Спеціальні потреби

Актуально

SWIFT та нафта. Плани США щодо санкцій проти Ірану не отримали підтримки європейців

Виступаючи перед Генеральною Асамблеєю ООН, президент США Дональд Трамп закликав світових лідерів долучитись до ізоляції Ірану. Питання Ірану також обговорюватимуть на сьогоднішній зустрічі Ради Безпеки ООН під проводом президента Трампа.

Однак, конкретних результатів від засідання Ради Безпеки ООН не очікується, адже до цього органа також входять союзники Ірану - Росія та Китай, а європейські союзники Вашингтона критикують рішення Трампа вийти з ядерної угоди стосовно Ірану.

Протягом звернення на Генеральній Асамблеї ООН 25 вересня Трамп звинуватив лідера Ірану в сіянні "хаосу, смертей і руйнування" в регіоні.

Президент Ірану відповів у своїй промові засудивши політику Вашингтона з нехтування міжнародними угодами.

Тема Ірану стала однією з ключових для обговорення в Нью-Йорку серед учасників засідання Генеральної Асамблеї ООН.

Болтон пообіцяв "жахливі наслідки" для тих, хто продовжуватиме провадити бізнес з Іраном після 4 листопада

Адміністрація Трампа раніше не наголошувала на розбіжностях зі своїми союзниками з питання Ірану. Однак, ситуація змінилась, коли виступаючи на події, присвяченій ситуації в Ірані, що відбулась в Вашингтоні 25 вересня, високопосадовці адміністрації Трампа застерегли найближчих союзників США в Європі і пообіцяли вживати кроки проти тих європейських урядів, або компаній, які продовжуватимуть вести бізнес з Іраном.

"Ми не дозволимо, щоб Європа, або хтось іще обходив наші санкції", - заявив радник з національної безпеки Джон Болтон в своїй промові у вівторок. Болтон також пообіцяв "жахливі наслідки" для тих, хто продовжуватиме провадити бізнес з Іраном після 4 листопада – дати, коли США поновлять дію ряду санкцій, які вони зняли в рамках ядерної угоди стосовно Ірану.

Радник з національної безпеки США Джон Болтон
Радник з національної безпеки США Джон Болтон

Низка європейських країн, включаючи Британію, Францію та Німеччину оголосили про свої наміри продовжувати бізнес з Іраном. Європейський союз видав нормативний акт, що забороняє європейським компаніям виконувати американські санкції, пише The Guardian.

Ці плани викликали занепокоєння в США. Держсекретар Майк Помпео оголосив, що адміністрація Трампа "схвильована і глибоко розчарована" планами, які оголосили Британія, Франція та Німеччина 24 вересня створити економічний канал, захищений від санкцій США.

Держсекретар США Майк Помпео
Держсекретар США Майк Помпео

"Це один з найбільш контрпродуктивних заходів, які можна уявити для регіонального і глобального миру і безпеки, - сказав Помпео. – Забезпечуючи надходження до режиму, ви зміцнюєте перше місце Ірану в рейтингу держав – спонсорів тероризму".

Адміністрація Трампа хоче, щоб Swift усунув іранські банки, включаючи центробанк, зі своєї системи

У своєму виступі стосовно санкцій проти Ірану Джон Болтон особливу увагу приділив Swift - Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – системі фінансових повідомлень, що базується в Бельгії.

Адміністрація Трампа хоче, щоб Swift усунув іранські банки, включаючи центробанк, зі своєї системи, наголосив він.

"Як може це підприємство виправдати сприяння злим витівкам найбільшого світового спонсора тероризму", - заявив Болтон про Swift.

Європейці вважають, що припинення дії Swift в Ірані зашкодить світовій фінансовій системі і робить її більш вразливою для кібернападів та діяльності альтернативних систем повідомлень, створених Китаєм, або Росією.

Європейські дипломати сподіваються, що запропонований ними механізм, який отримав назву "інструмент спеціального призначення" (SPV), який має переконати Іран виконувати угоду в надії на порятунок власної економіки.

Виступаючи в кулуарах ГА ООН в Нью-Йорку Координатор зовнішньої політики ЄС Федеріка Моґеріні заявила, що SPV було розроблено, щоб сприяти платежам за експорт з Ірану – включаючи нафту – і імпорт, якщо компанії-учасники провадять законних бізнес в рамках законодавства ЄС.

Варіанти SPV, які обговорюються аналітиками включають бартерні схеми, які дозволять обійти санкції США. Наприклад, Іран може постачати нафту французькій компаній, накопичувати кредит, який потім можна використати на закупівлю, наприклад, італійських товарів без платежів через іранські банки.

Платіжний механізм відкриває двері для деградації сили американських санкцій в довгостроковій перспективі
Джарретт Бланк

Річард Нефью, колишній посадовець США та автор книги "Мистецтво санкцій" висловив скепсис у Twitter, що SPV зможе працювати, адже багато європейських компаній мають американських співробітників, або представництва в США і мають бути готові до ризику санкцій США.

Джарретт Бланк, ще один посадовець уряду Обами, вважає, що "платіжний механізм відкриває двері для деградації сили американських санкцій в довгостроковій перспективі".

Загроза санкцій Сполучених Штатів, спрямованих на припинення експорту нафти з Ірану, третього найбільшого виробника ОРЕС, стала основним фактором в нещодавньому підвищенні цін на нафту, повідомляють ЗМІ.

Видобуток нафти з родовища Сорогус на південь від Тегерана, 2005
Видобуток нафти з родовища Сорогус на південь від Тегерана, 2005

Декілька великих покупців іранської нафти, такі як індійські нафтопереробні заводи, дали зрозуміти, що вони зменшать свої закупівлі.

"Іран має можливість спрямувати нафту через Ірак і вони все ще матимуть покупців в Азії", - повідомляє Reuters.

"Перед поновленням наших санкцій, ми забезпечимо, щоб поставки на нафтовий ринок були достатніми", - заявив спецпредставник Вашингтона з Ірану Браян Гук, виступаючи перед пресою на Генеральній Асамблеї ООН.

Незважаючи на заклики США країни-члени ОРЕС на зустрічі в Алжирі 23 вересня не навели чітких планів збільшення пропозиції нафти.

ОРЕС та союзники намагаються запевнити ринки, що пропозиція нафти зростатиме, однак конкретних дій з негайного стимулювання пропозиції, як того, зокрема, прагнув президент США, оголошено не було, повідомляв Bloomberg.

Саудівська Аравія, Росія та деякі їх союзники наростили видобуток з червня, однак це лише частково компенсує розрив створений кризою в Венесуелі та поновленням санкцій США проти Ірану.

Дивіться також: ​Подробиці з кулуарів 73-ї сесії Генасамблеї ООН

Подробиці з кулуарів 73-ї сесії Генасамблеї ООН. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:41 0:00

Всі новини дня

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

На цьому архівному фото Вільям Бернс в Пекіні, 1 травня 2012 року. (Фото AP/Олександр Ф. Юань, файл)

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.

«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.

Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.

«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.

«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.

Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.

Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.

Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.

Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.

Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.

США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

На фото: Японський прапор на фоні вантажівки від японських сухопутних сил під час церемонії передачі обладнання для України. Токіо, Японія, 24 травня 2023 р. AP/Eugene Hoshiko

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.

За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.

Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.

Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.

Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.

Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.

Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.

Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.

Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.

Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.

Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG