Спеціальні потреби

Актуально

«Росія не визнає ні релігійної свободи, ні свободи взагалі» – баптистський пастор Ігор Бандура. Слухання в Гельсінській комісії США

Пошкодження всередині української православної церкви в селищі Ясногородка, на околиці Києва, де українська армія зупинила просування російських військ. Україна, 25 березня 2022 року. (AP Photo/ (AP Photo/Rodrigo Abd)

У своїй агресії проти України Росія переслідує представників релігійних громад, які не є лояльними окупаційній владі та Російській православній церкві (РПЦ), вона руйнує церкви, ув’язнюює, катує та вбиває багатьох священників і правозахисників. Під каток репресій російської окупаційної влади потрапляють також і представники нехристиянських релігій – мусульмани та євреї, наголосили свідки під час слухань в американському Конгресі.

Виступаючи на засіданні Гельсінської комісії США 27 квітня, вони наголосили, що війна проти України, є нападом на релігійну свободу, якою пишаються українці впродовж всієї історії незалежної України. При цьому, режим президента Росії Володимира Путіна використовує РПЦ для виправдання своїх дій, створення ідеології «русского мира» та для консолідації своєї влади всередині країни та за кордоном, заявили свідки та американські законодавці на слуханнях минулого тижня.

Голова Комісії з безпеки та співпраці в Європі, також відомої як Гельсінська комісія, Джо Вілсон, нагадав, що очільник РПЦ Патріарх Кирил підтримав і брагословив вторгнення Путіна в Україну, прирівнявши його до захисту православної віри. В результаті виникла не лише загроза свободі визнання своєї віри, але і фізична загроза для релігійних діячів, сказав він.

«Війна зробила життя небезпечним для багатьох християн на окупованих територіях України, які не тільки повинні турбуватися про свою фізичну безпеку, але й про захист інших свобод, включаючи право вірити та відправляти релігійні обряди згідно з власною совістю», – сказав Вілсон.

Окупаційна влада використовувала різні тактики, щоб позбавити віруючих права сповідувати свою віру, наголосив Вілсон. Деякі релігійні групи, не схвалені окупаційним урядом під керівництвом Росії, фактично забороняли, а їхні релігійні матеріали знищували, сказав Вілсон на початку дискусії.

Наших священників викрадають і переслідують, їх змушують приєднуватися до Московського патріархату та співпрацювати з окупантами
Митрополит Епіфаній

Звертаючись до присутніх через відео-звернення, голова Православної церкви України (ПЦУ) Митрополит Київський і всієї України Епіфаній сказав, що на окупованих територіях священників ПЦУ переслідують, а церкви грабують.

«Наших священників викрадають і переслідують, їх змушують приєднуватися до Московського патріархату та співпрацювати з окупантами. Майно релігійних громад захоплюють і використовують для потреб окупантів», – сказав митрополит Епіфаній.

РПЦ перетворилася на «інструмент пропаганди та гібридної агресії» – митрополит Епіфаній

Він наголосив, що Московська патріархія на чолі з патріархом Кирилом не просто співпрацює з російською державою, а стала частиною державного апарату Росії, на який покладено функцію «керування і контролю релігійного життя не лише в Росії, але на території поширення російської церкви». Ця загроза є актуальною не лише для України, але і в Америці, наголосив митрополит Епіфаній.

«Спекулюючи на консервативних цінностях, через цю патріархію Кремль прагне використовувати в якості союзників і партнерів різні середовища, зокрема і в Америці. Московська патріархія в релігійному вимірі є тим, чим є агенція Russia Today в інформаційному просторі, тобто інструментом пропаганди та гібридної агресії», – попередив митрополит Епіфаній і закликав вільний світ разом з Україною реагувати на ці виклики.

Високопоставлений член Гельсінської комісії Стів Коен висловив занепокоєння щодо використання режимом Путіна державної православної церкви для досягтнення своїх цілей в Україні. Він сказав, що не знає людини, яка була б по-справжньому релігійною, і «яка б виступала за вбивство своїх співгромадян, потурала зґвалтуванням дітей і жінок, а також діяльності, яку Путін провадив в Україні та інших країнах».

"Вони далекі від релігійності, вони є антитезою релігії", - сказав Коен.

Як скзав, відповідаючи на запитання конгресменів, Митрополит Білоцерківський ПЦУ Євстратій (Зоря), який долучився до слухань телефоном з України, жоден високопоставлений священник, пов’язаний з Російською православною церквою за кордонами Росії, у Європі, Північній Америці, чи будь-де у світі, не підніс свого голосу протесту проти російської агресії в Україні. Щодо священників нижчого рангу, то ті, які насмілилися висловитися проти війни, були покарані. Такі випадки були у Литві та Нідерландах, сказав митрополит Євстратій.

Знищення церков, священників, громад

Учасники слухань також навели дані досліджень про захоплення релігійних споруд в Україні, пограбування, знищення святинь та релігійної літератури, яку представники російської влади вважають «пропагандистською літературою», а також використання релігійних об’єктів як російських військових баз або для прикриття вогневих позицій російських військ.

За словами свідків, російські війська та окупаційна влада знищують не лише фізичний релігійний ландшафт в Україні, а і людський – зникають цілі етно-релігійні громади. Наприклад, Грецька православна громада у Маріуполі та на півдні Донецької області, унікальна етнічна меншина, яка проживала там протягом сотень років, майже повністю знищена.

Єврейська меншина, хоч і не була офіційно ціллю знищення, значно зменшилася – десятки тисяч євреїв були змушені виїхати, а сотні загинули, кажуть свідки. Ця громада, за словами своїх лідерів, не відновить свою чисельність.

Особливого утиску зазнає корінне населення Криму, кримські татари, які є переважно мусульмани–суніти, наголосили учасники слухань.

Протестанти опинилися перед загрозою фізичного знищення

Присутній на засіданні у Вашингтоні пастор Ігор Бандура, віце-президент Союзу баптистів України з міжнародних справ, сказав, що представляє близько 6000 церков, які діють на території України і є найбільшою групою протестантських церков у Європі.

Він наголосив, що попри війну Україна залишається країною релігійної свободи на всіх територіях країни, крім тих, які є окуповані російськими військами. Пастор Бандура нагадав, що в самій Росії немає релігійної свободи, і що не лише РПЦ, але і всі значні російські релігійні організації підтримали війну проти України.

У своєму свідченні представник протестантських церков нагадав, що на території України переслідування протестантських священників і громад почалося ще з окупації Криму та частин Донецької та Луганської областей в 2014 році. Зокрема, на окупованій Луганщині, нагадує пастор, «представників баптистських церков та свідків Єгови проголосили терористичними організаціями з усіма відповідними наслідками».

За словами пастора Бандури, російські репресії змусили багатьох протестантів втекти, а ті українські протестанти, що залишилися під владою Росії, яка не визнає ні релігійної свободи, ні свободи взагалі, опинилися перед загрозою своєму фізичному існуванню.

Посилаючись на дані, які зібрав український Інститут релігійної свободи, він сказав, що станом на початок лютого 2023 року, в Україні було зруйновано повністю, або частково, майже 500 релігійни споруд, духовних навчальних закладів та святинь. Більшість із них на території Донецької області, а також Луганської, Київської, Херсонської та Харківської. Лише баптисти втрати близько 200 релігійних споруд на окупованих територіях, сказав Бандура.

Митрополит Української греко-католицької церкви Борис Ґудзяк у своєму свідченні, яке було передано комісії, і копія якого є у розпорядженні Голосу Америки, сказав, що російські війська не щадять навіть релігійних споруд, пов’язаних з церквою, що зберігає єдність з Московським патріархатом.

«Найбільше від російської агресії постраждали церкви (пов’язані з Московським патріархатом) – принаймні 143 знищено або пошкоджено. Наприклад, Святогірська Лавра, чернечий оплот російського православного впливу на сході України, зазнав серйозних обстрілів і пошкоджень. Велика кількість цивільних вбиті окупантами на сході України є охрещеними членами юрисдикції Московського патріархату», – зауважив він.

Згідно з даними папського нунція у Києві, у східних регіонах під окупацією немає жодного католицького священика, римського чи грецького обряду, які залишаються активним
Митрополит Борис Ґудзяк

«У міжнародному масштабі деякі консервативні християни вважають Путіна захисником християнських цінностей і православної віри. Чи можете ви захищати цінності, вбиваючи їхніх носіїв?» – запитує митрополит Ґудзяк.

Говорячи від імені церкви з найдовшою історією переслідувань з боку імперської, радянської і тепер неоімперської російської влади, він сказав, що «згідно з даними папського нунція у Києві, у східних регіонах під окупацією немає жодного католицького священика, римського чи грецького обряду, які залишаються активним».

«Усім їм довелося виїхати, їх заарештували або вони переховуються», – зазначив у своєму письмовому свідченні Борис Ґудзяк, Архиєпископ Філадельфійський і митрополит для українських єпархій у США.

Двоє священників УГКЦ з Бердянська, Іван Левицький та Богдан Гелета, обидва члени св Ордену Редемптористів, були ув’язнені в листопаді 2022 року, і їх місцезнаходження залишається невідомим, нагадав митрополит Борис Ґудзяк.

Вбивства і переслідування священників – частина політики окупації – свідки

За словами пастора Ігоря Бандури та інших свідків, намагаючись придушити український спротив на окупованих територіях, російські війська цілеспрямовано вишукують місцевих священників як лідерів громад і намагаються шляхом залякувань, шантажу та тортур змусити їх до співпраці, близько 30 священників різних конфесій було вбито.

Митрополит Білоцерківський ПЦУ Євстратій (Зоря) сказав, що ці вбивства не були виипадковістю, бо вони є частиною російської окупаційної політики.

«Коли російські війська заходять у певний населений пункт, вони шукають, хто є лідером місцевої громади – політичні лідери, як місцевий мер, бізнес-лідери, як власник бізнесу в цьому місті та релігійні лідери», – каже митрополит Євстратій.

Спираючись на досвід священників з Київщини, він говорить, що ідея полягає у тому, щоб змусити місцевих лідерів колаборувати з окупаційною владою, а якщо вони відмовляються, знищити їх, щоб посіяти атмосферу страху.

«Я знаю від інших священиків з окупованих територій, що росіяни одразу намагалися знайти, викрасти та змусити лідерів місцевої церкви бути колабораціоністами. І це не випадковість, це загальний план, який полягає у тому, щоб створити атмосферу страху. Бо якщо така поважна людина в місцевій громаді не захищена від російського переслідування, тот ніхто з вас, місцеві жителі, не буде мати реального захисту від нової влади», – пояснив митрополит Євстратій.

Разом з тим, свідки під час своїх виступів відзначили безпрецедентний ступінь солідарності українців в опорі російській агресії. Завдяки рокам співпраці та широким горизонтальним зв'язкам в українському суспільстві представники різних конфесій надають допомогу одне одному, не зважаючи на релігійні відмінності.

Вони також наголошували, що повернення релігійних свобод на окупованих ттериторіях українці пов'язують лише з поверненням під контроль України усіх українських територій.

Як повідомляв Голос Америки, керівники Гельсінської комісії, Вілсон і Коен були серед законодавців Палати представників, які наприкінці квітня подали Резолюцію про перемогу в Україні, двопартійну резолюцію, яка зазначає, що перемогою України має вважатись повне повернення під контроль Києва території України в міжнародно визнаних кордонах 1991 року.

За словами Вільсона, українська перемога «єдиним шляхом до миру», а Коен додав, що українська перемога "також критична для Сполучених Штатів", бо «Українська боротьба – це наша спільна боротьба».

Конгресмени закликали озброїти Україну, «щоб майбутній контрнаступ міг виправдати очікування, і щоб Україна могла виграти війну якомога швидше».

Комісія з безпеки та співробітництва в Європі, також відома як Гельсінська комісія, є незалежною урядовою агенцією США, створеною в 1976 році, для контролю та заохочення дотримання Гельсінкських угод. У часи холодної війни між Радянським Союзом і Західом Гельсінська комісія майже півстоліття стежила за дотриманням СРСР Гельсінських угод, особливо щодо прав людини, чим допомагала багатьом радянським дисидентам, у тому числі релігійним діячам.

Всі новини дня

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес під час інтерв’ю з журналістокою української служби «Голосу Америки», Катериною Лісуновою. 

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?

"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, -  такою є природа війни". 
Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі

А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.

Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».
Сенатор-демократ від Нью-Джерсі Боб Менендес, під час інтерв’ю українській службі «Голосу Америки».

"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.

Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.

Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Айдахо, Джим Ріш, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.

Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".
Сенатор-демократ від штату Меріленд, Бен Кардін, під час інтерв'ю українській службі "Голосу Америки".

"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.

Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Джон Рікеттс, під час інтерв’ю з українською службою «Голосу Америки».

Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.

Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.

Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі - на прес-конференції в Австрії щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Фото: AP/Lisa Leutner

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.

"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.

Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".

В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.

“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.

“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.

Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".

Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.

1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.

Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.

Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви

п

Більше

XS
SM
MD
LG