Спеціальні потреби

Актуально

Як працює місцева влада у США: система, обов'язки, зарплати

Палата делегатів в Капітолії Мериленду

Сполучені Штати - найдовша існуюча федерація у світі. Федералізм надає широкі повноваження урядам на місцях, адже їм видніше, як ефективніше вирішувати власні проблеми. Ця форма правління розбиває владу на багато рівнів і робить її ближчою до народу. Також, принаймі у США, захищає від узурпації влади, оскільки місцеві органи діють незалежно.

Журналісти "Голосу Америки" дізнались як працює система на прикладі штату Мериленд. Допомагав їм народжений в Києві депутат місцевого парламенту.

Вузькі вулички, бруківка, будинки із червоної цегли. Це старовинне – як для Америки – місто Аннаполіс, 370 років тому тут було одне з перших поселень британських колоністів і одна з ранніх столиць США. Зараз тут живе лише сорок тисяч людей, але це – столиця штату Мериленд.

Місто Аннаполіс, штат Мериленд, США
Місто Аннаполіс, штат Мериленд, США

Саме з будівлі Капітолію в Аннаполісі починається історія американської демократії. Коли генералу Джорджу Вашингтону запропонували стати королем країни, що нещодавно здобула незалежність від Великої Британії, він відмовився – і поїхав у свій маєток, вирощувати картоплю.

Влада штатів працює за моделлю центрального уряду. Є законодавча, виконавча й судова гілки. У Капітолії Мериленда, як і у Вашингтоні, засідає двопалатний парламент – Сенат і Палата делегатів. Екскурсію будівлею для нас проводить Кірил Рєзнік, уродженець Києва, який уже 10 років обіймає тут посаду делегата.

Кірілл Рєзнік
Кірілл Рєзнік

"Це Палата делегатів, тут ми голосуємо за нові законопроекти", - пояснює Кірил Рєзнік​. "Зелена кнопка для «так», червона для «ні», жовта для «утримався», сіра – щоб змінити голос до того, як його зарахують, а синя – щоб викликати помічників, це місцеві старшокласники. Їх можна попросити принести кави, роздруківку або передати комусь у залі записку".

Кнопки для голосування
Кнопки для голосування

​"Я не зобов’язаний приходити. Але виборці мене не переоберуть, якщо я не буду виконувати свою роботу. Просто не проголосують (за мене). Щодня приходять майже всі, хіба що хтось захворів чи виникла сімейна необхідність", - розповідає делегат.

Утім, на відміну від Конгресу США, депутати штатного рівня збираються лише на одну сесію, що триває 90 днів на рік. За Конституцією Мериленду, протягом цього часу делегати й сенатори мають приходити на роботу щодня. За прогули – не штрафують. Діє інша мотивація.

Протягом сесії, законодавці повинні вирішити всі бюджетні питання. Лише федеральний уряд може мати бюджетний дефіцит, якщо ж він стається у штатах, вони повинні скорочувати витрати або позичати гроші. Цього року бюджет Мериленду склав 44 мільярди доларів. Ці гроші народні обранці розподіляють на інфраструктуру, системи освіти і охорони здоров’я, ведення бізнесу, соціальні програми.

Палата делегатів
Палата делегатів

Мериланд, як й інші штати, отримують фінансування від федерального уряду під різні проекти. Інколи, ці гроші можуть стати важелем впливу на штатних законодавців, щоб ті приймали відповідні законопроекти.​

"Наприклад, федеральний уряд ухвалив закон про доступні медичні послуги. Для того, щоб змусити штати також ухвалили цей закон, вони можуть змінити їм дотації. Інший приклад – імміграція. Це завдання федерального уряду, але вони хочуть, щоб ми допомагали їм виконувати імміграційні закони. Каліфорнія, Мериленд, голосують за закони, що не дозволять поліцейським сприяти федеральному уряду. Ми кажемо: це не наша робота", - розповідає Рєзнік.

Законодавства штатів часом суттєво відрізняються. Наприклад, найвища міра покарання у Мериленді – довічне ув’язнення, а от у сусідніх Пенсильванії та Вірджинії є смертна кара. Відмінності є навіть на побутовому рівні. У Мериленді встановлено більше відеокамер фіксації порушень на дорогах, ніж у сусідній Вірджинії. Також, там обмежений продаж алкоголю у супермаркетах.​

"Мериленд має дуже багато заборон, пов’язаних із алкоголем. Його заснували як релігійний штат. З часів «сухого закону», коли алкоголь був заборонений, ми так і не змінили повністю законодавство. Власне, я у групі законодавців, які намагаються змінити систему. Але багато людей хочуть залишити все, як є. Маленькі алкогольні крамниці не хочуть, щоб спиртне продавалось у продуктових магазинах, бо тоді їх витіснять із бізнесу", - каже делегат.

Кірілл Рєзнік під час інтерв'ю
Кірілл Рєзнік під час інтерв'ю

За три місяці роботи на рік делегати штату Мериленд отримують стільки ж, як у середньому секретар або менеджер середньої ланки.

"Зарплата законодавця – 50 тисяч доларів у рік. Спікери Палати делегатів і Сенату отримують на 12 тисяч більше. Але ми всі – законодавці на півставки. Тому зарплати низькі. Передбачається, що ми всі маємо інші джерела доходу, основну роботу. Ми самі встановлюємо собі зарплату. Але це завжди політично складне рішення, тому що це гроші платників податків", - каже Кірілл Рєзнік.

Утім, штатні законодавці мають пільги держслужбовців: безкоштовне медичне страхування та достатньо високу пенсію. У політику Рєзніка привело не це, а його вроджена політична активність і зокрема його походження – адже він народився ще в радянській Україні і в чотири роки з батьками емігрував до США.​

"Я ніколи у житті не пропустив голосування у своєму житті. Це те, що завжди було в мені, це те, що мої батьки плекали у мені. У них не було такої можливості у СРСР, і коли ми приїхали сюди, вони зробили все, щоб дати мені зрозуміти, що це привілея – мати можливість брати участь у демократичному процесі своєї країни", - каже делегат.

Дивіться також: Що таке праймеріз у США? Пояснює законодавець українського походження

Що таке праймеріз у США? Пояснює законодавець українського походження. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG