Спеціальні потреби

Актуально

Миротворці ООН на Донбасі: Фантазія чи реальність? Розмова з постпредом України при ООН Єльченком

Єльченко відверто відповів, наскільки реалістичним є розміщення миротворців ООН на Донбасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Єльченко відверто відповів, наскільки реалістичним є розміщення миротворців ООН на Донбасі. Відео

У вівторок, 29 травня, в Нью-Йорку відбудеться засідання Ради Безпеки ООН, присвячене ситуації в Україні, в якому візьме участь міністр закордонних справ України Павло Клімкін. За кілька днів до цього заходу кореспондент "Голосу Америки" Тетяна Ворожко поспілкувалася з постійним представником України при ООН Володимиром Єльченком про те, чого очікувати від засідання, та чи реалістичною є ідея про розміщення миротворців ООН на Донбасі.

Дипломат скептично поставився щодо можливого прогресу у припиненні російської агресії на сході України та повернення Криму в результаті цього засідання. Втім, сказав він, важливо підняти ці питання та, можливо, почути як еволюціювали погляди партнерів України.

Має відбутися хоча би обговорення, хоча би обмін думками

«Це буде перше засідання саме з українського питання з лютого 2017-го року, коли ми головували в Раді Безпеки. Звичайно, нам під час свого головування було набагато простіше винести це питання на обговорення. … Ми вдячні польському головуючому, який погодився з аргументами на кшталт того, що це все-таки серйозний конфлікт, конфлікт по суті в центрі Європи і таке враження, що Раду Безпеки це не хвилює. Має відбутися хоча би обговорення, хоча би обмін думками. Може, є еволюція в позиціях наших партнерів. Нам це важливо знати, тим більше за умов, коли в рамках так званого треку між Волкером і Сурковим фактично нічого не відбувається. Вони не зустрічалися з кінця січня цього року».

Жодного конструктиву від російської делегації дипломат не очікує, але передбачає жваву дискусію. Ідея, яка підніматиметься на засіданні та над реалізацією якою працює Постійне представництво України при ООН, - формування миротворчої місії ООН на Донбасі.

Основна перешкода, яка стоїть на заваді навіть обговоренню цієї ідеї, - поведінка Росії. Зараз російські дипломати знаходять причини взагалі про це не говорити, каже Єльченко.

Я думаю, що до середини літа нам навряд чи слід чекати початку роботи над мандатом такої операції

«Спочатку, напередодні виборів президента, вони говорили, що повернуться до цього питання після виборів. Потім була версія про інавгурацію Путіна, мовляв, зараз це не на часі, бо це - складне політичне питання, яке буде мати якісь внутрішні наслідки для Росії. Зараз говорять про Чемпіонат світу з футболу. Всім цим вони показують, що до серйозної розмови на цю тему не готові. Я думаю, що до середини літа нам навряд чи слід чекати початку роботи над мандатом такої операції».

Навіть якщо Росія піде на цю розмову, про щось домовитися буде складно, каже посол.

«Ми вважаємо, що сторони конфлікту це - Україна і Росія, а Росія категорично так не вважає. Отже, виходить, що потрібна згода України і Росії, а Росія каже: "ні, наша згода не потрібна, будь ласка, йдіть розмовляйте з ватажками ДНР, ЛНР". Якщо вони погодяться, то ми не будемо заперечувати. Але ж ми всі прекрасно розуміємо, хто, що і як контролює».

Аби обійти опозицію Росії в Радбезі, можна винести це питання на розгляд Генеральної Асамблеї ООН. Але цей шлях є доречним для юридичних питань, не таких як відправлення озброєної місії, каже Єльченко.

«Таким чином, вирішувалося питання про створення спеціальної комісії, яка розслідувала злочини в Сирії або про звернення до міжнародного суду ООН. Це було Косово. Інші конфлікти. Це були суто юридичні питання. А тут йдеться про створення миротворчої місії. Ця місія дорого коштує. Вона має фінансуватися з бюджету ООН. Рішення Генасамблеї не буде обов’язковим для виконання. Отже, як мені здається, нічого, крім морального задоволення, це не принесе. Я не скажу, що це шлях в нікуди. Це можна застосовувати і, можливо, ми колись прийдемо до цього. Але це не є шлях до практичної реалізації ідеї президента України про створення і розташування на території Донбасу миротворчої присутності ООН».

Організацій нібито і багато, але жодна не підходить з тих чи інших причин

Існує варіант сформувати миротворчу місію не в рамках ООН, а іншої регіональної організації, яка, втім, буде діяти під мандатом ООН. Таких прикладів в історії миротворчих операцій в світі чимало. Але у випадку України, говорить дипломат, важко знайти таку організацію.

«Якщо це НАТО, зрозуміло, що Росія це заблокує. Говорили про ЄС, але в ЄС немає своїх військових сил. Так, ЄС може надати спостерігачів у складі якоїсь іншої місії, але ЄС як організація просто фізично і технічно не здатна самостійно провести миротворчу операцію. СНД, ШОС (Шанхайська організація співробітництва – Г.А.) чи ОДКБ (Організація договору колективної безпеки чи «Ташкентський пакт» - Г.А.), - зрозуміло, це не підходить ані нам, ані нашим партнерам. Організацій нібито і багато, але жодна не підходить з тих чи інших причин».

У тому ж випадку, якщо Росія раптом погодиться на створення миротворчої місії ООН і це рішення буде затверджено в Радбезі, виникне проблема її формування, говорить Єльченко.

«Яка країна дасть своїх людей, своїх солдатів, своїх військових, по суті в середину військової ситуації, де стріляють, де важка зброя? І це навіть не Африка. Це танки. Це гармати. Це "Гради". Хто туди піде воювати? Звичайно, що цього не буде».

Єдине, чого не вистачає, це готовності і згоди Росії припинити постачання зброї, боєприпасів, людей, грошей

Можливо, і не потрібно ніяких рішень Радбезу. Головне, аби Росія прийняла рішення закінчити конфлікт.

«Правильно пан Волкер сказав – єдине, чого не вистачає, це готовності і згоди Росії припинити постачання зброї, боєприпасів, людей, грошей і всього іншого. Як тільки Росія на це погодиться, конфлікт миттєво припиниться. Так, залишиться безліч проблем. Але ми їх зможемо врегулювати. Головне, щоб припинила своє втручання Росія».

Дивіться також: 42-й Український фестиваль пройшов у Нью-Йорку. Відео

42-й Український фестиваль пройшов у Нью-Йорку. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Всі новини дня

Європа засуджує підрив Каховської греблі й обіцяє допомогу Україні

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі сказав 6 червня, що не мав досить інформації про руйнування Новокаховської греблі, але підкреслив, що ці катастрофічні події в Україні спричинені російським вторгненням.

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра.

Різке підвищення рівня води загрожує мешканцям Херсона та інших міст і сіл у регіоні, значна частина якого вже понад рік перебуває під російською окупацією, створюючи гуманітарні, екологічні й техногенні проблеми зокрема для Запорізької атомної електростанції.

Найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська.
Джеймс Клеверлі

У Києві заявляють, що вибух на греблі під контролем російських сил був здійснений, щоб перешкоджати українському наступу.

Українська військова речниця Наталя Гуменюк сказала в ефірі Радіо Свобода, що окупанти «намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування».

Російські представники стверджують, що гребля зруйнована внаслідок обстрілу українською артилерією, а з українського боку ще кілька місяців тому говорили, що росіяни замінували греблю.

Згідно з повідомленням президент України Володимира Зеленського «близько 2:50 ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС».

«Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», - написав уTwitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.

Він повідомив, що порушить це питання на зустрічі керівників країн Європейського Союзу через кілька тижнів і запропонує надання більшої допомоги затопленим районам.

«Мої думки з усіма родинами в Україні, яких зачепила ця катастрофа», - додав Шарль Мішель.

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, який в ці дні перебував у Києві, сказав, що не знає, хто саме зруйнував Каховську греблю, але підкреслив, що це сталося «лише тому, що Росія вторглася в Україну».

«Ми далі будемо спостерігати за становищем, яке змінюється, але найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська», - сказав британський міністр.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав, що руйнування Каховської греблі знову показало жорстокість російської війни в Україні.

Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляє, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.

«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», - сказав керівник МАГАТЕ зранку 6 червня.

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Більше

Відео - найголовніше

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
XS
SM
MD
LG