Спеціальні потреби

Актуально

SWIFT та нафта. Плани США щодо санкцій проти Ірану не отримали підтримки європейців

Виступаючи перед Генеральною Асамблеєю ООН, президент США Дональд Трамп закликав світових лідерів долучитись до ізоляції Ірану. Питання Ірану також обговорюватимуть на сьогоднішній зустрічі Ради Безпеки ООН під проводом президента Трампа.

Однак, конкретних результатів від засідання Ради Безпеки ООН не очікується, адже до цього органа також входять союзники Ірану - Росія та Китай, а європейські союзники Вашингтона критикують рішення Трампа вийти з ядерної угоди стосовно Ірану.

Протягом звернення на Генеральній Асамблеї ООН 25 вересня Трамп звинуватив лідера Ірану в сіянні "хаосу, смертей і руйнування" в регіоні.

Президент Ірану відповів у своїй промові засудивши політику Вашингтона з нехтування міжнародними угодами.

Тема Ірану стала однією з ключових для обговорення в Нью-Йорку серед учасників засідання Генеральної Асамблеї ООН.

Болтон пообіцяв "жахливі наслідки" для тих, хто продовжуватиме провадити бізнес з Іраном після 4 листопада

Адміністрація Трампа раніше не наголошувала на розбіжностях зі своїми союзниками з питання Ірану. Однак, ситуація змінилась, коли виступаючи на події, присвяченій ситуації в Ірані, що відбулась в Вашингтоні 25 вересня, високопосадовці адміністрації Трампа застерегли найближчих союзників США в Європі і пообіцяли вживати кроки проти тих європейських урядів, або компаній, які продовжуватимуть вести бізнес з Іраном.

"Ми не дозволимо, щоб Європа, або хтось іще обходив наші санкції", - заявив радник з національної безпеки Джон Болтон в своїй промові у вівторок. Болтон також пообіцяв "жахливі наслідки" для тих, хто продовжуватиме провадити бізнес з Іраном після 4 листопада – дати, коли США поновлять дію ряду санкцій, які вони зняли в рамках ядерної угоди стосовно Ірану.

Радник з національної безпеки США Джон Болтон
Радник з національної безпеки США Джон Болтон

Низка європейських країн, включаючи Британію, Францію та Німеччину оголосили про свої наміри продовжувати бізнес з Іраном. Європейський союз видав нормативний акт, що забороняє європейським компаніям виконувати американські санкції, пише The Guardian.

Ці плани викликали занепокоєння в США. Держсекретар Майк Помпео оголосив, що адміністрація Трампа "схвильована і глибоко розчарована" планами, які оголосили Британія, Франція та Німеччина 24 вересня створити економічний канал, захищений від санкцій США.

Держсекретар США Майк Помпео
Держсекретар США Майк Помпео

"Це один з найбільш контрпродуктивних заходів, які можна уявити для регіонального і глобального миру і безпеки, - сказав Помпео. – Забезпечуючи надходження до режиму, ви зміцнюєте перше місце Ірану в рейтингу держав – спонсорів тероризму".

Адміністрація Трампа хоче, щоб Swift усунув іранські банки, включаючи центробанк, зі своєї системи

У своєму виступі стосовно санкцій проти Ірану Джон Болтон особливу увагу приділив Swift - Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – системі фінансових повідомлень, що базується в Бельгії.

Адміністрація Трампа хоче, щоб Swift усунув іранські банки, включаючи центробанк, зі своєї системи, наголосив він.

"Як може це підприємство виправдати сприяння злим витівкам найбільшого світового спонсора тероризму", - заявив Болтон про Swift.

Європейці вважають, що припинення дії Swift в Ірані зашкодить світовій фінансовій системі і робить її більш вразливою для кібернападів та діяльності альтернативних систем повідомлень, створених Китаєм, або Росією.

Європейські дипломати сподіваються, що запропонований ними механізм, який отримав назву "інструмент спеціального призначення" (SPV), який має переконати Іран виконувати угоду в надії на порятунок власної економіки.

Виступаючи в кулуарах ГА ООН в Нью-Йорку Координатор зовнішньої політики ЄС Федеріка Моґеріні заявила, що SPV було розроблено, щоб сприяти платежам за експорт з Ірану – включаючи нафту – і імпорт, якщо компанії-учасники провадять законних бізнес в рамках законодавства ЄС.

Варіанти SPV, які обговорюються аналітиками включають бартерні схеми, які дозволять обійти санкції США. Наприклад, Іран може постачати нафту французькій компаній, накопичувати кредит, який потім можна використати на закупівлю, наприклад, італійських товарів без платежів через іранські банки.

Платіжний механізм відкриває двері для деградації сили американських санкцій в довгостроковій перспективі
Джарретт Бланк

Річард Нефью, колишній посадовець США та автор книги "Мистецтво санкцій" висловив скепсис у Twitter, що SPV зможе працювати, адже багато європейських компаній мають американських співробітників, або представництва в США і мають бути готові до ризику санкцій США.

Джарретт Бланк, ще один посадовець уряду Обами, вважає, що "платіжний механізм відкриває двері для деградації сили американських санкцій в довгостроковій перспективі".

Загроза санкцій Сполучених Штатів, спрямованих на припинення експорту нафти з Ірану, третього найбільшого виробника ОРЕС, стала основним фактором в нещодавньому підвищенні цін на нафту, повідомляють ЗМІ.

Видобуток нафти з родовища Сорогус на південь від Тегерана, 2005
Видобуток нафти з родовища Сорогус на південь від Тегерана, 2005

Декілька великих покупців іранської нафти, такі як індійські нафтопереробні заводи, дали зрозуміти, що вони зменшать свої закупівлі.

"Іран має можливість спрямувати нафту через Ірак і вони все ще матимуть покупців в Азії", - повідомляє Reuters.

"Перед поновленням наших санкцій, ми забезпечимо, щоб поставки на нафтовий ринок були достатніми", - заявив спецпредставник Вашингтона з Ірану Браян Гук, виступаючи перед пресою на Генеральній Асамблеї ООН.

Незважаючи на заклики США країни-члени ОРЕС на зустрічі в Алжирі 23 вересня не навели чітких планів збільшення пропозиції нафти.

ОРЕС та союзники намагаються запевнити ринки, що пропозиція нафти зростатиме, однак конкретних дій з негайного стимулювання пропозиції, як того, зокрема, прагнув президент США, оголошено не було, повідомляв Bloomberg.

Саудівська Аравія, Росія та деякі їх союзники наростили видобуток з червня, однак це лише частково компенсує розрив створений кризою в Венесуелі та поновленням санкцій США проти Ірану.

Дивіться також: ​Подробиці з кулуарів 73-ї сесії Генасамблеї ООН

Подробиці з кулуарів 73-ї сесії Генасамблеї ООН. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:41 0:00

Всі новини дня

ООН заперечує заяви Росії, що візит представників МАГАТЕ на Запорізьку АЕС був заблокований керівництвом ООН 

У понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Речник генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй спростував звинувачення Росії у тому, що керівництво ООН заблокувало або скасувало візит Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію на півдні України.

Також керівництво ООН каже, що має можливість забезпечити, з точки зору безпеки та інших аспектів, будь-яку місію атомного агентства, якщо Україна і Росія погодяться допустити таку місію до ядерного об’єкта.

Про це повідомила телекомпанія CNN, яка опублікувала повний текст заяви Стефана Дюжарріка, речника генерального секретаря ООН.

За словами Дюжарріка, останніми днями різні російські офіційні особи неодноразово звинувачували Секретаріат ООН у скасуванні або блокуванні візиту Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію. У зв’язку з цим речник генсека ООН уточнив кілька моментів.

«По-перше, МАГАТЕ є спеціалізованою агенцією, яка діє повністю незалежно, вирішуючи, як виконувати свою роботу, згідно з конкретним мандатом. По-друге, Секретаріат ООН не має повноважень блокувати або скасовувати будь-яку діяльність МАГАТЕ», – зауважив речник генсека ООН.

Він також додав, що ООН вважає, що може підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на місці, якщо Україна і Росія погодяться допустити цю місію.

«По-третє, у тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що він має в Україні матеріально-технічне забезпечення та потенціал безпеки, щоб підтримувати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва, якщо Росія та Україна погодяться», – мовиться у заяві.

Як повідомляє ООН, у понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

За повідомленням, Шойгу і Гутерріш також обговорили роботу «місії зі встановлення фактів» щодо нападу на СІЗО в Оленівці. Також сторони обговорили ініціативи ООН щодо спрощення умов експорту російських продуктів харчування та добрив, мовиться у заяві речника ООН, опублікованій у мережі Twitter.

США стурбовані «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України»

Тим часом США висловили стурбованість «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України або поблизу них», сказав під час брифінгу у Вашингтоні речник Державного департаменту Нед Прайс.

Він нагадав, що G7 оприлюднила заяву минулого тижня, в якій країни Групи семи та ще понад 30 інших країн закликали Росію повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС.

«Ми уважно стежимо за подіями навколо станції. І Міністерство енергетики, і Національна адміністрація з ядерної безпеки повідомляють, що датчики радіації продовжують надавати дані, і з цих даних ми не помітили ознак аномального рівня радіації. Проте військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Це не те, чого ми очікуємо від країни, яка претендує на роль відповідальної ядерної держави, і ми вважаємо, що бойові дії там небезпечні», – сказав Нед Прайс.

Представник Ради з нацбезпеки при президенті США на запит "Голосу Америки" заявив, що у Білому домі «знають про повідомлення щодо жорстокого поводження з персоналом ЗАЕС» і «захоплюються відданістю ядерній безпеці української влади та операторів станції за важких обставин».

У заяві представника адміністрації також наголошується, що керівництво США «продовжує підтримувати зусилля Міжнародного агентства з атомної енергії щодо виконання його мандату щодо технічних гарантій та надання допомоги Україні із заходами ядерної безпеки та безпеки на її ядерних об’єктах».

Українці не обстрілюють ЗАЕС і б'ють на сполох – міністр Резніков

В ексклюзивному інтерв'ю “Голосу Америки” міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не обстрілює територію поблизу Запорізької АЕС, а постійні обстріли міста Енергодар, де розташована станція та території навколо Запорізької АЕС – це «провокація і така собі гра на "ядерних нервах" світового суспільства в цілому».

У розмові з керівником української служби “Голосу Америки” Русланом Петричкою міністр оборони України сказав, що українці, які пережили найбільшу ядерну аварію в світі, розуміють «увесь рівень ядерної небезпеки по відношенню до людства».

«Ми пережили в 1986-му році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло потім від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не тільки МАГАТЕ, а всю міжнародну спільноту, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», - сказав міністр Резніков.

Україна вважає, що своїми діями Росія намагається домогтися від світової спільноти визнання свого контролю над українським ядерним об’єктом.

Росія ці звинувачення відкидає, і заявляє, що обстріли нібито здійснюють українські військові. При цьому РФ раніше відмовилася від пропозиції створити демілітаризовану зону довкола ЗАЕС.

4 березня цього року російські війська захопили Запорізьку АЕС, де продовжує працювати український персонал.

Держдеп: «Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності». Відео

«Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Ми продовжуємо закликати припинити всі військові операції на українських об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над цими об’єктами», - заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс.

Рік тому бійці Талібану захопили владу в Кабулі: якою є ситуація в Афганістані сьогодні. Відео

Рівно рік тому, 15 серпня, бійці Талібану захопили владу в столиці Афганістану Кабулі. З того часу країну покинули тисячі біженців - а життя тих, хто попри всі ризики вирішив залишитись, кардинально змінилося.

Прем'єр-міністр Фінляндії підтримала заборону віз для росіян. Канцлер Німеччини готовий про це говорити  

Прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін 

Кілька європейських країн підтримали заклик українського президента Володимира Зеленського заборонити видачу туристичних шенгенських віз для росіян.

Пересічні росіяни не починали війну, але в той же час ми повинні усвідомлювати, що вони підтримують війну
Санна Марін

Зокрема, в понеділок на зустрічі канцлера Німеччини з лідерами Нордичних країн в Осло, прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін закликала ухвалити загальноєвропейське рішення, щоб обмежити російським туристам в'їзд до Шенгенської зони.

“Пересічні росіяни не починали війну, але в той же час ми повинні усвідомлювати, що вони підтримують війну. Я вважаю неправильним, що громадяни Росії можуть подорожувати, в’їжджати в Європу, в Шенгенську зону, бути туристами, екскурсоводами, а Росія вбиває людей в Україні. Це неправильно, і ми повинні обговорити це в Європейській Раді, ми повинні обговорити це в Шенгенській зоні, що робити з цим питанням”, - завила Санна Марін, глава уряду Фінляндії.

“Я дуже добре розумію розчарування, яке зараз відчувають люди в Європі через те, що росіяни подорожують, наче нічого не сталося”, - додала Санна Марін.

Вона висловила сподівання, що це питання лідери країн ЄС обговорять на зустрічах у жовтні.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що готовий обговорювати це питання на європейському рівні, але, на його думку, Європа має залишити можливість для росіян-опонентів Кремля тікати з Росії.

"Я вважаю, що це не війна російського народу, це війна Путіна, і ми повинні бути дуже чіткими у цьому питанні”, - заявив Олаф Шольц.

Канцлер Німеччини так пояснив свою позицію щодо візової політики для росіян: “Що важливо для нас, ми також розуміємо, що багато людей тікають з Росії через те, що вони не згодні з російським режимом, і вони втекли до багатьох країн Європи, вони втекли до багатьох країн навколо Росії. І рішення, які ми ухвалюємо, не повинні ускладнювати їм шлях до свободи та виїзд з країни, щоб втекти від керівництва та диктатури в Росії".

Глава уряду Швеції Магдалена Андерссон
Глава уряду Швеції Магдалена Андерссон

Прем'єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон заявила, що її уряд ще не ухвалив рішення в цьому питанні.

Естонія, Литва, Польща, Данія, Чехія, як і Фінляндія, висловили підтримку забороні туристичних віз для росіян.

Як раніше повідомляв “Голос Америки”, візове питання, ймовірно, стане однією з тем під час наради міністрів закордонних справ Європейського Союзу 31 серпня у Празі.

12 серпня цього року у своєму щоденному відео зверненні президент України Володимир Зеленський закликав країни Євросоюзу запровадити візові обмеження для громадян Росії.

Щодо росіян, які потребують захисту за кордоном через переслідування на батьківщині, президент України нагадав, що існують юридичні механізми їхнього захисту – "біженство, прохання про притулок та інші можливості допомогти і підтримати".

"Це не має стосуватися відпочинку громадян Росії в Європі, туризму, розваг, бізнес-справ. Працювати на державу-терориста не можна", - заявив Володимир Зеленський.

За словами Зеленського, «найважливішими санкціями є закриття кордонів – бо росіяни забирають чужу землю». Росіяни повинні «жити у своєму світі, поки не змінять свою філософію», додав президент України.

З ініціативою заборонити видачу віз громадянам Росії виступили Естонія, Латвія, Литва та Фінляндія.

У цій статті використані матеріали Reuters.

Дивіться також на цю тему:

Чи забороняти візи росіянам – дискусія в Європі. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Російських туристів в Фінляндії зустрічають українським гімном. Відео

Російських туристів в Фінляндії зустрічають українським гімном. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Українським гімном зустрічають російських туристів на майже сторічній дамбі в місті Іматра на сході Фінляндії. До липня шоу відкривали звуки музики фінського композитора Сібеліуса. Це змінилось на знак протесту проти агресії Росії. Дамба – популярна пам’ятка серед туристів, особливо – російських.

Більше

XS
SM
MD
LG