Спеціальні потреби

Актуально

Тривала війна не заважає Україні та Росії торгувати – Newsweek

Москва вже чотири роки веде гібридну війну на сході України, в якій було вбито більше 10 300 українців, однак економічні зв’язки між двома країнами зміцнюються. Про це пише український кореспондент Daily Signal Нолан Пітерсон в статті “Попри тривалу війну один з одним, торгівля між Україною та Росією триває", що була передрукована в Newsweek.

Поставки російських товарів до продуктових магазинів Києва не припиняються, потяги все ще ходять з Києва до Москви, зазначає журналіст.

Минулого року бойові дії на сході України посилились, однак, двостороння торгівля між Росією та Україною, за даними НБУ, зросла приблизно на третину за період з січня по листопад. Імпорт з Росії до України зріс на 38,6%, а український експорт до країни, офіційно визнаної українським парламентом "країною-агресором", збільшився на 11,6 відсотка.

Складна мережа геополітичних та економічних інтересів поєднує дві пострадянські країни попри фактичну війну, зазначає видання.

"Ці торговельні тенденції одразу не зникають", - сказав Марсель Ван Герпен, директор голландського аналітичного центру Cicero Foundation в коментарі Daily Signal.

Ван Герпен критично оцінив пасивну позицію українського уряду з цього питання: "український уряд є пасивним, і, як видається, задоволений, що загальні обсяги торгівлі (з Росією) знизились протягом останнього року, а торгівля з ЄС зростає після підписання угоди про вільну торгівлю". "Однак, - заявляє Ван Герпен, - пасивність може бути небезпечною ... збільшення агресії на Донбасі має супроводжуватись, щонайменше, економічними санкціями".

Торгівля між Україною та Росією зросла приблизно на стільки ж, як і торгівля України з ЄС, згідно з даними Державного комітету статистики України.

"Мене не дивує зростання українсько-російської торгівлі", - заявив директор Центру зовнішньо-політичних досліджень Heritage Foundation Люк Коффі. “Війна триває вже четвертий рік, лінія фронту залишається стабільною і місцеві торговельні зв’язки між двома країнами, ймовірно, поновлюються", - зауважив дослідник.

Продовження відносин України та Росії є особливо болючим питанням для бойових ветеранів та військових, які проводять четверту зиму в окопах під російським артилерійським вогнем.

"Україна не мусить торгувати з агресором, навіть якщо це погано для економіки", - переконаний бойовий ветеран Михайло Притула, який провів рік на передовій на Донбасі.

Зі свого боку, виступаючи перед ЗМІ 11 січня, президент Росії Путін схвально відгукнувся про посилення торгівлі. "Це гарний знак, що у нас є фундаментальні можливості поновлення торгівлі", - наголосив він.

Все ж, через війну, Україна, хоч і повільно, але намагається зменшити зв’язки з Росією. Так, в грудні 2017 року, Київ оголосив, що постачання ядерного палива тепер здійснюється 50 на 50 Росією та американською компанією Westinghouse. Ще в 2015, 95% ядерного палива Україна отримувала з Росії, наголошує видання.

Після початку війни, Україна заборонила військовий експорт до Росії і тепер провідну позицію в імпорті українських товарів військового призначення займає Китай, який в 2016 році закупив військових товарів з України на 90 мільйонів доларів.

Нещодавно, літакобудівельне підприємство "Антонов" представило свій транспортний літак An-132D, вироблений без поставок частин з Росії.

А от в сфері енергетики, співпраця зростає. Після двох років без поставок російського газу, НАК "Нафтогаз" оголосив про плани розблокувати поставки від "Газпрому" через вигідну ціну, запропоновану цією компанією. Зростає також і транзит російського газу через Україну. А в грудні Україна зняла санкції з російського постачальника вугілля "Южтранс", одного з найбільших постачальників антрациту до України.

Дивіться також: Час-Тайм. Тіллерсон: США проти проекту газопроводу Північний потік 2

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG