Актуально
Трамп мав п’ять нагод притягнути Путіна до відповідальності і змарнував їх – Vox

Через кілька днів після винесення рішення проти 12 російських шпигунів, які втручались в американські президентські вибори, Трамп зустрівся із російським президентом в Гельсінкі. "Голос Америки" наводить п’ять моментів, коли, за версією Vox, він міг притягнути Путіна до відповідальності, але не став.
Трамп занизив очікування вже у вступній заяві
На початку прес-конференції Трамп зробив невпевнену заяву, що він «безпосередньо звертався до президента Путіна з питанням про втручання Росії у вибори США» під час зустрічі політиків віч-на-віч.
Президент Путін хоче сприяти вирішенню цього питання (розслідування втручання у вибори - ред ГА), бо воно його турбує. У нього є цікава ідея - заявив Трамп
Трамп додав, що в розмові «цьому питанню присвятили багато часу. Президент Путін хоче сприяти вирішенню цього питання, бо воно його турбує. У нього є цікава ідея».
Здається, президент США мав на увазі пропозицію Путіна надати Вашингтону російських фахівців на допомогу у розслідуванні втручання Росії у президентські вибори в США. Так чи інакше, Трамп не засудив Путіна за його втручання в американську виборчу систему.
Трамп не притягнув Росію до відповідальності за будь-яким з питань
На питання кореспондента агентства Reuters, чи засуджує Трамп Росію за будь-що, президент США дав довгу і ухильну відповідь.
Відчуваю, що і Росія, і США робили помилки. Вважаю, що розслідування російського втручання – катастрофа для нашої країни - додав американський президент.
«Я думаю, що США були дурні. Думаю, ми всі були дурними. Ми повинні були мати цей діалог давно, до того як я став президентом. Ми всі в цьому винні. Думаю, зараз США йдуть вперед разом із Росією» - заявив Трамп.
«Відчуваю, що і Росія, і США робили помилки. Вважаю, що розслідування російського втручання – катастрофа для нашої країни» - додав американський президент.
Репортер спитав Путіна, чому американці мають йому повірити. Трамп відповів замість нього.
Пізніше репортер спитав російського президента, чому, на його думку, американці і Дональд Трамп мають повірити в те, що Росія не втручалась у президентські вибори США в 2016 році. Замість Путіна відповів американський президент.
Я не знав президента (Путіна – ред. ГА). Ні з ким не було змови - заявляє Дональд Трамп
Спочатку Трамп заявив, що він виграв на президентських перегонах «зі значною перевагою». «Це була добра битва. Ми зробили чудову роботу» - сказав Трамп.
Після цього Трамп почав спростовувати допомогу росіян в його перемозі на виборах. «Я не знав президента (Путіна – ред. ГА). Ні з ким не було змови. Кожного разу, коли ми чуємо про цих 12, або 14 – це ні про що не говорить, більше того, вони (розслідування – ред. ГА) визнали, що ці звинувачені не мали зв’язків з моєю кампанією» - заявив президент США.
Трамп вирішив не говорити, що він вірить американській розвідці більше за Путіна
На питання іншого репортера, чи вірить Трамп більше заявам Путіна, що відкидають втручання в американські вибори, чи доказам американської розвідки, президент США згадав про одну з теорій втручання демократів в розслідування.
«Чи дивується хтось, що співробітники ФБР покинули офіс Національного комітету демократів? Мені це було цікаво. Президент Путін сказав, що Росія не втручалась. І я скажу це. Не бачу причин, чому Росії треба було втручатись», - сказав Трамп.
Трамп ще раз засудив розслідування Мюллера
На питання репортера, чи має російський уряд будь-який компромат на президента Трампа чи його сім'ю, російський президент стверджував, що «навіть не знав, що Трамп перебував у Москві» на конкурсі «Міс Всесвіт» у 2013 році. Після цього президент США скористався можливістю ще раз засудити розслідування Мюллера: «Якби якийсь компромат існував, то про нього вже давно було б відомо. Це (розслідування Мюллера – ред. ГА) ганьба для нашої країни. І загалом схоже на полювання на відьом».
Якби якийсь компромат існував, то про нього вже давно було б відомо. Це (розслідування Мюллера – ред. ГА) ганьба для нашої країни. І загалом схоже на полювання на відьом - заявив американський президент
Нагадаємо, що вчора під час спільної прес-конференції з Путіним президент США Дональд Трамп заявив, що США та Росія мають «співпрацювати заради спільних інтересів». Він наголосив, що продуктивний діалог між двома країнами піде на «користь всього світу». «Конструктивний діалог між США та Росією - це величезна можливість для відкриття нових шляхів до стабільності у світі», - заявив Дональд Трамп. Він підтвердив, що вважає Путіна конкурентом. «Я думаю, що слово конкурент - це комплімент», - зауважує Трамп.
Путін похвалив Трампа за його зусилля з врегулювання північнокорейського ядерного питання. «Це добре, що проблема Корейського півострова почала поступово вирішуватись», - заявив російський президент.
Відповідаючи на питання журналіста Reuters про Крим, президент Росії заявив, що Трамп дотримується своєї позиції стосовно півострова і не визнає його російським.
«Він називає анексію Криму незаконною. Наша думка з цього питання відрізняється. Ми провели референдум у відповідності до Статуту ООН та міжнародного законодавства», - заявив президент Путін.
Під час виступу на прес-конференції Путін заявив, що питання «так званого російського втручання» в президентські вибори 2016 року підіймалось під час переговорів президентів. «Я повторюю, що Росія ніколи не втручалась і не планує втручатись у внутрішній американський виборчий процес», - заявив російський президент.
За словами американського президента, розслідування російського втручання сильно зашкодило відносинам між США та Росією. Трамп назвав розслідування «катастрофою» для американсько-російських відносин. За словами американського президента, він легко переміг свого конкурента без чиєїсь допомоги. «Я провів блискучу кампанію і саме тому – я президент» - завив Трамп.
Дивіть також: Про що Трамп та Путін домовились під час зустрічі у Гельсінкі. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. На Заході коментують можливий контрнаступ

Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос. Такими оцінками поділився генерал США у відставці, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів.
Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".
Це відео, каже Гертлінг, демонструє впевненість українських військових "без вихвалянь, без пихи, без повідомлень про те, що відбувається ... просто нюансоване "ми готові і скоро почнемо".
"Ніколи не недооцінюйте свого ворога, але потрібно бути впевненим у своєму потенціалі", - твітує аналітик.
Він протиставляє впевненість українців хаосу, який, за певними ознаками, поширюється в Росії. Зокрема Гертлінг привертає увагу до критики уряду та війська Росії, яка звучить з боку Пригожина, очільника "Групи Вагнера", групи російських бойовиків, визнаної США міжнародною злочинною організацією. Також він вказує на повідомлення про те, що російські військові вбивають командирів перед тим, як дезертирувати, а також на антипутінські підрозділи, що нападають на російське місто Шебекіно.
Посадовці в США висловлювали впевненість в тому, що Україна має необхідне для успішного контрнаступу.
Так, в інтерв'ю CNN в неділю радник з нацбезпеки США Джейк Салліван заявив, що Україна в ході контрнаступу може повернути собі значну територію, яку окупували російські сили. "Ми переконані, що контрнаступ українців зустріне успіх", - зазначив посадовець.
Він, однак, наголосив, що український контрнаступ "не є іспитом". "Ми не будемо оцінювати контрнаступ України і казати: ви добре, чи погано використали те, що ми вам дали. - Ми хочемо підтримати Україну, щоб вона досягнула якомога більшого прогресу на полі бою, і була в якомога більш сильній позиції за столом перемовин".
Гертлінг прогнозує - українській контрнаступ може поєднувати як завдання із утримання території, так і завдання з руйнування ворожих сил. Він вказує - обидва завдання спираються на значну логістичну підготовку.
Напередодні Американський інститут вивчення війни підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей. В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.
Бельгія розслідує, чи використовується зброя, призначена для захисту України, на території Росії

Бельгія розслідує, чи була використана зброя, яку вона надіслала, щоб допомогти Україні захистити свою територію, у бойових діях за кордоном, після того, як у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що обладнання, вироблене бельгійською компанією, виявили в Бєлгородській області Росії.
Прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо застеріг у понеділок від поспішних висновків, оскільки поставки до різних регіонів здійснювались десятиліттями і це могло призвести до того, що зброя може з'явиться в несподіваних місцях.
"Служби оборони та інформації почали розслідування, щоб бути абсолютно впевненими, що там сталося", — сказав Де Кроо бельгійській телекомпанії VRT. На вихідних The Washington Post опублікувала інформацію про те, що зброя з деяких країн-членів НАТО, включаючи Сполучені Штати, Польщу, Чехію та Бельгію, з’явилася в Бєлгороді, який межує з Україною.
Звіт The Post поставив під сумнів, існування в Україні належних засобів контролю. Де Кроо сказав, що країни Європейського Союзу постачали Україні зброю за умови, що зброя використовується лише в країні, яка зазнала вторгнення, для захисту своєї території.
"Правило дуже суворе", – сказав прем’єр, оскільки Росія, швидше за все, розцінить використання зброї за межами України як провокацію Заходу.
Хоча "перетік нашої зброї в інші конфлікти" можливий, сказав де Кроо, якщо підтвердиться, що зброя, призначена для захисту України, використовувалася під час бойових дій у Росії, "ми сприймемо це дуже серйозно".
The Washington Post повідомив, що стаття стосується рейду ополченців Легіону Вільної Росії та Російського добровольчого корпусу, які виступають проти президента Росії Володимира Путіна, до Росії. До групи, за повідомленнями, входять росіяни, які воюють на боці України.
Приватний літак розбився у Вірджинії, після того, як викликав тривогу у Вашингтоні

Федеральні слідчі США з’ясовують обставини розбиття приватного літака у неділю в штаті Вірджинія після польоту над столицею країни. Пілот літака не реагував на повідомлення, що змусило військових підняти в повітря два винищувачі.
Поліція штату Вірджинія повідомила, що рятувальники прибули на місце аварії ввечері в неділю та не знайшли вцілілих.
Літак вилетів з аеропорту в Теннессі і майже досягнув запланованого пункту призначення в Нью-Йорку, однак розвернувся і попрямував назад на південний захід.
Федеральне авіаційне управління повідомило, що літак розбився в гірській місцевості поблизу Монтебелло, штат Вірджинія, приблизно за 200 кілометрів на південний захід від Вашингтона.
І Федеральне авіаційне управління, і Національна рада з безпеки на транспорті розслідують інцидент.
Командування протиповітряної оборони Північної Америки (NORAD) повідомило, що винищувачам "дозволено летіти на надзвукових швидкостях, і жителі регіону могли почути ревіння". Реактивні літаки також випустили сигнальні ракети, щоб спробувати привернути увагу пілота літака Cessna 560 Citation V, йдеться в заяві NORAD.
У Білому домі заявили, що президент Джо Байден, який приблизно в той час грав у гольф на об’єднаній базі Ендрюс, "був проінформований про інцидент" і що звук гіперзвукової хвилі було чутно на базі.
Літак зареєстровано на Encore Motors of Melbourne Inc., і The Washington Post і The New York Times повідомили, що власник компанії Джон Румпел сказав, що на борту літака перебували чотири людини, включаючи його доньку, онуку та няню дитини.
Інформація для цієї статті надійшла від Associated Press і Reuters.
Керівники Данії і Британії обговорять у Вашингтоні «довготермінові потреби України» і F-16

Глави урядів Данії та Великої Британії цього тижня відвідують Вашингтон для розмов, які включатимуть питання координації допомоги українській армії і, ймовірно, узгодження можливих міжнародних гарантій безпеки для України, яка активно прагне запрошення в НАТО.
Данська прем'єр-міністрка Метте Фредеріксен зустрінеться з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні в понеділок 5 червня, а британський прем’єр-міністр Ріші Сунак має бути у США в четвер 8 червня.
Одним з питань буде ознайомлення з їхніми поглядами, і президент зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України.Джон Кірбі
Данія і Британія, разом з Нідерландами та Бельгією, стали ключовими партнерами у так званій «коаліції F-16 для України», що об'єднала держави, які зобов’язалися навчати українських пілотів використовувати західні бойові літаки і передати винищувачі Україні.
Сполучені Штати лише нещодавно погодилися на тривалі прохання Києва і заклики таких союзників як Велика Британія про потребу озброєння України сучасною авіацією західного виробництва для протистояння російській агресії.
Агенція Associated Press цитує речника Ради національної безпеки Джона Кірбі про те, що президент Байден хоче «ознайомитися з поглядами» європейських союзників і «зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України».
«І тут, справді, F-16 входять, якби-то, в дискусію», - зауважив Джон Кірбі.
Повідомляючи про візити Фредеріксен і Сунака, Associated Press вказує, що Данія з 1970-х років придбала десятки американських винищувачів F-16 і може надати певну кількість Україні.
Велика Британія літаків F-16 на озброєнні не має, але першою з поміж західних союзників оголосила, що починає базову програму навчання українських авіаторів, з якої вони можуть переходити на пілотування конкретних типів західних винищувачів.
США погодилися на те, щоб українських пілотів можна було навчати на американських літаках, але досі заявляли, що не мають планів напряму постачати F-16 Україні, проте дозволять це зробити союзникам.
НАТО - Україна
Президент Байден з європейськими партнерами ймовірно буде узгоджувати позиції перед липневим самітом НАТО у Вільнюсі, де від них очікують відповіді на наполегливі заклики України запросити її до лав альянсу.
Україна подала офіційну заявку на вступ в НАТО у вересні минулого року, але у відповідь Києву заявили, що будуть допомагати українцям і вважатимуть українське членство в союзі в принципі можливим, але не зараз.
Президент Володимир Зеленський сказав нещодавно, що у Києві усвідомлюють, що Україна не може стати повноправним членом НАТО в умовах активної фази війни з Росією, але Київ стверджує, що настав час визначити конкретну «дорогу» до вступу.
Керівники Франції і Великої Британії тепер кажуть, що погоджується з доводами східноєвропейських лідерів, що Україну зрештою треба прийняти в Альянс, щоб гарантувати тривалий мир на сході Європи.
Французький президент Еммануель Макрон також сказав минулого тижня, що на перехідний період міжнародна спільнота і насамперед європейці повинні виробити дієві способи гарантувати безпеку України ще до того, як вона могла б бути захищеною в лавах НАТО.
Макрон зокрема вказував на приклад Ізраїлю, який отримує від партнерів, насамперед від США, велику військову допомогу включно з найновішими видами зброї.
- Голос Америки
Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.
Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.
У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.Оксана Маркарова
“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.
Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.
Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.
На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.
Форум