Спеціальні потреби

Актуально

«Не про переговори мають говорити американці, а про вдячність українцям». Три експерти про те, чому мирні переговори з Росією не на часі

У час, коли свобода у світі відступає, українці платять за неї непомірну ціну, каже оглядач Washington Post. Президентське подружжя Зеленських вшановує пам'ять «Небесної сотні» у Києві, 21 листопада 2022 року. (Прес-служба президента України. REUTERS)

Все більше впливових американських коментаторів говорять, що заклики натиснути на Україну, щоб вона почала мирні переговори з Росією, є помилковими, непродуманими і небезпечними.

Поступитися територією для України означає покинути людей і надію на справедливість – Фінкель

Як пише автор коментаря, що його вміщує газета Los Angeles Times, «заклики з боку голови Об’єднаного комітету начальників штабів, прогресивних членів Конгресу та провідних учених у сфері міжнародних відносин», що за деякими даними, знаходять певне розуміння в адміністрації Джо Байдена, є «небезпечною ідеєю».

Вибір стоїть між кривавою війною та не менш кривавим миром, який сам по собі призведе до ще більшого протистояння
Юджин Фінкель

Юджін Фінкель, доцент кафедри міжнародних досліджень Університету Джонса Гопкінса, каже, що зрозуміло, що до цього підштовхують побоювання ядерної ескалації між Росією і НАТО, але такі заклики є «наївні та непрактичні».

«В Україні вибір є не між дорогою, кровопролитною війною та дипломатією. Вибір стоїть між кривавою війною та не менш кривавим миром, який сам по собі призведе до ще більшого протистояння», – каже Фінкель і додає, що потрібно усвідомити, що «не всі військові проблеми мають політичні рішення».

Ні українці, ні росіяни зараз не готові поступитися територією заради миру, і громадська думка в жодній з країн цього не підтримує, каже Фінкель. Але найгірше для українців, що в обмін на перемир’я вони будуть змушені поступитися не лише територією, але і людьми.

Все більше експертів вважають, що російське насильство в Україні є геноцидом, і Конгрес зараз розглядає резолюцію, яка підтверджує це визначення
Юджин Фінкель

І це в той час, коли, як каже оглядач, практично в кожному населеному пункті, звільненому Україною, знаходять докази влаштування катівень, масштабного сексуального насильства, вбивств мирних жителів, зникнень людей та незліченних інших злочинів.

«Все більше експертів вважають, що російське насильство в Україні є геноцидом, і Конгрес зараз розглядає резолюцію, яка підтверджує це визначення», – нагадує Фінкель. Тому кровопролиття таке перемир’я не зупинить, а лише позбавить українців права на досягнення справедливості. Крім того, каже оглядач, таким чином і США відступляться від своїх зобов'язань, які вони разом з іншими державами взяли на себе, ратифікувавши Конвенцію про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Фінансовий аргумент, на думку Фінкеля, також слабкий. Союзники України з початку російського вторгнення витратили на підтримку України понад 100 мільярдів доларів. Але ця сума, каже Фінкель, блідне у порівнянні з тим, скільки коштуватиме повоєнна реконструкція України. Якщо Росія вийде з конфлікту з мирною угодою, то навряд чи вона візьме участь у повоєнній реконструкції України, тож всі витрати впадуть на плечі Заходу, нагадує Фінкель.

Крім того, оглядач нагадує, що президент Росії Володимир Путін так багато говорив про те, що України як держави не існує, і так багато не виконував своїх обіцянок, що жоден український лідер не повірить, що замість того, щоб жити в мирі, у Москві не готуватимуть нового нападу. Тож, «замість того, щоб зупинити кровопролиття, будь-яка передчасна дипломатична ініціатива лише посіє насіння майбутньої війни», вважає Фінкель.

Дії Путіна свідчать, що він вважає, що він війну ще не програв – Каган

Інший експерт, Фредерік Каган колишній професор військової історії Військовій академії США у Вест-Пойнті, також вважає, що переговори не зупинять війну, а лише поставлять її на паузу. У статті для проекту назвою Critical Threats Американського інституту підприємництва, він нагадує, що вторгнення цього року є лише продовженням попередньої агресії, що розпочалася у 2014 році та була відкладена двома попередніми «перемир’ями». На його думку, конфлікт взагалі не має розв’язки, «поки в Кремлі править путінізм».

Як каже Каган у статті, що адресована політикам, фахівцям з розвідки та військовим, а також зацікавленій громадськості, у 2014-му Путін захопив Крим і частину Донбасу, які в нього ніхто реально дивлячись на світ, не збирався відбирати. Але Кремлю було цього мало. Тож пропонуючи Путіну повернутися до територій до лютого 2022 року означає, що приблизно 100 тисяч загиблих і поранених росіян були принесенні в жертву для того, щоб отримав те, що і так вже мав, вважає Каган.

Це не просто якісь українські території десь на сході. Це території, які Україна має повернути, щоб вижити як незалежна держава перед постійною загрозою нової російської агресії
Фредерік Каган

З іншого боку, Каган каже, що аргумент, що Україна перемагає і тому зараз добрий час вести переговори з позиції сили, також не витримує критики. Україна, на його думку, має переваги, але аж ніяк не домінуючу позицію. Дії Путіна, на думку Кагана, свідчать, що він вважає, що він війну ще не програв – він все ще планує повернутися на території Херсонщини і тим більше Запоріжжя, які він оголосив анексованими. Особливо тому що він досі контролює Запорізьку АЕС та важливе місто Мелітополь, з якого можна починати новий наступ на інші українські території.

З точки зору України, заморозити конфлікт на нинішній лінії означає залишити важливу частину видобувної та переробної промисловості України в руках Росії. Підприємства зосереджені на сході навколо міст у Донецькій та Луганській областях, мають життєво важливе сполучення через Маріуполь, порт на Азовському морі, який також є в руках росіян. Вони разом становили значну частину української економіки до 2014 року, і віддавати їх Росії означає, на думку Кагана, означає приректи Україну на постійну економічну залежність від допомоги міжнародної спільноти.

«Це не просто якісь українські території десь на сході. Це території, які Україна має повернути, щоб вижити як незалежна держава перед постійною загрозою нової російської агресії», – каже аналітик.

І нарешті, каже Каган, Путін не напав на Україну, щоб здобути території, він просто не може жити з уявленням, що Київ не є під контролем Росії. На цьому будується його ідеологія, і ні в силах ані Києва, ані Заходу змінити його амбіції. Єдине, що Київ і його союзники можуть змінити, каже Каган, це – «створити реальність, в якій навіть Путін зрозуміє, що він не може воювати», бо йому не вистачає можливостей продовжувати війну, навіть якби він і хотів.

Для цього, на думку Кагана, потрібно допомогти Києву звільнити ті території, які допоможуть йому вистояти, зміцніти і врешті перемогти.

«Україна повинна спочатку встановити військові факти на території, яка їй потрібна для виживання, а вже потім, за підтримки партнерів, звернутися до Росії, щоб закріпити ці факти в дипломатичній угоді», – вважає Каган.

У День подяки оглядач Washington Post вдячний українцям

Інший оглядач, автор колонок у впливовому щоденнику Washington Post Макс Бут, взагалі вважає, що зараз час говорити не про переговори, до яких американці мають схилити Україну, а про вдячність американців українцям за те, що вони воюють «і за нашу свободу також». У час, коли напередодні Дня подяки американці замислюються над ідеєю вдячності, Бут каже, що хоче подякувати українцям.

Вони борються за універсальні принципи, втілені у нашій власній Декларації про незалежність
Макс Бут

Оглядач нагадує, що у світі вільних країн стає дедалі менше, і у вільних країнах, за підрахунками «Дому свободи» живе тільки 20% людства, тому потяг українців до свободи, який вони демонструють впродовж принаймні кількох десятиліть, заслуговує на повагу і вдячність, вважає Бут.

«Вони борються за універсальні принципи, втілені у нашій власній Декларації про незалежність», – каже оглядач.

Українці, каже Бут, борються за свою державу, як боровся перед тим Джордж Вашингтон, Симон Болівар, чи Джузеппе Ґарібальді, це – той сталий ліберальний націоналізм. Але зараз він «включає і російськомовних і україномовних, і гетеросексуалів, і представників ЛГБТ-громади, і чоловіків, і жінок, і православних, і католиків, і мусульман, і юдеїв».

«Мало не чудом є те, що після того як в Україні під час Голокосту загинуло майже 1,5 мільйона євреїв, президентом і міністром оборони України є євреї, які демонструють надихаюче лідерство посеред жахливої боротьби», – наголошує Бут.

Україна, як нагадує Бут, платить непомірну людську та економічну ціну – він цитує генерала Марка Міллі, який вважає, що загинуло, чи було поранено близько 100 тисяч військових і 40 тисяч цивільних, 7,8 мільйона українських біженців виїхали до європейських країн, 6,5 мільйона стали біженцями у власній країні, 2,8 мільйона були депортовані до Росії, чи виїхали туди самі. А ВВП країни впало на 32%, більше, ніж у США під час Великої депресії. І попри це українці не відмовляються від своєї боротьби, каже Бут, понад 90% українців вважають, що перемога має включати звільнення всіх територій, включно з Кримом.

Оглядач Washington Post каже, що США надали чималу допомогу Україні – майже 66 мільярдів доларів з часу російського вторгнення, «це – велика сума, але це лише 0,3% американського ВВП». При цьому американці, на його думку, не жертвують, а інвестують у свою власну безпеку та безпеку союзників. Якщо українці переможуть, а вони, на думку Бута, вже перемагають, вони дадуть поштовх для просування свободи по цілому світу, демократи будуть святкувати, а диктатори принишкнуть.

«Українці показують, якою дорогоцінною є свобода. І я їм за це безмежно вдячний», – каже оглядач на закінчення своєї статті, що вийшла напередодні Дня подяки у США.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG