Спеціальні потреби

Актуально

Складні обставини призначеної у Німеччині першої зустрічі Трампа з Путіним

Американські та російські офіційні джерела підтвердили, що готують першу зустріч президента Дональда Трампа з президентом Володимиром Путіним, яка відбудеться у Гамбурзі з нагоди зустрічі керівників країн так званої “Двадцятки” 7-8 липня.

Агенція Reuters вважає, що “зустріч буде обтяжена труднощами” для американського керівника, 5 місяців президентства якого затьмарені звинуваченнями про зв’язки його виборчої команди з Росією.

Видання Politico.eu вважає, що зустріч Трамп-Путін викликає стурбованість через можливу надмірну готовність Трампа йти на поступки.

Підприємець Дональд Трамп ще з початку своєї нової політичної кар’єри назвав покращення взаємин з Росією одним із своїх головних завдань.

Проте на перешкоді залишаються розбіжності між США і Росією у питаннях стосовно України, ролі НАТО, а також у Сирії, де Вашингтон вважає президента Ассада головною перешкодою для врегулювання, а Москва зробила ставку на його підтримку.

Досі президент Трамп спілкувався з президентом Путіним лише по телефону.
Досі президент Трамп спілкувався з президентом Путіним лише по телефону.

Натяки президента Трампа про пом’якшення санкцій щодо Росії, запроваджених після захоплення Криму, викликали осуд в американських політичних колах і підштовхнули намагання зміцнити режим санкцій законодавчими механізами у Конгресі.

Вашингтонський кореспондент британської газети Guardian, посилаючись на свої джерела, близькі до помічників президента у Білому домі, пише, що Дональд Трамп доручив скласти список можливих пропозицій для переговорів з Володимиром Путіним.

Докладніше: У США назвали поступки Путіну, на які можливо готовий піти Трамп

Радник президента США з питань національної безпеки Макмастер намагався применшити значення зустрічі, заявивши, що вона “не має визначеного порядку денного. Насправді там йтиметься про будь-що, про що захоче говорити президент”.

В Politico.eu висловлена стурбованість такою невизначеністю, бо, на думку видання, новий у політиці президент США матиме справу з “ретельно підготованим колишнім агентом КГБ”.

“Помічники Трампа у Білому домі, згідно з повідомленнями, особливо стурбовані будь-якими зустрічами з представниками Кремля після того, як були осоромлені минулого місяця візитом до Овального кабінету російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова та російського послав Сергія Кисляка - ключової постаті в американських розслідуваннях щодо Росії. Білий дім не планував оприлюднювати фотографії зустрічі і був здивований появою світлин російського офіційного фотографа з усміхненими Трампом, Лавровим і Кисляком на другий день після усунення директора ФБР Джеймса Комі з посади”, - стверджується у статті.

Раніше в інтерв’ю “Голосу Америки” аналітик з лондонського Королівського інституту міжнародних відносин (Chatham House) Джеймс Шерр назвав “великою загадкою” взаємини Дональда Трампа з Росією:

“Цей чоловік, який за першої нагоди критикує усіх і усе, ніколи не дозволив собі критичного слова про Росію, а якщо таке слово у нього вилітало, то дивну ситуацію підтверджувало те, що він одразу ж додавав, що Росія не єдина країна, яка робить те чи інше – усі роблять так само. Питання – чому? Чи існують якісь глибші зв’язки, ні ж ті, які ми розуміємо? Я думаю, що це цілком можливо. З’явилися не підтверджені розповіді, але можуть бути інші речі, які ми сьогодні не знаємо. Якщо я маю рацію, вони вийдуть на поверхню. Тоді у Дональда Трампа буде проблема. Бо коли є щось, що пов’язує його з чинним російським керівництвом на якомусь глибокому приватному рівні, то йому доведеться вибирати між його особистими зав’язками та інтересами і майбутнім його президентства”.

Дивіться також: Міноборона США: Росія має намір використовувати збройні сили для встановлення світового порядку.

Всі новини дня

Остін про контрнаступ: «Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати». Відео

«Росія побудувала оборонні споруди вздовж кордону окупованої території. Їм доводиться захищатися на досить значній території. Вони, напевно, не можуть бути сильними, у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваги, які вони можуть використати», - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Глава Пентагону прокоментував здатність ЗСУ прорвати "глибоку оборону" росіян при контрнаступі

Міністр оборони США Ллойд Остін під час візиту до Індії, 5 червня 2023 року. Фото: REUTERS/Anushree Fadnavis

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що західну військову допомогу Україна має використовувати суто "для захисту власної суверенної території".

"Щодо використання нашого обладнання для наступальних операцій на Росію, звісно, ми б заохочували їх цього не робити. А щодо нашої здатності відстежувати та використовувати моніторинг, то ми продовжуємо прогресувати, з точки зору можливостей", - сказав Ллойд Остін.

За словами глави Пентагону, українці дозволяють американській стороні "отримати доступ до тих територій, до яких нам потрібно, і подивитися там, де нам потрібно".

"Ми, звичайно, будемо підтримувати позицію, що обладнання, яке ми надаємо, призначене для захисту їхньої суверенної території, і знову ж таки, ми продовжуватимемо вдосконалювати наші можливості з моніторингу кінцевого використання", - додав міністр оборони США.

Напередодні росіяни заявили, що їм вдалося зірвати великий наступ ЗСУ в Донецькому регіоні. В Україні відкинули ці повідомлення. Міністр оборони США заявив, що залишить за українцями можливість описувати свої військові операції.

"З точки зору опису будь-яких потенційних українських операцій, я б скерував це питання до українського керівництва. Я впевнений, що вони в потрібний момент розкажуть або пояснять, на якому саме етапі вони перебувають в питанні підготовки та виконання будь-якого запланованого наступу", - сказав Остін під час прес-конференції у Нью-Делі, в понеділок, 5 червня.

Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх
Ллойд Остін

Коментуючи "глибоку оборону" росіян, з якою можуть зіткнутися військові ЗСУ під час контрнаступу, глава Пентагону сказав, що українці можуть знайти там слабкі місця.

"Ця оборона у багатьох випадках є глибоким захистом. Ми бачимо кілька ліній укріплень, рови, зуби дракона, підготовлені позиції тощо. У деяких випадках це досить значна підготовка. Але, знаєте, я б сказав, що їм доводиться захищатися на досить значній території. Отже, вони, напевно, не можуть бути сильними у кожному місці. Українці повинні знайти ті точки переваг, які вони можуть, і використати їх", - сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

"Наша мета полягає в тому, щоб зробити все, аби ми забезпечили їх навчанням, платформами та можливостями, щоб вони могли успішно прорватися та маневрувати", - додав глава Пентагону.

Перемога України - в інтересах США та американської національної безпеки – Ніккі Гейлі

Претендентка на посаду кандидатки у президенти від Республіканської партії на перегонах 2024 року Ніккі Гейл

Ніккі Гейлі, претендентка в кандидати у президенти від Республіканської партії США на перегонах 2024 року заявила, що США повинні продовжувати допомагати Україні у війні проти РФ. Її заяви пролунали під час програми на каналі CNN у форматі зустрічі з виборцями в американському штаті Айова.

"Це більше, ніж Україна, це війна за свободу, і ми маємо перемогти. Росіяни порушили їхні свободи…Всі казали, що вони (українці – ред. ГА) протримаються 5 днів, але їхня пристрасність та воля штовхає їх уперед. Ми повинні зрозуміти, що перемога України – це перемога для нас всіх", - сказала Гейлі, відповідаючи на питання, чому США повинні допомагати Україні.

Гейлі назвала Путіна тираном та додала, що якщо Росія вторгнеться в Польщу та країни Балтії, це означатиме світову війну.

"Це про попередження війни. Як попередити війну? Це не те, що ми дамо готівку Україні чи дислокуємо наших солдат в Україну. Ми повинні працювати з нашими союзниками, щоб дати їм (українцям – ред. ГА) обладнання, боєприпаси для перемоги. Тому що коли Україна переможе, це надішле сигнал Китаю щодо Тайваню, це надішле сигнал Ірану, який хоче створити ядерну бомбу, надішле сигнал Північній Кореї, яка випробовує балістичні ракети. Це надішле сигнал Росії, що все скінчено", - сказала Гейлі.

Вона додала, що війна скінчилась би за день, якщо РФ вивела свої війська. Натомість, якщо Україна відступить, ми матимемо світову війну, попередила Гейлі.

Політикиня також розкритикувала позицію щодо війни Росії проти України своїх суперників на кандидатуру від Республіканської партії колишнього президента Дональда Трампа та губернатора Флориди Рона Десантіса.

Як повідомляв Голос Америки, Десантіс раніше назвав російсько-українську війну далекою від сфери інтересів Америки «територіальною суперечкою», щоправда пізніше він сказав, що його оцінки «були неправильно охарактеризовані». «Очевидно, що Росія вторглася - це було неправильно. Вони вторглися в Крим і захопили його 2014 - це було неправильно», - сказав він в інтерв’ю для телепрограми «Пірс Морґан без цензури». Вторгнення Росії в Україну Десантіс назвав великим прорахунком Путіна, який дорого коштуватиме. Десантіс підкреслив, що російський президент «ворожий до США», і заявив, що Путіна треба притягати до відповідальності за злочини війни в Україні.

Інший претендент на посаду кандидата від республіканської партії Дональд Трамп у травні в програмі CNN сказав, що Путін "зробив величезну помилку", коли розв'язав війну проти України. Колишній президент також заявив, що зміг би врегулювати конфлікт між Росією та Україною за добу. Політик, однак, відмовився сказати, чи хотів би він бачити Україну, чи Росію переможцем у війні.

Ніккі Гейлі назвала позиції своїх суперників щодо Росії помилковими. "Ми повинні зрозуміти, що це йдеться про більш глобальні речі. І коли вони говорять, що це територіальний конфлікт, це просто неправда. Говорити, що ми повинні залишатися нейтральними? Це у найкращих інтересах Америки та нашої національної безпеки, щоб Україна перемогла. Ми повинні зробити так, щоб це сталося та завершити це", - заявила Гейлі.

Очікується, що пізніше цього тижня про свій намір брати участь у президентських перегонах 2024 оголосять колишній віце-президент США Майк Пенс та губернатор Нью Джерзі Кріс Крісті.

Найімовірнішим претендентом на вибори від Демократичної партії називають чинного президента США Джо Байдена.

В матеріалі використані джерела CNN

Ріші Сунак про кандидатуру Бена Воллеса на генсека НАТО: користується повагою, особливо через підтримку України  

Міністр оборони Великої Британії Ріші Сунак та міністр оборони України Олексій Резніков. Фото Міністерства оборони України

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прокоментував потенційну кандидатуру британського міністра оборони Бена Воллеса на посаду нового генерального секретаря НАТО.

Пан Сунак відзначив, що Воллеса поважають, зокрема через його позицію із допомоги Україні.

“Я б сказав, що Бен користується широкою повагою серед своїх колег в усьому світі, особливо за ту роль, яку він відіграє в Україні", — сказав глава британського уряду.

Ріші Сунак також додав: “Британія завжди була провідним учасником НАТО... І ми завжди будемо залишатись сильним учасником в НАТО”.

Термін повноважень нинішнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга завершується наприкінці вересня цього року. Оглядачі не виключають, що кандидатуру Воллеса на посаду генсека НАТО прем'єр-міністр Ріші Сунак обговорить із президентом США Джо Байденом під час візиту у Вашингтон пізніше цього тижня.

На саміті з питань оборони у Сінгапурі минулого тижня Бен Воллес заявив, що “шлях України відкритий” для вступу в НАТО.

Сьогодні, 5 червня, Київ відвідує глава МЗС Британії Джеймс Клеверлі. На зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським вони обговорили підготовку до саміту НАТО, який має відбутись у Литві в липні цього року.

Пізніше Зеленський повідомив, що під час зустрічі вони обговорили очікування України від саміту НАТО, просування української Формули миру, підготовку до Лондонської міжнародної конференції з відновлення України.

“Ми дуже вдячні за підтримку, яку Велика Британія надала і продовжує надавати Україні”, - наголосив президент України.

Росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони" на тлі повідомлень про атаки ЗСУ - аналітик ISW

Архівне фото: українські військові в Харківській області

Українські сили зараз ведуть наступальні операції по всьому театру бойових дій, але результат цих атак поки невідомий, вважає експерт Інституту вивчення війни (ISW) Джордж Баррос.

Баррос припустив, що росіяни панічно намагаються визначити "пріоритети оборони", адже повідомлення про напади надходять "по всьому театру бойових дій", а не сконцентровано з певного регіону.

В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.

Напередодні ISW підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей, йдеться в повідомленні аналітиків. Баррос вказує на повідомлення про напади на північному заході, в напрямку Куп'янська, навколо Бахмута, поблизу Авдіївки, на сході Запорізької області, поблизу Волновахи.

"Цю кампанію планували тривалий час, - каже Баррос в інтерв'ю кореспондентці Української служби Голосу Америки Ірині Шинкаренко. - Ми знаємо, що операції з формування для майбутнього контрнаступу України зайняли кілька тижнів. Це нормально. Тож я очікую, що українці матимуть продуктивний літній сезон".

Він висловив переконання, що українці зараз в гарній позиції для наступу: "Бойовий дух українців дуже високий, вони вмотивовані визволяти свої території і протистояти зусиллям росіян, спрямованим на руйнування української державності, ми також знаємо, що Україна оснащена як ніколи".

Як повідомляв Голос Америки, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів відзначив, що Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос.

Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".

Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.

Більше

XS
SM
MD
LG