Спеціальні потреби

Актуально

Західні оглядачі про перемогу Зеленського

Згідно з попередніми даними ЦВК, Володимир Зеленський перемагає на виборах президента України, набираючи близько 73% голосів виборців

Про спадок для Зеленського, неясність наступних кроків та єврейське походження

Світ пильно слідкував за президентськими виборами в Україні. Вони важливі, бо «добре це чи погано, але Україна – це міст, що об’єднує чи роз’єднує, залежно від вашої точки зору, Росію та Захід», – писав оглядач видання Time напередодні другого туру. Радіо Свобода зібрало перші реакції та прогнози від провідних західних оглядачів та політиків на перемогу Володимира Зеленського.

Спадок для Зеленського

Колишній речник ОБСЄ в Україні Майкл Боцюрків вважає, що Володимир Зеленський успадкує величезний список того, що треба зробити для держави, яка перебуває у розпалі конфлікту з Росією, стала однією з найбідніших країн Європи та дає раду тому, що вважається поширеною корупцією. Про це експерт пише на сайті американської телекомпанії CNN.

«Зеленський, швидше за все, насолоджуватиметься надзвичайно коротким «медовим місяцем» для того, щоб довести, що він може вміло втілити свою комедійну, ефірну персону у живого, дихаючого президента зі значними повноваженнями ухвалення рішень щодо закордонних справ, оборони, розвідки і призначення генерального прокурора держави», – вважає експерт.

Окремо Боцюрків наголошує, що визначити, за що саме виступає Зеленський у внутрішній політиці, так само непросто, як і те, за що він виступає у зовнішній політиці, враховуючи підхід до Росії.

«Згідно з російським наративом, з 2014 року Україною керували лідери «нацистсько-фашистського перевороту». Зараз Україна чесно і вільно обрала нового президента, який навіть сам є єврейського походження. Як пояснять це «Спутник» та RT?»,– йдеться у Twitter дописі дослідниці Енн Епплбаум.

Знайти прем’єра й уникнути пасток

Дослідник Королівського коледжу у Лондоні, доктор Александр Кларксон, який спеціалізується на питаннях України, також висловив кілька думок стосовно перемоги Зеленського.

«Порошенко побудував свою репутацію на них [армія, віра та мова], а інших принад у нього не лишилось, щойно ситуація стабілізувалась. Якщо Зеленський зможе знайти прем’єр-міністра або міністрів, які зможуть задовольнити запит на [вирішення проблем на] безпекову та патріотичну тематику, він зможе у майбутньому уникнути електоральних пасток», – написав експерт.

«Президент-єврей»

Ізраїльське видання Haaretz звертає увагу на те, що Зеленський «стане першим єврейським президентом України, що зробить його країну єдиною за межами Ізраїлю, яка має і президента, і прем’єр-міністра євреїв», – йдеться у статті.

«Залежність від радників»

«Робити будь-які прогнози про те, яким буде президент Зеленський, надзвичайно важко, щонайменше через те, що комік говорив у невиразних загальних рисах та уникав будь-якого «підсмаження» від преси під час своєї кампанії», – пише оглядач Девід Стерн у статті для Politico.eu.

Деякі спостерігачі в Україні вказують на те, що Зеленський взяв собі у радники відомих реформаторів – це, мовляв, доказ того, що він буде дотримуватися реформаторського шляху. «Але це компенсує повну відсутність в нього досвіду в українській політиці та з політиками. Зеленський буде залежати від усіх тих, хто шептатиме йому на вухо, і є ознаки того, що боротьба за цей вплив вже почалася», – йдеться у статті.

Йому також доведеться протистояти союзникам Порошенка як в уряді, так і в парламенті, якщо він тільки не виграє більшість на парламентських виборах, вважає автор.

Глобальні тренди

«Перемога Зеленського стане найостаннішою у глобальному тренді, коли політичні аутсайдери «захоплюють» телебачення та соціальні мережі, щоб витіснити непопулярний істеблішмент. Це, ймовірно, вплине і на Росію, та інші пострадянські країни, де лише кілька країн мають демократичну систему, яка б дозволила коміку витіснити чинного президента. І це викликає питання щодо стратегії України в її конфлікті з російським президентом Володимиром Путіним – з яким Зеленський пообіцяв вести переговори, але не уточнив, як саме», – пише оглядач американського видання The Washington Post Антон Трояновський.

Оглядач британського видання The Independent Олівер Керролл зауважує, що кампанія Зеленського уникала будь-яких деталей політичних дискусій, і він не надав ніякої ясності майбутнього напрямку його президентства.

Привітання від західних політиків

Президент США Дональд Трамп зателефонував лідерові президентських перегонів в Україні Володимиру Зеленському і привітав його з перемогою.

А спеціальний представник США з питань України Курт Волкер у Twitter наголосив, що Сполучені Штати Америки продовжать підтримувати Україну.

«Президент [США Дональд] Трамп зателефонував привітати Володимира Зеленського з його перемогою на виборах, а народ України – з мирними та демократичними виборами. Ми продовжимо підтримувати намагання України відновити її територіальну цілісність та протистояти російській агресії», – заявив Волкер.

Він також висловив вдячність Петру Порошенку за мужність у керівництві Україною у важкі часи.

Президент Польщі Анджей Дуда увечері 21 квітня першим із лідерів країн Європи привітав Володимира Зеленського з перемогою. «Президент Анджей Дуда привітав обраного президента України Володимира Зеленського по телефону і запросив його до Польщі», – повідомила в мережі Twitter канцелярія польського президента.

Єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Йоганнес Ган сформулював привітання наступним чином:

«Вітаю народ України із демонстрацією демократичної зрілості і обраним президентом, а Володимира Зеленського ­– з його перемогою. Цей результат є дуже потужним мандатом на більш рішучу боротьбу з корупцією і за звільнення держави від олігархічного впливу».

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, в свою чергу, написав: «Я з нетерпінням чекаю співпраці з вами, щоб продовжити зміцнення зв’язків між Канадою та Україною і створити більше можливостей для людей в обох наших країнах».

Голова Ради ЄС Дональд Туск написав: «Вирішальний день для України. Вільні вибори і мирна зміна влади = сильна українська демократія. Вітаємо Володимира Зеленського. ЄС сповнений рішучості продовжувати свою підтримку».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг: «Вітаємо Володимира Зеленського з перемогою на президентських виборах в Україні. Україна є цінним партнером НАТО і ми розраховуємо на продовження нашої співпраці».

Дивіться також: "Я мрію повернутися додому." Закордонні українці голосують.

"Я мрію повернутися додому." Закордонні українці голосують. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG