Спеціальні потреби

Актуально

Євстратій Зоря: «Кілька поколінь церковних діячів, в Україні і в діаспорі, наближали цей час»

Речник Київської патріархії прокоментував рішення, ухвалене Священним Синодом, про визнання незаконною анексії Київської митрополії Москвою та про повернення української церкви під юрисдикцію Вселенського патріарха.

Голос Америки: Багато хто називає історичним рішення Вселенського патріархату, яким Київську патріархію повернено під омофор Константинополя.Чи можна сказати, що це рішення вже зараз змінило статус Української церкви? Адже Томос ще не отриманий

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Є зміни, які вже відбулися. Є зміни, на які ми ще очікуємо.

Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії
Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії

​Що змінилося вже зараз. Визнані недійсними церковні заборони, які Московська патріархія видала проти патріарха Філарета і митрополита Макарія, проти єпископату і духовенства Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви. Їхній ієрархічний статус відновлений у всеправославному значенні. Тобто вже ніхто не має права заперечувати ієрархічний ступінь, архиєрейський сан патріарха Філарета, чи митрополита Макарія, чи єпископів Київського патріархату автокефальної церкви. Так само ніхто не може ставити під сумнів священнодії, здійснені священиками цих церков – хрещення, вінчання тощо.

До іншого відкрита дорога. Тобто усунуто рішення 1686 року, офіційно воно вже вважається недійсним. Тим рішенням Московському патріарху надавалося право зводити на кафедру митрополита Київського, якого мав обирати місцевий собор; причому цей митрополит мав зберігати єднання з Константинопольським патріархом. Однак відразу, щойно був виданий цей документ, московська церква знехтувала цією умовою. Фактично вона анексувала Київську митрополію. І ось тепер у цій понад 300-річній історії поставлено остаточну крапку.

усунуто ті перешкоди, які дотепер заважали об’єднати українське православ’я, скликати об’єднавчий собор

Таким чином, усунуто ті перешкоди, які дотепер заважали об’єднати українське православ’я, скликати об’єднавчий собор. І тому наше наступне завдання – це якраз зібратися ієрархам Київського патріархату, Автокефальної церкви і тим з Московського патріархату, хто готовий до цього кроку, хто звернувся до Вселенського патріарха ще в квітні місяці з проханням надати Томос про автокефалію. Ми повинні зібратися й проголосити об’єднання православної церкви в Україні, і обрати предстоятеля єдиної церкви. Дотепер кожна з юрисдикцій має свого предстоятеля, а у єдиної церкви має бути єдиний предстоятель. І після того як цей предстоятель буде обраний, він отримає від Вселенського патріарха фізичний документ – Томос про автокефалію української церкви. Таким чином, цей етап становлення української церковної незалежності буде завершений. А далі будуть наступні етапи.

Голос Америки: Чи вже відома дата цього об’єднавчого собору?

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Говорити про конкретну дату поки що зарано, адже новина про рішення Константинопольського патріархату зовсім свіжа. Зараз будемо проводити підготовчу роботу у взаємодії з Константинопольським патріархатом, спільними зусиллями усіх тих, хто бажає отримати Томос про автокефалію. Ми будемо робити все можливе для того, щоб такий собор зібрався якомога скоріше.

Голос Америки: А після того як відбудеться собор – як довго чекати на Томос?

В будь-якому разі, ми очікуємо отримати Томос до кінця цього року

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Це вже більше залежатиме від Константинопольського патріархату. Адже рішення приймається Священним Синодом. Наступна сесія Священного Синоду в Константинопольському патріархаті відбудеться в другій половині листопада. Тому якщо встигнемо – можемо сподіватися на рішення уже в листопаді. Якщо, попри наші сподівання, виявиться складно встигнути на цю сесію, то наступна буде в грудні. В будь-якому разі, ми очікуємо отримати Томос до кінця цього року.

Голос Америки: Чи може статися щось таке, що б змусило Вселенський патріархат передумати?

питання не в тому, буде Томос чи не буде. Питання лише в тому, швидше це станеться чи пізніше

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Константинопольський патріархат неодноразово заявляв, що рішення про надання автокефалії прийнято, процес надання автокефалії розпочато. І цей процес не буде зупинений аж до того часу, коли успішно має бути завершений. І тому питання не в тому, буде Томос чи не буде. Питання лише в тому, швидше це станеться чи пізніше.

Голос Америки: Ті два екзархи, яких Вселенський патріарх відрядив до України – Данило Памфілійський зі США і єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади – в чому полягала їхня роль у підготовці отримання Томосу?

Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії
Євстратій Зоря, Речник Київської патріархії

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Їхня участь полягала у тому, що вони обговорювали позиції, які існують тут в Україні. Збирали інформацію, хто і як підходить до цього процесу – як з церковної, так і зі світської сторони. Зустрічалися з президентом, з головою Верховної Ради, мали зустрічі в уряді. Їхнє завдання було, власне, зібрати думки і позиції, щоб представити їх на засіданні Константинопольського патріаршого Синоду. Адже члени Синоду не всі настільки добре обізнані з українськими реаліями. Серед них є, наприклад, митрополити з Нової Зеландії, з Кореї, з Австрії тощо – всього 12 членів Синоду, яких очолює Патріарх. Так от, необхідно було, щоб усі вони мали повну інформацію з першоджерел про ситуацію в Україні і відповідно тверді підстави для того, щоб приймати рішення.

Власне, це й відбулося.

Голос Америки: Російські пропагандисти твердять, буцімто на Вселенський патріархат тиснув Захід. Мовляв, президент Порошенко просуває автокефалію, щоб заробити очки до виборів, у цьому йому допомагає Держдеп, а віруючі цього не хочуть. Мовляв, відбувається втручання держави у справи церкви.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Традиції російської пропаганди полягають у тому, що власні гріхи вони перекладають на опонентів. Отак, як російська держава втручається в церковні справи (не тільки в себе, а й в інших країнах), так, як вона використовує церкву в своїх політичних інтересах, так, як вона оббріхує своїх опонентів, - отак вона віддзеркалено подає у своїй пропаганді, начебто це робить її супротивник, у даному випадку Сполучені Штати Америки.

Кілька поколінь українських церковних діячів, тут на батьківщині і в діаспорі, працювали для того, щоб цей час наблизився

Я думаю, що всі, хто має здоровий глузд, можуть самі зробити висновки, хто яку роль відіграє в цьому процесі. Адже цілком очевидно, що питання про автокефалію української церкви постало не вчора і не позавчора. І не президент Порошенко його поставив. Уперше це питання було піднесене сто років тому, під час української революції. І відтоді українська церква і український народ боролися – так само, як за право своєї державної незалежності, так само і за право церковної незалежності. Кілька поколінь українських церковних діячів, тут на батьківщині і в діаспорі, працювали для того, щоб цей час наблизився.

І тому зводити все до якихось тимчасових політичних розрахунків – це означає спрощувати й викривлювати реальну картину подій.

Голос Америки: Якщо про свою помісну церкву українці мріяли ще сто років тому – чому сталося саме зараз?

Києво-печерська лавра
Києво-печерська лавра

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Гадаю, передусім тому, що українська держава утвердилася. Українське суспільство перейнялося цим питанням набагато глибше, ніж до війни. Ми всі побачили, як Кремль інструменталізує свій вплив на російську церкву, щоб поширювати свою агресію проти України. Багато країн і багато церковних діячів за ці останні роки побачили справжнє обличчя Кремля. І якщо 10 чи15 років тому Росія і Московська патріархія виглядали дуже респектабельно на світовій арені, то тепер усім очевидно, що Кремль має виключно агресивні і загарбницькі плани і підриває безпеку не тільки в Україні, а в багатьох країнах світу, Європі, в Азії, Америці.

Усвідомлення цього як в Україні, так і в інших церквах і за кордоном склалося в єдину картину. І саме зараз настав час українцям здобути свою церкву .

Голос Америки: Кремлівські пропагандисти лякають – буде кровопролиття, буде бійня. Кричать – Київський патріархат готується захоплювати Лавру. Чи нова церква претендуватиме на Києво-Печерську Лавру?

Українські святині належать українському народу. Як російські святині належать російському народу, а грецькі святині належать грецькому народу.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Українські святині належать українському народу. Як російські святині належать російському народу, а грецькі святині належать грецькому народу. І тому не Росії вказувати, як нам вирішувати наші внутрішньоукраїнські питання.

Про насилля, про захоплення храмів, про кровопролиття говорять лише російські джерела. Вони постійно мусують ці думки, постійно роблять такі заяви. Ніхто з українського боку - ні церкви, ні держава, ні політичні партії, ні громадські організації – ніхто не заявляв і не заявляє, що будуть чинити насильство, щось захоплювати, когось бити, чиюсь кров проливати. З цього, мені здається, абсолютно очевидно, кому потрібне насильство, кому потрібні ці напади, ця картинка, і з якою метою.

Православ’я в Україні не потребує кремлівського захисту, а потребує якраз того, щоб Кремль забрав від нього свої руки.

А мета проста – поширювати далі агресію проти України. Прикриваючись – як 4-5 років тому “захистом російськомовного населення” в Криму і на Донбасі, і ми бачимо, як вони це населення насправді захистили – так тепер прикриватися ще і “захистом православ’я”. Православ’я в Україні не потребує кремлівського захисту, а потребує якраз того, щоб Кремль забрав від нього свої руки.

Голос Америки: Чи неминучий розкол? Чи, можливо, є ще якась можливість порозуміння з предстоятелем УПЦ Московського патріархату, митрополитом Онуфрієм?

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Ми як люди віруючі знаємо, що Господь творить чудеса. І гонителі можуть ставати найбільшими проповідниками. Як свого часу Савл, який гонив християн, став великим проповідником християнства апостолом Павлом. І тому ми відкриті до того, щоб взаємодіяти на благо церкви українського народу з усіма, хто бажає цього блага церкві й українському народу.

ми не дозволимо, якби хто хотів, цю єдину помісну українську православну церкву знову повернути в московське ярмо.

Водночас ми не дозволимо, якби хто хотів, цю єдину помісну українську православну церкву знову повернути в московське ярмо. Включити, так би мовити, план «Б» - якщо не вдалося подолати, зупинити справу Томосу, то очолити процес і повести у фарватері кремлівських планів. Цього не дадуть віруючі люди, які бачать і дають оцінку діям кожного. І ми переконані, що з Божою допомогою все буде спокійно, мирно і добре. Багато зараз є думок, що і як буде. Як дотепер усе відбувалося спокійно і мирно, так відбудеться і далі все, що має статися, для об'єднання православ'я в Україні.

Хоча очевидно, що якась частина, яка зберігатиме свій зв'язок з російською церквою, буде існувати в Україні як російська церква. В Україні існує понад 100 конфесій, вони співіснують, їм гарантовані їхні права. І так само російській церкві в Україні, усім тим, хто бажає далі підлягати Московському патріархату, ці права гарантовані. І ніхто від них нічого відбирати, чи захоплювати, чи якимось чином їх примушувати не буде.

Голос Америки: Є прогнози, що на нас чекає парад автокефалій, і слідом за Україною помісні православні церкви може отримати і Білорусь, і Молдова.

Архиєпископ Євстратій (Зоря): Я думаю, що в міру того як буде ослаблюватися московський імперський центр, буде ослаблюватися і вплив Московської патріархії. І ті церкви, які мають зараз у складі Московського патріархату статус самоуправління (а це і Білоруський екзархат, і церква в Молдові, це, можливо, і церковні структури в Балтійських країнах) – вони рано чи пізно також будуть іти тим шляхом, яким пішла Україна. І я думаю, що цей процес визволення від імперської омани зупинити неможливо. Тому що історія йде вперед, і час імперій давно минув.

Всі новини дня

Британія ввела нові санкції проти військових компаній Росії і "кремлівської еліти"

Прем'єр-міністр Ріші Сунак і президент України Володимир Зеленський у Лондоні, 8 лютого 2023. REUTERS/Henry Nicholls

Велика Британія запровадила новий раунд санкцій проти "російських військових і кремлівської еліти", включаючи шість організацій, які постачають військове обладнання, зокрема безпілотники, для повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Під санкції також потрапили вісім осіб і одна організація, пов'язана з фінансовими мережами, які допомагають кремлівським елітам "зберігати багатство та владу", йдеться в заяві британського уряду, виданій після прибуття президента України Володимира Зеленського до Британії.

"Україна показала Путіну, що вона не зламається під його тиранічним вторгненням. Він відповів безладними ударами по цивільних районах і критичній національній інфраструктурі по всій країні, - заявив міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі. - Ми не можемо дозволити йому досягти успіху. Ми повинні збільшити нашу підтримку".

До нового санкційного переліку зокрема потрапили: уповноважений президента Росії з прав підприємництва Борис Тітов, колишній заступник голови найбільшого приватного нафтопереробного заводу в Росії Микола Єгоров, власник прокремлівського видання Regum Сергій Руднов, власник російської компанії з обслуговування та ремонту авіаційної техніки "Аеростарт" Віктор Мячин, виробник російських безпілотників CST, військові компанії "Оборонлогістика", "Універсалмаш" і "Липецьк", Topaz, а також ІТ-компанія Moscoms.

Британія за минулий рік ввела санкції проти понад 1300 російських фізичних та юридичних осіб. Голос Америки уже повідомляв, що з нагоди візиту президента Зеленського до Лондона британський уряд оголосив новий набір допомоги включно з планом навчання українських пілотів на "новітніх літаках-винищувачах, що відповідають стандартам НАТО", а також нову програму навчання українських морських піхотинців.

Як нині заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц перед спеціальним самітом ЄС, Брюссель також знову посилить санкції проти Росії ближче до річниці початку її вторгнення в Україну як сигнал президенту Росії Володимиру Путіну. "Путін не досягне своїх цілей - ані на полі бою, ані через продиктований мир", - сказав Шольц у Бундестазі і додав, що ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.

Зеленський вперше офіційно перебуває в західній Європі за рік з часу вторгнення Росії 24 лютого 2022 року. Раніше були повідомлення, що Володимир Зеленський ймовірно братиме участь у саміті ЄС у Брюсселі 9-10 лютого.

У статті використано матеріали Reuters.

Як Туреччина оговтується від землетрусу - розповіді очевидців

Наслідки землетрусу в місті Малатья, Туреччина. 6 лютого, 2023. Ihlas News Agency (IHA) via REUTERS

Тимчасовий притулок мешканці турецького міста Малатья, де в понеділок стався потужний землетрус, знайшли в наметовому містечку. Частина людей гріються біля вогнищ, частина рятуються від морозу в автівках. Скільки часу їм доведеться жити в таких умовах поки не прогнозує ніхто.

Масової евакуації з постраждалих регіонів Туреччини немає, переважно із зон лиха вивозять лише поранених, а також дітей, що залишилися без батьків. Однак українка з міста Адана, яке опинилося в епіцентрі землетрусу, розповіла Українській службі Голосу Америки, що навіть у вцілілих будівлях перебувати небезпечно. Тож місцева влада попросила від'їхати від висоток. “Там великі будинки, там небезпечно, будинки потріскались. Тому ми вирішили приїхати на пустир, де немає великих будинків. Ми вночі ночували в машинах у фурі, біля нас було близько 50-60 машин, які всю ніч працювали. Люди з сім'ями, з маленькими дітьми ночували там", - сказала мешканка міста Адана, українка Ірем Тарі.

Працівники посольства України, яке розташоване в Анкарі, відчули незначні відлуння землетрусу: “Під час найбільшого піку поштовхів ми відчували певний рух посуду, але жодних евакуацій ніхто не проводить, цей регіон не є під загрозою," - розповів посол України в Туреччині Василь Боднар. Він зазначив, що наразі в людей, які перебувають у зонах лиха, є велика потреба у продуктах харчування, медикаментах і теплому одязі:"Потреба є у всьому і дуже велика, особливо в провінції Хатай, до якої дуже складно дістатися наземним шляхом через зруйновані дороги. Там використовуються вертольоти і морська техніка, кораблі".

Завали після найбільшого за останні 80 років землетрусу в Туреччині розбирають 25 тисяч місцевих команд. Підмога також прибуває з Європи та країн НАТО. Німецький рятувальник Йоханнес Густ, який приїхав в Адану, розповів Reuters, що такі руйнування бачить уперше: "Територія величезна. Я раніше не бачив нічого подібного, щоб на території протяжністю у 100 кілометрів постраждало кожне село, кожне місто".

“Збитки неймовірно великі після цього землетрусу. У районі Чавушоглу 10-15 будівель повністю зруйновані. Ми втратили наших рідних і близьких. Ми не можемо зайти до своїх осель, ми провели останню ніч у автівці. Зараз ми перебуваємо в цих наметах, але не знаємо, скільки це може тривати. Поштовхи все ще трапляються. Ми справді спустошені, я більше не можу дібрати слів”, - розповів Байрам Калур, мешканець міста Малатья, в інтерв'ю агенції Reuters.

Багато людей у постраждалих регіонах залишаються біля зруйнованих будівель, бо продовжують шукати своїх близьких. Хоча дехто втратив надію. У коментарі Reuters мешканець міста Кахраманмараш Ібрагім Хулусі розповів, що залишається біля рятувальників, однак не вірить у порятунок дружини: "Будівля впала на нас, я був із дружиною. Моя дружина опинилася піді мною в пастці. Я не чув нічого від неї дуже довго. Коли мені нарешті вдалося звільнити собі трішки місця, я побачив, що вона лежить і не реагує. Надія завжди є, але я пробув з нею три години і ще годину витратив, щоб вибратися. Три години я не мав від неї жодної відповіді. Я не знаю як про це сказати, але я не маю надії".

За даними ВООЗ, які оприлюднив CNN, кількість людей, які так чи інакше постраждати від наслідків землетрусу в Туреччині та Сирії, може сягати 23 млн осіб.

Дивіться також:

Російська загроза для безпеки Балтії зростає - звіт розвідки Естонії

Фото для ілюстрації: прапор Естонії, жовтень 2022 року, США

ВІЛЬНЮС, 8 лютого (Reuters) – Служба зовнішньої розвідки Естонії вважає, що Росія все ще має сили, щоб чинити «переконливий військовий тиск» на Балтійський регіон, де безпекові ризики ростуть у середньостроковій та довгостроковій перспективі.

Члени НАТО та Європейського Союзу, Естонія, Латвія та Литва – країни Балтії – різко збільшили витрати на оборону у відповідь на захоплення Росією Криму у 2014 році та повномасштабне вторгнення в Україну минулого року.

«Військовий напад на Естонію малоймовірний у 2023 році» через вторгнення Росії в Україну, але «в середньостроковій і довгостроковій перспективі войовничість і зовнішньополітичні амбіції Росії значно посилили безпекові ризики для Естонії», - йдеться в річному звіті служби в середу.

«Росія вважає країни Балтії найбільш вразливою частиною НАТО, що зробить їх центром військового тиску в разі конфлікту між НАТО і Росією».

Військова присутність Росії біля кордонів країн Балтії може бути відновлена за чотири роки, заявили в розвідці.

План Росії провести широкомасштабні військові навчання біля західних кордонів на два роки раніше запланованого часу може ще більше погіршити безпекову ситуацію в Балтійському регіоні цього року, йдеться в заяві.

Перенесення основних навчань у той час, коли Росія вторглася в Україну, «можна розглядати як стримуючий фактор і загрозу для Заходу та як стимул для патріотизму серед російського населення», - мовиться у звіті.

Естонська розвідка заявила, що Росія, як і раніше, рішуче налаштована продовжувати вторгнення в Україну до 2023 року, намагаючись змусити Київ і його західних союзників підкоритися, але «навряд чи» використовуватиме тактичну ядерну зброю в конфлікті.

У ній говориться, що уряд президента Володимира Путіна, безумовно, залишиться при владі в осяжному майбутньому, і що будь-яка заміна навряд чи буде демократичною.

«Мета календарної реформи в Україні – у єдності» – американський богослов

Отець Марк Морозович, декан богословського факультету Католицького університету у Вашингтоні

Українська греко-католицька церква переходить на новий календар з 1 вересня, тобто з початку літургійного року, оголосив у понеділок глава УГКЦ Святослав. Того ж дня про приєднання до цього рішення оголосили греко-католики Польщі. В інших країнах вірні УГКЦ, або перейшли на новий літургійний календар раніше, або планують це зробити найближчим часом.

Мета календарної реформи в Україні – у єдності, говорить українсько-американський богослов, який впродовж багатьох десятиліть вивчає східну літургійну традицію. Декан богословського факультету Католицького університету у Вашингтоні о. Марко Морозович, у розмові з «Голосом Америки» каже, що перехід на новий календар є кроком до єдності українців у світі та українців зі світом.

Реформа передбачає, що Різдво, наприклад, святкуватимуть 25 грудня, а не 7 січня, як досі, Покрова - 1 жовтня, а не 14-го, а День святого Миколая – 6-го, а не 19-го грудня. Щоправда, святкування Великодня залишиться за старим календарем.

За словами о.Марка, за понад 440 років з моменту впровадження нового календаря Папою Григорієм ХІІІ у 1582 році, українці робили багато спроб перейти на точніший календар, але реформи тоді не мали підтримки більшості вірних, як зараз.

Також він наголошує, що вперше реформа відбувається у незалежній Україні, і є надія, що її підтримає Православна церква України (ПЦУ), яка об’єднує більшість українських християн східного обряду.

Архівне фото: Верховний Архиєпископ Святослав Шевчук, Глава Української греко-католицької церкви, бере участь у похоронах її колишнього глави, кардинала Любомира Гузара, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві, Україна, 5 червня 2017 року. REUTERS/Валентин Огіренко
Архівне фото: Верховний Архиєпископ Святослав Шевчук, Глава Української греко-католицької церкви, бере участь у похоронах її колишнього глави, кардинала Любомира Гузара, у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві, Україна, 5 червня 2017 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Наталія Чурікова, «Голос Америки»: Чому Блаженніший Святослав уникає називати календар «новоюліанським», він сказав, що правильно казати «новий стиль»? У чому різниця?

Календар насправді є григоріанським, і лише Великдень вираховуватимуть поки за старим принципом

О. Марко Морозович: Мені здається, що те, що Блаженніший Святослав хоче сказати, це те, що йдеться насправді про перехід на григоріанський календар, тобто свята, прив’язані до календарних дат, такі як Різдво 25 грудня, чи Благовіщення 25 березня і так далі, будуть за тим календарем, яким ми користуємося у щоденному житті.

Що буде відмінне від григоріанського календаря, яким користуються у світі римо-католики та інші конфесії, це Пасхалія, тобто визначення дня святкування Великодня, який залежить не від сонячного, а від місячного календаря.

Зараз між Східною і Західною церквою, між православними і католиками відбувається дискусія, в результаті якої можна сподіватися, що буде знайдена спільна дата святкування Великодня. Тому календар насправді є григоріанським, і лише Великдень і рухомі свята, які відраховуються від нього, вираховуватимуться поки за старим принципом.

Папа Франциск зустрічається з патріархом Вселенської православної церкви Варфоломієм I у бібліотеці Апостольського палацу у Ватикані, 4 жовтня 2021 року. Ватиканські ЗМІ/REUTERS
Папа Франциск зустрічається з патріархом Вселенської православної церкви Варфоломієм I у бібліотеці Апостольського палацу у Ватикані, 4 жовтня 2021 року. Ватиканські ЗМІ/REUTERS

Н.Ч.: Українці в історії робили чимало спроб перейти на новий календар, не всі з них були вдалими. Навіть тут, на американському континенті частина парафій, які переходили на новий календар, потім поверталися назад, і це викликало конфлікти. Розколів зазнали і інші церкви через питання календаря. Чому Ви думаєте, що цей перехід вже є остаточний, і незабаром українці в усьому світі зможуть відзначати церковні свята в один день?

Як перейде Україна, перейде і решта світу

О. М.М.: Гадаю, що ключовим є питання, коли українці святкуватимуть свята всі разом, і ми чуємо про підтримку цього кроку урядом та українськими православними, які хочуть приєднатися до інших православних. Адже вони користуються григоріанським календарем щонайменше 100 років – з 1923 року, коли більшість православних церков світу ухвалили у літургійному житті той самий календар, яким вони користуються у звичайному світському житті.

І це те, про що говорить Блаженніший Святослав, що Синод українських єпископів, тобто лише тих, які служать в самій Україні, вирішили, що поступово відбудеться перехід – з 1 вересня 2023 року. Якщо деякі парафії не готові до цього переходу, вони матимуть ще два роки, до 2025 року, для того, щоб перейти на новий календар.

Різниця між цим переходом і тими, що були раніше, полягає у тому, що раніше за Радянського Союзу церква в Україні піддавалася гонінням. Тому збереження старого календаря у США, – наприклад святкування Різдва того самого дня, що в Україні, – було способом показати свою підтримку та солідарність з гнаними братами і сестрами в Україні.

Тож тепер, коли Україна переходить на новий календар, решта українців світу так само напевно перейдуть на новий календар з тих самих міркувань – задля того, щоб бути разом зі своїми братами і сестрами в Україні.

Українська церква Святої Трійці в околицях Вашингтона відзначила 30-ий ювілей у 2012 році.
Українська церква Святої Трійці в околицях Вашингтона відзначила 30-ий ювілей у 2012 році.

Н.Ч.: Блаженніший Святослав сказав, що у деяких країнах, він назвав Велику Британію та Австралію, українці святкують за старим календарем. Чиє це буде рішення у цих країнах – місцевих єпархій, чи Києва?

О. М.М.: Гадаю, що це відбуватиметься практично спонтанно. Наприклад, нещодавно Паризька єпархія ухвалила рішення про перехід на новий календар. Тож я думаю, що як перейде Україна, перейде і решта світу. Це підказує логіка, а також те, що маємо зараз нову хвилю мігрантів, в основному через війну, які хочуть мати цю єдність і відчувати та демонструвати солідарність.

Вони також хочуть святкувати разом з іншими православними, з іншими православними християнами, які перейшли на григоріанський календар.

За Радянського Союзу церква в Україні піддавалася гонінням. Тому збереження старого календаря у США було способом показати свою солідарність з гнаними братами і сестрами в Україні.
За Радянського Союзу церква в Україні піддавалася гонінням. Тому збереження старого календаря у США було способом показати свою солідарність з гнаними братами і сестрами в Україні.

Н.Ч.: Ви згадали православних – тут, в Америці, Православна церква Америки, яка належить до Константинопольського патріархату, дозволила деяким своїм парафіям, зокрема українським, користуватися старим календарем. Чи українські православні в Америці тепер також перейдуть на новий календар, яким користуються і в Константинополі, і в Греції, і, можливо, перейдуть також і в Україні?

О. М.М.: Так, я сподіваюся, що православні парафії також перейдуть. Я спілкуюся з моїми колегами тут, у Вашингтоні, і вони кажуть, що хочуть бути з українцями і з рештою християнського світу.

Вселенський патріарх Варфоломій І, ліворуч, вручає миро, яке використовується під час відправлення певних таїнств і церковних дій, митрополиту Епіфанію, главі незалежної Української православної церкви (праворуч) у Патріаршій церкві с. Георгія в Стамбулі, неділя, 6 січня 2019 року. На церемонії підписання томосу в Туреччині було створено незалежну українську православну церкву, яка перестала підпорядковуватися російській церкві, вперше з 1686 року. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) )
Вселенський патріарх Варфоломій І, ліворуч, вручає миро, яке використовується під час відправлення певних таїнств і церковних дій, митрополиту Епіфанію, главі незалежної Української православної церкви (праворуч) у Патріаршій церкві с. Георгія в Стамбулі, неділя, 6 січня 2019 року. На церемонії підписання томосу в Туреччині було створено незалежну українську православну церкву, яка перестала підпорядковуватися російській церкві, вперше з 1686 року. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) )

Н.Ч.: Як швидко, на Вашу думку, Східній та Західній церквам вдасться домовитися про Великдень, адже зараз, коли Україна перейде на новий календар, Великдень вони святкуватимуть по-старому, а отже, все одно в інший день, ніж українці в Америці?

Святкування річниці Першого вселенського собору є новим поштовхом до пошуку єдності

О. М.М.: Так, українці в Америці здебільшого святкують Великдень за григоріанським календарем, за винятком кількох парафій, і цікаво буде подивитися, що вони вирішать.

Потрібно також пам’ятати, що за два роки буде 1700-та річниця Першого Нікейського собору. У ті часи люди святкували Великдень у різні дати, по-різному їх обраховували, і цей собор вперше встановив однаковий для всіх спосіб обчислення. (Перший вселенський собор, скликаний імператором Костянтином у 325 році, установив час святкування Великодня – у першу неділю після першої повні після весняного рівнодення, – ред.).

Тому святкування річниці Першого вселенського собору є новим поштовхом до пошуку єдності, і я сподіваюся, що представники Східної та Західної зберуться і вирішать про спільну дату святкування Великодня.

І зрештою, домовляться не в ім’я любові до календаря, а в ім’я любові до своїх братів та сестер, з якими вони хочуть бути разом.

Підтримка України з боку США непохитна - Блінкен поговорив з Кулебою, на тлі наближення річної позначки вторгнення Росії

7 лютого Держсекретар США Ентоні Блінкен провів телефонну розмову з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою

Держсекретар США Ентоні Блінкен в телефонній розмові 7 лютого запевнив українського колегу в тому, що Сполучені Штати рішуче підтримують Україну, на тлі наближення роковин повномасштабного вторгнення Росії до України, повідомили в Держдепі за результатами розмови.

В Держдепі оголосили, що розмова стосувалась питань безпекової та економічної співпраці, а Блінкен підкреслив непохитність підтримки України з боку США і, зокрема, надання нової безпекової допомоги Україні.

"Росія грубо помиляється, якщо думає, що хтось втомиться боротися зі злом, яке вона несе", - написав за результатами розмови міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Серед питань, які він обговорив з Блінкеном, Кулеба назвав: нову військову допомогу, нові санкції проти Росії та підготовку важливих заходів у контексті наближення роковин повномасштабного вторгнення РФ.

В середу президент США Джо Байден згадав Україну у своєму зверненні до Конгресу США.

"Смертельний напад, що викликає в пам’яті образи смерті та руйнування, яких Європа зазнала під час Другої світової війни. Вторгнення Путіна стало випробуванням віку. Випробуванням Америки. Випробуванням світу", - заявив президент США. Він згадав, що його минулорічне звернення до Конгресу було проголошене через декілька днів після початку повномасштабного вторгнення Росії до України.

Більше

XS
SM
MD
LG