Спеціальні потреби

Актуально

Для чого росіянам «русофобія?» Дослідник Пітер Померанцев – про особливості російського суспільства та новий рівень пропаганди

Дослідник Університету Джонса Гопкінса Пітер Померанцев вважає, що російська кампанія впливу перейшла на якісно новий рівень - шантаж.

Російська кампанія пропаганди та дезінформації перейшла на якісно новий рівень, розповів в інтерв’ю українській службі Голосу Америки дослідник Університету Джонса Гопкінса Пітер Померанцев.

«Вони вдаються до використання ядерних загроз, ядерного шантажу, шантажу зерном, енергетичного шантажу. Вони грають у ці великі ігри, а не у малозначимі кампанії дезінформації в твіттері, це вже нікого не хвилює», - сказав він під час розмови в офісі редакції у Вашингтоні.

Померанцев народився в Києві, виріс у Великій Британії, прожив тривалий час у Росії, а тепер мешкає з родиною у передмісті американської столиці. Він вважається одним із провідних дослідників російської дезінформації та пропаганди, консультуючи на цю тему уряди та приватні організації.

Також він є автором двох популярних книг. Перша з них, «Нічого не є правдивим і все можливо», описує його досвід роботи в російських ЗМІ у 2000х, російське суспільство того часу та становлення сучасної системи російської дезінформації. У книзі «Це не пропаганда», яка вийшла у друк в 2020-му році, Росія – лише одна із історій у світі, де все більше режимів та груп заперечують саму ідею об’єктивної реальності, занурюючи суспільства у світ, де сильний вирішує, що є правдою і що є реальністю.

В інтерв’ю Голосу Америки Померанцев розповів, як росіяни сьогодні намагаються втілити цей світогляд на практиці в Україні. «Вони намагаються показати, що можуть безкарно вбивати, змінювати кордони, знищувати життя, вирішувати за українців, ким вони є, оскільки вони сильніші за вас і тому мають на це право».

Раніше директор британської розвідувальної служби, що спеціалізується на електронному зборі й аналізі інформації, стверджував, що досі Москва зазнала невдачі на кібер- та інформаційному фронті у війні з Україною. Померанцев говорить, що необхідно провести глибокі дослідження, щоб зрозуміти, яким чином Україні вдалося так швидко захопити симпатії світу.

Від початку повномасштабної війни дослідник вже кілька разів побував в Україні, до долучився до Reckoning Project. Як писав Голос Америки, міжнародна команда українських і міжнародних журналістів, юристів та аналітиків, яка має досвід роботи з воєнними злочинами у Сирії, Боснії, Чечні та Руанді, збирає свідчення про злочини Росії в Україні, щоб формувати справи для судів, а також готує медіа-проекти для українських та іноземних медіа. «На певному філософському рівні ідея полягає в тому, що, щоб протистояти масовій дезінформації, потрібен масовий збір доказів і масове написання історій», - сказав Померанцев.

Розмова, крім, питань російської дезінформації та пропаганди, зосередилася на такій темі як відповідальність звичайних росіян за злочини режиму та можливості притягнення до відповідальності в судах російських пропагандистів.

За останніми даними російського Левада-Центр, у жовтні 74% опитаних росіян підтримували дії російських військових в Україні. Лише 9% заявили, що категорично не підтримують (11% - радше не підтримують), що менше ніж у лютому 2022-го року, коли таким чином висловилося 15% опитаних.

Тема притягнення до відповідальності працівників ЗМІ за розпалювання ненависті залишається дискусійною. Зокрема, Вейн Джордаш, керуючий партнер юридичної фірми Global Rights Compliance LLP, який працює в Україні, в інтерв’ю Голосу Америки сказав, він переконаний, що потрібно і можна будувати справи проти російських пропагандистів. Померанцев окреслив кілька викликів у цьому процесі, але також наголосив, що цього разу це може бути зробити легше, ніж наприкінці 40-х років минулого століття, коли до відповідальності притягалися лідери нацистського режиму.

У розмові також охопили тему, чому меседжі Кремля знаходять відгук у країнах так званого «глобального півдня», чим Україна може зацікавити країни Африки та Латинської Америки, збільшивши там свою підтримку. Детально про просування прокремлівських наративів на африканському континенті можна також ознайомитися в іншій статті Голосу Америки.

Тетяна Ворожко, Голос Америки: Одна з центральних тем вашої останньої книги «Це не пропаганда» полягає в тому, що в російському суспільстві, і не лише там, стверджують, що немає об’єктивної реальності, у кожного своя реальність. Чим це небезпечно?

Пітер Померанцев, дослідник Університету Джонса Гопкінса: Говорячи це, ви також стверджуєте, що немає хорошого і поганого, ви знаєте, як вони кажуть, «все відносно». Немає доказів, які ви можете надати на свій захист, оскільки правда походить від сили. Якщо ви сильні, ви можете маніпулювати правдою та визначати правду. Ось що вони кажуть.

Я думаю, що вони намагаються це довести в Україні. Вони намагаються показати, що можуть безкарно вбивати, змінювати кордони, знищувати життя, вирішувати за українців, ким вони є, оскільки вони сильніші за вас і тому мають на це право.

Т.В.: Чи є там якась більш-менш докладна ідеологія? От як ви визначаєте, що таке «Руський мир»?

П.П.: Ідеологія відіграє певну роль, але більш як гарнір, ніж основна страва. Подивіться, у них уже було сім причин для вторгнення в Україну – денацифікація, потім НАТО, Петро Перший... Це постійно змінюється.

Але що означає «Руський мир»? Це означає, що кордони абсолютно аморфні. Сенс аморфний. Це просто стан бажання більшого, нескінченної незадоволеності та неможливості задовольнитися.

«Руський мир» дуже нагадує мені нацистський Lebensraum. Англійський психоаналітик Генрі Дікс провів тисячі інтерв'ю з нацистськими солдатами в 44-45-му роках. Близько 30% відсотків німецьких солдатів були запеклими нацистами. Здебільшого вони походили з сімей із жорстокими чи батьками, які не звертали на них уваги, і дуже дивними стосунками з матерями. Але в основному ними нехтували в дитинстві, і це було компенсовано нескінченним бажанням більшого, яке не вгамовується. З цим пов’язано багато садизму. Так от «Руський мир» — це своєрідне незадовільнене бажання частини чи суспільства в цілому отримати більше, суспільства, яке завжди принижувалося своїми правителями.

Т.В.: Російський уряд, особливо я б сказав Сергій Лавров, говорить про русофобію. Вони пояснюють санкції та будь-які дії проти них тим, фактично тим, що люди чомусь не люблять росіян. Це пропагандистська маніпуляція чи вони справді не розуміють зв’язку між своїми діями та ставленням до них?

П.П.: Все, що вони роблять, - пропаганда. Вони розглядають публічну сферу як простір для маніпуляцій. І це глибоко виражено в усьому російському дискурсі, як серед простих людей, так і серед високопосадовців як Лавров.

Також розмови про русофобію – це спосіб формування в Росії ментальності облоги. Але загалом в Росії є проблема з причинно-наслідковими зв'язками. Це ознака дуже хворого суспільства, коли люди не розуміють, як речі поєднуються. "Чому вони воюють з нами?" (питають росіяни - ред. ГА). Бо ви почали війну. У них ці зв’язки зламані, на їхньому місці – щось напівмістичне. Ніби санкції прийшли звідкись, звідкись прийшла інфляція.

Детальний аналіз, чому це відбувається в суспільстві, означало б протистояння внутрішнім демонам у Росії. Це може бути однією з причин, чому люди не хочуть думати про ці речі. Простіше пояснити якоюсь змовою. І це їм допомагає згуртуватися. Як би нам не здавалося це безглуздим, такий підхід може бути досить ефективним.

Т.В.: Українські історики багато пояснюють тим, що росіяни не знають своєї історії, кажучи, що тут багато міфології, привласнення частин української історії, тощо. Чи згодні ви з цим, і якщо так, то як змусити росіян подивитися на своє минуле?

П.П.: Я повністю згоден. Зазвичай, це відбувається після великої втрати, як було у випадку Німеччини, Японії після Другої світової війни. Але ми говоримо про століття травм, де люди часто є як жертвами, так й мучителями. Ви повинні визнати, що ви є частиною системи, що ви отримуєте користь від системи, або ігноруєте її погані сторони. Люди були і жертвами ГУЛАГу, і виконавцями злочинів, і виконавцями злочинів проти колоніальних підданих. Тож потрібно багато розпакувати.

Україна зробила величезну роботу в цьому плані, зробивши Голодомор чіткою сторінкою своєї історії. Це класичний випадок культурної травми. Українці осягнули біль, встановили, хто несе відповідальність, створили меморіали жертвам і тепер можуть рухатися далі. Суть роботи над суспільною травмою полягає у тому, щоб суспільство могло рухатися далі. Україна зробила чудову роботу, а Росія взагалі нічого подібного не робила і навіть не пробувала.

Т.В.: На Заході війну Росії проти України часто називають «війною Путіна». Що ви думаєте про цю термінологію?

П.П.: Ви маєте на увазі на відміну від війни Росії?

Т.В.: Так.

П.П.: Я знаю, що в Україні багато суперечок щодо цього. Це війна російської держави проти української держави. Отже, це війна Росії. Те, що ми зараз бачимо, — це не просто війна, яка почалася зараз, а справді вияв російської імперіалістичної культури, культури в сенсі вираження всіх ідей і думок суспільства. Це не перше вторгнення Росії в Україну. Це те, що глибоко вкорінене в російську політичну, художню, освітню, суспільну культуру. Це не випадковий конфлікт. Це конфлікт, який глибоко вкорінений в імперській політичній психології Росії.

Т.В.: Наскільки велику відповідальність звичайні росіяни нестимуть за війну?

П.П.: Питання колективної відповідальності є дуже складним. У 2022 році, майже 75 років після Другої світової війни, ми все ще обговорюємо, чи несуть звичайні німці того часу відповідальність за Голокост. Такі дебати про колективну відповідальність здаються нескінченними.

На особистому рівні росіяни, яких я знаю, які зайняли політичну позицію, відчувають глибоку відповідальність і глибокий сором. Вони також почуваються безсилими. А ті, хто залишився, знизують плечима і кажуть: «А я тут при чому?». І це один із механізмів психологічного захисту.

Люди, які відчувають відповідальність, також є тими, хто хоче робити щось активне. Вони не завжди знають як, вони не завжди можуть, але принаймні вони думають про це. Цікаво, що почуття відповідальності глибоко пов’язане з відчуттям себе як самостійної особи, як діючої особи. Сказати, що я відповідальний, означає досить високо поважати себе, провина та відповідальність глибоко пов’язані з почуттям волі.

Те, що люди відмовляються взяти на себе відповідальність, також є симптомом того, що вони були розчавлені або погодилися бути розчавленими системою в Росії.

Т.В.: Це не лише почуття відповідальності. Українці також шоковані відсутністю емпатії з боку звичайних росіян.

П.П.: Мене шокує, що їх шокує. Володимир Путін був обраний у 2000 році на тлі смертоносної війни проти Чечні, яка, що б ви не думали про її підґрунтя та причини, базувалася на принципі бомбардування мирних жителів. Він досяг успіху в Сирії, масово знищуючи цивільне населення. Це російський спосіб ведення війни. Це не є суспільством, яке цінує людське життя. Я жив у Росії 9 років до 2012-го року - це абсолютно безсердечне суспільство.

Т.В.: Чи можливо буде притягнути до відповідальності російських пропагандистів, як це було, наприклад, після геноциду в Руанді?

П.П.: Я не думаю, що приклад Руанди є дуже корисним. У Руанді були люди, які чітко казали, «йдіть до цієї церкви і подбайте про те, щоб більше людей померло». Це була пряма інструкція, що трапляється дуже рідко.

Цікаво подивитися на справу Нюрнберга та нацистів. Винним визнали одного з головних пропагандистів Юліуса Штрейхера. Він був редактором найбільш антисемітського журналу, але він також був гауляйтером Нюрнберга, одним із нацистських керівників. А от Ганса Фріче, голову Рейхс-радіо, який щовечора виступав з антисемітськими промовами, було визнана невинним і дуже швидко, оскільки аргумент полягав тому, що йому просто давали аркуш паперу, і він його читав.

Я думаю, для успіху ви повинні показати, що пропагандисти усвідомлюють, що вони є частиною військових операцій, які здійснюють воєнні злочини, або внутрішніх операцій, які призводять до арештів і вбивств усередині Росії.

І я думаю, що це прекрасно можна зробити, оскільки будь-хто, хто працює в російських ЗМІ після 24 лютого, повинен усвідомлювати, що те, що вони роблять, є частиною інтегрованої військової операції, яка веде до воєнних злочинів, злочинів проти людяності, агресивної війни, можливо, наміру геноциду. Неможливо цього не усвідомлювати. Деякі люди звільнялися, бо не хотіли бути частиною цього.

Ви також повинні показати, що це інтегрована система, не просто слова. Геноцидна риторика – це не те саме, що намір геноциду. Слів не достатньо. Ви повинні показати, що слова є частиною системи, яка готує військові дії. Наприклад, за чотири тижні до бомбардування лікарні в Маріуполі, російська пропаганда почала стверджувати, що в цій лікарні перебували нацистські українські бійці. Ця інформація вела до вчинення воєнного злочину.

Ми знаємо, що російські ЗМІ інтегровані в державні механізми. І я думаю, що можна почати з внутрішніх репресій - показати, як ЗМІ використовуються для переслідування опонентів уряду в Росії, як це призводить до їхніх арештів, іноді - до побиття, убивства. Показати історію цього: ось вони почали в середині країни, а потім перейшли на міжнародний рівень.

Звичайно, вони скажуть, що ми поняття не мали. Ми просто говоримо речі. Нам просто дають папірці для читання або ми просто висловлюємо думку. Ви мали б показати, що це більше, ніж думка. Мені здається, що сьогодні це легше, ніж за часів нацизму, тому що тепер ви можете показати, як щось, що починається зі слів на телебаченні, перетворюється на скоординовану онлайн-кампанію, яка веде до військової операції. Так що, думаю, шанс є.

Т.В.: Це не обов’язково має бути при притягнення до відповідальності. Журналіст Христо Грозев, наприклад, пропонує ідею запровадження санкцій не лише проти керівників ЗМІ, а навіть про тих, кого називають тролями – спуститися на найнижчий рівень. Чи ви погоджуєтеся?

П.П.: Без сумніву. На даний момент санкції стосуються лише еліт, що несерйозно. Санкції повинні бути проти будь-кого, хто працює в державних установах або установах, які так чи інакше пов’язані з війною, хто бере участь в піар-кампанії, телевізійні кампанії, які номінально є приватними, але насправді є частиною держави. Багато людей виступають за це. А у відповідь нам завжди кажуть, а хто збирається складати списки, хто буде їх підтримувати і виконувати?

Т.В.: Думаю, багато хто із задоволенням взявся б за такий список.

П.П.: Уявіть собі, люди склали список і до нього включили людину помилково. І тепер адвокати з прав людини подають до суду вже на ваш уряд. Отже, це складно, але дешевше, ніж багато інших речей, які ми робимо, щоб зупинити Росію.

Т.В.: І один з проектів – це Reckoning Project, в якому ви берете участь. Можете розповісти про проект і його мету?

П.П.: Мета Reckoning Project — боротьба за правду, відповідальність і пам’ять про воєнні злочини в Україні. Кремль не просто військово атакує Україну. Він намагається стверджувати, що може безкарно вбивати. Поки ми тут говоримо, в Маріуполі бульдозерами прибирають уламки знищених росіянами будівель, разом із трупами, пам’яттю про це життя, про їхній спосіб існування. Кремль їх буквально змітає. Вони руйнують соціальну структуру, руйнують пам’ять і кажуть, що ми можемо відтворити реальність.

Тож, очевидно, потрібно боротися на рівні воєнних злочинів, але також і на рівні оповідання історій людей, пам’яті, переконатися, що Кремлю не зійде з рук просто стерти минуле, як вони зробили багато разів раніше.

І для цього ми об’єднали таланти юристів і журналістів. Часом те, як журналісти збирають матеріали, призводить до того, що юристи не можуть після них спілкуватися з тими ж людьми, тому що журналісти ставили навідні запитання, травмуючи людей. Тож ми намагаємося переконатися, що журналісти, які часто роблять героїчну роботу, першими викривають воєнні злочини, не роблять це так, аби адвокатам було важче працювати згодом, та, щоб вони самі могли передати свої записи до суду. Це випливає з гіркого досвіду Югославії та багатьох інших місць, де всі докази, які збирали журналісти, були неприйнятними в суді.

На певному філософському рівні ідея полягає в тому, що, щоб протистояти масовій дезінформації потрібен масовий збір доказів і масове виробництво історій.

Т.В.: Ми говоримо про інформаційний, ментальний продукт, який пропонують росіяни, і він, м’яко кажучи, не виглядає, з нашої розмови, привабливим. Але він знаходить відгук в інших країнах. Є проросійські, русофільські погляди в Латинській Америці, Африці, навіть серед ультраправих, прогресивних, дуже лівих тут, у США. Тож як вони знаходять цю відповідь?

П.П.: Не знаю, наскільки вони є проросійськими, чесно кажучи. Я думаю, що Росія традиційно розглядалися як баланс проти Америки та, можливо, Китаю. Можливо, є ще якась спадщина радянської пропаганди, де Росія була антиколоніальною державою. Тож якщо вашим головним ворогом історично є Британія чи Америка, то ви розглядаєте Росію як баланс.

Але підозрюю, що сьогодні ці відносини набагато більш транзакційні, ніж ми думаємо, і їх можна змінити дуже швидко. Візьмемо випадок Угорщини. Очевидно, що Угорщина є найбільшим прихильником спонсором Росії в Європі. Але вони не проросійські. У них дуже погані спогади про Росію 1956-го року. Вони бояться Росії. Але вони мають цю доктрину виживання Угорщини, яка полягає у тому, що треба врівноважувати великі держави. Тому вони вважають, що в інтересах свого виживання їм необхідно використовувати Росію як важіль для протидії іншим.

І я думаю, чим більше стає очевидним, що Росія не є силою, яку можна використовувати для балансування інших сил, тим більше, що Росія токсична, хаотична, саморуйнівна, є парією на світовій арені, тим більше змінюється це сприйняття.

Т.В.: Я вважаю найбільш дивовижним випадок Африки. Адже Україна веде антиколоніальну війну з державою, яка скасувала рабство лише за чотири роки до Сполучених Штатів. Також Україна є великим експортером продуктів харчування та країною, куди приїжджає вчитися чимало студентів з Африки. За ідеєю, африканці мали б бути найбільшими уболівальниками України, але цього не відбувається.

П.П.: Є різні країни та різна динаміка. Але я думаю, що це походить від переконання, що це не має нічого спільного з Україною. Це Америка та Британія, злі колоніальні сили, які розширюють свою імперію НАТО. України для них як суб'єкта не існує.

Але я думаю, що для України є можливість налагодити зв’язки навколо постколоніальних наративів. Це, ймовірно, можна зробити через письменників, інтелектуальну еліту. Я хотів би бачити українських письменників на літературних фестивалях у Латинській Америці, Індії та інших місцях. Хоча це важливо для просування українського голосу, дуже важливо справді висвітлити реальність, що Росія – ненадійний партнер.

Т.В.: Але також є велика зміна в тому, як світ сприймає Україну. Можете підсумувати, якою була Україна в очах світу, насамперед Заходу, в січні та якою є зараз?

П.П.: Я думаю, з 2014 року зростає усвідомлення того, що таке Україна. Звичайно, коли я кажу, що я народився в Києві, раніше питали, чи це в Росії? Це змінилося. Тепер українці перетворилися на народ-героя. Нам потрібно багато досліджень, щоб зрозуміти, як це сталося, тому що це сталося дуже-дуже швидко.

І є багато випадкових речей. Президент Зеленський - чудовий комунікатор. Наприкінці дня люди просто бачать крупні плани. Зеленський, який виглядає дуже людяним, і Путін, який завжди виглядав неприємно, а тепер виглядає, ніби кипить гнівом. Він виглядає як кожен хуліган, агрессор чи жахливий бос, якого ви коли-небудь знали. Звичайним людям не потрібен аналіз міжнародних відносин, вони просто бачать правду.

Є й інші речі. Українці борються як єдина родина. Суспільство, яке об’єднує бабусю, дядька, солдата, вчителя – усі працюють разом на перемогу - надихнуло багатьох у дуже роздробленому світі, особливо, після епідемії Covid.

Також Україна прорвалася через цю величезну дискусію на Заході - між патріотами та глобалістами – та показала, що це фальшивий поділ. Україна бореться і за демократію, і за права права людини, і за патріотизм, і за суверенітет.

Сімдесят п'ять відсотків американців підтримують Україну, це вперше, з 11 вересня, коли є такий консенсус з будь-якого питання. Україна нагадала людям про такі набагато глибші суспільні цінності - громадянське суспільство, патріотизм, про те, чому ви боретеся за демократію. І це зробило всі ці пусті слова реальними. І це неймовірно потужно. Однак це не політика. Ось як перейти від симпатії до довгострокової політики?

Т.В.: Ми ніби говоримо, що Україна всім подобається. Росія - марний друг. Чи все ще російська пропаганда та дезінформація залишаються потужними?

П.П.: Я не думаю, що дезінформація є проблемою. Це симптом. З точки зору пропаганди та інформаційних ігор, росіяни втратили багато активів, в які вони інвестували, наприклад, у Німеччині, деяких частинах Центральної Європи, я думаю, навіть в Америці.

Росіяни грають у більші ігри з інформацією та сприйняттям. Вони вдаються до використання ядерних загроз, ядерного шантажу, шантажу зерном, енергетичного шантажу. Вони грають у ці великі ігри, а не у малозначимі кампанії дезінформації в твіттері, це вже нікого не хвилює. Зараз вони змушують нас думати: Чи будуть вони використовувати ядерну зброю? Яким буде ефект від того, що вони використовують їжу як спосіб шантажувати світ? Кого в цьому звинувачуватимуть? Це все про сприйняття. Це все про інформацію. Вони не виграють так багато, як їм хотілося б, але вони точно встановлюють порядок денний.

Всі новини дня

Двоє волонтерів поранені російськими обстрілами під час евакуації людей із затоплених територій – координаторка ООН в Україні

Волонтери доставляють їжу місцевим мешканцям у затопленому районі після підриву дамби у Новій Каховці під час нападу Росії на Україну, 9 червня 2023 року. REUTERS/Oleksandr Klymenko

Керівниця Офісу ООН з координації гуманітарних питань в Україні Деніз Браун повідомила, що двох волонтерів було поранено під час російських обстрілів, коли вони намагалися евакуювати людей, постраждалих від затоплень внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Про це посадовиця повідомила у відео з місця гуманітарної катастрофи у Херсонській області, де працівники ООН перебувають з рятувальною місією. Вона сказала, що постійні обстріли перешкоджають евакуації та роботі місцевих волонтерів і гуманітарних працівників.

Браун нагадала, що обстріли людей, які рятують потерпілих, є «неприйнятними».

“Цивільні особи не є частиною війни, і потребують дотримання прав, передбачених міжнародним законодавством”, - сказала Браун.

“Це абсолютно неприйнятно”, - додала вона.

Тим часом МВС України повідомляє про мінімум 27 зниклих безвісти людей унаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. На Херсонщині підтоплено 47 населених пунктів, із них 14 – на тимчасово окупованій території. У Миколаївській області підтоплено 31 населений пункт. На Дніпропетровщині відсутнє водопостачання у понад 89 тис. абонентів у 26 населених пунктах, мовиться в урядових повідомленнях.

Непрацюючі морги і лопати замість весел для човнів

Як повідомив Голосу Америки мер міста Олешки, місто було затоплено майже на 90%, а окупаційна влада не проводить евакуації.

Лише на території Олешківської територіальної громади на Херсонщині сотні мешканців і через кілька днів після підриву дамби все ще перебували на дахах власних будинків, сказав Євген Рищук.

Він підтвердив, що російські війська продовжують артилерійські обстріли, через які волонтери не можуть дістатися до сіл, на воді бути дуже небезпечно.

Окупаційна влада відібрала у селян човни перед тим, як було підірвано дамбу – мер Олешок

Люди, рятуючись, були змушені користуватися навіть лопатами замість весел.

“Якщо у містах хоч трохи знайшли човнів, то в селах їх немає зовсім. Тому що коли була окупація, окупанти повністю конфіскували всі плавзасоби у населення, вони їх позабирали чи порозстрілювали. Десь залишилися ті човни, що були у людей дома, десь були човни, але не було весел. Люди брали лопати, гребли лопатами, тобто рятувалися хто як міг”, - розповідає мер.

Скільки людей потонуло, він каже, ніхто не знає. Морг не працює через відсутність електроенергії, а тіла загиблих течія відносить до Дніпра та Чорного моря, течія була дуже сильна, каже Рищук.

Він також повідомив, що мешканцям надано акти, які необхідно скласти для самозахоронень померлих чи загиблих у доступних незатоплених місцях. “Потім після деокупації будемо померлих людей ексгумувати і перезахоронювати вже на цвинтарі”, - каже Рищук.

Від осьтрілів, каже Рищук, спалахнули лісові пожежі, які наразі нікому гасити.

“Із ситуацією з ГЕС всі забули про лісові пожежі. Дуже багато зараз лісових пожеж, тому що йдуть арт-абстріли, війна не закінчилась. ГЕС принесла біду, але ж і війна не закінчилась після цього. Гасити пожежі нічим і нікому. Безвихідь, просто безвихідь”, - сказав мер.

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.

У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.

Москва співпрацює з Іраном, щоб виробляти дрони в Росії – Джон Кірбі. Відео

Москва співпрацює з Іраном, щоб виробляти дрони в Росії – Джон Кірбі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

"Іран співпрацює з Росією щодо потенційного будівництва виробничого підприємства або переобладнання існуючого підприємства, яке буде використовуватися в Росії, щоб фактично виробляти там же БПЛА, спроектовані Іраном", – представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Масив доказів свідчить, що Каховську дамбу підірвала Росія. А пропаганда завжди діє за одним шаблоном - Поліграф

Росія оточила шквалом дезінформації підрив Каховської ГЕС, так само, як під час збиття малайзійського авіалайнера MH17 чи жорстоких подій у Бучі - Поліграф. Фото: REUTERS, Alexander Ermochenko

Масив доказів переконливо свідчить про те, що Каховську дамбу підірвала саме Росія. Такі висновки аналітичного розстеження опублікував проект Голосу Америки “Поліграф”. Його висновки, що включають пояснення причин впливу російської пропаганди на західні ЗМІ у процесі висвітлення підриву ГЕС, оприлюднює Українська служба Голосу Америки.

Поліграф нагадує заяву президента України Володимира Зеленського про те, що підірвати повністю контрольовану росіянами дамбу ззовні обстрілом було б “фізично неможливо”. Ще у жовтні 2022 року Зеленський попередив Раду Європи про те, що Росія замінувала дамбу. Його радник Михайло Подоляк заявив, що Росія планує зруйнувати дамбу, щоб затопити територію та зупинити український контрнаступ.

Модель обману і приховування дійсності – завжди та сама, що в Каховці, що в Бучі

Росія звинуватила у підриві дамби Україну, але Поліграф застерігає, що так само Кремль вчиняє з усіма злочинами, котрі скоює, та у котрих міжнародні інституції визнають винною саму Росію, у тому числі воєнні злочини з використанням терористичних методів.

Аналітик організації Alliance for Securing Democracy Джо Боднар, котрий відстежує російську дезінформацію, заявив, що російські пропагандисти “спрямували свої ресурси на те, щоб переконати світ, що Україна зруйнувала Каховську дамбу”. Російські державні ЗМІ та дипломатичні служби твітили про дамбу сотні разів різними мовами. Боднар порівнює це із поширенням інформації про російські злочини у Бучі.

До цього процесу долучився навіть колишній ведучий Fox News Такер Карлсон у першому випуску власного шоу у Twitter, котрий звинуватив Україну в руйнуванні дамби та обізвав президента Володимира Зеленського “щуроподібним”.

Росія звинувачує Україну у злочинах, які вчиняє сама

Таким же чином у ході свого вторгнення в Україну Росія створює наративи, звинувачуючи Київ у власних діях – пише Поліграф. Так поступали із інформацією про жорстокі вбивства у Бучі, братські могили в Ізюмі, атаку на Маріупольський театр, ракетні обстріли цивільних об’єктів та інші злочини.

Поліграф нагадує, що той же сценарій російської інформаційної політики був застосований, коли 17 липня 2014 року ракетна система 53-ї зенітно-ракетної бригади ППО Росії збила над Україною малайзійський авіалайнер MH17. Тоді Росія також закидала простір суперечливими повідомленнями.

Аналітики корпорації RAND, аналітичного та дослідницького інституту США, охарактеризували цей підхід як модель “пожежного рукава брехні”, що передбачає поширення численних і конкуруючих наративів з метою приголомшити чи розосередити аудиторію, а не переконати її в одній істині.

“Незважаючи на те, що Москва заперечує ймовірні військові злочини в Україні, ООН, міжнародні спостерігачі, правозахисні групи та інші звинуватили саме Росію в невибіркових обстрілах і бомбардуваннях населених пунктів, вбивствах цивільних і руйнуванні лікарень, шкіл і житлових будинків”, - нагадує Поліграф.

А Сергій Кислиця, представник України в ООН, звинуватив Москву в тому, що вона уникає відповідальності за руйнування дамби.

Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".

Вплив російської пропаганди на висвітлення підриву дамби

Невдовзі після руйнування дамби американські урядовці сказали, що мають докази, що перед руйнуванням дамби на Каховській ГЕС стався потужний вибух, повідомив Голос Америки.

Це зафіксували американські розвідувальні супутники, оснащені інфрачервоними датчиками, пише видання The New York Times з посиланням на високопоставленого чиновника в Білому домі.

Вплив пропаганди на висвітлення теми Каховської ГЕС навіть у західних ЗМІ детально пояснила у програмі Української служби Голосу Америки журналістка Тетяна Ворожко. Окремі публікації викликали навіть офіційне обурення зі сторони МЗС України та були згодом спростовані аналітиками і, як згадано вище, подальшими даними із супутників.

"Ми побачили за ці дні певну еволюцію виствітлення теми Каховської ГЕС", - каже Тетяна Ворожко. За її словами, у перший день із ЗМІ у ЗМІ кочували тези на кшталт "ми не знаємо, що сталося", "росіяни звинувачують українців, а українці звинувачують росіян", це викликало обурення не тільки української сторони.

Брифінг. Вплив пропаганди Росії на висвітлення теми Каховської ГЕС
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Так, історик Тімоті Снайдер був вимушений нагадати американським журналістам, як слід висвітлювати подібні події.

"Не можна надавати рівнозначної ваги українцям і росіянам, тобто якщо ми надаємо слово Пєскову чи іншим російським можновладцям, то це слід робити у конексті того, як вони брехали весь цей час", - наголосила Тетяна Ворожко.

Величезний вплив російської пропаганди усе ж мав короткотерміновий ефект.
Тетяна Ворожко

За її словами, наразі висвітлення змінилося: до речення "сторони звинувачують одна одну" додалося "але", після якого йде повідомлення про фактаж і аналіз, які вказують на те, що це імовірно був свідомий підрив дамби з боку Росії.

Тетяна Ворожко назвала також причини проблемного висвітлення підриву дамби:

  • відсутність вчасних чітких заяв американської влади про те, що підрив здійснила саме Росія
  • російська пропаганда зіграла значну роль: російські ЗМІ, симпатики Росії і російські дипломати багатьма мовами наводнили інформаційний простір світу повідомленням, що за руйнуванням дамби стоїть буцім-то Україна. Прикладом цього є і шоу Такера Карлсона
  • американській пресі теж потрібен був час розібратися у безпрецедентній трагічній події, знайти власні джерела, перевірити інформацію.

"Зараз уже можна побачити, що величезний вплив російської пропаганди усе ж мав короткотерміновий ефект", - підсумувала Тетяна Ворожко.

Генерал Петреус: «Українці зроблять набагато більше, ніж прогнозує більшість аналітиків». Чого чекати від контрнаступу? Оцінки експертів

Українська десантно-штурмова бригада веде вогонь по російських позиціях на лінії фронту. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Україна вже розпочала контрнаступ, хоча її керівництво не підтверджує цього офіційно, вважають більшість західних військових експертів. А щодо результатів, то багато з них очікують, що він буде успішний, хоча буде також тривалим та обійдеться Україні дорогою ціною.

Один з найавторитетніших військових експертів, колишній командувач американських військ в Іраку та Афганістані, генерал у відставці Девід Петреус вважає, що українців сильно недооцінювали.

«Українці досягнуть значних проривів і зроблять набагато більше, ніж прогнозує більшість аналітиків», – каже генерал у відставці в інтерв'ю газеті Washinton Post. При цьому він додає, що втрати будуть важкими – наступ завжди веде до більших втрат, ніж оборона. А до того ж українці не мають підтримки з повітря, на яку можуть покладатися американські військові у своїх операціях.

Washington Post очікує участі у контрнаступі близько 40 000 українських військових, навчених НАТО та озброєних західною технікою.

Спільною рисою оприлюднених прогнозів є і впевненість у тому, що ослаблення російських сил унаслідок контрнаступу дасть Україні перевагу у майбутньому вибудовуванні мирної стратегії та у захисті відвойованих територій.

"Наберіться терпіння" – СЕРА

"Контрнаступ України триває: наберіться терпіння", - радить Центру аналізу європейської політики (CEPA).

За оцінками експертів центру, нинішній контрнаступ України "швидше за все, буде повільнішим, смертоноснішим і менш вражаючим у досягненні негайних територіальних здобутків", ніж минулорічні успіхи українських військ у відвойовуванні Херсона та територій Харківщини.

"Але це не означає, що [контрнаступ] не матиме успіху", - озвучує обнадійливий прогноз СЕРА.

Одну з найважливіших ролей при цьому експерти центру відводять інженерному обладнанню, яке використовується для подолання перешкод, встановлених російськими військами навколо ключових цілей. А також - "менш гламурному обладнанню", аніж надана Заходом зброя.

Наприклад, вантажівкам, що доставляють постачання на фронт та евакуйовують пошкоджену техніку чи поранених бійців.

"Здатність України на успіх значною мірою залежатиме не лише від танків і артилерії, а й від здатності підтримувати ці платформи та війська, які ними керують", - наголошують у СЕРА.

Центр такж попереджає про можливість великих втрат, адже характер війни відрізняється від тих, які останніми десятиліттями вели американці.

"Коли контрнаступ розпочнеться серйозно, кількість українських втрат зросте до таких рівнів, які можуть здатися жахливими для американців, які звикли до двох десятиліть конфлікту низької інтенсивності", - йдеться у публікації Центру.

На відміну від війн в Іраку та Афганістані або ранніх стадій війни Росії проти України, вважають у СЕРА, контрнаступ, ймовірно, буде широкомасштабною бойовою операцією, яка призведе до 20% рівня втрат. При чому ці показники можуть зрости майже до 70% для підрозділів, які проводять операції з прориву.

"Тривала боротьба"

Цитуючи опитаних експертів, британське видання Times називає контрнаступ імовірно "лише кроком у набагато довшій боротьбі" .

За припущенням Times, контрнаступ України "починається із Запоріжжя" і просуватиметься на південь, щоб вийти до Азовського моря біля Мелітополя та Бердянська та відрізати шлях Росії до Криму.

Ще одне британське медіа - Telegraph - пише, що у першій фазі контрнаступу українці обрали "кілька міні-наступів набагато меншими командами", ніж усі готові до бою підрозділи.

Підрив Каховської ГЕС російською – реакція на контрнаступ – Telegraph

У статті видання називає підрив Каховської ГЕС російською реакцією на контрнаступ: "Українські дії в понеділок стали чітким сигналом російським військам про те, що контрнаступ перейшов в іншу фазу. Їм потрібно було щось робити, і о 2:50 вони прорвали дамбу Каховської ГЕС . Цілком ймовірно, що росіяни мали на меті менший прорив дамби, достатній, щоб зробити річку непрохідною для українського контрнаступу".

Контрнаступ почався, і буде тільки інтенсивнішим і кривавішим".
Майк Мартін, науковець, автор книги "Як вести війну"

Автор статті Майк Мартін є старшим науковим співробітником Королівського коледжу Лондона та автором нещодавно опублікованої книги "Як вести війну".

Мартін наголошує на абсолютній налаштованості українських військ на успішний контрнаступ та зазначає, що він "почався і буде тільки інтенсивнішим і кривавішим".

Крим вважається однією з найімовірніших цілей для України

Інформаційна агенція Reuters з посиланням на російські ресурси повідомляє про інтенсивні бої на запорізькому фронті поблизу міста Оріхів, приблизно посередині “сухопутного мосту”, що з’єднує Росію з півостровом Крим. Саме Крим, нагадує агенція, який вважається однією з найімовірніших цілей для України.

За інформацією агенції, Київ має 12 бригад загальною чисельністю 50-60 тисяч осіб, готових до контрнаступу. Дев'ять бригад були озброєні та навчені на Заході.

Цитуючи Бена Баррі, старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень з сухопутних військових дій, Reuters пише, що початковим пріоритетом України є спроба вивести росіян з рівноваги та досягти тактичної несподіванки через обман і маскування.

Аргумент Криму підтримує і видання Wall Street Journal: “Напрямок атак вказує на те, що Україна проводить зондування на південь у напрямку до Азовського моря, щоб перерізати сухопутний міст, який з’єднує материкову Росію з окупованим Росією Кримським півостровом”.

WSJ пише, що Україна намагатиметься подолати створені Росією оборонні рубежі десятками тисяч військових.

Також WSJ цитує коментарі військових експертів про те, що підрив Каховської дамби заважає деяким варіантам бойових дій України.

Жорсткий опір Росії

“Контрнаступ України наростає, але зустрічає жорсткий опір Росії”, - пише видання Politico.

Зокрема, видання наводить дані Вашингтонського аналітичного центру, які на основі аналізу геолокаційних кадрів доходять висновку, що українські сили, ймовірно, прорвали першу лінію оборони приблизно за 15 кілометрів на південний схід від стратегічного Оріхова Запорізької області. Але росіяни, схоже, відтіснили українські війська на їхні початкові позиції, - пише видання.

Politico також наводить висновки RUSI, британського королівського аналітичного центру, який займається оборонними дослідженнями, згідно з якими, російська оборона “може створити великі проблеми для контрнаступу України”.

“Інженерна техніка виявилася одним з найсильніших видів російської армії”, – йдеться у згаданому звіті.

Менш оптимістично виглядають і оцінки українського контрнаступу, опубліковані виданням New York Times. Як повідомляв Голос Америки, спираючись на неназваних офіційних осіб, газета припускає, що “витіснення всіх російських сил з окупованої української землі вкрай малоймовірне”.

“Яким би не був результат контрнаступу, американські та європейські чиновники погоджуються, що наразі Путін не налаштований вести переговори. Але Путін розуміє мову сили, і саме це робить контрнаступ таким важливим”, – наголошує NYT.

"Головне – не програти" – британський експерт

Тим часом під ефіру каналу SkyNews військовий аналітик Шон Белл оцінює перспективи контрнаступу України як дуже непередбачувані. Наступ, який, на його думку, вже розпочався, має перш за все, не пизвести до поразки, бо великі втрати і поразка наступу, підготовка якого тривала багато місяців, призвела б до втрати підтримки президента Зеленського як всередині країни, так і з боку союзників.

У кращому випадку, українці прорвуть російську оборону, дійшовши до Азовського моря, і відштовхнуть росіян на сході, оточивши Бахмут, вважає експерт.

“Сценарій” контрнаступу від генерала Девіда Петреуса

Повертаючись до прогнозів америкнських аналітиків, експерти кажуть, що терпіння треба набратися передусім американцям. Рафаель Коен і Джан Джентиле з Rand Corporaption кажуть, що їм треба “подолати свою пристрасть до коротких, вирішальних війн”.

Більшість воєн тривалі й виснажливі, і війна в Україні нічим не відрізняється, наголошує їхня публікація у Foreign Policy.

Генерал Петреус наголосив, що “українці повністю мобілізовані, сприймають це як свою війну за незалежність і мають високий моральний дух”. І навпаки, зазначив він, “багато російських солдатів, імовірно, не відчувають такої ж відданості своїй справі і мають досить низький моральний дух після місяців перебування в окопах і районах, де їх ненавидять місцеві жителі”.

Перефразовуючи іншого генерала - Дуайта Ейзенхауера - Петреус сказав, що “сьогодні з українськими військами повсюди йдуть надії і молитви волелюбних людей”.

Дивіться також:

Британія надасть близько 16 мільйонів фунтів для постраждалих від підриву Каховської дамби

Волонтери евакуювали місцевого жителя із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці на тлі нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Владислав Мусієнко

Британія надасть 16 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 20 мільйонів доларів США) для постраждалих від руйнування дамби у Новій Каховці та інші гуманітарні потреби України, повідомляє Міністерство закордонних справ Великої Британії у суботу, 10 червня на своєму сайті.

«Повінь унаслідок руйнування Каховської дамби завдає невимовної шкоди понад 32 000 людей, які живуть у Херсоні, і тисячам інших людей у околицях, – сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

У заяві, яку цитує міністерство на своєму сайті, він додав, що Велика Британія додаткове фінансування буде спрямовано «українським службам і гуманітарним організаціям евакуювати людей і отримати допомогу тим, хто її потребує».

«Ми продовжуватимемо підтримувати Україну у вирішенні цього жахливого інциденту», – додав Клеверлі.

Британський уряд нагадав, що вже надає Україні гуманітарну підтримку в розмірі 220 мільйонів фунтів стерлінгів.

Як мовиться у повідомленні, Партнерський фонд «Стійка Україна» під керівництвом Великої Британії вже доставив до Херсона два спеціалізовані рятувальні катери, пошуково-рятувальне обладнання та травматологічну медичну допомогу для допомоги в рятувальних операціях, які проводяться українською Державною службою з надзвичайних ситуацій.

Допомога виділяється не лише уряду, а і гуманітарним організаціям, таким як Український Червоний Хрест, допомагати евакуювати цивільних осіб, які постраждали від повені.

Загальна підтримка Великої Британії для України наразі становить 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, що включає економічну та гуманітарну підтримку, мовиться у повідомленні.

Клеверлі, який раніше цього тижня відвідав Україну, зустрівся там з президентом Зеленським у Києві та обговорив, як Велика Британія продовжуватиме підтримувати Україну проти агресії Росії.

Пізніше цього місяця Велика Британія також збирається прийняти конференцію з відновлення України. Планується, що уряди та лідерів промисловості розроблять узгоджений багатогалузевий план допомоги Україні у відновленні після вторгнення Росії.

Більше

XS
SM
MD
LG