Спеціальні потреби

Актуально

Загроза залишається серйозною. Американські експерти про захоплення ЗАЕС російськими військовими

На фото: На цьому знімку, опублікованому Запорізькою АЕС, видно, як яскравий спалахаючий об'єкт приземлився на території АЕС в Енергодарі, Україна, у п'ятницю, 4 березня 2022 року. (AP)

У п’ятницю найбільша атомна електростанція в Європі, Запорізька АЕС, після важких боїв на вулицях міста Енергодара була захоплена збройними силами Російської Федерації. За інформацією Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ), розміщеної на веб-сайті установи, будівлям ЗАЕС було нанесено кілька ушкоджень. А саме: у результаті обстрілів була пошкоджена будівля реакторного відділення енергоблоку № 1 ЗАЕС, два артилерійські снаряди потрапили в район розміщення майданчика Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, від пожежі постраждала будівля учбово-тренувального центру поруч із промисловим майданчиком ЗАЕС.

Чотири з шести енергоблоків Запорізької АЕС перебувають у стані охолодження ядерного палива, йдеться на сайті організації, змін радіаційного стану не зафіксовано, загиблих та поранених серед оперативного персоналу немає.

«Оперативний персонал контролює стан енергоблоків та забезпечує їх експлуатацію», - йдеться у прес-релізі.

У тої же час, попереджає ДІЯРУ, втрата можливості охолодження ядерного палива призведе до радіоактивного викиду у довкілля, що може перевищити за наслідками аварії на ЧАЕС та АЕС Фукусіма-Даїчі.

«Слід нагадати, що окрім шести енергоблоків на майданчику Запорізької АЕС знаходиться сховище відпрацьованого ядерного палива, пошкодження якого внаслідок обстрілів теж призведе до радіоактивного викиду», - підкреслює ДІЯРУ.

Як повідомляє "Интерфакс", представник Міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що радіоактивний фон в районі Запорізької АЕС у нормі. За його словами, персонал Запорізької АЕС продовжує працювати у штатному режимі, обслуговує об'єкти АЕС та відстежує радіоактивну обстановку. У тої же час ДІЯРУ повідомляє, що "ступінь пошкоджень конструкцій та систем цих ядерних установок та їх вплив на безпеку потребує додаткових оцінок", а персонал працює під "тиском озброєних військових РФ, що захопили ЗАЕС".

За словами дослідниці з питань ядерної енергетики "Центру Белфера" Гарвардського Університету Мар’яни Буджерин, безпека сучасних атомних станцій є набагато вищою, ніж була на Чорнобильській АЕС. Кожен реактор захищений залізобетонним укриттям, розрахованим на те, щоб втримати радіацію в середині у разі несправності на станції та встояти від зовнішнього удару. Але до умов війни, коли літають крилаті ракети та по АЕС б’є потужна артилерія, розробники все-таки не готувалися, говорить Буджерин.

«Наразі важко оцінити, як ці структури витримають в таких ситуаціях. Але навіть, якщо укриття є пошкодженим, для того, що були катастрофічні наслідки, ще повинен розплавитися і вибухнути ядерний реактор», - говорить вона.

Дослідниця пояснює, що ядерний реактор - це басейн, в який занурені паливні збірки, які постійно охолоджуються холодною водою, а для цього необхідно, щоб працювали насоси, які качають воду.

«Якщо станеться неполадка в мережі і реактор відключиться від електромережі, є запасні варіанти. Є дизельні генератори, які власне розраховані як аварійний варіант. Знову ж, в умовах повномасштабної війни цілком не виключено, що навіть ці запасні системи можуть бути пошкоджені. Тоді справді вода в реакторах википить, температура підніметься, ці радіоактивні речовини можуть активізуватися і є ризик викиду радіації. І якщо укриття пошкоджене, може відбутися викид великої кількості радіоактивних речовин у середовище», - пояснює дослідниця.

Ричард Вейтц, директор Центру Політично-військового аналізу "Інституту Гудзона" у Вашингтоні, також вказує на те, що безпека нових атомних електростанцій є набагато вищою, ніж була на ЧАЕС, але вона може бути недостатньою в умовах сучасної війни.

«Вони були посилені, щоб краще протистояти терористичним атакам. Була покращена внутрішня безпека, щоб легше ідентифікувати внутрішні загрози, наприклад, саботаж, але вони не призначені для того, щоб витримувати атаку бронебійних снарядів, ракет або будь-яких інших засобів сучасної війни».

Він вказує на небезпеку від потрапляння ракети в атомний реактор та в сховище відпрацьованого ядерного палива.

«Якщо, скажімо, російська ракета влучить у комплекс ядерного реактора, зруйнує захисну оболонку, це призведе до величезного витоку радіоактивних речовин. Наслідки будуть залежати від напрямку вітру. Якщо ракета вдарить в контейнер для зберігання відпрацьованого ядерного палива (деякі з них знаходяться під землею, але принаймні протягом перших кількох тижнів після використання ядерного палива його тримають біля реактора, щоб охолонути), то воно потече в сусідню ріку, яка буде забруднена протягом тривалого періоду часу», - каже він.

Відповідно, до останнього повідомлення ДІЯРУ, за даними метеорологів, вітер у наступні 9 годин (опубліковано в 21:00 за київським часом), буде рухатися на північний схід, у бік Росії.

Додаткове занепокоєння викликає стан персоналу ЗАЕС, говорить Вейтц, які можуть втекти, або мати проблеми зі здоров’ям, втративши можливість належним чином підтримувати роботу ЗАЕС.

З цією тезою погоджується Баграм Нассершаріф, директор "Програми Ядерної інженерії" Університету Род-Айленда.

«Реактори російського типу ВВЕР-1000 (водяний реактор під тиском) були введені в експлуатацію в кінці 1980-1990-х років. Кожен реактор виробляє приблизно 900 мегават електроенергії. Найбезпосереднішою загрозою є їх відключення, що призведе до втрати електроенергії для 5 мільйонів домогосподарств. Вони не повинні становити загрозу радіоактивного викиду, до тих пір, поки персонал там працює».

У п’ятницю, міністри закордонних справ країн Великої сімки закликали Росію припинити атаки, «особливо в безпосередній близькості від українських атомних електростанцій», наголосивши, що збройний напад і загроза цивільним ядерним об'єктам «є порушенням принципів міжнародного права». Раніше Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гросі оголосив ініціативу із досягнення угоди між Україною та Росією для забезпечення безпеки ядерних об’єктів в Україні, яка була підтримана Великою сімкою, йдеться у заяві.

У статті використано матеріали Интерфакс.

Як зустрічають українських біженців у Польщі.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Всі новини дня

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Ця війна має характер геноциду. Висновок звіту експертів щодо дій Росії в Україні

Жінка стоїть перед будинком, пошкодженим нападами в Ірпіні, на околиці Києва, Україна, 26 травня 2022 року.

У п’ятницю, 27 травня, був опублікований звіт Інституту New Lines і Центру з прав людини Рауля Валленберга, який мав дати відповідь на питання, чи має війна Росії в Україні характер геноциду.

У прес-релізі з приводу публікації звіту йдеться, що збирали та аналізували дані три групи експертів: юристи - експерти з геноциду, дослідники відкритих даних і лінгвісти, які змогли скористатися великою кількістю першоджерел, таких як перехоплені повідомлення та свідчення.

«У цьому звіті обґрунтовано робиться висновок, що Росія несе відповідальність як держава за порушення статті II і статті III (c) Конвенції про геноцид, - заявив д-р Азім Ібрагім, директор з особливих ініціатив інституту Newlines. - Звіт також робить висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду і держави зобов'язані запобігати йому, відповідно до статті I Конвенції про геноцид».

Висновки звіту базуються на свідченнях масових вбивств мирного населення, примусових депортацій та антиукраїнської риторики російських чиновників, політиків та журналістів, серед яких й слова Путіна про те, що Україна, на його думку, не має права на існування як незалежна держава.

«Доповідь вказує безпосередньо на Москву, звинувачуючи російських вищих посадовців у організації підбурювання до геноциду та закладання основи для майбутнього геноциду, неодноразово заперечуючи існування української ідентичності», - пише CNN, який отримав ексклюзивний доступ до звіту до його публікації.

За даними мас-медіа, автори надішлють копії звіту до парламентів, урядів та міжнародних організацій по всьому світу.

«Це дуже ретельне та детальне дослідження значної кількості доказів, - сказав CNN Азім Ібрагім , який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту. - Ми бачили, що ця війна має характер геноциду є за своєю природою, з точки зору мови та способу її проведення. Це дуже, дуже зрозуміло».

Організація пише, що це перша доповідь такого роду, але не останнє слово.

Раніше Президент Байден назвав дії Росії в Україні геноцидом, що викликало заперечення з боку Кремля.

У статті використані матеріали CNN.

Дивіться також: Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю

Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:51 0:00

Втрати серед мирного населення в Україні перевищують 4000 осіб – УВКПЛ ООН

Військовослужбовці російських військ проїжджають на танку вулицею повз зруйнований під час війни житловий будинок у місті Попасна Луганської області, Україна, 26 травня 2022 року.

З початку російського вторгнення 24 лютого в Україні було вбито понад 4000 мирних жителів, йдеться в опублікованій у п’ятницю, 27 травня, заяві Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

Справжня цифра, ймовірно, набагато більша, оскільки нема повної інформації щодо втрат на територіях, де йдуть інтенсивні бої, повідомляють у відомстві .

За даними УВКПЛ, яке має десятки спостерігачів у країні, загалом було вбито 4031 людина, у тому числі майже 200 дітей. Найбільших жертв зазнали підконтрольні уряду території Донецької та Луганської областей: 2145 загиблих, 2132 поранених.

Більшість зафіксованих втрат серед цивільного населення, повідомляє УВКПЛ, була спричинена застосуванням вибухової зброї з широкою зоною впливу, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та повітряні удари.

Росія називає розв’язану нею війну «спецоперацією» та заперечує напади на мирних жителів .

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG