріархії. І ті церкви, які мають зараз у складі Московського патріархату статус самоуправління (а це і Білоруський екзархат, і церква в Молдові, це, можливо, і церковні структури в Балтійських країнах) – вони рано чи пізно також будуть іти тим шляхом, яким пішла Україна. І я думаю, що цей процес визволення від імперської омани зупинити неможливо. Тому що історія йде вперед, і час імперій давно минув.

Всі новини дня

На Заході гостро критикують Кісінджера, який "запропонував Україні поміняти території на мир"  

Колишній держсекретар США Генрі А. Кіссінджер відвідує церемонію нагородження Американської академії в палаці Шарлоттенбург у Берліні, Німеччина, 21 січня 2020 року. REUTERS/Annegret Hilse

Колишній радник президента США з національної безпеки Генрі Кіссінджер під час Всесвітнього Економічного форуму у Давосі запропонував, що мирна угода між Україною й Росією мала б передбачати повернення до ситуації, яка була перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, тобто до 24 лютого.

Він вважає, що Захід має дозволити Росії залишити за собою Крим, який Росія відібрала в України в 2014 році.

«Продовження війни за межами цієї точки буде вже не про свободу України… а про нову війну проти самої Росії”, - вважає Генрі Кіссінджер, який працював в Адміністраціях двох американських президентів Ричарда Ніксона та Джерельда Форда.

98-річний політик закликав країни Заходу припинити спроби завдати нищівної поразки російським військовим в Україні.

Американський сенатор-демократ Джо Менчин, виступаючи у Давосі, заявив, що позиція США - щоб Україна закінчила цю війну перемогою, а не угодою.

“Ми повністю віддані підтримці України усіма способами, які можливі, допоки є допомога інших країн НАТО і решти вільного світу. Ми всі в цьому - разом. І я особисто повністю відданий тому, щоб бачити Україну до кінця з перемогою, а не вирішувати ситуацію якоюсь угодою. Не думаю, що це наша позиція, і вона не повинна такою бути”, - зазначив сенатор Джо Менчин, виступаючи на одній із панелей Всесвітнього Економічного форуму.

Колишній конгресмен від Республіканської партії у штаті Міссурі Том Коулмен вважає пропозицію Кісінджера проявом слабкості.

“Доктрина Кісінджера - мир через слабкість”, - написав він у Твітері.

Відреагував за рекомендацію Кісінджера і глава уряду Нідерландів.

“Боюся, що по телебаченню зараз я маю офіційно заявити, що я не погоджуюсь із Генрі Кіссінджером”, - заявив Марк Рютте в ефірі американського каналу CNBC.

Членкиня Палати представників від штату Вайомінг від Демократичної партії Карлі Провенза, коментуючи пропозицію Кісінджера, очевидно, згадує участь США у Камбоджі: “Генрі Кіссінджер повинен отримувати лише рядки в пресі, коли його описують як військового злочинця, відповідального за геноцид”, - заявила конгресвумен у Вайомінгу.

Конгресмен-демократ Джеррі Коннолі доповнює: “Це від людини, яка дала нам Пол Пота, Піночета та фальшиву мирну угоду після продовження В'єтнамської війни на п’ять років”, - зазначив у Твітері Коннолі.

Пол Пот був прем'єр-міністром Камбоджі, який вважав себе учнем Сталіна. Під час його правління був організований геноцид у Камбоджі, який супроводжувався масовими репресіями, депортаціями та голодом.

На думку деяких істориків, військовий наступ США у Камбоджу 1973 року - за правління президента Ніксона - сприяв тому, що до влади у Камбоджі прийшли червоні кхмери та Пол Пот. Генрі Кіссінджер у той час відігравав ключову роль у закордонній політиці США як радник президента із національної безпеки.

Чимало критики на адресу Кісінджера звучить і в експертному середовищі.

Президент Ради із міжнародних відносин у США Ричард Хаас вважає, що пропозиція Кісінджера не вигідна ні Україні, ні Росії.

“У Давосі Генрі Кісінджер виступив за повернення до попереднього статус-кво. Ймовірно, до ситуації лютого 2022 року. Швидше всього, це буде відкинуто Україною, бо надто багато від чого треба відмовитись. І Путіним — бо це надто мало дає Росії. Все це свідчить про тривалу війну”, - зазначив американський експерт.

Експерт “Атлантичної Ради” Андрес Аслунд вважає “єдиним логічним завершенням війни - це коли Путін втратить владу в Росії”.

“Єдина проблема, яка була і є, це Путін. Він потребує війни, щоб виправдати свої репресії та посилити імперські настрої заради своєї популярності”, - пише у Твітері Аслунд.

Він додає: “Якщо він не втратить владу в Москві, Путін має бути розбитий і вигнаний з України. Українці це розуміють. А неосвічені або цинічні персонажі в Італії, Франції, Німеччині та Кіссінджер мають замовкнути й прокинутися”.

“Кіссінджер - один з найбільш високооплачуваних політичних консультантів у світі. Якщо він каже, що Україна має віддати Росії (тобто Путіну) територію, відразу виникає питання: скільки йому за це (і як) заплатив Путін. Йому 98 років, скоро буде 99, і все ще бореться за останній долар. Як сумно”, - емоційно коментує Аслунд позицію колишнього радника президента США з нацбезпеки.

Катерина Ющенко, колишня Перша леді України, згадує, як наприкінці 80-х Кісінджер не вірив у незалежність України.

“У січні 1988 року я відвідала лекцію Кіссінджера в фонді Heritage. Тоді він сказав, що СРСР не розпадеться, що ми швидше побачимо незалежну Каліфорнію, ніж незалежну Україну. І через 4 роки я бачила, як він у Києві намагався укласти угоду, щоб бути радником нашого першого Президента”, - ділиться спогадами пані Ющенко.

Менш активно висловлюють позицію прихильники Кісінджера. Один з них - Майкл Салла, колишній професор політичних наук у США, а нині - автор і публіцист.

На його думку, допомога Західних країн Києву, до якої закликали у Давосі політики та експерти, може призвести до війни США з Росією.

“Сенатор Джо Манчин на засіданні Всесвітнього економічного форуму сказав, що США і НАТО повинні допомогти Україні перемогти Росію на полі бою, а не шукати рішення шляхом переговорів. Провідні демократи стали розпалювачами війни, які ведуть США до відвертої війни з Росією. Це божевілля”, - пише у Твітері колишній професор Салла.


Як повідомляв Голос Америки, напередодні 98-річний Генрі Кіссінджер висловив думку, що внаслідок російської війни в Україні міжнародній спільноті необхідно буде шукати домовленості з Росією. Ці слова чимало коментаторів потрактували як заклик до українських територіальних поступок в обмін на мир з Росією.

Єнс Столтеберґ в Давосі: "Росія в Україні своїх цілей не досягла". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Держдеп: «паспортизація» - лише слабо замаскований крок Росії нав’язати свою волю народу України

Речник Державного департаменту США Нед Прайс під час прес-конференції у Вашингтоні, США, 10 березня 2022 року. Мануель Балсе Ченета/Пул через REUTERS

Державний департамент США гостро засудив насильницькі дії Росії, спрямовані на «підкорення українців» на окупованих територіях України, що включають депортацію, «фільтрацію» та нав’язування російського громадянства.

Відповідаючи на запитання журналістів під час брифінгу у приміщенні Державного департаменту у середу, 25 травня, речник установи Нед Прайс заявив, що США відомо про жорстокі дії на територіях України, які окупувала Російська Федерація на сході України.

«Ми бачили, як російські сили насильно вивозили людей з окупованої території. Ми бачили, як російські війська перевозили українців до так званих фільтраційних таборів. Ми бачили спроби російських військ іншими способами підкорити український народ на цих територіях», – сказав речник Державного департаменту.

Він заявив, що США «рішуче відкидає цей лише слабо замаскований крок, який є частиною спроб Росії підпорядкувати народ України, силою нав’язати свою волю».

Прайс порівняв ці дії з попередніми спробами Росії «сфабрикувати фальшиві референдуми, які покликані надати вигляд легітимності російському правлінню над частинами територій України». Він нагадав, що на таких сфальсифікованих голосуваннях чиновники, які мають підтримку Росії, «набирають понад 90%, 99% голосів».

Російський президент Володимир Путін 25 травня підписав указ про спрощений порядок прийому до громадянства Росії для жителів Запорізької та Херсонської областей України, які частково перебувають під російською окупацією.

У Києві різко протестують проти дій, які санкціоновані президентом Росії Володимиром Путіним, і які українська влада називає «незаконною паспортизацією», та порушенням міжнародних конвенцій щодо ведення війни.

«Незаконна паспортизація на Херсонщині та Запоріжжі, так само як і в Криму та на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей, є грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, норм та принципів міжнародного гуманітарного права. Указ президента Росії є юридично нікчемним та не матиме правових наслідків», – йдеться у заяві Міністерства закордонних справ.

Офіційний Київ неодноразово наголошував, що примусова видача російських паспортів громадянам окупованих територій України здійснюється з метою «подальшої їхньої окупації та інтеграції в російське правове, політичне та економічне поле».

На середину лютого, перед повномасштабним вторгненням Росії на територію України, Росія, за своїми офіційними даними, видала близько 800 тисяч паспортів громадянам України, що проживали на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Також практику роздачі російського громадянства Росія застосовує на інших окупованих територіях – в Криму, в Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії.

В інтерв’ю CNN, Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації Crimea SOS, пояснив, що російська політика «паспортизації» також може служити з метою забезпечення військовозобов'язаними для вторгнення Росії в Україну, адже після вручення російського паспорта, Росія може призивати громадянина окупованих територій до своєї армії вже як власного громадянина.

У статті використана інформація Радіо свобода, CNN.

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео

США - у жалобі за жертвами масової стрілянини у школі техаського міста Увальде. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни.

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Як у Європі сприймають запити на важче озброєння від українських військових?

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео

У Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

В легендарному Carnegie Hall відбувся концерт на підтримку України. Захід, який вів відомий американський актор Річард Гір, зібрав повну залу. Усі кошти від продажу квитків, а це більше $300 000, Carnegie Hall передає на допомогу Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG