Спеціальні потреби

Актуально

Лондон каже, що 12 груп хакерів у кіберпросторі - це російська військова розвідка ГРУ

Російський міністр оборони Сергій Шойґу (ліворуч) і керівник ГРУ Ігор Коробов

Британський уряд пов’язує Головне розвідувальне управління (ГРУ) російського Міністерства оборони з масштабними нападами у кіберпросторі, зокрема з викраденням інформації Демократичної партії США, нападами на комп’ютерні системи в Україні, на установи у Великій Британії та інших країнах.

Ці напади, здійснені з відвертим порушенням міжнародного права, зачепили громадян у багатьох країнах, включно з Росією, і завдали національним економікам мільйонні втрати.

На Росію, як джерело низки нападів вказували і досі, але вперше британські державні служби виокремили ГРУ, яка стала більш відомою у зв’язку із застосуванням нервово-паралітичної отрути у спробі вбивства колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля у Солсбері.

Останні висновки офіційно підтримали також уряди Австралії та Нової Зеландії.

Сполучені Штати раніше внесли імена службовців ГРУ, включно з керівником Ігорем Коробовим, у списки осіб під санкціями через спроби впливу на американську виборчу кампанію 2016 року та у зв’язку з кібернападами.

Австралія, Велика Британія, Канада, Нова Зеландія та Сполучені Штати складають групу країн “П’ять очей”, які обмінюють розвідувальними даними.

У заяві міністра закордонних справ Джеремі Ганта на основі розслідування британського Національного центру кібербезпеки (NCSC) сказано про “невибіркові і безрозсудні напади на політичні установи, підприємства, ЗМІ, та спортивні організації”.

Австралійський прем’єр-міністр Скотт Моррісон звинуватив Росію у тому, що вона зневажає міжнародними законами і нормами, які сама узгоджувала з іншими державами.

Лондон покладає на Москву відповідальність за напади, які “зачепили громадян у багатьох країнах, включно з Росією і завдали національним економікам мільйонні втрати”.

“Ця схема поведінки демонструє їхнє бажання діяти, незважаючи на міжнародні закони та усталені норми і чинити це з почуттями безкарності та без наслідків”, - йдеться у заяві.

Британське міністерство назвало дванадцять імен хакерських груп, які за даними NCSC “майже напевне” - ГРУ: Fancy Bear, Voodoo Bear, APT28, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, Cyber Berku, BlackEnergy Actors, STRONTIUM, Tsar Team, Sandworm.

“З огляду на високий ступінь впевненості в оцінках британський уряд дійшов рішення про відповідальність російського уряду - Кремля”, - сказано в офіційній інформації.

Дослідник російських спецслужб та організованої злочинності Марк Ґалеотті, аналізуючи діяльність ГРУ, написав нещодавно, що “Кремль розглядає геополітику, як щось, що щораз більше відбувається в умовах хаосу і некерованості і не в останню чергу в кіберпросторі, але не лише. Вважаючи, що перебуває у стані війни, він дає волю своїм шпигунам, посилюючи культуру ГРУ, яка готова йти на ризик і порушувати правила”.

“Питання в тому, - вказує Ґалеотті, - на якому етапі дії у відповідь переконають Путіна знову одягти своїм псам намордники, і що Захід може зробити, щоб пришвидшити цей процес?”

Дивіться також: Кіберзброя США проти Росії на поготові

Кіберзброя США проти Росії на поготові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG