Спеціальні потреби

Актуально

Найпотужніша армія Європи? Politico про роль Польщі в обороні ЄС

Президенти Франції Емманюель Макрон і Польщі Анджей Дуда у Варшаві, 3 лютого 2020. REUTERS/Kacper Pempel

Американське видання Politico пише, що інцидент із ракетою, що впала на прикордонне село у Польщі минулого тижня, звернув увагу на те, яку важливу роль тепер відіграє Варшава у системі оборони європейських країн.

Як пише медіа, деякі європейські лідери хвилювалися не меншою мірою про те, як відреагує правий уряд Польщі на можливість того, що Росія наказала здійснити удар, ніж через саму цю можливість.

Польща має, можливо, найкращу армію в Європі. І вона буде тільки міцніти
Politico

«Тривала недовіра Польщі до всього російського та глибока антипатія нинішнього уряду до Москви викликали занепокоєння від Брюсселя до Берліна, що Варшава може зробити щось необдумане», – зауважує Politico і додає, що насправді керівництво Польщі відреагувало спокійно, бо усвідомлювало, що «Польща має, можливо, найкращу армію в Європі. І вона буде тільки зміцнюватись».

Politico наводить слова прем’єр-міністра Матеуша Моравецького, який сказав, що «польська армія має бути настільки потужною, щоб їй не доводилося воювати лише завдяки своїй силі».

І це, на думку видання, не є перебільшенням, бо Польща за підтримки свого головного партнера США, а віднедавна і Південної Кореї, будує армію, яка стає «найпотужнішими сухопутними силами ЄС».

Розгублена Німеччина відходить на другу позицію

Часопис цитує думку високопоставленого чиновника армії США в Європі, який каже, що «Польща стала нашим найважливішим партнером у континентальній Європі». Незважаючи на те, що досі цю роль відігравала Німеччина, саме Варшава, за його словами, зіграла вирішальну роль у підтримці України та у зміцненні оборони НАТО в Балтії.

Німеччина при цьому залишається логістичним хабом, але політична розгубленість Берліна позбавляє його можливості бути лідером, сказав американський посадовець.

Реагуючи на російське вторгнення в Україну, Варшава збільшує витрати на оборону з 2,4% валового внутрішнього продукту до 5%. Тим часом Німеччина, яка минулого року витратила близько 1,5% ВВП на оборону, не впевнена, чи зможе досягти прописаних у правилах НАТО 2%.

Як розповідає Politico, Польща вже має більше танків і гаубиць, ніж Німеччина, і збирається мати набагато більшу армію. Варшава планує подвоїти кількість свого війська до 300 000 до 2035 року, у той час, як Німеччина таких планів не має, а її військо нині налічує лише 170 000 вояків.

Успіх України у використанні мобільних загонів місцевих жителів, оснащеної протитанковими та зенітними ракетами, тепер робить цю ідею набагато розумнішою
Politico

Подібно до України, після російської агресії 2014 року, Польща у 2017 році створила сили територіальної оборони, до яких сьогодні належать 30 000 бійців, насправді цивільних, які проходять 16-денну підготовку, а потім додаткові навчання.

«Спочатку вони сприймалися як жарт, але успіх України у використанні мобільних загонів місцевих жителів, оснащених протитанковими та зенітними ракетами, тепер робить цю ідею набагато розумнішою», – пише Politico.

«Поляки набагато позитивніше ставляться до своєї армії, ніж Німеччина, тому що їм довелося боротися за свою свободу», – цитує Politico Густава Ґресселя, колишнього австрійський офіцера, який нині є безпековим аналітиком у Європейській раді з міжнародних відносин.

Політично Варшава ще не відповідає своїй військовій могутності

Щоправда, на політичному рівні Польща ще не зуміла конвертувати військовий вплив у політичний в Європі, бо, як каже Politico, в ЄС, де домінують центристські сили, не довіряють уряду Польщі, який контролює права партія «Право і справедливість» (PiS).

Даються взнаки чвари між Варшавою та Брюсселем через те, що ЄС вважає «нехтуванням урядом демократичних норм і верховенства права», також і внутрішні конфлікти у Варшаві не дають їй набрати політичної ваги, що відповідала б її військовим амбіціям, каже Politico, посилаючись на європейських дослідників.

Війна в Україні дала можливість Польщі оновити свої танкові війська – замість 240 танків радянського зразка, які вона послала в Україну, Варшава замовила у США 250 «Абрамсів» на суму майже 5 мільярдів євро. Військово-повітряні сили включають американські F-16, а в 2020 році Варшава підписала угоду на 4,6 мільярда доларів США на 32 винищувачі F-35, каже Politico.

Але, як наголошує часопис, попри тісну співпрацю зараз, стосунки Варшави і нинішньої адміністрації США не складаються. Часопис нагадує, що ще на етапі передвиборчої кампанії Джо Байден називав варшавський уряд «тоталітарним». До того ж у Варшаві не знають, як довго США триматимуть свою увагу на сході Європи. Тож за великим військовими покупками Варшава звернулася не лише до Вашингтона, але і до Сеула, з яким вона підписала низку угод про закупівлю танків, літаків та іншої зброї.

Нову зброю Варшава купує не в Європі, а в Кореї

Посилаючись на редактора польського спеціалізованого військового сайту Nowa Technika Wojskowa Маріуша Сіельму, Politico каже, що Польща замовила в Кореї озброєння на суму від 10 до 12 мільярдів доларів. За даними польського вебсайту, Варшава планує витратити їх на закупівлю вживаних 180 танків K2 Black Panther, 200 гаубиць K9 Thunder, 48 легких штурмовиків FA-50 і 218 ракетних установок K239 Chunmoo.

Сеул є вигідним партнером, бо його зброя дешевша за американську чи європейську, і виробляють її корейці швидше

А потім планується купувати нову зброю – до середини-кінця 2020-х корейці поставлять загалом 1000 танків K2 і 600 гаубиць K9. Для Польщі Сеул є вигідним партнером, бо його зброя дешевша за американську чи європейську, і виробляють її корейці швидше, ніж західні постачальники.

І для Кореї Польща є вигідним ринком, бо, як каже Сіельма, «жодна західна країна не хоче нарощувати свою армію так сильно і так швидко».

Польща - найшвидше зростаючий ринок для нової зброї, каже Сіельма, якого цитує Politico. «Незалежно від того, хто отримає польську угоду з продажу зброї, його чекають десятиліття вигод, тому що ви повинні обслуговувати та ремонтувати обладнання», – пояснює Сіельма в інтерв’ю американському виданню.

У Європі до цих амбіцій Варшави ставляться з підозрою. Враховуючи важливість безпеки для поляків, багато хто вважає, що PiS робить військові інвестиції з розрахунку отримати додаткові голоси на виборах наступного року, оскільки партія втрачає популярність в опитуваннях громадської думки.

До 2035 року країна планує витратити 524 мільярди злотих на армію, але чи матиме країна ці гроші також викликає питання. Як пише Politico, незважаючи на економічні успіхи Польщі останніх років, «рівень запланованих військових витрат є безпрецедентним».

Франція розчарована, а німці задоволені, що мають «буфер»

Те, що Варшава витрачає свої гроші в Кореї, а не, наприклад, у Франції, підриває плани президента Франції Еммануеля Макрона про «стратегічну автономію» Європи, яка б мала бути здатною захистити себе за допомогою зброї, виготовленої на континенті, швидше за все, у Франції, додає американський часопис.

Але Німеччина, на думку Politico, цілком задоволена тим, що Варшава перебирає її безпекову відповідальність у Європі. «Берлін розглядає Польщу як буфер, що відокремлює її від сфери впливу Росії. Чим більше танків і військ буде у Польщі, тим безпечніше буде Німеччині», – передає Politico настрої у Берліні.

Всі новини дня

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Росія формує «тіньовий флот» для обходу нафтових санкцій – Financial Times

Російський танкер, Новоросійськ, 11 жовтня, 2022. 

Росія формує «тіньовий флот» для обходу обмежень на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну, пише Financial Times.

На думку аналітиків, після набрання санкціями чинності Росії буде потрібна більша кількість танкерів, тому що збільшиться довжина кожного рейсу: нафта, яка раніше продавалася в Європі, буде відправлена новим покупцям в Азії. Трейдери стверджують, що створення «тіньового флоту» зменшить вплив санкцій, але не усуне його.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів. Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери за рахунок закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Анонімну купівлю танкерів можна відстежити за значним збільшенням неназваних або нових покупців, що зʼявляються в реєстрах. Як правило, таким суднам 12–15 років, і очікується, що їх буде списано впродовж найближчих кількох років, розповів керівник відділу досліджень танкерів у Braemar.

У компанії також зазначають, що в 2022 році оператори, повʼязані з Росією, придбали до 29 супертанкерів, відомих як VLCC (Very Large Crude Carrier). Це великі танкери для перевезення сирої нафти, кожен з яких здатний перевозити понад 2 мільйони барелів. Передбачається, що Росія також додала до свого флоту 31 танкер розміру Suezmax, здатний перевозити близько 1 мільйона барелів кожен, і 49 танкерів Aframax, кожен з яких може перевозити близько 700 тисяч барелів.

На думку аналітиків, Росія все одно зазнає браку танкерів і в перші місяці 2023 року може зазнати ускладнень при збереженні рівня експорту, що призведе до зростання цін. Росії потрібно понад 240 танкерів, щоб зберегти поточні обсяги експорту, заявив аналітик Rystad.

2 грудня країни Євросоюзу, «Групи семи» та Австралія домовилися про граничну ціну на російську танкерну нафту у розмірі 60 доларів за барель. З 5 грудня країни надаватимуть послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою, лише в тому разі, якщо її закупили за ціною 60 доларів за барель або нижче. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування морських перевезень палива. Країни припускають, що за потреби переглянуть і скоригують стелю. Також у їхній заяві сказано, що граничні ціни планується встановити і на російські нафтопродукти з 5 лютого 2023 року.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд під час зустрічі з українськими журналістами в Києві назвала цілі запровадження стелі на російську нафту: «Метою тут є те, щоб у міру того, як Європа відвикає від російської нафти і накладає на неї певні обмеження, ми колективно продовжували скорочувати доходи, які Путін отримує від нафти, не тільки в Європі, а й у всьому світі».

«Це матиме подвійний ефект. Це потрібно для того, щоб утримати на ринку російську нафту, яка нам потрібна для того, щоб ціни не зросли в результаті скорочення пропозиції. А також щоб знизити ціну, яку всі готові платити за російську нафту», – додала Вікторія Нуланд.

Раніше міжнародну домовленість щодо обмеження ціни на поставки російської нафти привітала міністерка фінансів США Дженет Єллен. "Разом G7, Європейський Союз та Австралія спільно встановили обмеження на російску нафту, поставлену морем, і це допоможе нам досягнути нашої мети і обмежити основне джерело надходжень Путіна для незаконної війни в Україні а також одночасно збереже стабільність світових енергопоставок", - сказала Єллен.

Росія неодноразово обіцяла не продавати нафту за ціною, нижчою від ринкової тим країнам, які приєднаються до обмежень.

В матеріалі використані джерела Financial Times.

У розвідці США не бачать ознак зниження волі українців протистояти Росії попри атаки на енергетику

24-та окрема механізована бригада імені короля Данила неподалік Бахмута, 3 грудня 2022. REUTERS/ Leah Millis

Розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру, заявила у суботу директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс.

"Ми вже спостерігаємо деяке зниження темпів конфлікту... і ми очікуємо, що це, ймовірно, буде те, що ми побачимо в найближчі місяці", - сказала Гейнс на щорічному Форумі національної оборони Рейгана в Каліфорнії.

Вона сказала, що і українські, і російські військові намагатимуться переформувати війська та поповнити запаси, щоб підготуватися до контрнаступу після зими. "Насправді ми маємо достатньо скепсису щодо того, чи будуть росіяни справді готові це зробити", - сказала вона, додавши, що перспективи на цей період для українців -"більш оптимістичні".

Відповідаючи на запитання про наслідки російських атак на енергомережу та іншу цивільну інфраструктуру України, Гейнс сказала, що метою Москви було частково підірвати волю українців до опору, але додала: "Я думаю, ми не бачимо жодних доказів того, що це [воля - ред.] зараз підривано".

Вона також підкреслила, що атаки Росії на енергетику значно підірвали українську економіку, але додала, що, на її думку, президент Росії Володимир Путін був здивований тим, що його війська не досягли більшого: "Я справді думаю, що він стає все більш обізнаним про виклики, з якими стикаються військові в Росії. Але нам досі не ясно, чи має він на цьому етапі повну картину того, наскільки це серйозні виклики [...] Ми бачимо брак боєприпасів, [занепад] духу, проблеми з постачанням, логістикою та цілу низку інших проблем, з якими вони стикаються".

За оцінками Гейнс, політичні цілі Путіна в Україні не змінилися, але він може захотіти тимчасово зменшити свої короткострокові військові цілі, "щоб потім він міг повернутися до цього питання пізніше".

Вона зауважила, що Кремль, ймовірно, витрачає свої воєнні запаси "досить швидко", а тому звертається до інших країн за боєприпасами. Зокрема, за її словами, окрім на додачу до іранських безпілотників Москва прагне отримати від Тегерана інші типи високоточних боєприпасів, а також Сполучені Штати помітили незначні поставки боєприпасів до Росії із Північної Кореї.

США прагнуть запобігти поставкам іранської зброї Росії для війни в Україні й підтримати протести в Ірані

Військові навчання Ірану із використанням дрона, 25 серпня 2022. Iranian Army/WANA/REUTERS

Вашингтон зосередиться на запобіганні постачанню іранської зброї Росії та підтримці протестів іранців замість продовжувати переговори з Іраном, що зайшли в глухий кут, про відновлення ядерної угоди, заявив спеціальний американський посланець із питань Ірану Роберт Меллі, інтерв’ю з яким наводить агентство Bloomberg.

За словами Меллі, Іран не зацікавлений у ядерній угоді, тому США зосередяться на інших речах.

«Просто зараз ми можемо змінити ситуацію, спробувавши стримати та зірвати постачання зброї до Росії, а також спробувавши підтримати сподівання іранського народу», – сказав дипломат.

Як встановило у листопаді Міжнародне агентство з атомної енергії, Іран продовжує роботи зі збагачення урану. Тегеран зажадав припинення розслідування МАГАТЕ, на що США та їхні союзники не готові погодитися. Формально переговори між Іраном та Євросоюзом не зупинені, проте, за словами Меллі, нових контактів не було з кінця серпня.

Меллі пообіцяв, що США докладуть зусиль, щоб «зривати, запобігати, уповільнювати та карати санкціями» постачання Москві іранських озброєнь. Такі поставки, як і допомогу Росії у створенні нових військових виробництв, Вашингтон розцінюватиме як «перетин межі».

Офіційно і Москва, і Тегеран заперечують постачання Іраном Росії зброї для війни проти України. Однак Іран визнав, що постачав Росії дрони-безпілотники ще до початку повномасштабного вторгнення. В Україні застосовувалися апарати-камікадзе «Шахед-131» і «Шахед-136», названі в Росії «Герань-1» і «Герань-2», та багатоцільові дрони «Мохаджер-6». Крім того, як повідомила у листопаді The Washington Post, Москва домовилася з Тегераном про виробництво іранських бойових безпілотних літальних апаратів у Росії.

За даними Washington Post, Іран також погодився таємно передати Росії балістичні ракети малої дальності класу «земля-земля» Fateh-110 і Zolfagha.

Більше

XS
SM
MD
LG