Спеціальні потреби

Блоги "Моя Америка"

п'ятниця 27 Квітень 2018

Calendar
2018
Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

В Україні не так давно ввели обов’язкове електронне декларування статків, доходів та витрат для державних службовців, депутатів та деяких категорій громадських активістів. Часто можна почути заклики до обов’язкового декларування всіх категорій населення і порівняння з обов’язковими податковими деклараціями в США. Але чи доцільне це порівняння? Чи справді в США всі все декларують публічно? Ні, і ні.

17 квітня в США закінчився термін подачі щорічних податкових декларацій. Я саме цього тижня заповнювала свою декларацію і опишу весь процес, а ви вже порівнюйте.

Отже, на вході маю: 2 місяці в 2017 році не працювала, змінила дві роботи, мала одне замовлення на фрілансі, жила в одному штаті, а працювала в іншому, досить значні суми витратила на благодійність.

Можна скористатись онлайн-сервісами для заповнення податкових форм

Заповнювати податкову форму можна вручну, роздрукувавши форми з сайту Федеральної податкової служби (https://www.irs.gov/forms-instructions) і надіславши потім поштою. Можна звернутись до фахівців, які допомагають заповнювати, що обійдеться від $0 (людям з низьким доходом часто допомагають студенти або волонтери), до $100-150 (індивідуальні податки з середнім заробітком) і до досить значних сум. Також можна скористатись онлайн-сервісами для заповнення податкових форм. Попередні роки я зверталась до фахівців-бухгалтерів, а цього року вирішила скористатись програмою TurboTax, бо хоч так виходить і дорожче, але можу досить детально вказати свої витрати, які можуть бути списані з податків, а отже, в результаті буду у виграші.

Кілька секунд займає створення профілю в TurboTax: стандартні запитання про місце проживання, оренду або володіння будинком, сімейний стан, наявність дітей або інших осіб на утриманні, належність до військових сил та подібні. А далі - вже безпосередньо податкові форми. Податки потрібно сплачувати до федерального бюджету та бюджету штату, в якому проживаєш або працюєш, то і форм податкових теж, як мінімум, дві. Починаю з федеральних податків. Я в кінці січня повернулась з України, працювати почала 1 березня, 1 жовтня змінила роботу. Роботодавці кожному працівнику надають форму W-2, в якій вказано, які податки вже вирахувано із зарплатні. Я мала дві W-2 з двох робіт. З однієї компанії це була паперова форма, яку мені надіслали поштою.

Роботодавці кожному працівнику надають форму W-2, в якій вказано, які податки вже вирахувано із зарплатні

Дані з цієї форми перенесла в TurboTax вручну, підставляючи значення в досить зручні поля із підказками. З іншої роботи W-2 була в електронній системі Gusto, яка інтегрована в TurboTax, тому після введення назви компанії, де працюю, вся інформація підтягнулась в TurboTax автоматично. Далі були запитання про інші джерела доходу. Вказала $3 000, які отримала за сторонній проект для одного з клієнтів. Оскільки цей дохід розцінюється як самозайнятість, можна було вказати витрати на Інтернет, телефон, автомобіль, техніку, що використовувались для роботи. Після того, як заповнено доходи, переходимо до частини, яка може знизити суму для оподаткування. TurboTax дає підказки:

- вказую, що маю дім і плачу за нього кредит, відсотки по кредиту не входять в оподаткування, то ця сума віднімається програмою;

- вказую, що сплатила податки на нерухомість, ця сума теж віднімається;

- вказую всі пожертви благодійним організаціям (організації повинні мати статус 501с3, що звільняє жертводавців від оподаткування): грошові внески, подарунки, витрати на пальне для доїзду на благодійні події;

- хто оплачує навчання, лікування, теж може списати це з суми для оподаткування.

Далі запитання про медичне страхування. Воно в США обов’язкове. Ті, хто немає страхування, повинен сплачувати штрафи. Так як січень я була в Україні, а в лютому ще не мала роботи, то і не була застрахованою 2 місяці у 2017 році, за ці місяці TurboTax нараховує штраф $118 за кожен місяць.

Після цього генерується остаточна форма для федеральних податків. Після короткого перегляду і підтвердження, натискаю кнопку "Надіслати".

Податки, які були сплачені понад норму, повертаються штатом і федеральною податковою службою

Переходжу до податків штатів. Жила я у 2017 році в штаті Нью-Джерсі, а працювала і сплачувала податки в Нью-Йорку. TurboTax автоматично переносить відомості з федеральної форми в форми обох штатів. Податки сплачені в НЙ зараховуються як кредит в Нью-Джерсі і Нью-Йорк ще залишається мені винним, бо в Нью-Джерсі податки нижчі.

Податки, які були сплачені понад норму, повертаються штатом і федеральною податковою службою. Для повернення можна вказати свій банківський рахунок і кошти прийдуть автоматично, або ж дати поштову адресу, куди надішлють чек. Зворотній порядок для тих, хто залишився винним штату або федеральному бюджету. Вони можуть вказати рахунок, з якого варто зняти необхідну суму, або надіслати чек в податкову. Я обираю в програмі банківський рахунок, вказую TurboTax, щоб мої податки надіслали в податкову електронно (можна обрати і паперовий варіант) і вже за кілька хвилин отримую на емейл підтвердження, що мої податки прийнято і скоро отримаю повернення коштів.

Ось і все. Швидко і зручно. Жодних відомостей про свої статки або витрати я не зобов’язана вказувати, окрім випадків, коли хочу знизити собі суму для оподаткування. Окрім податкової, ніхто не має доступу до інформації, всі дані залишаються приватними. Це зовсім не те, чим є публічне декларування українських чиновників, тому і порівняння - недоречні.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: Скульптор, що перетворює на елегантні витвори мистецва старі запчастини. Відео

Скульптор, що перетворює на елегантні витвори мистецва старі запчастини. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

У Києві я не була два з половиною роки – найтриваліший період з часу мого переїзду в США. Звичайно, приїжджати на Батьківщину треба частіше, але моя тривала відсутність дала мені змогу свіжим оком подивитися на речі, які я, інакше, можливо б, і не помітила.

Ось хіт-парад змін (або їх відсутності) на мій чисто суб’єктивний погляд.

Реформа житлового господарства

На маршруті від моєї домівки у США до домівки батьків у Києві найменш приємним етапом для мене до останнього приїзду був останній – поїздка в ліфті багатоповерхового будинку на поверх, де знаходиться квартира моїх батьків. Ліфти постійно застрягали – виклик аварійної служби в останні роки мого життя в Києві я мала на швидкому наборі в телефоні – а вантажний ліфт без валіз мене взагалі возити відмовлявся. Людину легшу за 60 кг він просто «не бачив».

Пішки на 14-ий поверх теж особливо не походиш. У будинку стояв сморід від сміттєпровода та продуктів людської життєдіяльності. Поруч з будинком – залишки дитячого майданчика з використаними шприцами в пісочниці, в яку не те, що мама дитину погратися, а людина свого кота сходити в туалет не пустить.

Дитячий майданчик
Дитячий майданчик

Цього разу перед моїми очами постала зовсім інша картина. Новий дитячий майданчик. Чистий під’їзд, в якому закрили сміттєпровід, а сміття мешканці виносять в баки у дворі.

Кімната для консьєржів, нові вікна та двері в місцях загального користування.

Кооператив мешканців відкрив бомбосховище, вичистив його, знайшов орендаря під кав’ярню, та облаштовує там, окрім неї, кімнати спільного користування – дитячу, для гостей і окремо – для мам

Головне – два нові ліфти, обидва з яких здатні возити таких малогабаритних пасажирів як я. Нові поштові скриньки та облаштована кімнатка для керівника будинку.

І найцікавіше – кооператив мешканці відкрив бомбосховище, вичистив його, знайшов орендаря під кав’ярню, та облаштовує там, окрім неї, кімнати спільного користування – дитячу, для гостей і окремо – для мам. Провели вже воду та світло. Юрист кооперативу мешканців Сергій Куненко каже, що ця територія продовжить відігравати і роль бомбосховища – ремонт робиться відповідно до вимог приміщень цього профілю. Наприклад, у цьому підвальному приміщенні немає внутрішних дверей.

Ну і красивий розпис в усю стіну. Мама каже, що найкращий в Києві.

Краса без жертв

Мені дуже сподобалася сучасна київська жіноча мода. За весь час я побачила, ймовірно, менше десятка жінок на високих підборах. Абсолютна більшість – в кросівках, "балетках", мокасинах, кедах та іншому зручному, переважно, спортивному взутті на пласкій підошві. Навіть в поєднанні із сукнями. Також майже не зустрічала киянок та гостей столиці у надто вузьких спідницях та з важким макіяжем. Чимало жінок не використовують жодної косметики, але все одно мають доглянутий, модний вигляд та дуже європейський вигляд.

Своє перебування в Києві я розпочала шопінгом в крамницях українського одягу і дуже задоволена обновками - нехай вашингтонські модниці заздрять моїм якісним та стильним речам Made in Ukraine.

Щоправда, джинси із застібкою від пупка до куприка, які я побачила на кількох дівчатах, мені здалися все-таки трешом.

Дитячий садочок в Царському селі

З подругою, яка знімає будинок в Царському селі, зайшли забрати її дитину в державний садок «Казка» на бульварі Лесі Українки. Чудовий, добре організований дитячий майданчик перед будинком. У середині – гарний ремонт. Коридори навіть мають гламурний вигляд. Великі, чисті кімнаті – окремо ігрова та спальна в кожній групі. Є ліжечка, що рідко побачиш у США – там діти сплять в одязі на матрациках, які стелять на підлозі.

Звичайно, це садочок у престижному районі і зовсім безкоштовним він не є – батьки доплачують, щонайменше, за харчування. Але і ми живемо в престижному районі в околиці Вашингтона та за ясла і садочок віддавали майже половину однієї зарплати. Думаю, якщо порівняти всі аспекти садочків українських та американських, у дитячих закладах США знайдуться певні переваги. Але цей київський однозначно виглядає кращим, ніж ті, що ми побачили під Вашингтоном. А ще у Києві є садочки з басейнами!

Подруга, у якої старша дитина ходила в садочок у США, а молодша – в Україні, ним дуже задоволена. Говорить, що донька біжить до садочка з радістю, добре харчується, навіть вивчає іноземні мови у школі поруч (за окрему плату). А особливо жінці подобається, наскільки дбайливо нянечки та виховательки ставляться до її власної кар’єри, не обурюючись, коли вона запізнюється забрати дитину. «У США мене б кілька разів оштрафували та давно б вигнали», - каже вона.

Стихійні автостоянки, де завгодно

Ну і трохи негативу. Київ – місто, де машини, громадський транспорт та пішоходи між собою не уживаються. Принаймні, комусь із них явно немає місця.

Водії надають перевагу залишати свої машини навіть там, де існує ризик, що їх забере евакуатор, ніж платити 20 гривень за годину.

Машини ставлять посеред дороги, перетворюючи вулиці з двостороннім рухом на односторонні, паркуються одними колесами на тротуарі, а іншими – на проїжджій частині, кидають їх в найменш очікуваних місцях.

Спочатку, я припустила, що це - через відсутність платних автостоянок, до яких я так звикла у Вашингтоні. Але друзі кажуть, що вони є, у тому числі – кілька підземних, але водії надають перевагу залишати свої машини навіть там, де існує ризик, що їх забере евакуатор, ніж платити 20 гривень за годину.

От зміни саме в цьому питанні, дізналася я в Києві, зможу побачити, коли приїду наступного разу. У вересні запрацює прийнятий Верховною радою закон, який посилює відповідальність водіїв за паркування в неналежних місцях. Подивимось.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивтіься також: Російські хакери заразили вірусами роутери та розподільні інтернет-системи у США та Британії. Відео

Російські хакери заразили вірусами роутери та розподільні інтернет-системи у США та Британії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG